Toyota Landcruiser LJ73

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tugsan75 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 341
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 62,996

tugsan75

Zirve
Yer
İSTANBUL
Merhabalar;
Uzun süre aranızda yoktum daha doğrusu vardımda yoktum. Uzun lafın kısası artık buralardayım.

Foruma geri dönüşümden dolayı 2 ay önce aldığım ve A dan Z ye kontrol ederek hazırlamaya başladığım aracımla ilgili bilgileri sizlerle paylaşacağım. Malum vx 80 Landcruiserimi sattıktan sonra VX 100 e geçip kamp moduna bürünmüştüm. Fakat hanımın Rav4 ünü satıp tek araçla devam etmek artık imkansız hala gelince, kendime araç arayısına girdim ve VX 100 ü hanıma devrettim.

İlanlarda uzun süre kalmıştı ve heralde Hard Top lu olduğundan dolayı kimse ilgilenmemişti. Bütçeyi biraz zorlayarak 20.500 Tl ye aracı aldım. Araç Antalya Tasişden çıkma. Malum yaşı ve araştırmalarım sonucu öğrendiğimden dolayı, sahibinin tekne sahibi oluşu ve sürekli aracı denize sokmasından dolayı arka kısım ve birkaç yerinde çürükler vardı.

Şaşırtıcı olan şey ise; Şasesinde hiçbirşeyin olmayışı ;D Hazır başlamışken heryerini başdan aşağı söktüm. Motor kısmı ve aracın iç karoserinde hiçbir sorunun olmayışı harikaydı.

Araç özellikleri:
1987 Model
2LT Motor(Turbo)
Alt takım yaylı
Hidrolik direksiyon
Orjinal çift akü
Arka tarafta bağımsız ısıtıcı( Yeni model Landcruiserlerde olduğu gibi)
5 vites
Direksiyon yükseklik ayarı
Ön koltuklarda yükseklik ve kilo ayar sistemi.
Arka diferansiyelde LSD

Evet resimlerle ufak ufak başlayalım.
Not:Aracın üstündeki plakalar VX100 aracıma aittir.İlk başlarda plaka işlemleri sürdüğünden dolayı mecburen takmıştım ;D

SAM 3509

SAM 3510

SAM 3511

SAM 3512

SAM 3513

Etiketler
Ynt: Toyota Landcruiser LJ73

Tugsan bey ,

aramıza tekrardan hoşgeldiniz..

LJ73 ün nasıl güzelleşecegini zevkle izleyecegiz...

Teşekküreler ;D

Amacım yavaş yavaş keyf alarak yapmak,birçok Landcruiser modeli ve Toyota hakkında yaptığım araştırmalarda, özellikle bu modelin yurt dışında değerli kasa olduğunu öğrendim. Bilmeyenler için belirteyim 73 kasa; 70 kasadan biraz uzun, 75 kasadan kısadır. Dolayısıyla 70 kasadaki tek eksik olan bagaj hacmi bu araçda çok olmasada istenilen boyutta büyük. 75 kasadaki büyüklükde(arazi kabiliyeti açısından)bu araçda daha kısa.

Hard Top olması benim için çok önemli değil zaten birdaha muhtemelen açmam, zira açması çok zahmetli ve tavanı koymak için büyük bir depo gerekli ;D ;D ;D

SAM 3507

SAM 3508

SAM 3515

SAM 3516

SAM 3517

Aaracı aldıkdan sonra kaporta boyaya girmeden önce bakımsal açısından bütün işlemler yapıldı.

1-) Egzost komple deyişti.
2-) 2 adet yeni akü takıldı.Kutup başları dahil.
3-) Motor-Şanzuman-Diferansiyel yağları deyişti.
4-) Debriyaj ve fren sistemi sıvıları ve tamir takım contaları deyişti.
5-) Motor soğutma sistemi orjinal Toyota kırmızı antifiriz ile deyişti.
6-) Fren boruları+kampanalar ve ön diskler+balatalar deyişti.
7-) Marş ve şarj sistemi komle sökülüp bakımları yapıldı.
:cool: Motor kayış ve filtreler deyişti.
9-) Gösterge aydınlatmaları deyişti.
10-) Döşemelerdeki yırtık ve sökük yerler tamir edildi.
11-) Koltuk kızak ve arka yatar koltuk mekanizması çalışır hale getirildi.
12-) Ön farlar deyişti. Arka tanpon sistemi deyişeceği için 2 adet 70 kasa stop sipariş edildi.
13-) Röleler-Sigortalar-Soketler-Kelepçeler sökülüp kontrol edildi ve korezyona karşı ilaçlandı.
14-) Enjektörler deyişti. Turbo ve mazot pompasının bakımları yapıldı.
15-) Kontak ve kilit fişekleri deyişti,yeni anahtar yapıldı. Kapı ve bagaj kilitleri bakımı yapıldı.
16-)Kapı ve bagaj orjinal fitilleri alındı.

IMG 20111110 172316

IMG 20111110 172327

IMG 20111110 172334

IMG 20111111 123415

IMG 20111111 123440

Fotoğrafta görülen Öncü marka akü, Mutlu marka akülerimiz gelene kadar idareten takılmıştır ;D ;D ;D

IMG 20111111 123447

IMG 20111111 123504

IMG 20111112 091622

IMG 20111112 091630

IMG 20111114 103524

Tempus' Alıntı:
Tekrar hoşgeldin kuzen ;D
Saol kuzen,bu arada beni bir sevabına başlatmış olduğum Toyota muhabbet köşesine alırmısınız, terzi kendi söküğünü dikemez hesabı bulamadı hiçbir yerde konuyu ;D ;D ;D

tugsan75' Alıntı:
Saol kuzen,bu arada beni bir sevabına başlatmış olduğum Toyota muhabbet köşesine alırmısınız, terzi kendi söküğünü dikemez hesabı bulamadı hiçbir yerde konuyu ;D ;D ;D

Benim o işler için yetkim yok adminlere mesaj atmak lazım. Zaten muhabbet yok eskisi gibi facebookdaki sayfa o işi devraldı gibi

abi hayırlı olsun.
senin tekrar buralara gelmen eminim herkes için cok iyi oldu ben sahsen cok sevindim senin muazzam bilgilerin sayesinde daha cok sey ögreniriz biz hosgeldin sefalar getirdin saygılar sevgilerle...

tuğsan kardeş hoşgeldin senin gibi gerçek toyotacıları aramızda görmek tüm toyotacıları ve beni mutlu etti tekrar hoş geldin.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,519
Kayıtlı Üye Sayımız
172,177
Kaydolan Son Üyemiz
cengoboy

SON KONULAR

Geri