Sıralı Sistem LPG Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hunter06_1 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 61
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,247
Ynt: Sıralı Sistem LPG Hakkında

Bugün Teleflex servisine gittim.Şamandıra değişti ve ses kesildi.Birde Depoyu biraz aşağıya çevirdik bunun nedeni ise şamandıranın ucunun deponun ortasında kaldığından dipteki lpg'yi çekemiyordu ve ses yapıyordu.Yani gösterge yeşil yanarken araç benzine geçiyordu.Şamandıra gitti dert bitti ;D

Etiketler

Tolga Bey,
Bu sesin sebebi olarak, şamandıra arızası mi, denebilir?
Saygılarımla,

Burak

Evet şamandırada arıza vardı.Ayrıca şamandıranın ucu deponun dibine kadar gitmiyordu.Şamandıra değişince problem kalktı.

"Vogaz taktıran var mı?" derken, maksadım "bunun servisinde sorun yaşıyoruz, ne yapsak; bir kolayı var mı?" daha da doğrusu, "Bursa içinde-tercihan- bu sistemin servisini veren birilerini tanıyan var mı?" şeklinde olacaktı. Yoksa markalarla bir alıp veremediğim yok; belirli bir standart zaten vardır. Ama şu "servis" işi çok sıkıntılı olabiliyor.
Bilen varsa lütfen yanıt versin; saygılar.

Bu LPG konusunu tekrar canlandırmam gerekiyor

- Son dönemde aldığım katkısız LPG sonucu motor ışığı yanmaya araba çekmemeye başladı, denemek için bir süre benzine geçtim ışık söndü, Katkısız LPG ye dönünce ışık tekrar yanmaya başladı. depo boşalınca 10 tl lik katkılı gaz aldım Opetten ışık falan yanmadı çekiş düzeldi.

Sonuç katkılı bir dert - katkısız ayrı bir dert

ayrıca bu arada LPG kullanırken benzin pompasını LPG'ye geçince durduran bir röle taktırmanın pompanın sağlığı için iyi olacağını, röle olmadan LPG ye geçilse de pompanın sürekli çalıştığını benzinin kesiciye kadar gidip gidip geri döndüğünü yani boşa çalıştığını öğrendim. İlgili arkadaşların dikkatine...

Benzin pompası bozulan arkadaşlar pompayı komple değiştirmesinler, ben çok uygun fiyata yaptırdım 1 yıl garantili tamirat yapıyorlar. 5'te bir fiyata geliyor... Pompanın içindeki motoru değiştiriyorlar sıfırlanmış oluyor, pompanın plastik aksamına yok yere 300-500 vermeye gerek yok.

Saygılar, Fırat

Fırat Bey,
Ponayı nerede ve ne şekilde yaptırdınız, biraz daha detay bilgi alabilir miyiz lütfen.
Selamlar, saygılar...

Burak Dirican

Not: Katkılı LPG konusunda, ben kendim ne derece doğru bilmiyorum şu şekilde bir metod takip ediyorum.
Şimdilik bir problem yaşamadım, bakalım ne zamana kadar.
10 veya 12 günlük süreçte bir depo yaklaşık 60 lt LPG harciyorum.
Ayda 3 depo gibi yaklaışk bir harcamam var. Bunun 2 deposunu Shell'den bir deposunu Opet'ten alıyorum.
Pazar kısa mesafeli gezmelerimi ise benzin ile yapıyorum.
Kendi kendime bu sekilde bir metod takip ediyorum...

Merhaba,

Pompayı İvedik'teki tamircimin götürdüğü Başkent Oto Sanayi'deki Derviş Usta'da yaptırdım.
Bir daha git deseniz bulamam herhalde...

Benim arabanın benzin pompası ki sanırım geneli öyle, deponun içinde duran ufak kova gibi bir şey,
Kovanın içinde bir elektrik motoru ve devreleri var. motor akvaryumlardaki motorlar gibi hortum vasıtasıyla devirdaim yaptırıyor ve
Benzini motora gönderiyor. Genelde bu motorda arıza çıkarmış, Motor sargısı tamiri de yapılıyor ama tavsiye etmem yeterli basınç vermeyebilir.
motorunu değiştirmek daha iyi gibi geldi bana...
bendekinin de motoru yanmış yeni motor takınca canavar gibi oldu. arada benzin filtresini de temizlettim.
içinden bildiğiniz çamur çıktı. 20.000km sonra onu da değiştiririm.

Orjinal yedek parça fiyatı işçiliksiz 475 TL dediler, sanayide 350 TL ye bulabildim. takmasıyla 400 pahalı geldi ben de tamire verdim.
neden tamir ettirdin derseniz sadece motor yanmıştı diğer kovası şamandırasında sorun yoktu sırf o aksamlar için 350 TL fazladan vermek işime gelmedi.
Motoru sıfırlanınca zaten pompa da sıfırlanmış oldu...

LPG KULLANICILARINA ÇOK ÖNEMLİ NOT: KESİNLİKLE ÇEYREK DEPONUN ALTINA DÜŞÜRMEYİN POMPA MOTORUNU YAKARSINIZ EN AZ 130 TL GİDER

Saygılar,

Bu arada LPG li araçlarda pompayı devre disi bırakan pompanın Ankara'da satiş bedeli 35 TL
Montaj içinde elektrikçiye bir o kadar verilse 70 TL tutar, pompa tamir vs ucreti yanında pek buyuk rakam değil gibi geldi bana.
Kullanan varsa memnuniyet veya şikayetlerini yazabilir mi lütfen.
Saygılar,
Burak Dirican

Yukarıdaki ifademde yanlışlık var, Özür dilerim.
LPG li araçlarda benzin pompasını devre dışı bırakan kitin satış bedeli 35 TL
kavram kargaşası yarattım ise kusura bakmayın.

Burak

Burak Bey,
2A BRC sayfasında güvenlik açısından röle taktırmayın diyor...
Neden acaba...
Ben vakitsizlikten taktırmamıştım iyi olmuş

Bilginiz var mı?

Fırat Bey,
Bilgim yok, ama öğrenmenin yolu var. Gün içinde işlerimden vakit bulursam bir telefon eder, sorarım, neden taktırmayın diyorsunuz?
Pompayı korumak değil mi amaç, LPG sistemine ne tür zararı var gibisinden sorular ile bunlatırım adamları...
Saygılarımla,
Burak Dirican

Arkadaslar,
Konunun üzerinden cok zaman gecmiş ama bende bu arada denemelerime devam ediyorum.
Her ne kadar katkılı otogaz sakıncalı desekte uzun zamandır üzerinde çalıştığım bir konu hakkında sizinle deneyimlerimi paylaşmak istedim.
Ankara'yı bilenler daha kolay beni anlayacaklardır ama kısaca tariflemek için her gün kullandığım yol güzergahını size açıklayayım.
Sabah cok yoğun sehir trafiğine girmeden Oran Şehri- Konya yolu güzergahından rampa aşağı Söğütözüne inip, bir kaç km içinde iş yerime ulaşıyorum.
Akşda tersi güzergah sürekli rampa çıkarak eve geliyorum.
Eve geliş saatimde 13 veya 14 km lık yolun sadece %20 lik kısmında sıkışıklık oluyor, yani dur kalk, gerisi akıcı trafik. Lastiklerim 245x70 R16
Bu güzergahta Shell den aldığım otogaz ile 100 km de ortalamam yol biligisayarının verdiği değer ile 17,5 lt
PO ortalamam 17 Lt, yaklaşık Shell ile aynı
Şimdi dikaat edin....
Opet Aygaz ortalamam 15,6 Lt
Bu deneme sadece bir kere yapılmış ve sonuç ona gore açıklanmış değil.
Bu deneme en az dort kere her seferinde aynı istasyondan gaz alınarak yapıldı.
Bunun açıklaması var mıdır?

Selamlar,

Burak

ankara da yaşayan birisi için verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. bilmediğim için soruyorum, yol bilgisayarınız otogaz ı da algılıyabiliyor mu? aldığınız otogazlar katkılı mı, ve gerçek tüketim değrlerini de ölçme imkanınız oldu mu?

verdiğiniz rakamlara bakınca akla gelen ilk şey opet bizi kandırıyor. ama bunu teknik olarak nasıl başarabilir. çok can sıkıcı.

chala' Alıntı:
ankara da yaşayan birisi için verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. bilmediğim için soruyorum, yol bilgisayarınız otogaz ı da algılıyabiliyor mu? aldığınız otogazlar katkılı mı, ve gerçek tüketim değrlerini de ölçme imkanınız oldu mu?

verdiğiniz rakamlara bakınca akla gelen ilk şey opet bizi kandırıyor. ama bunu teknik olarak nasıl başarabilir. çok can sıkıcı.
Yol bilgisayarımız herhalükarda benzin veya gaz durumunda anlık yakıt tüketimlerini olçebiliyor.
Ancak yazımda tam anlamı ile ifade edemedim herhalde Opet bizi kandırmıyor, aksine Opet'în yakıtının verimi daha iyi. 100 km de Shell veya PO ile 17 litreler mertebesinde yakıt harcarken, Opet'^ten alınan gaz ile aynı mesafede 15,6 lt harcanıyor.
Umarım açıklayabilmişimdir.
Saygılar, selamlar,

Burak

Doğrudur,
Opet'in yakıtı katkılı Aygaz olarak adlandırılıyor.
Ben her seferinde Konya yolundan inerken, sol tarafta bulunan Opet'ten gaz alıyorum.
Shell ise, gene Konya yolundan inerken solda yeni açılan istasyon.
PO ise, Konya yolundan çıkarkenki sağdaki eski demirkoprünün oradaki.

Selamlar,
Burak

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,625
Kayıtlı Üye Sayımız
172,271
Kaydolan Son Üyemiz
flfl112

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR