Yağmurlu Havalarda Araç Kullanırken

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fosilbulent Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 32
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,221
Ynt: Yağmurlu Havalarda Araç Kullanırken

Tamam hız sabitleyici, ama öğrendiğim kadarıyla Belçika'da kullanımı yasaklanmış.
Kaza yapmak daha bir kolay gibi o sistemle. Ben direksiyondaysam,kumanda da ben de olmalı
fikrimi yineliyorum arkadaşlar.

Etiketler

Sarı renkli gözlük, sis te faydalı olabilir.Birde yol kenarındaki lambalar sarı ışık ise.bir de gece ise .Zenon ve onun sülalesindekilere fayda etmez. (Bazı arkadaşlar anlamamak için kendilerini çok zorluyorlar.onu n için geceyi özellikle belirttim.O arkadaşlar şimdilik bu muhabetimizin içi n e gelemediler.Hani olur ipini koparıp buradaya dalarlarsa tedbir olsun diye yazdım.)selamlar ve iyi paylaşımlar.

cruse control aynı şeymidir bilmiyorum ama bizim kullandığımız otobüslerde de vardı tempomat yada temposet diye bir sistem
aracı sabit bir hıza atıyorum km saati 90 km gösterirken devreye alırsınız bırakırsınız aracınız bu arada viteste otomatikse herşeyi kendi ayarlar hatta rampa iniyorsanız frenleme işini de kendi yapar tabiki bu işleme ayarladığınız hızı aşmaya başladığınız zaman başlar hatta benim mesleği bırakmadan önce kullandığım araçta birde önündeki araç ile mesafeni korumanı sağlayan takip sistemide mevcut idi önünüzdeki araçla mesafenizi 70 m ayarladığınız zaman tempomat sisteminde önününüzdeki araca 70 m den fazla yaklaşmaz önünüzdeki araç yavaşlıyor ise arkasında sizde yavaşlarsınız tüm bunları otomatik yapar yapar yapmasınada hiçbir elektronik sistem insan hassasiyetinde uygulamalar gerçekleştiremiyor maalesef tüm bu sitemler otoban gibi yollarda kullanılabiliyor kuru havalarda kullanılabiliyor fakat ıslak zeminlerde maalesef tehlikeli olabiliyor her ne kadar aracın kaymalara yada kızaklamalara karşı emniyet sistemleri olmasına rağmen bir kere kontrol kaybetmeniz ve paniklemeniz halinde maalesef hiç bir işe yaramayacaktır

kaptan10' Alıntı:
cruse control aynı şeymidir bilmiyorum ama bizim kullandığımız otobüslerde de vardı tempomat yada temposet diye bir sistem
aracı sabit bir hıza atıyorum km saati 90 km gösterirken devreye alırsınız bırakırsınız aracınız bu arada viteste otomatikse herşeyi kendi ayarlar hatta rampa iniyorsanız frenleme işini de kendi yapar tabiki bu işleme ayarladığınız hızı aşmaya başladığınız zaman başlar hatta benim mesleği bırakmadan önce kullandığım araçta birde önündeki araç ile mesafeni korumanı sağlayan takip sistemide mevcut idi önünüzdeki araçla mesafenizi 70 m ayarladığınız zaman tempomat sisteminde önününüzdeki araca 70 m den fazla yaklaşmaz önünüzdeki araç yavaşlıyor ise arkasında sizde yavaşlarsınız tüm bunları otomatik yapar yapar yapmasınada hiçbir elektronik sistem insan hassasiyetinde uygulamalar gerçekleştiremiyor maalesef tüm bu sitemler otoban gibi yollarda kullanılabiliyor kuru havalarda kullanılabiliyor fakat ıslak zeminlerde maalesef tehlikeli olabiliyor her ne kadar aracın kaymalara yada kızaklamalara karşı emniyet sistemleri olmasına rağmen bir kere kontrol kaybetmeniz ve paniklemeniz halinde maalesef hiç bir işe yaramayacaktır

Özellikle tırlarda geliştirilen bir kontrollu takip mesafesi sistemi var trafik akışına göre direksiyon a bile mudahale edebiliyor. Fakat bu video daki gibi bişey değil sanırım :smiley:

http://kamyontr.com/yollarda-tir-sollarken-dikkatli-olun-video-haber.html

yağmurlu havalarda tünelerden çıkarken dikkat edin. Benim başıma geldi. Tünelden çıktığım yere dolu yağmış. Kontrolü kaybettim ve orta refüje çıktım. Ordaki ağaça carparak durabildim.

