Sıfırdan Çekme Karavan Yapımı 2024

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ozgun5006 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 557

ozgun5006

Yeni Üye
Öncelikle Herkese İyi Günler Diliyorum. Sıfırdan Evimin Önünde Çekme Karavan Yapımına Başladım. Süreçleri ve Önemli Aşamaları Paylaşacağım.Kendi Karavanını Yapan ve ya Yapmak İsteyen Arkadaşlara Bir Faydam Dokunur Belki.

20240406 170133

20240406 141000

Etiketler
Ilk olarak 01 belgeli ve faturalı knot kaplinli bir şase alarak işe başladık. Şase demonte olarak geliyor uygun cıvataları alarak birleştirmesini yaptık.

Hayırlı olsun.
Karavan yapmak için uygun bir yere benziyor.
Ben de ilk karavanımı evimin arka bahçesinde açıkhavada yapmıştım.
Umarım her şey kolayınıza olur.
Yasal engellere takılmamak için 750kg'ı geçmemeye çalışın.

Daha Sonra 400x200 uzunluğunda bir karavan yapacağımız için hazır ve kendini kanıtlamış bir proje bulduk. Bu proje çoğu yerli karavanların kullandığı ve ağırlık merkezi sorun çıkarmayan bir proje ufak tefek değişikler yaparak demir profillerimizi aldık.

N ve Arka Panel yeni 1

Karoseri 1

Yan Panel Kapl

St Panel

Asi 1

Hayırlı olsun.

Hayırlı olsun.
Yücel bey çok teşekkür ederim. Daha önce aylarca çalışma ve araştırma yaptım sizi forumda takip ettim yazdıklarınızi surekli okudum bana bu projede cok yol gösterdiniz. Bir teşekkürü borç bilirim.

Daha sonra profillerimizi aldık
30x30x2 mm zemin için
30x30x1.5 mm yan duvar ve tavan için
Bunların kesimlerini hesaplayarak yaptık.
Emin olun önce kesimleri yapmalısınız gerisi tık tık yerine koyup kaynatmak.

20240408 181132

20240408 190611

20240408 183008

Kesimleri bitirdikten sonra her parçanın üzerine ölçülerini ve kaç adet olduklarını yazdık misal 31cm alt taraf için 12 adet gerekiyor diye 1/12 2/12 alt diye numaralandirdik bu sayade kafamız hic karışmadan ne nereye biliyorduk.
Arka üst ve ön üst taraftaki bükümleri yakınımızda bir demirci atölyesinde açılarına uygun büktürdük.

20240411 214012

20240408 152619

Geldik Artik Kaynak İşlerine Kesimlerimiz Ve Bükümlerimiz Hazır Olduğu İçin Arkadaşlarım İle Kaynak İslerini Yapmaya Başladık.2mm profiller güzelce kaynarken 1.5mm profiileri kaynatirken cok zorlandik ince malzeme oldugu icin kaynak hemen profili eritiyor işinin ehli bir arkadasiniz ya da yeteneginiz olmali :smiley:Ortaya Çıktıkça umudumuz arttı biz bu işi yapabileceğiz dedik :smiley:

20240412 181248

20240414 175839

20240412 144944

20240415 174154

20240413 145651

Boşluk kalan yerleri 10luk çivi ile takviye ederek kaynatabilirsiniz.
Kaynak konusunda beceri kazanmak çok sürmüyor.
Gözlerinizi koruyun yeter ki.
Acısı çok fena.

Boşluk kalan yerleri 10luk çivi ile takviye ederek kaynatabilirsiniz.
Kaynak konusunda beceri kazanmak çok sürmüyor.
Gözlerinizi koruyun yeter ki.
Acısı çok fena.
Kesinlikle doğru söylüyorsunuz yücel bey sadece göz koruyucu gözlük kullanıp maske kullanmadığım için 1 hafta simsiyah gezdim yüzüm soyuldu 1 kerede gece ansızın acilin yolunu tuttum :smiley: sadece kaynak gözlüğü değil kaynak maskesi kullanmakta fayda var

Karavanın kargasini şaseye oturtmak için bir dizi araştırma yaptım çoğu yerli karavan firmaları zemin tahtasını düz oturtmak için kargayı (kupayi) şaseye kaynatıyorlar lakin kargası demir şasesi galvaniz olunca biraz sıkıntı oluyor. Bu yüzden kupayi 12 lik cıvataları rondela ve contalı somun alarak 10 yerden saseye bağladım.

Merhaba devamını sabırsızlıkla bekliyorum. Bende başlayacağım. Şaseyi nereden satın aldınız. Aldığınız şasenin O1 belgesi karavanı da kapsıyor mu?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,494
Kayıtlı Üye Sayımız
172,157
Kaydolan Son Üyemiz
Hkndm

Çevrimiçi üyeler

Geri