Suzuki Vitara Gösterge Aydınlatmasının İyileştirilmesi / Resimli Anlatım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan msmt Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 27
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,843

msmt

Kamp III
Yer
Ankara
Web
www.tezeller.net
Merhaba Arkadaşlar,

Bugünün tatil olmasınıda fırsat bilerek göstergenin aydınlatma lambalarını değiştirdim. 2 saat kadar sürdü. Akşamları kilometre sayacını göremiyordum. Benzin göstergesi çok silikti. Daha önce Toyota Corolla aracımda değiştirmiştim. Baya güzel oldu.

Yapım aşamaları.
1- Göstergeyi tutan ilk siyah çerçeveyi sökmeye başladım. Üst noktada iki vida tutuyor. Altı tırnaklıdır diye düşünüyordum.

[attachment=1]

Sökünce hafif esnettim, alt çok sıkıydı, demekki aşağıda sabitleme var, yani vida arayacağız.

Gsterge1

Etiketler
Ynt: Görterge Aydınlatmasının İyileştirilmesi. (Resimli Anlatım)

2. aşama.
Vidalar direksiyon milini saran platik parçanın altında kalıyor.
O parçalarıda sökmek için diz hizasındaki parçanın sökülmesi gerekiyor.

[attachment=1]

Alt parçayı 4 vida tutuyor. Direksiyıon milinin etrafındaki kısım iki parçaran oluşuyor. İki vida parçaları birbirine tutturuyor. İkisi milin çev
resine tutuyor.

Ortalığı duman ettim, tüm parçaları söktüm ;D

Gsterge2

4. Gösterge ortaya çıktı, 4 vida ile tutunuyor.

[attachment=1]

Arkasında 3 adet soketli kablo var. Tırnakları hemen üst tarafta , kolayca görülüyor. Çıkartmasında kolay. Kilometre kablosu göstegeyi çekince çıkıyor. Bakalım takması nasıl olacak. :D

5- Okus pokus gösterge yok.

[attachment=2]
Denedim bu şekilde araç çalışyor ve gidiyor. TAbi nasıl gidiyorsunuz ne oluyor bilmiyorsunuz... ;D

Gsterge4

Gsterge5

6. Göstergeyi dışarı aldıktan sonra arkasında 3 adet çevirmeli lamba yeri var. İçindeki lambalar basit tipler. Park labaları ile aynı tipte.

Bu arada bi hata yaptığımı farkettim. Göstergenin dışarda hiç fotoğrafını çekmemişim. :( Lambaların yerlerini ve lambayı çeksem iyi olurdu.

7. Lambaları taktıktan sonra yuvalarına yerleştirdim. Göstergenin üstündeki şeffaf camı çıkardım, alt taraftaki siyah parçayıda çıakardım. İçlerini güzelce sildim.
Daha sonra söktüğüm sırayla takmaya başladım.

8. Göstergeyi yerine yerleştirdim. Üç soketi takmak zor olmuyor. Ancak kilometre teli çok uğraştırdı. arkasınıda göremiyorsunuz. Elde zor sığıyor. Nihayet yerine yerleştirdim.

[attachment=1]

REsimde net belli olmasada ışıkların yeni hali süper.

Gsterge6

9. Filmi geri sararak montaja devam ettim. Göstege panelini 4 vida ile tutturdum. Camını taktım. Siyah çerçeveyi taktım. Direksiyon mil çerçeve plastiğini taktım.

[attachment=1]

Şöyle bir tozunu aldım, süper ya. ;D

10. Diz seviyesindeki parçayıda taktım.

[attachment=2]

Gsterge7

Gsterge8

SONUÇ:

1- Gösterge kendine geldi. Daha net görebiliyorum.
2- Daha şık oldu.
3- 1.5 tl maliyet. :smiley:

Yeni lambalar 12V 5W tanesi 50 kuruş.

Öneriler:
1- Hangi vidayı nerden söktünüz unutmayın. Her noktanın vida boyları farklı.
2- Daha yüksek wattlı lambalar kullanmayın, ısınmadan dolayı plastikleri (uzun vadede) bozabilir.
3- Kilometre telini asılmayın. Şanzıman tarafındaki ucu yerinden çıkmasın.
4- Göstergeye azami intizam gösterin. İyi bir iş yapayım derken zarar vermeyin.

Ynt: Gösterge Aydınlatmasının İyileştirilmesi. (Resimli Anlatım)

s.n msmt
Böyle önemli bir çalışmanızı ihtiyaç sahipleri ile paylaştığınız çok yerinde olmuş ellerinize sağlık. küçük bir ayrıntıyı da ben eklemek istedim,bu demek değildir ki her aracın göstergesi bu kadar kolay sökülür ,takılır olmaz. hatta bazı araçların soketleri çok naziktir. ampul değiştiriyim derken çok nazik olan kısımları zedeleme oluşmamasına çok dikkat edilmesi lazımdır ,bazıları dijitaldir çok dikkat gerektirir.bazı km göstergelerinin içini ehli olmayanların açmaması daha yerinde olucaktır.
Ayrıca konu başlığında ufak bir hata oluşmuş (gösterge yazısı) şayet onu düzeltirseniz google den arama yapanların verdiğiniz bilgilere ulaşması sanıyorum daha kolaylaşacaktır.
saygılar

Mustafa bey paylaşım için teşekkürler . bu konuya eklemek istedigim bir kac ufak nokta var yapaçak arkadaşlara yardımı olur diye düşündüm. ben uzun süre yatmış bir arac aldım aldıgımda göstergede tıkırdama ve ibrede zıp zıp zıplama vardı mecbur fazla nazik işler sınıfına girdigiden kilometreciye gittim ,kilometre telini ilk olarak alta yatıp şanzıman üzerinden şöküp gösterge gurubunu bir karış ileriye cekip sonra ondan da söküyordu ,takarken fişleri kilometre telini takıp alta yatan kişi teli bir karış aşagıya cekip sonra şanzıman üzerine takıyodu ki bu işi seyretmek bile beni yormuştu .
rakamların oldugu tabla ve cam diye tabir ettigimiz yerleri önce camsil deterjan türevi kullanarak temizledi ve sonra oralara acık mavi renkli oto cilası uyguladı ve parlattı sonuç oldukça iyi olmuştu.

seyyah-34' Alıntı:
s.n msmt
Böyle önemli bir çalışmanızı ihtiyaç sahipleri ile paylaştığınız çok yerinde olmuş ellerinize sağlık. küçük bir ayrıntıyı da ben eklemek istedim,bu demek değildir ki her aracın göstergesi bu kadar kolay sökülür ,takılır olmaz. hatta bazı araçların soketleri çok naziktir. ampul değiştiriyim derken çok nazik olan kısımları zedeleme oluşmamasına çok dikkat edilmesi lazımdır ,bazıları dijitaldir çok dikkat gerektirir.bazı km göstergelerinin içini ehli olmayanların açmaması daha yerinde olucaktır.
Ayrıca konu başlığında ufak bir hata oluşmuş (gösterge yazısı) şayet onu düzeltirseniz google den arama yapanların verdiğiniz bilgilere ulaşması sanıyorum daha kolaylaşacaktır.
saygılar

Kemal Bey, uyarınız için teşekkürler, gerekli düzeltme yapıldı. Öneriler kısmına itina gösterme olayını ekledim ;)

oguz1134' Alıntı:
Mustafa bey paylaşım için teşekkürler . bu konuya eklemek istedigim bir kac ufak nokta var yapaçak arkadaşlara yardımı olur diye düşündüm. ben uzun süre yatmış bir arac aldım aldıgımda göstergede tıkırdama ve ibrede zıp zıp zıplama vardı mecbur fazla nazik işler sınıfına girdigiden kilometreciye gittim ,kilometre telini ilk olarak alta yatıp şanzıman üzerinden şöküp gösterge gurubunu bir karış ileriye cekip sonra ondan da söküyordu ,takarken fişleri kilometre telini takıp alta yatan kişi teli bir karış aşagıya cekip sonra şanzıman üzerine takıyodu ki bu işi seyretmek bile beni yormuştu .
rakamların oldugu tabla ve cam diye tabir ettigimiz yerleri önce camsil deterjan türevi kullanarak temizledi ve sonra oralara acık mavi renkli oto cilası uyguladı ve parlattı sonuç oldukça iyi olmuştu.

Oguz Bey,
Bende bu kilometre teli daha kolay nasıl takılır diye düşünüyordum. Teşekkürler. O işi anca bir ustaya yaptırabilirdim. Diğer ucu çıkmasın diye yuvadan çıkarmadım. Bu konuyu yukarda öneriler kısmına ekledim.

Paylaşım için teşekkürler.Merak ettiğim bir konu var.Işıkları yaktığım zaman kısalar yanarken ışık göstergesi yanmıyor uzunları yaktığım zaman uzunların yandığı belli.Sizin göstergeye de dikkat ettim göstergenin aydınlatması yanarken kısaların yandığı belli değil.Demekki hepsinde böyle mi acaba diye düşünüyorum.Aksi takdirde acaba lambası mı patlak diye söktürmeyi düşünmüştüm fakat gerekli birşey değil diye o bölgeyi açtırmak istememiştim.

orjinal gösterge ampulünün 3 wat olduğunu unutmamak lazım
5 wat ampulün zararı zamanla çıkar.
ampulun takıldığı duyu ve duyun girdiği yatağı zamanla eritiyor.......
belki 6 ay belki 1 sene sonra kullanmaya bağlı. işte o zaman tedavisi
zorlaşıyor......

Biliyormusunuz,inanın bir kaç müşterim bana aracını onarım için getirdiğinde aynen şöyle diyordu; Kemal ustam benim şu gösterge ışıkları yanmıyor onlarada bir zahmet bakıverin bende aracı tutup elektirikçi ustaya götürüyorum bana aracın göstergesinde hiç bir arıza olmadığını sadece iç lambalarının ışığının kısıldığını düğmesini çevirerek ışığını açmak gerektiğini söylüyordu.yani görülüyorki bu durumda daha henüz bu ışığı açmayı kısmayı bilmeyen sürücüler var.dahası aracındaki sürücü için ve daha rahat bir sürüş için yapılmış onlarca özelliği bilmeden kullanan ne araç sahibleri var.
not : araçların bir çoğunda iç gösterge ışıklarını açıp kısan düğme vardır.bilgilerinize.

Bir Mustafa Tezel Filmi izlediniz.. ;) Üstad eline sağlık, bende benzer çalışmayı arabayı aldığım hafta yapmıştım 2007 yılı başında. Anlatım Fotoğraflama, Teknik detaylar ve içerik olarak çok şık bir hikaye olmuş, eline emeğine sağlık. Geçen Oğuz bey'ede söyledim bu tip çalışmaları bir yerde toplayıp aralarda kaybollamsını engelliyecem, arşivlik bir hikaye..
Slmlar
Hakan Irıklı

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR