Samurai Bu Eksikler İle Muayeneden Geçermi Arkadaşlar?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan caChaReL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,798

caChaReL

Yeni Üye
Herkese iyi günler güzel gezmeler dilerim arkadaşlar. Siteyi uzun süredir takip ediyordum fakat yeni üye oldum forum oldukca başarılı emeği geçenlerin eline sağlık. İsmim Yavuz Ankara'dan katılıyorum aranıza doğa gezmeleri için 92 model Suzuki Samurai aracım var.

Arkadaşlar sorum ise aracı alalı 5 ay kadar oldu ve muayenesi bitmek üzere eksik evrak ile gezmekten pek hoşlanmam muayeneye gitmeden önce sizin bilgilerinize danışmak istedim

1- Aracımın tek sileceği var sağ silecek iptal edilmiş macun çekilip kapatılmış
2- Arka koltuk sabit değil istediğim zaman söküp alabiliyorum onu sabitlemem gerekirmi
3- Arka koltukta emniyet kemeri yok
4- Tente yok şu an üzeri açık
5- Ön arka tampon koruma demirleri var sökmem gerekirmi
6- Ön sağ koltuk biraz sallanıyor birazda yamukluk var ileri geri zor gidiyor

Etiketler
Ynt: Samurai Bu Eksikler İle Muayeneden Geçermi Arkadaşlar?

Merhaba,silecek ve cam suyunun atmamasi agir kusur sayiliyor.
Direk muayeneden gecirmeyip sizi geri gonderiyorlar.
Tente olayininda,koltuk saglamligi ve kemerinde bilene sorulmasi iyi olur.
Koruma demirlerinin durumu sanki istasyona gore degisiyor.
Bazi yerlerde sokmeden gecebiliyor diye duydum.
Bu konuya yoldaki trafik gorevlileri karisiyorlar galiba.
Bildiklerim bu kadar.Iyi gunler dilerim.

Bu yıl Nivanın ön koltukları hafif sallanıyor diye muayneden ağır kusur yazmışlardı.

Geçen yılda Arkada 3. emniyet kemeri yok diye kalmıştım.

ilk seferde geçmek nasip olmadı daha :smiley:

1 ve 3. maddeden direk sınıfta kalır aracınz.
Diğerleriyle ilgili bilgim yok.
Kolay gelsin.

avdoğa' Alıntı:
arka emniyet kemeri 96 model sonrasına isteniyor

doğrudur. benim vitara 93 model ve arkada emn. kemeri yok ama vize alıyor.

Kimse yanlış anlamasın ama TÜV ' e bakış açılarımızı biraz değiştirmemiz lazım.TÜV'ü devlet zoruyla araçlarımıza fuzuli masraf yaptığımız bir kontrol noktası olarak görmemiz lazım artık.Tüv sevmesek de istemesek de araçlarımızın güvenli bakımlı tutmamız için büyük bir avantaj.Sizde ki sorunlar çoğu hayati sorunlar bunları bence TÜV 'e girmeseniz bile tamamlamanız gerekir.Misal arka koltuk sabit değil arazide göreceği bir eğim veya düz yolda yapılan ani bir frende sabitlenmemiş koltuğun nelere mal olacağı malum ya da silgeçlerin birinin olmadığı zaman yağmur,kar vs görüş açınız kapandığında ki sorunlar ve sonrası bana korkunç geliyor.Kendimizin can güvenliğini TÜV'e bırakmayalım benim aracım da da TÜV ' için hazırlanmış şeyler var ama genelde hayati sıkıntı veren şeyleri TÜV bırakma taraftarı değilim saygılarımla :smiley:

avdoğa' Alıntı:
arka emniyet kemeri 96 model sonrasına isteniyor
1993 model Uno'mun arka kemeriyle çok uğraşmıştı kontrolcü eleman.
Evirdi, çevirdi, çekti, asıldı, taktı, çıkardı...

Demek boşuna stres yapmışım.

MİCOMİCO' Alıntı:
doğrudur. benim vitara 93 model ve arkada emn. kemeri yok ama vize alıyor.
SaygınOzdemir' Alıntı:
Kimse yanlış anlamasın ama TÜV ' e bakış açılarımızı biraz değiştirmemiz lazım.TÜV'ü devlet zoruyla araçlarımıza fuzuli masraf yaptığımız bir kontrol noktası olarak görmemiz lazım artık.Tüv sevmesek de istemesek de araçlarımızın güvenli bakımlı tutmamız için büyük bir avantaj.Sizde ki sorunlar çoğu hayati sorunlar bunları bence TÜV 'e girmeseniz bile tamamlamanız gerekir.Misal arka koltuk sabit değil arazide göreceği bir eğim veya düz yolda yapılan ani bir frende sabitlenmemiş koltuğun nelere mal olacağı malum ya da silgeçlerin birinin olmadığı zaman yağmur,kar vs görüş açınız kapandığında ki sorunlar ve sonrası bana korkunç geliyor.Kendimizin can güvenliğini TÜV'e bırakmayalım benim aracım da da TÜV ' için hazırlanmış şeyler var ama genelde hayati sıkıntı veren şeyleri TÜV bırakma taraftarı değilim saygılarımla :smiley:
....doğru söylüyorsunuz aslında ama..bence çe ;lişkiler çok %90 sanının üstü açık olan samurailerin arazide takla attığını düşünürsek koltuk sabit olsa ne yazar..emniyet kemeri olsa ne yazar. ;D zaten bir çok arkadaşın 2. aracı bu arazi aaraçları ve kullanım amaçları belli.. arkadaşta sormuş bu eksiklerle olurmu .insanlarda tüv ün olurlarını söylüyorlar. zaten takipçiye verdinmi parayı herşeyi hallediyor saygılar..

avdoğa' Alıntı:
....doğru söylüyorsunuz aslında ama..bence çe ;lişkiler çok %90 sanının üstü açık olan samurailerin arazide takla attığını düşünürsek koltuk sabit olsa ne yazar..emniyet kemeri olsa ne yazar. ;D zaten bir çok arkadaşın 2. aracı bu arazi aaraçları ve kullanım amaçları belli.. arkadaşta sormuş bu eksiklerle olurmu .insanlarda tüv ün olurlarını söylüyorlar. zaten takipçiye verdinmi parayı herşeyi hallediyor saygılar..
Haklısınız bende onu anlatmaya çalıştım takla atacak aracın roll barı nı tüv istemeden kendimiz yapmalıyız gibi gibi.arkadaş inş geçer TÜV den parayla her şey hallediliyor dediğiniz gibi sağlık dışında tabi saygılarımla :smiley:

silecek ve demirlerden aracınız geçmez, ancak arka emniyet kemeri sizin 1992 model aracınız için sorun değildir. arkadaşlar arka emniyet kemeri hakkında yanlış bilgiye sahipsiniz. 1.1.1995 model ve üstü üretilen araçlarda arka emniyet kemeri şartı aranır.

yamans' Alıntı:
silecek ve demirlerden aracınız geçmez, ancak arka emniyet kemeri sizin 1992 model aracınız için sorun değildir. arkadaşlar arka emniyet kemeri hakkında yanlış bilgiye sahipsiniz. 1.1.1995 model ve üstü üretilen araçlarda arka emniyet kemeri şartı aranır.

Yolcu taşıyan M1,M2,M3 sınıfı araçlar ile yük taşiyan N1,N2,N3 sınıfı araçlar emniyet kemeri uygulamasına tabi olan araç sınıflarıdır. Aşağıda emniyet kemeri bulundurulacak koltuklarda, uygulamanın hangi tarihten itibaren başlayacağı belirtilmiştir:
* M1 sınıfı araçlarda (otomobiller)
ön koltuklar 18.06.1986
arka koltuklar 01.01.1995
* N1,N2,N3 sınıfı araçlar, kamyonet, kamyon ve çekiciler
ön koltuklar 01.08.1998
tüm koltuklarda 01.01.2009
* M2 ve M3 sınıfı araçlar, minibüs ve otobüsler
01.08.1998 tarihinden sonra üretilen araçların (model yılı 1999) bütün koltuklarında zorunlu olmayıp;
minibüslerde sürücüsü ile yanında oturan yolcuların koltuklarında,
şehirlerarası otobüslerde arka koltuklar hariç olmak üzere, sürücüsü dahil en ön ve önünde boşluk olan arka koltuklarda, önünde boşluk olan kapı önü koltuklarında,
iki katlı şehirlerarası otobüslerde merdiven önü, en ön ve önünde boşluk olan en arka koltuklarda, masa etrafında bulunan koltuklardan aracın gidiş yönüne doğru olanlarda oturan yolcuların koltukların

ayrıca izin verilen tadilat listesi aşağıda bilgilerinize sunulur, bunun dışındakiler geçmez.

Araçlarda yapılacak her türlü teknik donanım değişikliği Araç İmal Tadil Montaj Yönetmeliği çerçevesinde sınırlı tadilatlar kapsamında veya tadilat olarak değerlendirilmektedir. Bu kapsamda müsaade edilen tadilatları aşağıda bilgilerinize sunarız.
1-Motor değişikliği
2-Aktarma organları tadilatı ve PTO (yardımcı güç çıkışı) uygulaması
3-Direksiyon sistemleri tadilatı
4-Şasi tadilatı
5-Çekici kancası ilavesi
6-Üçüncü Dingil veya lastik ilavesi
7-Kabin ve karoseri tadilatı
8-Tam ve Tamamlanmış araç belgesi bulunan araçlarda yükün ve işin özelliğine göre; damper kasası, tank, vidanjör, ahşap kasa, vinç vb. üst yapılar tadilat kapsamındadır
9-Koltuk çıkartılması veya ilavesi
10-TOT'lerde; kazma, yükleme, kanal açma ve benzeri ekipmanların ilave edilmesi, tip onaylı kabinlerin takılması kaydıyla kabin tadilatı.tadilat kapsamındadır.
11-Klima sistemleri tadilatı
12-Fren sistemi tadilatı
13-Elektrik sistemi tadilatı
14-Engelli araç tadilatı
15-Sürücü kursları eğitim araçları tadilatı
16-Okul servis aracı tadilatı
17-Yakıt sistemi tadilatı: LPG, CNG sistemleri
Aracınızı tadilat sonrası muayeneye götürmeden önce yapılan değişikliğin tadilat kapsamında olduğundan emin olmanız gerektiğini belirtmek isteriz.

Mesajlarınızdan dolayı tşk ederim arkadaşlar TUVTURk e gittim görüştüm diğer suzuki samurai kullanıcıları içinde faydalı olur diye paylaşıyorum

tek silecek çalışıyor ve su fışkırtıyorsa sorun yokmuş
ön arka koruma demirleri için sorun yokmuş
arka koltukta model düşük olduğundan emniyet kemeri aranmıyormuş

arka koltuk kaynak ile sabitlenecekmiş
far sinyal grubu kontrol edilecek
şaft mafsalları ve balansı yapılacak
direksiyon amortisörü değişecek
tüm koltuklar elden geçirelecek

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,514
Kayıtlı Üye Sayımız
172,172
Kaydolan Son Üyemiz
avukatomersefacanata

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.