Tüm 4x4'lerin Yakıt Tüketimleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan PrometheusTR Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 106
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 65,319
Ynt: Tüm 4x4'lerin Yakıt Tüketimleri

İlk çıkan kasa 2000 vectra karbürotörlü ile İstanbul - Kartal çıkışlı - Ankara gidiş geliş yaptık (Bolu tüneli açılmamıştı) ve Ankara'da azda olsa gezdik dönüşte Maltepe'de lamba yandı.
Türkülerle kalın, sağlıkla kalın.

Etiketler

1991 Hilux 4Y 2,2 lt motor 97 HP standart donanım.

Benzin : 10 lt/100 km LPG : 12,5 lt/100 km Kullanılan LPG İpragaz / Alpet 2,10 tl 0,26 tl/km

( 1300 -1600 ) 1960 model wıllys ..orgınall ..normelde 270 krş yakıyor.. sehir dısı hiç denemdimm :smiley:)
cj -8 (4200 motor ) 1980 model 33 dişlı lastik sehir içi 40 kruş ( arazide artabiliyo ) şehirler arası - 33 kruş kadar düştü..

sanırım devirli kulanmakta yakıtı çok etkiliyor. tabi bunu yanında karbüratörun bakımıda önemli..
kısa bir bilgi : arkadsım 1969 model wıllys jeep '' benzinde lpg den az yakıyorr..aracın ustunde orjınal karbüratör var hiç lpg baglatmadı..

sugur42' Alıntı:
seco kardeş haklısın ama birazda şöförlerimizin yanlış ölçüm yapması ve bölge bölge yakıt fiyatlarının değişmesi yanıltıyor olabilir benim bildiğim depo fullenir km sıfırlanır mümkünse pompa fiyatı not edilir takribi 100 km yaptıktan sonra depo tabanca tık diyene kadar tekrar fullenir kaç lira aldıysa tl'yi km'ye bölersin tl bazında kaç lira yaktığını bulursun ha yok litre dersen kaç litre aldıysa 100 ile çarp sonra km'ye böl sonuç çıkar örnek:135 km yol yaptık depoyu doldurduk alınan yakıt 18lt diyelim 100x18=1800/135=13.33 lt yani 100 km de 13.33 lt yakıt tüketmiştir başka bir örnek vereyim: ankarada pompa motorin fiyatı 3645 olsun 13.33x3645=48.58 tl lik mazot yaktı izmire vardık motorin aldık pompa fiyatı 3630 dedik 13.33x3630=48.38tl arac az yaktı gibi gözüksede litre aynı sadece pompa yanılması fakat aracın arıza tespiti için devamlı yakıt kontrolü yapmakta faydalı diye düşünüyorum
her zaman litre bazında hesaplamak doğrudur.umarım yardımım dokunmuştur :smiley:
sevgili uğur
gayet güzel bir açıklama birbirimizi çok iyi anladığımızı düşünüyorum az yakıtlı çok kilometreler dilerim esenkal

2001 L200 4x4 31x10.5/15 MT Kumho Road Veture lastik
şehir içi 11.4 lt euro dizel
şehir dışı ???

hagurel' Alıntı:
2001 L200 4x4 31x10.5/15 MT Kumho Road Veture lastik
şehir içi 11.4 lt euro dizel
şehir dışı ???
Bu yaz erisin de kışın AT alayım diye standart kar lastiklerini kullandım. Neredeyse 2000 km yol yaptım ne lastikler eridi ne de tüketime olumlu etkisi oldu. Şehir içi 12-13 lt şehir dışı 9.5 lt. Ne biçim iş bu anlamadım :(
Kar lastiklerinin yazın kullanımı tüketime ne kadar etki eder bilen var mı?

CİNCİN' Alıntı:
Bu yaz erisin de kışın AT alayım diye standart kar lastiklerini kullandım. Neredeyse 2000 km yol yaptım ne lastikler eridi ne de tüketime olumlu etkisi oldu. Şehir içi 12-13 lt şehir dışı 9.5 lt. Ne biçim iş bu anlamadım :(
Kar lastiklerinin yazın kullanımı tüketime ne kadar etki eder bilen var mı?
canım kardeşim valla yakıta etkisini bilemem ama yumuşak kauçuk lastikler yani kar lastikleri yazın sıcak hava ve yol etkisiyle fren mesafeni bariz şekilde uzatır allah göstermesin sert frende aracın duracağı yerde aksine kayar gider bizzat tecrübemdir......

2004 Grand Vitara 5K Otomatik Vites
Lastikler: Standart boyutta Dunlop GrandTrek AT1

Şehir dışı 8,33 lt/100 km Şehir içi 10,50 lt/100 km

Hem şehir içi hem de şehir dışında yüksek ivmeli hızlanmalardan kaçınarak 90-110 arası hız limitlerinde kullandığımda ortaya çıkan rakamlardır.

cevaplar için herkese teşekkürler. Lastiklere ek olarak yolun büyük kısmında klimanın da açık olduğunu düşünürsek tüketimin düşük olmasa da kabul edilebilir olduğunu söyleyebiliriz sanırım.

Başka bir başlık altında yazmıştım ilk olarak bunu fakat konunun açılış tarihinin eski olduğunu görünce burayada kopyalamak istedim.

Araç 2011 model 4x2 Mithsubishli L200

Yakıt tüketimini denemek için 4 gün önce İzmirden yola çıkıp Uşak,Manisa,Balıkesir,Bursa ve Adapazarına gittim geldim. Yola başladğımda aracın toplam kilometresi 1200 km civarındaydı döndüğümde 2600 civarında. İlk birkaç bin kilometreden sonra yakıt tüketimi azalır derler ya bilmiyorum ne kadar doğru birazda denemek için bu yola çıktım.

Bu arada araçta 265/70/16 ölçüsünde Lassa Competus A/T lastik takılı. Yolculukta 2 kişiydik sırt çantalarımız haricinde kasa yüksüzdü.

Yolculuğun ilk gidiş kısmında özellikle İznik civarında çok dik çıkışlar ve bozuk asfaltsız yollardan gittik. Düzgün yollarda 110-120 ortalama ile kullandım. Arada 140 civarında otobanda yol aldım. Bir ara denemek için 180 in üzerinde 40-50 kilometre kadar gittim. Gidiş yolculuğunun %90'ında klima açıktı. 60 litre Petrol Ofisi Euro Dizel mazotla 660 km yol yaptım ışık yanana kadar. Hesabıma göre 9.1 litre harcamışım.

Dönüş kısmında Adapazarından yola çıkıp mola harici durmadan Bursa üzerinden İzmire döndük. Yine Petrol ofisinden 64 litre mazot aldık, Önceki dolumdan sonra bir süre ışık yanık vaziyette yol almıştık bir sonraki Petrol ofisini bulana kadar. 100-120 ortalama ile yol almaya dikkat ettik
(orta şeritte gitmemize rağmen arkadan gelen selektör tacizcilerine sabrımızın el verdiği sürece diyelim )
Gösterge 700 km'yi gösterdiğinde İzmire döndüm. Ertesi gün şehir içinde 30 km civarı kullandım daha ışık yanmadı ama an meselesidir çizgi ışık yanma bölgesine çok yakın.

20km kadar daha gittiğimde ışığın yandığımı varsayarsak ortalama tüketimim 8 litre olmuş.

Hyundai Santa Fe Kunho standart lastik,2700 cc motor,otomatik vites şehir dışında 8.5 litre ,şehir içi 15 lt benzin sarfiyatı var.Lpg yok

90 mod 4.0 xj benzin ve dazda ortalama ne yakar acaba bilgilendirirseniz memnun olurum.

Lada niva 2005

şehir içi yayla yolu ve römork ile kullanımda 100 km'de 9.31litre benzin
izmit adapazarı sabit 90km hızda 100 km'de 7.18 litre benzin

GMC YUKON 2011 4*2 SLE

V8 5.3 Litre VORTEC MOTOR

şehirler arası yolda 120 km sabit hızla 12 litre, 150 - 160 km/s 15 litre
şehir içinde yaklaşık 20 litre civarın da yakıt tüketimi vardır.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR