Suzuki Vitara Gösterge Aydınlatmasının İyileştirilmesi / Resimli Anlatım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan msmt Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 27
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,841
Ynt: Gösterge Aydınlatmasının İyileştirilmesi. (Resimli Anlatım)

seyyah-34' Alıntı:
Biliyormusunuz,inanın bir kaç müşterim bana aracını onarım için getirdiğinde aynen şöyle diyordu; Kemal ustam benim şu gösterge ışıkları yanmıyor onlarada bir zahmet bakıverin bende aracı tutup elektirikçi ustaya götürüyorum bana aracın göstergesinde hiç bir arıza olmadığını sadece iç lambalarının ışığının kısıldığını düğmesini çevirerek ışığını açmak gerektiğini söylüyordu.yani görülüyorki bu durumda daha henüz bu ışığı açmayı kısmayı bilmeyen sürücüler var.dahası aracındaki sürücü için ve daha rahat bir sürüş için yapılmış onlarca özelliği bilmeden kullanan ne araç sahibleri var.
not : araçların bir çoğunda iç gösterge ışıklarını açıp kısan düğme vardır.bilgilerinize.

Bende Grand Vitara da benzer sorun yaşıyordum. Gösterge ışıkları çoğu Japonda olduğu gibi farları açınca gece olduğunu farz edip kendiliğinden kısılıyordu.
Gece problem değil ama gündüz de farları yakan biri olarak gündüz göstergeleri okumakta zorluk yaşıyordum.
Aracım serviste olduğu süreçte kullandığım Toyota da da aynı sorunu yaşayıp biraz kurcalayınca ışık şiddetini ayarlayabildiğimi keşfettim. Bundan cesaretle Vitarayı iyice kurcalamaya başladım. Km ayarı yapan düğme ile farların açık olduğu durumlarda ki gösterge ışığını ayarlayabildiğimi fark ettim. Ve sonuna kadar açtım.
Böylece gündüz farları açsam da ışıklar kısılmıyor ve göstergeyi rahat okuyabiliyordum.
Tam herşey halloldu derken eşim aracı gece kullandığında bu artan parlaklıktan rahatsız olduğunu ve eski haline getirmemi istediğini söyledi. Araç onun nede olsa :=)

Orta yolu bulduk, parlaklığı orta seviyede tutuyorum. Gündüz ben okuyabiliyorum, gece eşimin gözünü almıyor. (herseferinde ayar yapmaya üşeniyorum)

Uzun lafın kısası; bazen kolay çözümler en son bulunanlar oluyor :D

Etiketler

kedicik' Alıntı:
Paylaşım için teşekkürler.Merak ettiğim bir konu var.Işıkları yaktığım zaman kısalar yanarken ışık göstergesi yanmıyor uzunları yaktığım zaman uzunların yandığı belli.Sizin göstergeye de dikkat ettim göstergenin aydınlatması yanarken kısaların yandığı belli değil.Demekki hepsinde böyle mi acaba diye düşünüyorum.Aksi takdirde acaba lambası mı patlak diye söktürmeyi düşünmüştüm fakat gerekli birşey değil diye o bölgeyi açtırmak istememiştim.

Kesinlikle haklısınız, kısalar yandığında hiç uyarı yok. Bunun için suzuki den kullanım kılavuzu istedim. Ordada yoktu. Ancak uzunları yakınca işareti yanıyor. İşaret lambalarınıda kontrol ettim. Sağlamdılar. Yanlız 4-5 nokta boş idi, büyük ihtimalle faklı modellerde buralara ekstra özellikler ekliyorlar. Belki kısa farlarda onlardan biridir.

Gökhan Bey, sıfırlama çubuğu dedinizya gecenin bu vaktinde indim arabaya, kontrol ettim. Malesef bizim modellerde bu özellik yok. Bizimki sadece sıfırlıyor. :D

msmt' Alıntı:
Gökhan Bey, sıfırlama çubuğu dedinizya gecenin bu vaktinde indim arabaya, kontrol ettim. Malesef bizim modellerde bu özellik yok. Bizimki sadece sıfırlıyor. :D

Valla bizimkinde olduğunu ben de bilmiyordum. Corolla dan öğrendim :=)

seyyah-34' Alıntı:
Biliyormusunuz,inanın bir kaç müşterim bana aracını onarım için getirdiğinde aynen şöyle diyordu; Kemal ustam benim şu gösterge ışıkları yanmıyor onlarada bir zahmet bakıverin bende aracı tutup elektirikçi ustaya götürüyorum bana aracın göstergesinde hiç bir arıza olmadığını sadece iç lambalarının ışığının kısıldığını düğmesini çevirerek ışığını açmak gerektiğini söylüyordu.yani görülüyorki bu durumda daha henüz bu ışığı açmayı kısmayı bilmeyen sürücüler var.dahası aracındaki sürücü için ve daha rahat bir sürüş için yapılmış onlarca özelliği bilmeden kullanan ne araç sahibleri var.
not : araçların bir çoğunda iç gösterge ışıklarını açıp kısan düğme vardır.bilgilerinize.
ben on yıldır oto elektrik yedek parça işiyle uğraşıyorum.babam ve amcamlarda 35 senelik ustalar
ben öyle öğrendim paylaşim dedim.bilginiz olsun diye. benim arabam 2006 model ama gösterge ayar düğmesi yook.
biz kendi işyerimizde 5w ampul takıpta göstergeye zarar veren nice insanlarla muhatap olduğumuz için
sadece bilgi verim dedim bilgii..

Ynt: Suzuki Vitara Gösterge Aydınlatmasının İyileştirilmesi / Resimli Anlatım

herkese vermiş olduğu bilgi için teşekkürler hakan bey ayrıcxa bu forumlarda yapılan teknik işleri bir konu altında toplarsanız çok güzel bir arşiv olur .

rcercan' Alıntı:
orjinal gösterge ampulünün 3 wat olduğunu unutmamak lazım
5 wat ampulün zararı zamanla çıkar.
ampulun takıldığı duyu ve duyun girdiği yatağı zamanla eritiyor.......
belki 6 ay belki 1 sene sonra kullanmaya bağlı. işte o zaman tedavisi
zorlaşıyor......

Merhaba Ercan Bey,
Haklısınız, ısı hem yuvayı bozar hemde ışık taşıyıcıları sarartır. Sonra lamba değiştirseniz bile iyi sonuç alamazsınız. lamba ile taşıyıcı arasında 6-7mm boşluk var. Bu yeterli bir boşluk. Tek sıkıntı bence yuvanın dayanma gücü. Kendi işimdede butip bozulmalara şahit oluyorum.
Corollada daha önceki uygulamamda sorun çıkmamıştı. 2 yıla yakın kullandım. Aynı japon mantıkla malzeme kullanıldı ise sorun olmayacağını düşüyorum. Yinede uyarılarınızdan sonra bunu daha ciddi düşünmeye başladım. REngini değiştirmeyi de düşünüyordum, ozaman 3w yapabilirim.

yahu ben de need for speed undergrounddaki gibi gösterge arkasındaki siyah yüzeyi desenli yapmak istiyorum bu mümkün müdür acaba ?

Ynt: Görterge Aydınlatmasının İyileştirilmesi. (Resimli Anlatım)

msmt' Alıntı:
6. Göstergeyi dışarı aldıktan sonra arkasında 3 adet çevirmeli lamba yeri var. İçindeki lambalar basit tipler. Park labaları ile aynı tipte.

Bu arada bi hata yaptığımı farkettim. Göstergenin dışarda hiç fotoğrafını çekmemişim. :( Lambaların yerlerini ve lambayı çeksem iyi olurdu.

7. Lambaları taktıktan sonra yuvalarına yerleştirdim. Göstergenin üstündeki şeffaf camı çıkardım, alt taraftaki siyah parçayıda çıakardım. İçlerini güzelce sildim.
Daha sonra söktüğüm sırayla takmaya başladım.

8. Göstergeyi yerine yerleştirdim. Üç soketi takmak zor olmuyor. Ancak kilometre teli çok uğraştırdı. arkasınıda göremiyorsunuz. Elde zor sığıyor. Nihayet yerine yerleştirdim.

[attachment=1]

REsimde net belli olmasada ışıkların yeni hali süper.

sevgili mustafa kardeşim,
1996 model 3k vitara aracımın gösterge ışıkları benide çok rahatsız ediyordu, uzun zamandır yeptırmayı düşünüyorsun, iki hafta kadar önce forumda senin başlığı görünce bir solukta okudum, göstergelerimiz aynı tip göstergeler ve akabinde teşebbüse geçtim. senin işlem sıranı takip ederek hiç zorlanmadan göstergeyi çıkardım. tabi bu arada çıkmış halde resimledimde:smiley:) göbekte bulunan 3 adet ana ampul yerine ikişer adetlik paketlerde satılan 2 paket (4 adet) led ampul alarak eskileri ile değiştirdim. eskisinden daha aydınlık bir göstergem oldu. tabiki bunda senin ve bu başlıkta fikirlerini paylaşan tüm arkadaşlarımızın çok faydası oldu, hepinize teşekkür ederim. bu arada çorbada benimde tuzum olsun baabından göstergenin dışarıdaykenki resimlerini burada paylaşmak istiyorum. inşallah ihtiyacı olanlara yol gösterir.

07022013024

07022013025

1

2

3

1. ve 2. resimler göstergenin önden ve üstten resimleri.
3. resimde göstergenin aydınlanmasını sağlayan 3 adet ampulün yerini,
4. resimde ikaz, uyarı ve yönlendirme lambalarının soketlerini,
5. resimde ise göstergenin araçla bağlantısını sağlayan 1.2.3 nolu soket yerleri ve 4 numarada ise o takması dert olan km teli bağlantı soketini gösterdim.

göstergeye ait ampullerin resimeri

07022013029

07022013030

07022013033

07022013034

07022013035

Ellerinize sağlık.
Bu tür bilgi paylaşımları tecrübemizi arttırmak için çok güzel fırsatlar... :D
Saygılar...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR