Otomobil - Çekme Karavan Deneyimlerim; Doğan Böncü (dogan124)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dogan124 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 259
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 189,298
Ynt: Otomobil - Çekme Karavan Deneyimlerim; Doğan Böncü (dogan124)

doğan bey ilginize teşekkürler 750 kg altı karavanlarda ruhsat ve vize gibi teferruatlar olmadığı söyleniyor peki 4 m lik karavanı aldıktan sonra içinde yapılacak tadilat ile bu kg aşarsa ruhsat gerekecekmi eyer ruhsat alınmazise yoldaki trafik kontrolünde bu karavanın kg nı nasıl kontrol ediyorlar bunu merakımdan soruyorum belki biraz cahilce oldu ama

Etiketler

Uğur Bey sorunuz cahilce değil. Aslında çekme karavanlarla ilgili en kritik konu bu ruhsat ve 750 kg ağırlık sınırı.

Bu konuda sayın Tifa'nın çok güzel bir anlatımı var. 4 Farklı senaryo ile durumu açıklamış. (http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=15247.60)

Mevcut uygulamada genellikle trafik polisleri aracın çeki demirinin ruhsata işli olup olmadığını kontrol ediyor. Dolayısıyla ufak tefek tadilatlarla geçeceğiniz ağırlık sınırının şu an için bir sorun oluşturmayacağını düşünüyorum. Ancak yönetmelik de ortada. Herkes kararını kendisi vermek durumunda.

Selamlar,

Doğan

30 haziran 10 temmuz arası ankarada olacağım güney karavan a bakıp görüşmek istiyorum 4 m lik olanlar aklıma ve bütçeme uyuyor gibi izmir menemende de imalatçı var orayada bakacağım eğer temmuzda ankarada olursanız ğüney karavana sizinle birlikte gitmek isterim eğer müsayitseniz sizden daha iyi bilirkişi bulunmaz sorularımı cevapladığınıziçin çok teşekkürler

S.A DOĞAN BEY BENİN ADIM ALİ ÇALIŞKAN KÜTAHYA SİMAVLIYIM.19 MAYIS 2011 DE SİMAVDA DEPREM OLMUŞTU HATIRLARSANIZ.BENDE HEM DEPREMDE KULLANAYIM,HEMDE YAZLARI TATİLDE KULLANMAK İÇİN, KISA BİR ARAŞTIRMA SONUÇUN DA SİZİN KARAVANIN AYNISINDAN ALDIM.BOY 5,25 BU KARAVANI ANKARALI BİR DOKTORA GEÇEN SENE 18,500 TL YAPMIŞLAR.DOKTORA HİÇ KULLANMAK NASİP OLMAMIŞ.SIFIRINDA SIRA OLDUĞU İÇİN BENDE BU KARAVANI ACİL OLARAK ONUR BAŞOĞLUNDAN 15,000 TL ALDIM..KARAVAN FUUL BİR KARAVAN YALNIZ BENİM SIKINTIM.20 GÜN ÖNCE MUĞLAYA GİTTİM.POLİS DENİZLİDE KARAVANIN PLAKASI NERDE DİYE SORDU. DENİZLİNİN KALE İLÇESİNDE RUHSAT SODULAR.BENDE HEP BİRŞEYLER UYDURARAK POLİSLERİ GEÇTİM.ONUR BEYİ ARADIM.BU KARAVANA PLAKA ÇIKARMANA GEREK YOK BU KARAVAN 740 KİLONUN ALTINDA DİYOR. BEN 30 SENEDİR KARAVAN İŞİ İLE UĞRAŞIYORUM DİYOR.BENİM KARAVANIN ŞAŞİSİNDE VE FATURADA KİLODAN BAHSETMİYOR.TRAFİK TESCİLE GİTTİM.KARAVAN İÇİN PLAKA İSTEDİM.ONLARDA UYGUNLUK BELGESİ+KARAVANIN NOTER SATIŞINI İSTEDİLER.BENDE NE YAPACAĞIMI ŞASIRDIM.SİZİN KARAVANDADA BU TÜR SIKINTILAR VARMI YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM SELAMLAR.

Bildigim kadari ile 750 kilo altindaki karavanlara ruhsat ve plaka gerekmiyor. Aracinizin mutlaka bir yerinde kilo yaziyordur. Yanliz bence karavaninizi gidip bir kantarda tartirin ve olabildigince az yuk yukleyin. Olaki yolda cevirip sizi kantara yonlendirirlerse hazirlikli olursunuz. Eger arac yukluyle 750 kilonun altindaysa polisler hic bir sey yapamazlar.

İlginize teşekkürler melih bey.karavanda plaka var ama kilo yazmıyor.dün erba karavandan onur beyi aradım.faturayı gönder üzerine yzı ile yazayım göndereyim dedi.en kısa zamandada karavanı kartara sokup kilosuna bakacağım doğrusu bende merak ediyorum kaç kilo

Ali Bey Merhaba,

Öncelikle depremler dolayısıyla geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum.

Kavanınız da hayırlı olsun, güzel gezilerde kullanın.

Benim tam anlayaadığım konu karavanınızda hiç mi plaka yok? Normalde eğer araç plakanızın aynısından (mühürlü olması gerekmiyor) karavanınıza da takılı olursa uygulamada bir sorun olmazdı.

Bununla birlikte ilgili yönetmelikler gereği ağırlığı 750 kgı geçen karavanlar için ruhsat çıkarmak gerekiyor. Sizin karavanınızın 750 kg altında olması ihtimali yok. Eskiden şase plakasına ağırlık olarak 740 kg yazıyorlardı. Şimdi sanırım bundan vazgeçmişler. Bence siz fabrikadan uygunluk belgesi isteyin. Bu belge ve fatura ile ruhsat almaya çalışın. Eğer fatura sizin üzerinize değilse o zaman bir noter satışı ile karavanınızı üzerinize geçirin.

Selamlar,

Doğan Böncü

Teşekkür ederim.Doğan Bey.
Karavanın şasisinde plaka var ama kaç kilo olduğu yazmıyor.
Onur bey uygunluk belgesi gönderirim dedi.
Ehliyetin yetmez ehliyetini b sınıfından d sınıfına çevirmen lazım dedi.
18,500 tl faturası var.noter satışı yapsam.
noter masrafı 500 tl yi geçiyor.artı ehliyet bana yine 1000 tl masraf olacak.
birde her sene vize derdi.bu 5,25 karavanı herkeze ruhsat yok,vergi yok 750 kilo altı diye satıyorlar.
sanırım karavanı küçülteceğim.başka care yok gibi.

Çekme karavanın boş ağırlığının bir belge 750 kg'ın altında olmasının bir önemi yok, polis bazen tartma amaçlı kantara yakın çevirme yapıyor, amacı karavanları çevirip tartmak deyil onların derdi panelvanları, kamyonetleri, minibüsleri tartmak karavanlarda buna dahil, yol ağırlığı yani tatile gidiyorsunuz eşyaları yüklediniz, karavanın yüklü yol ağırlığı 750 kg'ı aşarsa ruhsata tabi, boş ağırlığı deyil...Benim düşüncem 3 mt'den büyük bütün karavanlar yolculuk ağırlığı 750kg'ı geçer...Çevirmede sadece belge ile kurtulabileceğinizi sanıyorsanız, gidin bir kantara kantarcıya söyleyin size 720kg civarında bir fiş versin, fişide çerçeveletip karavana asın, veya gidin karaköye yüksek kaldırıma karavanınıza üzerinde markasıda bulunan alüminyumdan pantoğrafta bir plaket yaptırıp takın soran olursa işte plaket deyin...
Geçen gün forumdan Ömer abiyi çatalcada polis çevirmiş kantar kontrol demiş kantara gitmişler, 12m3 ducato camper karavan 2850 kg çıkmış, aracın boş hali 1950 kg demekki karavanın içide 900kg tutuyormuş, araç tatil yüküyle yolda çevrilseydide her halde 3200-3300 kg çıkacakdı, aracın müsadesi 3499 kg olduğu için teşekkür edip yollamışlar...

Donup donup ayni noktaya geliniyor. Sinegin durup durup cama carpmasi gibi. Ureticilerin riyakarliklari yuzunden tuketiciler surekli zor durumda kaliyor. Bu karavan ve benzeri karavanlar ilk satisindan itibaren yasalara uygun olarak ruhsatli ve noter satisli olarak satilsalardi bu gun ne sizin nede sizin gibi bir cok arkadasin basi agriyacakti. Ama malesef biz bunlari bu forumda defalarca konusmaktan baska birsey yapamiyoruz. Tek umidim buralarda yazilanlari diger insanlarinda okuyarak bilinclenmesi ve ilerde olusacak bilincli tuketiciler sayesinde ureticilerin islerini layigi ile yapmaya zorlamak. Bu arada kesinlikle burada tek bir uretici icin konusmuyorum. Forumda farkli farkli tuketiciler icin benzer sikayetler zaten mevcut.

Melih, tüm karavanlar normal yollardan ülkeye girseydi belki bunlar olmazdı, örneğin 1999 depreminde hibe olarak tırlarla 300 karavan geldiğini ve halka üzretsiz dağıtıldığını biliyorum, sonra herkes karavanları sattı bu karavanlar o günün şartlarında geldi ve hepsi belgesz olarak ortalıkda dolaşıyor, bende ilk karavanımı depremden korkduğu için almanyada çalışan bir işcinin getirdiği karavandı ve hiç bir belgesi yoktu arkadaş deprem sırasında karavan getirmiş, çıkarkende tekne römorku çıkarmış, her şey olmuş bitmiş..Başka bir örnek birisi karavan alacak masrafdan düşmek için şirketinin üzerine fatura kestirip alıyor, sonrada halkdan birine %1 kdv ile fatura kesip satıyo, alanada fatura lazım deyilse yırtıp atıyor, al sana yine bir sürü belgesiz karavan...Karavan faturalı bile olsa sadece fatura kimin adına kesilmişse , geriye dödük olarak onun adına ruhsat çıkarılabiliyor....Kanunlar yabancı kaynaklardan yazılıp kendi ülke şartlarına göre düzenlenmediği için, bazı aksak noktalar bazı yıllarda yerli karavan üreticilerine avantaj sağlamış, onlarda susup beklemişler.... sistem yıllar içerisinde böyle gelişmiş veya gelişmemiş demek daha doğru olur...
Bi gün trafik kanunu doğru dürüst yenilenip, belgesiz karavanları belgelemek adına, mt'sine veya kg'ına göre maliyeye bir ücret yatırılarak, geçmişe dönük ruhsatlandırma işlemi yapılıncaya kadar bu konu daha yüzlerce defa açılır bizde yazarız ama sonuç şimdilik yok...

Atilla abi cekme karavan konusunda senin dedigin eksikler ve kanuni bosluklar elbette var. Ama burada tartisilan baska konularda oldugu gibi (ornegin pikap ustu karavanlar) ureticilerin suclarida yok degil. Yani onlarda sutten cikmis ak kasik degil. Ikinci el karavanlarda ilk elden ruhsat cikarmamissaniz ilk faturali sahibini bulmak gerektigini soyluyorsun. Eger uretici bu karavanin ruhsatsiz ve plakasiz kullanilamayacagini soyleseydi, aynen arabalarda oldugu gibi ruhsatini ve plakasini cikararak satsalardi. Sonradan bu karavanlari alanlarda ruhsati uzerlerine almak zorunda kalirdi. Hem hersey kurallara uygun olurdu hemde karavan tutkunlari rahat ederdi.

Bence piyasadaki bu durum ureticilerin isine geliyor. Soyle ki bu tarz 750 kilogram uzeri karavanlari alip ruhsat cikaramayan karavan tutkunlari ruhsatli karavanlara yoneliyor. Bildigimiz uzere piyasada ruhsatli pilakali karavan az oldugundan dolayi sifir karavanlara yonelip ureticiye gidiyorlar. Yani aslinda ureticiler, kanunlar ile birlikte piyasada yaratilan karsikliktan guzelce nemalaniyorlar gibime geliyor.

Ali bey,

Nasılsa dolaşmayacağınızı düşünerek size karavanı satmışlar...

Adapazarı firmalarının en büyük gelir kapısı deprem... :mad:

Bu saatten sonrada firmanın size yardım edeceğini hiç sanmıyorum, geçmiş deneyimler bana böyle düşündürüyor...

Karavanınızın değil 750, 1000 kg dan az olacağına ihtimal bile vermiyorum...

İşin doğrusu kendi başınızın çaresine bakmaya çalışın...

Atilla bey
Sally karavanın internet sitesinde, 3,25 karavanın boş ağırlığı 740 kğ yazıyor.Dolu ağırlı 840-900 kğ gösteriyor.Yani 3,25 karavan bile yüklenince ruhsatsız ve plakasız kullanılamayacak.

Kanundaki maddeleri kopyala yapıştır ile buraya aktarıyorum;

Hafif römork: Azami yüklü ağırlığı 750 kg’ı geçmeyen römork veya yarı römorktur.

B, C ve E sınıfı sürücü belgesi sahipleri, araçlarına en çok yüklü ağırlığı 750 kg’a kadar olan (750 kg. dahil) hafif römork takarak da kullanabilirler.

Yüklü ağırlığı 750 kg’ı geçen römorkları taşıtlarına takarak kullanmak isterlerse ayrı bir sınavdan geçirilirler ve römorklu taşıt kullanabilecekleri belgelerine işlenir.

Sonuç; Yüklü ağırlığı 750kg'mı geçmeyen karavanlar ancak hafif römork sınıfına girebilir ve B,C,E sınıfı ehliyetlerle kullanılabilir, 750kg'mı geçerse, römork(karavan) araçdan ayrı ruhsata tabidir ve D sınıfı (çekici kullanma) ehliyet farkı vererek kullanabilirler....Kanunda yazanlar bunlar, kullanan veya denetleyen için uygulanıp uygulanmaması kişilere kalmış bir şey...

Evet Atilla Bey
Doğrusu bu.
Biz B sınıfı ehliyet ve 5,25 karavanla malasef kanunları çiğniyoruz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,513
Kayıtlı Üye Sayımız
172,171
Kaydolan Son Üyemiz
PİTİABLE

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR