Vitara 4H ve 4L Nasıl Test Edilir?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yerbezi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 51
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,808

Etiketler
Ynt: Vitara 4H ve 4L Nasıl Test Edilir?

1.6 jlx i lifte kaldırıp 4 h modunda gaza bastığımızda 4 tekerleğinde boşlukta dönmesi beklenmez diye biliyorum doğrumudur?

4H'de liftte gaza basınca 4 teker de döner.
Bu test 4 çeker sisteminin çalıştığı konusunda genel bir fikir verir ama kesin değildir, şöyle ki;
bazen 4 çeker sisteminde bir parça tam arızalanmamış ama hasar görmüş olabilir bu durumda liftte 4 teker dönerken, önler yerde zorlamaya binince çalışmıyor olabilir, bu nedenle liftte karar vermeyip arazi koşullarında denemek lazım.
Ama liftte bile önler dönmüyorsa araziye çıkmaya gerek yok sistemin bir yerinde (büyük ihtimalle free hub da denilen ön porya kilitlerinden birinde) arıza vardır.

suleymani' Alıntı:
1.6 jlx i lifte kaldırıp 4 h modunda gaza bastığımızda 4 tekerleğinde boşlukta dönmesi beklenmez diye biliyorum doğrumudur?

en sağlıklı yöntemi şöyle bulduk biz, sanayideki tekerlekli krikolar varya, arka karpuzdan hafifçe kaldırıyoruz arabayı, 4H veya 4L ye alıp deniyoruz, araç ön tekerleri ile kendini çekebiliyorsa sorun yoktur... (10, 20 cm bile gitmesi yeterlidir)

yerbezi' Alıntı:
en sağlıklı yöntemi şöyle bulduk biz, sanayideki tekerlekli krikolar varya, arka karpuzdan hafifçe kaldırıyoruz arabayı, 4H veya 4L ye alıp deniyoruz, araç ön tekerleri ile kendini çekebiliyorsa sorun yoktur... (10, 20 cm bile gitmesi yeterlidir)

İyi fikir, teşekkürler.

sertan bey sizin ön hublar manuel olmasın yani 4 çekere aldıktan sonra araçtan inip hubları free nin tersi istikametinde çevirin 4 çekerden çıktıktan sonra free yönünde çevirin

sahin05' Alıntı:
sertan bey sizin ön hublar manuel olmasın yani 4 kekere aldıktan sonra araçtan inip hubları free nin tersi istikametinde çevirin 4 çekerden çıktıktan sonra free yönünde çevirin

bu başlık eski bir başlıktır, autohub lar bozukmuş, manuel aldım, şu an için problemim yok... o zamanlar işin acemisiydik, şimdi az biraz öğrendik sayılır...

sorunu çözdüğünüzü belirtmemişsiniz,bende ondan cevap yazdım birde otomatik hublarda free wheel hub yazmaz bildiğim kadarıyla

sahin05' Alıntı:
sorunu çözdüğünüzü belirtmemişsiniz,bende ondan cevap yazdım birde otomatik hublarda free wheel hub yazmaz bildiğim kadarıyla

Suzuki Vitara orjinal porya kilitlerinin üzerinde Free Wheel Hub yazıyor ve otomatik. Haklısınız sorunu teşhis ettiğimizi söylemişim ama sonucu yazmamışım. İlginize teşekkürler.

mrb
manuel hub ile otomotik hub arasında fiyat farkı varmıdır
ortalama ikisininde fiyatını bilen üstadlarımız varsa yazmalarını beklicem.

küçük bir soru daha hublardan biri manuel diğeri ise otomotik olursa 4h veya 4l devreye geçmez sanıyorum doğrumudur acaba?

Sitede ikinci el otomatik hub ilanları olduğunu hatırlıyorum, sorup fiyat öğrenebilirsiniz.
Setine 700-800 tl fiyat istiyorlardı bir vakit. Manuel porya kilidinde birkaç alternatifiniz (AVM, WARN vs.gibi) var ve fiyatlar değişken bildiğim kadarıyla.
AVM için Tar Oto ile, WARN için Bursa'daki Türkiye distribütörü ile veya M.Becce'nin 4xfourart şirketi ile irtibat kurabilirsiniz.
Veya yurtdışından getirtme imkanınız varsa (ki en uygunu bu olur) ebay'den araştırabilirsiniz. Vitara'ya uygun Warn modelleri standard #39198 ve premium #34581 dir.

Otomatik olan hub sağlıklı çalışıyor ise sıkıntı olmaz ama yakışık da almaz diye düşünüyorum.

snowman' Alıntı:
Merhaba
manuel hub ile otomotik hub arasında fiyat farkı varmıdır
ortalama ikisininde fiyatını bilen üstadlarımız varsa yazmalarını beklicem.

küçük bir soru daha hublardan biri manuel diğeri ise otomotik olursa 4h veya 4l devreye geçmez sanıyorum doğrumudur acaba?

tşkler şenol bey

biliyosunuz daha önce yazmıştınız benimkisi sadece geri viteslerde devreye geçmiyo ileri 4*4 e sorun yok şimdilik öyle idare ediyoruz,belkide aldığımda vardı ben farketmemişşimdir.

bilgi edinmek amacıile sordum alakanıza tşk eder saygılarımı sunarım

snowman' Alıntı:
tşkler şenol bey

biliyosunuz daha önce yazmıştınız benimkisi sadece geri viteslerde devreye geçmiyo ileri 4*4 e sorun yok şimdilik öyle idare ediyoruz,belkide aldığımda vardı ben farketmemişşimdir.

bilgi edinmek amacıile sordum alakanıza tşk eder saygılarımı sunarım

Sabri Bey ben şu anda manuel hub kullanıyorum, aracın üstünde gelen auto hub sizinki gibi çalışıyordu ama ters olarak, geri geri giderken kilitliyordu, ileri giderken kilitlemiyordu. Tamiri için baya uğraştım, masraf yaptım ama olmadı. Değiştirdim avm marka manuel ile. Gayet memnunum, tavsiye ederim.

sertan bey alakanıza tşk ederim öncelikle
manuel porya kilidin çifti ne kadar acaba bu konudada bilgi verirseniz sevinirim.
dediğiniz gibi benimkiside ileri kilitliyor sorunsuz çalığıyor, fakat geriye doğru 4 çeker devreye geçmiyor.
şuan benım için rahatsız edici bi durum yok fakat bende herkes gibi aracım eksiksiz olsun isterim
saygılar

snowman' Alıntı:
sertan bey alakanıza tşk ederim öncelikle
manuel porya kilidin çifti ne kadar acaba bu konudada bilgi verirseniz sevinirim.
dediğiniz gibi benimkiside ileri kilitliyor sorunsuz çalığıyor, fakat geriye doğru 4 çeker devreye geçmiyor.
şuan benım için rahatsız edici bi durum yok fakat bende herkes gibi aracım eksiksiz olsun isterim
saygılar

ben avm marka manuel hub aldım, yanlış hatırlamıyorsam brezilya malı, çifti 200 dolar civarıydı. sorunsuz kullanıyorum.
mutlaka değiştirin hublarınızı, çünkü herhangi bir batma durumunda, geri geri çıkma şansınız kalmıyor, ileri de gidemediğine göre baya sıkıntı çekersiniz 4 çekere ihtiyaç olduğunda...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,514
Kayıtlı Üye Sayımız
172,172
Kaydolan Son Üyemiz
avukatomersefacanata

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.