Yaşam Aküsü 1

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan insel Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 427
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 127,198
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ynt: Yaşam Aküsü 1

iskenden bey, alakanıza çok teşekkür ederim, benim de hiç karavan tecrübem yok, turneler yapan bir illüzyonistim. bu forum sitesiyle karşılaştıktan sonra aldım ben de zehiri :smiley: hem özgürce gezebilmek hem de turnelerimde rahat edebilmek için bir camper yapmaya heveslendim. acele etmeden önce bütün ayrıntıları şekillendirip konuya iyice hakim olup öyle adım atmak istiyorum. şimdilik araştırma safhasındayım yani, ya da forumda atilla beyin tabiriyle domino taşlarını diziyorum :smiley: benim ihtiyacım biraz standart dışı olduğu için standart dışı bir sisteme ihtiyaç duyuyorum. turnelerimde karavan kampı bulmam tamamen şansa kalmış olacak o yüzden en az bir hafta dıraşıran tamamen bağımsız yaşam desteği alabilmeliyim karavanımdan. forumdan öğrendiğim kadarıyla 200 amperlik akünün iki gün yetebildiğini biliyorum bu hesapla benim 1000 amper gibi bir akü gücüne ihtiyacım var, akü kapasitesinin tamamına yakınını kullanmanın iyi olmadığını da yine forumdan öğrendim. yani birçok küçük akü yerine tek büyük akü gibi bir görüşü var tecrübeli karavancıların. öyle olunca ben de acaba bir sınırı var mı bu akülerin yoksa istediğim kadar yüksek kapasiteli jel akü bulabilir miyim diye bir sormak istedim... tekrar teşekkür ederim, ilginiz ve yardımlarınız için...

Etiketler

İnsel hocam,

220V serinletici yerine tekstil makinalarını (yada benzeri cihazları) soğutmakta kullanılan 12V pervaneler var, inanın çok verimli, artı daha az enerji ile çalıştırabilirsiniz...

Güneş paneline gelince...

16x16 cm lik bir yüzeye şu an 4.8W sığdırabiliyorlar, istediğiniz güçteki panelin büyüklüğünü bu şekilde hesaplayabilirsiniz...

Lakin dar uzun 48-60 Wlık şerit panellerde mevcut, bizim gibi tavanında yeri olmayanlar için bir seçenek olabilir...

Panelin bence en büyük artısı topikte de yazıldığı gibi yola çıkarken akülerin dolu olması... Yoksa karavanda yetecek enerjiyi sadece panelle yakalamak çok zor, lakin şarj dinamosunu devreden çıkarmak sadece solar panel ve gerektiğinde dışarıdan 220V redresör aracılığıyla aküleri doldurmak ziyadesiyle yeterli bir kazanç...

Sonuçta anladığım kadarıyla karavanda enerji gerektiren 4 unsur var...(Su pompasını es geçiyorum)

-Buzdolabı... (3 sistem veya 12V kaliteli bir dolap)

-Aydınlatma... (Ledlerle)

-Isıtıcı (Kışın gerekli)

-TV

Dolayısıyla kaliteli bir Waeco yada 3 sistem Electrolux ile enerji tüketimini daha verimli hale getirebiliriz...

İşin mihenk noktası TV sanırım... :D

MagicBuraka Not: Hocam, en büyük 225Ah lil jel aküler var. Lakin 65 kg civarı olduğunu da söyleyeyim.

magicburak' Alıntı:
iskenden bey, alakanıza çok teşekkür ederim, benim de hiç karavan tecrübem yok, turneler yapan bir illüzyonistim. bu forum sitesiyle karşılaştıktan sonra aldım ben de zehiri :smiley: hem özgürce gezebilmek hem de turnelerimde rahat edebilmek için bir camper yapmaya heveslendim. acele etmeden önce bütün ayrıntıları şekillendirip konuya iyice hakim olup öyle adım atmak istiyorum. şimdilik araştırma safhasındayım yani, ya da forumda atilla beyin tabiriyle domino taşlarını diziyorum :smiley: benim ihtiyacım biraz standart dışı olduğu için standart dışı bir sisteme ihtiyaç duyuyorum. turnelerimde karavan kampı bulmam tamamen şansa kalmış olacak o yüzden en az bir hafta dıraşıran tamamen bağımsız yaşam desteği alabilmeliyim karavanımdan. forumdan öğrendiğim kadarıyla 200 amperlik akünün iki gün yetebildiğini biliyorum bu hesapla benim 1000 amper gibi bir akü gücüne ihtiyacım var, akü kapasitesinin tamamına yakınını kullanmanın iyi olmadığını da yine forumdan öğrendim. yani birçok küçük akü yerine tek büyük akü gibi bir görüşü var tecrübeli karavancıların. öyle olunca ben de acaba bir sınırı var mı bu akülerin yoksa istediğim kadar yüksek kapasiteli jel akü bulabilir miyim diye bir sormak istedim... tekrar teşekkür ederim, ilginiz ve yardımlarınız için...

burak bey benim forum geçmişim de henüz çok yeni, yazdığınız bilgilerin tamamı doğru, sadece teknik konularda birlikte fikir yürütmek çok keyifli, yüksek akımlı gel konusunda da dediğim gibi sizi bilgilendirmeye çalışacağım, bu arada mesleğinizin çok zor tarafları olduğunu tahmin edebiliyorum ama kulağa çok keyifli geliyor :smiley: eğer izmir tarafına gelirseniz imkanım olursa showunuzu izlemek isterim,

sevgilerimle,

mayıs haziren aylarında kipa hipermarketlerini gezicem türkiye çapında, izmirde de gösterilerim olucak, mutlaka haberdar ederim sizi :smiley: tekrar teşekkür ederim...

Burak, ihtiyacın 1000 amp ise, sadece akü maliyeti 10.000 TL'yi bulacak demekdir, bu şartlarda, artık senin aküye ihtiyacın yok, senin ihtiyacın bir alkol jeneraratörü..
600watt,
900watt,
1200watt,
1600 watt
2200 watt modelleri var...

http://www.efoy.com/en/fuel-cells-products.html
http://www.youtube.com/watch?v=0aO092jvBZo&feature=related

090619 efoy 2200 180px

Yücel'in sorduğu soruya istinaden;

Güneş paneli ile ilgili teknik hesaplamalar bazen pratik tecrübeyle örtüşmüyor. Sanırım bir çoklarının öğrenmek istediği konu da güç, gerilim, akım dönüşüm hesaplamaları değil de "neyi ne şekilde ne kadar çalıştırırsam ne kadar gider?" sorusu...

Pratik kullanım tecrübelerimiz sonucu ortaya çıkan bu tür bilgileri Karavanda Elektrik İhtiyacını Güneş Paneliyle Karşılamak? konusu 15. sayfada paylaşmıştım.

İsterseniz merak edenler oradan devam etsin, yaşam aküsü konusunu daha fazla dağıtmayalım.. ;)

atiladi' Alıntı:
Burak, ihtiyacın 1000 amp ise, sadece akü maliyeti 10.000 TL'yi bulacak demekdir, bu şartlarda, artık senin aküye ihtiyacın yok, senin ihtiyacın bir alkol jeneraratörü..

tavsiyenize çok teşekkür ederim atilla bey, araştıracağım... sizler gibi tecrübeli karavancıların tavsiyeleriyle en doğru yöntemi bulacağım zannediyorum :smiley:

yaşam aküsü konusunda yaptığım araştırmalarda tek bir büyük akü yerine 4-5 tane 100-200 amper arası aküyü seri bağlama yöntemiyle enerji ihtiyacının daha verimli olarak sağlanacağını okumuştum,bu bilgiyi marin aküleri araştırırken okumuştum,denize açılan ve bir hafta kalan tekneler bu yöntemi kullanıyormuş,bu konuda daha iyi bilgisi olan varsa,katkıları olacaktır

Birkac tane 12 volt aküyü paralel baglamak mümkün. Sonucta paralel baglanan akülerde voltaj 12 volt olarak kalir, amper miktarlari toplanir. Burada dikkat edilecek noktalar:

1. Bütün akülerin kapasitelerinin ayni olmasi önemlidir.
2. Ayni marka ve ayni tip aküleri paralel baglamak gerekir (hepsinin ic direncinin ayni olmasi icin).
3. Akülerin hepsinin ayni yasta olmasi da önemlidir.
Ayrica paralel baglandigi icin amper sayisi yükselen böyle büyük bir akünün sarj edilmesi icin büyük ve kaliteli bir sarj cihazina ihtiyac olur.

Aslinda sayin Atiladi´nin önerdigi gibi bir jeneratörle, vaya asagidaki linkte gördügümüz gibi, oldukca sessiz calisan bir jeneratörle , sayin Magicburak´in elektrik sorunu daha kolay cözülür.

http://cgi.ebay.de/INVERTER-Stromerzeuger-Generator-Honda-EU20i-Benzin_W0QQitemZ360347405099QQcategoryZ65408QQcmdZViewItem

Iyi aksamlar.

Hüseyin Sahin

jeneratörler saatte bir litre benzin yakıyor bildiğim kadarıyla,aramızda bu kadar zengin olanı varmı?saatte 4.5 tl ,24 saattte 108 tl

Bir üst mesajdaki dört zamanlı motorlu Honda EU2000, 10 saate 3.5 litre benzin yakıyor, yani saate 1.4 TL..saatte 1 litre benzin yakanlar marketlerde 150TL'ye satılan iki zamanlı motorlu uzakdoğu malı amatör jeneratörler....Hiç bir amatör portatif jeneratör 5 saaten fazla çalıştırılmaz, fabrika verileri 5 saatte bir 1-2 saat dinlendirilmesini önerir, sırf jeneratöre bağlı bir enerji düzeni kurulmaz, jeneratör zor zamanlar için bir destek aracıdır......

aküleri paralel bağlama konusunda daha önce yazılanlara ekleyebileceğim ince bir bilgi var:

daha önce bahsedildiği gibi: paralel kolların dirençleri eş mutlak suretle eş olmalı, aksi halde bir kol devamlı daha fazla yük taşıyarak sistemin hızla ölmesine neden olur, bunun için akülerimiz eş kapasiteli olmalı, aynı yaşta olmalı gibi çok önemli parametreler daha önce sıralanmış ancak nacizane çok önemli olduğunu düşündüğüm ve uygulamalarda sıkça rastladığım diğer hatalı durum ise şudur: mutlak suretle paralel kolları bağlayan kabloların çapları ve boyları aynı olmalı ! uygulama bölgenize göre 3 paralel bağlı aküyü bağlar iken 1. ve 2. aküyü kısa; 2.ve 3. aküyü ise daha uzun kablo ile bağlarsanız kollar üzerindeki akülerin teorik olarak eş olması durumunda dahi direnç farkı ortaya çıkar. Hatta abartıp akü bağlantılarındaki lehim vb. elemanların dahi eş olması makbuldür. Biraz fazla detay gibi gelebilir ancak uzun vadede ivemelenerek giden bir ömür kısalması ile sonuçlanır. Eğer hali hazırda bu şekilde hatalı bir bağlantınız olduğunu düşünüyor iseniz, kabloların yerlerini değiştirerek sistemi homojen hale getirebilirsiniz,

bunun gibi bir çok parametre nedeniyle mümkün mertebe az akü ile sorunu çözmek eğer mümkün değilsede seri bağlantı ile kapasiteyi arttırabilme yoluna gitmek benim tercihim olurdu.

saygı ve sevgilerimle...
iskender

Ben sayin Magicburak´in elektrik sorununun cözümünü, honda jeneratörle iki adet 200 amperlik aküde görüyorum. Honda calistiginda hem aküleri doldurur hemde karavanin diger elektrik ihtiyacini karsilar. Böylece hondayi günde 5 saat calistirmakta saniyorum yeterli olur.

Sayin Iscanthere, aküleri seri baglamak konusunda bir noktayi anlamadim. Sayin Magicburak iki günde 1000 ampere ihtiyaci oldugunu söylüyor. Bu 1000 amperi, 5 tane 200 amperlik aküyü paralel baglayarak tamamlayabiliriz. Bu 5 aküyü seri baglarsak, amper sayisi 200 olarak kalir, ama voltaji 60 volt olur (insallah 40 yil önce biraktigim fizik ögretmenliginden aklimda kalan bilgiler beni yaniltmiyordur). Her iki durumda da akünün gücü 12000 Watt olur. Anlamadigim konu, 60 voltluk bir akü ile karavandaki 12 veya 220 voltluk cihazlari nasil calistiracagiz ve bu aküyü nasil sarj edecegiz?

Selamlar ve iyi aksamlar.

Hüseyin Sahin

yanlış anlaşılma olmaması açısından bir açıklama yapayım, sanırım kendimi tam açıklayamadım, benim ihtiyacım iki günlük 1000 amper değil, tecrübeli karavancılar iki günlük haftasonu tatili için 150-200 amperlik akülerin yeterli olacağını söylüyorlar, benim durumumda karavanımın bana en az bir hafta sorunsuz yaşam desteği vermesi gerekiyor, sadece bu da değil sahne mazlemelerimi de şarj etmesi gerekiyor. bu hesapla benim en azından 1000 amperlik bir akü gücüne ihtiyacım var gibi duruyor. tabii ki benim durumum karavanı sadece kamp için kullanmayacağım için özel. mecburen sistemi solar panellerle ve mümkünse bir alkol jenaratörüyle desteklemem lazım, yoksa her biri 60 kiloluk 5 tane 200 amper akü kullanmak çok da anlamlı olmaz gibi geliyor...

konuyla alakalı fikirlerini esirgemeyen tüm dostlara sonsuz teşekkürler. anladığım kadarıyla benim ihtiyacımı karşılamanın en mantıklı yolu 2 tane 200 amper civarı jel aküyü güneş panelleri ve bir alkol jeneratörüyle destekleyerek kurulacak bir sistem olacak gibi duruyor... açıkçası göz korkutacak kadar yüksek maliyetli bir sistem olacak ama karavanımı turne aracı olarak kullanmamın tek yolu bu gibi görünüyor... araştırmaya devam edeceğim, daha az maliyetli ya da daha kullanışlı çözümlere ulaşırsam buradan sislerle paylaşırım... tüm dostlara tekrar teşekkürler ve herkese keyifli geziler...

Akdeniz45' Alıntı:
Ben sayin Magicburak´in elektrik sorununun cözümünü, honda jeneratörle iki adet 200 amperlik aküde görüyorum. Honda calistiginda hem aküleri doldurur hemde karavanin diger elektrik ihtiyacini karsilar. Böylece hondayi günde 5 saat calistirmakta saniyorum yeterli olur.

Sayin Iscanthere, aküleri seri baglamak konusunda bir noktayi anlamadim. Sayin Magicburak iki günde 1000 ampere ihtiyaci oldugunu söylüyor. Bu 1000 amperi, 5 tane 200 amperlik aküyü paralel baglayarak tamamlayabiliriz. Bu 5 aküyü seri baglarsak, amper sayisi 200 olarak kalir, ama voltaji 60 volt olur (insallah 40 yil önce biraktigim fizik ögretmenliginden aklimda kalan bilgiler beni yaniltmiyordur). Her iki durumda da akünün gücü 12000 Watt olur. Anlamadigim konu, 60 voltluk bir akü ile karavandaki 12 veya 220 voltluk cihazlari nasil calistiracagiz ve bu aküyü nasil sarj edecegiz?

Selamlar ve iyi aksamlar.

Hüseyin Sahin

Hüseyin Hocam Merhaba,

Hocam bilgileriniz tabii ki sizi yanıltmıyor, aynen dediğiniz gibi ama benim kast ettiğim şuydu: daha profosyonel sistemlerin kurulumunda biz OPZs (kafa karıştırmak istemiyorum) tip dediğimiz düşük voltaj yüksek akım değerine sahip aküleri kullanıyoruz, bunların özellikleri az hücreli yüksek güçlü aküler (bu nedenle genelde enine dar, boyuna uzun olarak tasarımlarıyla dikkat çekerler) örneğin: 2V 1000A, yani bu durumda 6 adet seri bağlantı ile sistemi 12 volt olarak tasarlayıp, 6 aküyü paralel bağlamanın derdinden kurtulup, toplamda 6000A lik bir akü grubu elde edilmiş olabilmekte...

yada

12V iki aküyü paralel bağlamak yerine 6V iki aküyü seri bağlamak benim uygulamalardaki tercihimdir..

Saygı ve sevgilerimle,
iskender

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,492
Kayıtlı Üye Sayımız
172,154
Kaydolan Son Üyemiz
1karus

Çevrimiçi üyeler

Geri