tünellerdeki hız kurallarına her zaman uymak lazım o kurallar tüm bu gelişmeler olabilirliği ihtimali göz önünde bulundurularak hazırlanıyordur tünelde yavaş ilerlerseniz çıkışta risk almazsınız bu dolu yağışı içinde olabilir normal yağmurda olabilir karda olabilir yada tünel çıkışında kaza olmuşta olabilir emniyetli ve güvenli sürüş her zaman hayat kurtarır

herkese kazasız belasız günler

freegraf' Alıntı:
Sarı renkli gözlük, sis te faydalı olabilir.Birde yol kenarındaki lambalar sarı ışık ise.bir de gece ise .Zenon ve onun sülalesindekilere fayda etmez. (Bazı arkadaşlar anlamamak için kendilerini çok zorluyorlar.onu n için geceyi özellikle belirttim.O arkadaşlar şimdilik bu muhabetimizin içi n e gelemediler.Hani olur ipini koparıp buradaya dalarlarsa tedbir olsun diye yazdım.)selamlar ve iyi paylaşımlar.

Kesinlikle bu xenon denen şeyin yasaklanması lazım . Bana kalırsa karşıdan gelen arabalar için tam tehlike...

İyi günler
paylaşılan bilgiler için teşekkür ederim

Yağmur, çamur,kar.Değişen hiçbir şey yok.

Herşey birkaç basit ve mutlaka uyulması gereken kuraldan ibaret.

ayağımın altında ezmeden önce bir tane wil.. x güneş gözlüğüm vardı. onun siyah camını çıkarıp sarı camı takabiliyordum. gece sürüşünde gerçekten faydalı. siyahı bilmiyorum.

ancak yukarıdaki bu bilgiler arabaların kullanım kılavuzlarında gördüğüm kadarıyla yazmıyor. neden? ayrıca cruise control neden yağmurda zararlı olsun anlamış değilim. o kadın 120 km/h'de sabitlemiş olmasın. bir otobanda 50 km'de sabitlerseniz bunun neresi zararlı? ayrıca bu otomatik pilot değil ki. direksiyon sende. frene bastığın an da zaten devreden çıkacak.

artyom34' Alıntı:
ayağımın altında ezmeden önce bir tane wil.. x güneş gözlüğüm vardı. onun siyah camını çıkarıp sarı camı takabiliyordum. gece sürüşünde gerçekten faydalı. siyahı bilmiyorum.

ancak yukarıdaki bu bilgiler arabaların kullanım kılavuzlarında gördüğüm kadarıyla yazmıyor. neden? ayrıca cruise control neden yağmurda zararlı olsun anlamış değilim. o kadın 120 km/h'de sabitlemiş olmasın. bir otobanda 50 km'de sabitlerseniz bunun neresi zararlı? ayrıca bu otomatik pilot değil ki. direksiyon sende. frene bastığın an da zaten devreden çıkacak.

Merhaba,basit bir ornek aciklama yapayim.Cruise control ile gidiyorsunuz ve sizin de dediginiz gibi elli km gibi dusuk hiza ayarlisiniz.Farketmeden bir aqua planing durumuna geldiniz ve arac yol durumuna gore bir yone dogru yada dumduz olsa bile kaymaya basladi.O anda saliselik farklarla ya dugmeden yada fren ile cruise controlu devre disi birakmak icin ugrasmaniz gerekecek.Frene basmakla gercekten buyuk bir hata yapabilirsiniz,kitlenmeyi artirabilir ve kontrolu tamamen kaybedebilirsiniz.Cruise controlu devreden cikarmak icin dugmeye basmakla minicikte olsa zaman kaybi yasayip yine istenmeyen duruma dusebilirsiniz.Eger normal suruste olursaniz sadece ayaginizi gazdan cekmeniz yada gaza hafif bir basmaniz yeterli olacaktir.Tabii ki burada yillarin tecrubesi,yorgunluk vs gibi sair etkenlerin de onemi vardir.Yine de kanaatimce normal suruste riskler nispeten az olur.Bahsedilen uyarilarin sebebinin de bu oldugu sahsi dusuncemdir.Aciklayabildimse ne mutlu,yardimci olmak adina.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,461
Kayıtlı Üye Sayımız
172,115
Kaydolan Son Üyemiz
SoundofSilence

SON KONULAR

Geri