Sizce "SPORTİF AVCILIK" kategorsine yer verilmeli mi???

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan by-jingless Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 125
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,234

Sizce "SPORTİF AVCILIK" kategorisi açılmalı mı?

• "BALIKÇILIK" için, "EVET", "SİLAHLI AVCILIK" için "HAYIR"

Kullanılan: 25 37.3%
  • "SİLAHLI AVCILIK" için "EVET", "BALIKÇILIK" için "HAYIR"

Kullanılan: 0 0.0%
  • Hem "SİLAHLI AVCILIK", hem "BALIKÇILIK" için "EVET"

Kullanılan: 27 40.3%
  • Hem "SİLAHLI AVCILIK", hem "BALIKÇILIK" için "HAYIR"

Kullanılan: 8 11.9%
  • Her ikisi içinde EVET; Ancak "SİLAHLI AVCILIK" sınırlandırılmalıdır

Kullanılan: 6 9.0%
  • Kararsızım

Kullanılan: 1 1.5%

• Kullanılan toplam oy
    67
Ynt: Sizce "SPORTİF AVCILIK" kategorsine yer verilmeli mi???

arkadaşlar halil arkadaşımız bir fikir sunmuş bunada oylama demiş dediyi gibi herkez oylama yapmalı olayı tartışmaya çekmemeli fikrimiz öyledir böyledir biz oylamamızı yapalım,avcılık sektörünün dünyada büyük bir pazarı vardır bu üç beş kişinin avaçıkmasında ibaret deyildir ,av siporlarıyla ilgilinen arkadaşları cani görmek bu başlığı açan arkadaşımızın bu fikrini bu kadar gereksiz olduğunu ima etmek arkadaşımızada bu konuyu kaldırın dedirtcek kadar pişman etmek bence doğru deyil ,bence bu konu oylanır ama kabul edilir veye edilmez o site yöneticilerin kararı.site yonetimide bu konuda verdiyi kararı gizel bir şekilde bize duyurur.yani arkadaşlar toparlıyorum demek istediyim avcılık siporunu bu kadar gereksiz canilik felangibi görmeyin bu sipordur arkadaşımıza saygı duyalım oylamamızı yapalım.saygılar.

Etiketler

birde nürsel hanımefendi arkadaşımıza sormak istiyorum hayvan sevmeyen bir insan doğayı nasıl sever , hem doğayı hem hayvanı sevip birde avsiporları yapmak ne kadar zor biliyormusunuz ,biz bunu yaşıyoruz.saygılar.

bekirgümüş' Alıntı:
birde nürsel hanımefendi arkadaşımıza sormak istiyorum hayvan sevmeyen bir insan doğayı nasıl sever , hem doğayı hem hayvanı sevip birde avsiporları yapmak ne kadar zor biliyormusunuz ,biz bunu yaşıyoruz.saygılar.

Hakikaten ısınız çok zor Allah kolaylık versin. Av yapmak zorunda olmak kötü

bekirgümüş' Alıntı:
arkadaşlar halil arkadaşımız bir fikir sunmuş bunada oylama demiş dediyi gibi herkez oylama yapmalı olayı tartışmaya çekmemeli fikrimiz öyledir böyledir biz oylamamızı yapalım,avcılık sektörünün dünyada büyük bir pazarı vardır bu üç beş kişinin avaçıkmasında ibaret deyildir ,av siporlarıyla ilgilinen arkadaşları cani görmek bu başlığı açan arkadaşımızın bu fikrini bu kadar gereksiz olduğunu ima etmek arkadaşımızada bu konuyu kaldırın dedirtcek kadar pişman etmek bence doğru deyil ,bence bu konu oylanır ama kabul edilir veye edilmez o site yöneticilerin kararı.site yonetimide bu konuda verdiyi kararı gizel bir şekilde bize duyurur.yani arkadaşlar toparlıyorum demek istediyim avcılık siporunu bu kadar gereksiz canilik felangibi görmeyin bu sipordur arkadaşımıza saygı duyalım oylamamızı yapalım.saygılar.

Desteğiniz için telekkür ederim...
Ne yazık ki herkes silah kullanmayı, can almayı avcılık zannediyor...
Ben silah avcısı değilim. Ama doğada avcılığı araç olarak görüp, avlanmayı ikinici planda bırakarak, tamamen dağcılık, trekking, camping gibi aktiviteleri ile bu aktiviteyi spor halinde kullanan pek çok avcının olduğundan bile habersiz pek çok kişi ne yazık ki... gezenbilir gibi bir forumun ne üyeleri ne yöneticileri bunu anlamamakta direnip, avcıları doğacı olarak görmüyorlar ne yazık ki... Ama hep de dediğim gibi pek haksız da sayılmazlar... ipsiz sapsız biri eline tüfeğini ve ruhastını alıp kendini avcı ilan ediyor ne yazık ki... Tüm avcılarıda, bu ipsiz sapsız adamlarla itham etmekteler ne yazık ki... Aslında avcı olamak bu kadar kolay olmamalı, iyi bir eğitim sürecinden geçirilmeli avcılar, konu hakkında bilinçleindirilmeli ve yasaş prosedürler, yasak türler, yasak sahalar, av mevsimleri gibi konularda bilgilendirilmelidirler... Yine bu konuda gezenbilir bir girişmde bulunmak istemeyerek, moderatörler tarafından bu risk olarak değerlendirmiş, bilinçsiz avcılğa karşı gözünü kulağını kapalı tutumuna devam etmektedirler... Umarım yakın zamana benim önerimle olmasada başka methodlarla bir girişimde bulunurlar... Lafta doğacı olmadığımızı/olmadıklarını göstermiş olurlar...
Saygılarımla,
H.ÖNHAN

Bunu anlamayacaksınız biliyorum ama canını aldıkları hayvanları sizden daha çok seven avcılarda var...
Hatta "apocalipso" gibi filmlerde bunu görebilirsiniz... Hayvan avlanır arkasından törenler yapılır, avlanılan hayvana ve tanrıyaa şükr ederler...
Ve birde söz verirler allaha, avının hiçbir parçasını, organını ziyan etmeyeceklerine dair...
Çünkü av yaşam kaynağıdır onların... Ve bunun bilincindedirler...
Siz diyorsunuz ki avlanma kardeşim banane... Git sende benim gibi para ile kasaptan, marketten karşıla ihtiyacın olan eti kıymayı...
Hani bazı arkadaşlar diyor ya elinde silah ile avlanılınca eşit olunmuyor diye... Sanki doğada her canlı birbirne eşit gibi... Aslan-geyik misali...
Para karşılığında mezbahalara kestirmek, hemde kesilmek üzere beslenilmiş, hiçbir zaman kaçarak kendini savunma hakkı dahi elde edememiş bir hayvanı katletmek yada satın alarak daha çoğunun beslenip-kesilmesinde rol oynamaklan aynı mantığı taşır...
Ama bunu anlamak için hayvan sevgisini doğa sevgisini kenara bırakıp, tamamen tarafsız olarak, tepeden bakarak, farkında olmadan ne yaptığımızı yada neye sebebiyet verdiğimizi düşünmek gerekir... Eğer ki hayvan avlanıp ziyan ediliyorsa, kabul ederim dediğinizi ki böyle bir avcıda zaten yoktur heralde...
Şöyle düşünmek lazım belkide:
Sizi götürseler mezbahaya gözünüzün önünde kesseler hayvanı, al eti burada al bunu ye diye verseler yinede bir bururkluk olur içinizde...
Her nedense bir çok kişi sığırı canlıdan saymıyor... Yediği etin ağaçta yetiştiğini düşünenler var ne yazı ki.... Bu kadarda kör olmamak gerekir...
Sığır eti daha makul daha yaygın diye buna bir alışıklık gelmiş ve bunu kesmek yada satın alıp tüketmek canilik olmuyor; Doğada ki hayvanı beslenmek amacıyla çok daha zor yollardan, extreme şartlarda avınıza kaçma fırsatınıda tanıyarak avladığınız zaman canilik oluyor...!
Bu nasıl bir bakış açısıdır allah aşkına?
Şahsen söylüyorum:
Bende avcı değilim ama doğru prosedürlerle yasal sınırlar dahilinde yapılan ava karşı değilim...
Ve benim içimdeki doğa sevgisi, hayvan sevgisi belkide hiçbirinizde yok!
Bunu yargılayabilecek kişilerde sizler değilsiniz!
Ben sırf doğayı sevdiğim için hayatımı adadım, mesleğimi denizcilikten yana kullandım!
Aslında denizcilik bir meslek değil yaşam biçimidir. Biz denizcilerin hiçbir zaman, gecesi gündüzü olmadan,cumartesi pazarı yada bayram tatili olmadan tüm kontratımız süresince doğaya karşı mücadele veriyor ülkemizi ve Türk bayrağını tüm dünya sularında taşımanın gururunu yaşıyoruz... Ne için?? Para?? Çok büyük mevlalarda rakamlarda dahi vermiş olsalar, çoğunuzun yapamayacığına garanti veririrm...
Ailenizden uzakta çoğu zaman seslerine bile hasret kalarak... Kim yada hanginiz doğaya karşı mücadele verebilir... Hanginizin hayatı gerçekten doğada geçiyor?
Haftasonu yapılan 2 günlük turlalan mı doğacısınız? yada basit bir kaç saatlik mangal partisiylemi? Şimdi söyleyin hangimiz daha doğacıyız...?
Laflarımıza dikkat edelim lütfen!!! Beni yargılayacak kişi sizler değilisniz!!! -ki ben sizi yargılamıyorum doğa için lafta, atıfta bulunmakla yetindiğiniz için...
Doğacıysanız gösterin kendinizi... Yaptıklarınızı söylemek zorunda değilsiniz elbette! Ama bir girişimde bulunmaya çalışanları, saçma sapan şekillerde SWOT analiz yapmadan eleştirmeniz hiç doğru değil... SWOT analizin ne olduğuna da bir bakmanızı öneririm bilmiyorsanız... Bir girişimde bulunmanın avantajları ve dezavantajları vardır. Önce bunu analiz etmek gerkir. Kafanızda (+) sı, (-) si ne olur diye düşünmek gerekir... Yapabilirseniz bu önerdiğim başlıkların oluştuğu avcılık kategorisi için avantajları ve dezavantajları ne olur diye sıralamak gerekir. Bir başlık açmak destekleyici değil, köstekte olabilir avcılar için...! Benim önermelerim, avcılara destekten çok köstek olacak şeylerdi! -ki pek çok kişi okumaktan bile aciz olduklarından, okumadan saçma sapan yorumlarda bulundular...
Aynı fikirdeyiz biz neyin kavgasını yapıyoruz, neyi tartışıyoruz anlayamıyorum!!!!
Ben diyorum ki avcıların yasal çizgilerinin altından geçtiğimiz bir kategori oluşturulsun ki sınırlarını bilsinler! Bilmeyeni öğrensin, bilenine de hatırlatmış olalım tekrar...
Siz diyorsunuz ki hayır oluşturulmasın, böyle bilinçsiz avcılarla hayat daha güzel...
Başka forumlarda da var zaten dimi hiç gerek yok... Başka forumda olması savunma değil ki! ben bunu anlatamıyorum... gezenbilir olarak siz nasıl bir girişimde bulundunuz bunun için diye sorarlar adama...!!!
Şimdi sorarım size hangimiz doğayı yada hayvanları daha çok seviyor????

Saygılarımla,
H.ÖNHAN

Tempus' Alıntı:

Av yapmak zorunda olan yok bunu belirtmek gerekir...
Markete gidip para karşılığında alarak, hayvanları başkalarına kestirmiyorlar sadece avcılar...
Hazır kesilmişini alınca bir sorumluluk oluşmuyor ve canilik olmuyor şeklinde nasıl düşünebiliyorsunuz bunu anlayamıyorum...
Avlanma zorunluluğu yok ama biz insanların et tüketme gereksinimi var...
Bazıları sportif yollardan bunu doğadan teğmin ediyor, sizler kasaptan teğmin ediyorsunuz...
Sığırı mı hayvandan görmüyorsunuz? Yoksa göz görmeyince gönül katlanır misali yediğiniz sığırın canını siz almadığınızdan mı kendinizi bu kadar rahat hissediyor ve bunu canilikten görmüyorsunuz? Ağaçta yetiştiğini düşünmüyorsunuzdur heralde tükettiğiniz etin??
Allah aşkına arkadaşlar birz mantıklı düşünelim...
Kimse burada av videoları, resimlerii hikayeleri paylaşılmasını istemiyor zaten...
Bir önceki yazımda belirttim bunu...
Bilinçsiz avcılığın önüne geçmek istiyoruz biz bir girişimde bulunmaya uğraşıyoruz, yasal çizgilerden bahsedilsin sadece diyoruz, sınırlarını hatırlatalım diyoruz...
Siz diyorsunuz ki yok böyle iyi boşver yapan yapsın! Banane...
Bu nasıl bir doğa sevgisidir allah aşkına böyle...
Hatta bazıları bir açıklamada bulundular "başka forumlarda var zaten" şeklinde...
Var var olmasına var da... Gezenbilir olarak sen ne yaptın diye sorarlar adama...
Bilinçsiz avcılaığa müdahelede bulunanada karşı çıkıyorsunuz işin ilginç tarafı ben bunu anlayamıyorum...
Buradan karşı çıkılmasın mı? O beğenmediğiniz doğacı olarak görmediğiniz avcılar bile bunu yaparken sözde gerçek doğa dostu olan bu forum ne yapmış olacak bu konuda?
Hiç çekinmeyin ben söyleyeyim: HİÇ BİRŞEY!!!
İyi bu tutumunazada devam edin o zaman...
Saygılar...

bekirgümüş' Alıntı:

Onların yedikleri et ağaçta yetişiyor sanki ...
Onlar para karşılığında başkalarına kestirdikleri için tükettikleri eti, kendilerini cani görmüyorlar...
sığır kesilebilirmiş o olurmuş ama o kesilmek için besleniyormuş... hayvana mücadele şansı bile verilmeden canları alınıyor bu canilik değil; Doğadan bunu kendiniz extreme şartlarda teğmin ettinizmi olay oluyor, canilik oluyor...

Kategoriyide açarlar yada açmazlar kendileribilirler moderatörlerin...
Umarım bilinçsiz avcılığın önüne geçmek için başka alternatif yollardan biri ile bir girişimde bulunrlar kendileri... (artık her nasıl olacaksa...)

Domuz vuruncada şükrediyorar mı Allah'a ? Ya da, her parçasını tüketiyorlar mı ?

Tempus' Alıntı:

Diyorum ya siz anlamak istemiyorsunuz bazı şeyle kabul etmek istemiyorsunuz daha doğrusu...
Sizin mantığınızca marangozun doğayı seviyor, koruyor olması mümkün değil;
Çünkü bir insanın hem ağaçları kesmesi, biçmesi, işlemesi ve de aynı zamanda doğa dostu olması mümkün değil!!!
Saygılar...

Assasin' Alıntı:
Domuz vuruncada şükrediyorar mı Allah'a ? Ya da, her parçasını tüketiyorlar mı ?

Elbette evet...! Her bir parçasını tüketmek değil kullanmak olacaktı doğrusu...
Hayvanın tendonlarından ip, kemiklerinden ise baltalarına sap yaparlarmış ve daha neler neler boynuzundan, dişinden bıçak sapları...vs.
Hıristiyan birçok toplulukta avladıkları domuzada şükr ediyorlar.
Yemeklerine başlamadan önce yaptıkları sofra duası da budur...
Pekçok kez buna filmlerde de denk gelmişsinizdir eminim...
Türkiyede de bugün avlanılan domuzlar, gelen hıristiyan konuklara (yabancı turistlere) servis ediliyor.
Hatta Türkiyede oldukça yüksek sayıda domuz çiftlikleride mevcut... Ancak yaban domuzunun eti daha makulmüş onlar için...
Bazı topluluklarda ise yaban domuzları çifçinin ürününe mahsülüne zarar verdiği için avlanıyor...
Domuz oldukça hızlı üreyen, soğuk havalarda köylerin içine kadar girebilen vahşi bir hayvandır...
Ben sadece balık avcısıyım, bu kadar bilgim var konuyla ilgili olarak... Bakarsanız google üzerinden daha fazla bilgi bularbilirsiniz...
Saygılar...

Marangoz demişken aklıma geldi, güzel bir örnek vereyim sizlere:
Tomrukçu, doğayı sevmez gibi görünür, çünkü ağaçları kesen kendidir... (Bunları avcılar gibi düşünün)
Marangoz ise, tomrukçudan tomruğu alır işler ve kullanacığınız hale getirir; Ancak ağacı bizzat kesmez, kesilenleri tüketerek daha çok kesilmesine sebep olur... (buradaki marangozlar ise alışveriş yaptığınız kasaplar/marketler oluyor)
Sizler ise marangozun işlediklerini satın alarak, dolaylı yoldan, daha çok ağacın kesilmesine sebebiyet veriyorsunuz...
Avcılar ile bizler aranızdaki fark ise: Arada aracının/marangozun olmaması...
Bu örnekteki tüketilen hayvan türlerini de ağaç türleri gibi düşünebilirsiniz (Çam, gürgen, kayın, abanoz...vs.)
Umarım açıklayıcı olmuştur dolaylı yoldan yapılanı açıklamaya...
Aaa, sığır doğayı hiç görmediği için, kesilmek üzere beslenerek, kesildiği için o doğa hayvanı sayılmaz ve siz doğa severler için, onun canıda can sayılmaz doğru ya... ;)
Bu canilik değil, doğru unutmuşum... ;) Geyik, teke olarak filan gelmesi lazımmış dünyaya...
Saygılarımla...

Halil bey konuyu sürekli saptırıyorsunuz ve artık sıkıcı olmaya başladınız . Ben size neden et yiyorsunuz yada hayvanlar neden oldurulup yeniyor demiyorum. Av için hayvan öldürmek ve bunu forumda paylasmakla marketten et almayı kıyaslıyor ve demogoji yapıyorsunuz. Marketten et alanlarda gelip buraya mezbaha fotografları koymak isteseydi sizin istediğiniz ile kiyaslanabilirdi. Hala konuyu bosa uzatıyorsunuz bu forumlarda avcılık bölümü asla olmayacak.

Halil Bey keşke yazdıklarınıza cevap verecek kadar vaktim olsa ama ne yazık ki yok. Sadece okuyorum ve artık son cevaplarda doğru olmayan kıyaslamalar var, konuyla alakalı olmayan karşılaştırmalar sıklıkla yapılmaya başlandı. Derdinizi yeterince anlattığınızı düşünüyorum. Ama sanırım biz derdimizi yeterince anlatamadık ya da siz bizim yazdıklarımızı okumuyorsunuz diye de düşünmeye başladım.

Umarım yanılıyorumdur...

kürşat arkadaşımızın düşümceleri gayet mantıklı ,böyle bir bölüm açıldıyında vurulan av hayvanlarının fotoları atılacak haliyle çok tepkiler olacak, bende bir avcılıkla uyraşan biri olarak sitelere atılan bu fotolardan rahatsız oluyorum ,halil kardeş sende artık bu işi uzatma olmicak iş için kimse birbirini kırmasın ,sağlıcakla kalın.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,624
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR