Tüm 4x4'lerin Yakıt Tüketimleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan PrometheusTR Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 106
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 66,120
Ynt: Tüm 4x4'lerin Yakıt Tüketimleri

CİNCİN' Alıntı:
Bence de kaçsan iyi edersin. Her yönüyle şehir içinde Mecidiyeköy falan gibi bir yerdeki trafikte böyle bir aracı kullanmak çok zordur herhalde
4.2 motor da iyi yakıyordur.
Aslında kullanım sorun olmuyor, hatta diğer araçlar kaçıp yol verdikleri için binek otodan daha kolay ve keyifli oluyor sürmesi.. Ancak yakıt konusunda tamamen haklısın, trafik görünce depresyona giriyorum :p

Etiketler

Şayet 4x4 sayarsanız cidddiye alın; ya da şöyle söyleyeyim, "4x4 olduğu iddia edilen" Duster....

Duster/eurodizel (1300km.civarında, rodaj süresi içinde)

Ş.içi : 100 km.de 7.1 LT (İstanbul değil, orta halli bir şehir içi)

Ş. dışı : 100 km.de 5.6 LT civarı (rodaj süresi içinde)

Mot.. 1.5 DCİ

1998 Toyota Rav4 şehir içi 12 şehir dışı 9 lt benzin. Lpg şehir dışı 11lt civarı, şehir içinde hiç ölçmedim.
Tabi neyin şehir içi olduğu biraz tartışmalı. Dur kalk trafiğine girince muhtemelen daha fazla yakar.

2010 Jeep cherokee sport 3.7lt v6 motor

sehirdisi 160 km/h hiz ile 14-15 litre 120 km/h hiz sabitleyici kullandigimda 9 litreye kadar dustugunu gordum.
sehir icide sert kullandigim icin 17 lt ortalama yakit tuketimi var.

tabii ben Mekke de yasiyorum. aracin deposunu 65 litre benzini 10.4 dolara aldigim icin sorun yok araci za zararla satsam GMC Yukon alacam o sehir ici 24 litre yakiyor yaksin.

Ismqil' Alıntı:

sehirdisi 160 km/h hiz ile 14-15 litre 120 km/h hiz sabitleyici kullandigimda 9 litreye kadar dustugunu gordum.

tabii ben Mekke de yasiyorum. aracin deposunu 65 litre benzini 10.4 dolara aldigim icin sorun yok araci za zararla satsam GMC Yukon alacam o sehir ici 24 litre yakiyor yaksin.

Adalet diye buna diyoruz bizde :smiley:

Ismqil' Alıntı:

Ah ahhhhhhhhhhhhhh kanayan yaramıza bastın.... :'( :'(

Ismqil' Alıntı:

Sevgili İsmaqil Bey..

Allah sizlere sağlık versin..Birçok insanın özendiği topraklarda yaşıyorsunuz..
Ben özenmiyorum o ayrı..

O GMC 'nin her nesiyse bilmem..gelinde ,yazdığınız dilin ana dil olduğu bu mübarek topraklarda alın ve kullanın birtane..Bizde ''Helal olsun'' diyelim...

valla kardesim
helal olsun diyemiyeceksiniz
inanin turkiyeden arac alacak olsam diye dusundugumde o fiyatlar ne oyle diyip hemen 95-98 arasi grand cherokee ler ile ilgileniyorum.
Allah yoneticilerimize aracdan aldigi vergiden vazgeyi hos gosterip sevdirdinde vazgecseler ah nerde
bizden oldukca geride olan romanyada da dahi araclardan oldukca az vergi aliniyor ah nerde bizde o gunler.

o vergilerin alinmadigi gun insaallah gelirde o zaman helal olsun kelimesini hepimize deriz.

sevgiler otv ve kdvnin olmadigi gunler dilegiyle.

SECO51' Alıntı:
arkadaşlar bu işte bir sorun var sanırım benim aracım 1600cc
4200cc 35 kr deniyor
ben daha fazla yakıyorum
ya ben ölçüm yapmayı bilmiyorum yada benim depodan boşluğa bir sızıntı var
şunu kr hesabı değilde 100km de şu kadar litre diye verebilirmisiniz ltf.
Sevgili arkadaşım aracımın motoru ufak ben az yakarım diye birşey yok olayı dilim döndüğünce anlatmaya çalışayım 2 araç alalım 1. si 1600 cc 1500 kg olsun ve 4 silindirli olsun 2. aracımız 3500 cc 2000 kg ve 4 silindir olsun1 aracın cc başına 900 gram gibi bir ağırlık düşerken 2. araca cc başına 550 gram ağırlık düşer buda araca hareket vermek için 1.aracın gaza örnek 5 cantim basarsa 2. araç 2 santim basacak anlamına gelir bu tabii olarak yakıtı etkiler ayrıca yüksek hacimli motorların kullanım ömrü daha fazladır nedeni ise gene ağırlıktan dolayı ufak hacimli motorun daha çok gerilmeye maruz kalmasıdır piyasada duymuşsundur kasa ağır geliyor diye olay bu birde teknoloji olayı var tabi örneğin aynı cc amerikanla japon arasında farklar oluyor genelde japonlar daha az yakıyorlar.(eskiler)umarım anlatabilmişimdir genede yanlışım varsa daha bilgili arkadaşlar gerekli düzeltmeyi yaparak bizi aydınlatacaklardır

sugur42' Alıntı:
Sevgili arkadaşım aracımın motoru ufak ben az yakarım diye birşey yok olayı dilim döndüğünce anlatmaya çalışayım 2 araç alalım 1. si 1600 cc 1500 kg olsun ve 4 silindirli olsun 2. aracımız 3500 cc 2000 kg ve 4 silindir olsun1 aracın cc başına 900 gram gibi bir ağırlık düşerken 2. araca cc başına 550 gram ağırlık düşer buda araca hareket vermek için 1.aracın gaza örnek 5 cantim basarsa 2. araç 2 santim basacak anlamına gelir bu tabii olarak yakıtı etkiler ayrıca yüksek hacimli motorların kullanım ömrü daha fazladır nedeni ise gene ağırlıktan dolayı ufak hacimli motorun daha çok gerilmeye maruz kalmasıdır piyasada duymuşsundur kasa ağır geliyor diye olay bu birde teknoloji olayı var tabi örneğin aynı cc amerikanla japon arasında farklar oluyor genelde japonlar daha az yakıyorlar.(eskiler)umarım anlatabilmişimdir genede yanlışım varsa daha bilgili arkadaşlar gerekli düzeltmeyi yaparak bizi aydınlatacaklardır
Sevgili arkadaşım çok güzel anlatmışsın teşekkür ederim daha tane tane ve anlaşılır anlatılamazdı bende katılıyorum tüm bu yazdıklarına benim araç 1.6 az yakacak diye bakmıyorum olaya lakin bazı arkadaşların verdiği bilgiler gerçekten çok abartılı gibi geliyor bana

seco kardeş haklısın ama birazda şöförlerimizin yanlış ölçüm yapması ve bölge bölge yakıt fiyatlarının değişmesi yanıltıyor olabilir benim bildiğim depo fullenir km sıfırlanır mümkünse pompa fiyatı not edilir takribi 100 km yaptıktan sonra depo tabanca tık diyene kadar tekrar fullenir kaç lira aldıysa tl'yi km'ye bölersin tl bazında kaç lira yaktığını bulursun ha yok litre dersen kaç litre aldıysa 100 ile çarp sonra km'ye böl sonuç çıkar örnek:135 km yol yaptık depoyu doldurduk alınan yakıt 18lt diyelim 100x18=1800/135=13.33 lt yani 100 km de 13.33 lt yakıt tüketmiştir başka bir örnek vereyim: ankarada pompa motorin fiyatı 3645 olsun 13.33x3645=48.58 tl lik mazot yaktı izmire vardık motorin aldık pompa fiyatı 3630 dedik 13.33x3630=48.38tl arac az yaktı gibi gözüksede litre aynı sadece pompa yanılması fakat aracın arıza tespiti için devamlı yakıt kontrolü yapmakta faydalı diye düşünüyorum
her zaman litre bazında hesaplamak doğrudur.umarım yardımım dokunmuştur :smiley:

sugur42' Alıntı:
Bu örnekte anladığım kadarıyla 3500 cc araç, gaza 2 cm bastığı için, gaza 5 cm basan 1600 cc araçtan az yakacağı iddia ediliyor. Ama ben pratikte 1600 araçtan az yakan 3500 araç duymadım. Varsa sanal değil gerçek örnek verseniz.
Motorun kasaya ağır gelmesi de tam bir sanayi efsanesi.... Mühendislerin kafasının basmadığını sanayideki abilerin kafası daha iyi basıyor....
Sizin örneğe tam uymayacak ama bizim vitarlarda benzer bir durum var. Mesela 1.6 JLX 1300 kg civarıdır. 2.0 v6 lar 100 kg civarı daha fazladır ama 1.6 lar 2.0'dan şehir içi 100 km'de 4 lt, şehir dışı da 2 lt civarı az yakar. Ancak şu olabilir mesela her iki araç da 120 km sabit hızda yakıt ölçümü yapılsa 2.0 az zorlandığından belki o zaman 1.6'dan az yakabilir.

veteriner' Alıntı:
Bu örnekte anladığım kadarıyla 3500 cc araç, gaza 2 cm bastığı için, gaza 5 cm basan 1600 cc araçtan az yakacağı iddia ediliyor. Ama ben pratikte 1600 araçtan az yakan 3500 araç duymadım. Varsa sanal değil gerçek örnek verseniz.
Motorun kasaya ağır gelmesi de tam bir sanayi efsanesi.... Mühendislerin kafasının basmadığını sanayideki abilerin kafası daha iyi basıyor....
Sizin örneğe tam uymayacak ama bizim vitarlarda benzer bir durum var. Mesela 1.6 JLX 1300 kg civarıdır. 2.0 v6 lar 100 kg civarı daha fazladır ama 1.6 lar 2.0'dan şehir içi 100 km'de 4 lt, şehir dışı da 2 lt civarı az yakar. Ancak şu olabilir mesela her iki araç da 120 km sabit hızda yakıt ölçümü yapılsa 2.0 az zorlandığından belki o zaman 1.6'dan az yakabilir.
Özür diliiyorum sanırım benim yazımı tam anlayamadınız ben zaten 3500 cc lik bir makina 1600 cc den az yakar gibi bir söylem kullanmadım lakin cüsse ve güce göre öyle aman aman bir sarfiyat olmaz ki bizzat yaşadığım olayı anlatayım binek sınıfı ama olsun konya izmir arası 650 km yolum var şahinle 90 la gittim sene 2006 yakıtım 110 tl idi 3 ay sonra vectra 2.0 gls ile gittim aynı yolu ve bu sefer süratım 120 nin altına düşmedi 95 tl yaktı ondan sonraki araçlarım hep 2.0 cc üstü araçlar oldu benim kastım 3500 cc lik bir motor 13 15 lt arası yakarsa buna şaşırmayın tarzındaydı kasanın ağır gelmesi hususuda benim tecrübemdir sanayiyi nedense sevmem hepsi proğfsööörrr geçenlerde araç kiralamak zorunda kaldım araç skoda fabia 1.2 tsi mi fbi mi bilmem adam kokluyor abi dedi bizde kandık hemde benzinli gittiğim yol 260 km yol süratım 95 100 arası ve konya ovası 100 tl lik benzin bitti ben aracı teslim edeceğimde yolda kaldım 10 liralık daha aldım verdim aracı gibi gibi gibi aynı araca 1.5 yada 1.6 motor olsaydı yakıtım max.60 tl olacaktı

sugur42' Alıntı:
Özür diliiyorum sanırım benim yazımı tam anlayamadınız ben zaten 3500 cc lik bir makina 1600 cc den az yakar gibi bir söylem kullanmadım lakin cüsse ve güce göre öyle aman aman bir sarfiyat olmaz ki bizzat yaşadığım olayı anlatayım binek sınıfı ama olsun konya izmir arası 650 km yolum var şahinle 90 la gittim sene 2006 yakıtım 110 tl idi 3 ay sonra vectra 2.0 gls ile gittim aynı yolu ve bu sefer süratım 120 nin altına düşmedi 95 tl yaktı ondan sonraki araçlarım hep 2.0 cc üstü araçlar oldu benim kastım 3500 cc lik bir motor 13 15 lt arası yakarsa buna şaşırmayın tarzındaydı kasanın ağır gelmesi hususuda benim tecrübemdir sanayiyi nedense sevmem hepsi proğfsööörrr geçenlerde araç kiralamak zorunda kaldım araç skoda fabia 1.2 tsi mi fbi mi bilmem adam kokluyor abi dedi bizde kandık hemde benzinli gittiğim yol 260 km yol süratım 95 100 arası ve konya ovası 100 tl lik benzin bitti ben aracı teslim edeceğimde yolda kaldım 10 liralık daha aldım verdim aracı gibi gibi gibi aynı araca 1.5 yada 1.6 motor olsaydı yakıtım max.60 tl olacaktı
Tam anlayamadığım doğru çünkü "biri gaza 2 cm basar, diğeri 5 cm basar bu da yakıtı etkiler" gibi anlamsız bir cümle vardı. Şimdi bu cümlede büyük motor olan daha az yakar anlamı yoksa o zaman zaten cümle gereksiz.
Neyse ama şahin ile vectra kıyaslaması yanlış olmuş. Vectranın full enjeksiyon motoru ile karbüratörlü şahini kıyaslamak anlamsız. Vectra 2.0 ile vectra 1.6 nın yakıtları kıyaslansa daha güzel olur.
1.2 motorlu araçla 24 lt benzinle 260 km çok az gitmişsiniz y a araba arızalı ya şöför yanlış kullanmış. Ben 1.6 vitara ile düz yolda 100 km'de 6.5 dan fazla yakmam.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,624
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR