l200 astc mi super select mi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gaspadin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 45
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,765

Etiketler
Ynt: l200 astc mi super select mi

Iyi aksamlar ustatlar abiler ben bu konuyu arastiriyorum astcyi anladim esp sisteminin benzeri bir model anladigim kadariyla ama bu 4x4 l200 lerdeki orta kilit arka kilt ve r/d lock sistemini anlayamadim hangi konumda orta kilit devreye giriyo r/d lock arkalarimi kilitliyo sadece.hangi durumlarda nasil kullanilmali bizim 4 ceker skystarda iki kademe var biri 4h biri 4l aslinda skystarida bilincli kullandigimdanda emin dglim cahilligimizden hatalar yapiyo olabilirim basit bi mantikla orta zorlu yollarda 4h yi birazdaha zorlu tirmanislarda bol karli camurlu zeminlerde 4lyi kullaniyorum nese konu skystar dgl ben bu l200u iyice ogrenip r/d locklu 4 ceker l200 alma dusuncesindeyim bilgilerinizden yaralanmak istiyorum zamanini ayirip bilgilerini paylasacak ustatlara hocalara tesekkur ediyorum.

Yeni l 200 lerde 4 kademeli süper select şanzuman vardır
2H
4H
4Hlc Yüksek devirli 4x4 aynı zamanda orta diferansiyel kilitli
4Llc Orta diferansiyel yine kilitli fakat ağır devir 4x4 sürüş modu
R/D lock dediğimiz sistem ise yine eski kasa ve yeni kasa(yeni kasanın hepsinde mevcut değil) l 200 lerde standart donanımın içerisinde olan arka diferansiyel kilidir.Sistem hava takviyesi sayesinde çalışır ve arka diferansiyelin içerisinde bulunan ayna mahruti dişlisini daha doğrusu arka iki aksın aynı anda dönmesini sağlar bu da fazladan bir teker demektir.
Kullandığınız skystar da ne orta nede arka kilit mevcuttur en fazla işe yaradığı yerler derin çamur ve yatay dere geçişleridir bu olmadan normal bir pick up un yatay derin geçişleri yapması cok zordur yani askıya aldımmı bir teker dönüyordur. Aracınızın vites kullanımı doğrudur ama her çamurlu ve de karlı zeminde ağır devirli sürüş modunda gidilir diye bir kural yoktur yani araç seri 4x4 de eğer zorlanmadan o zeminde ilerleyebiliyorsa gerek yoktur biz araçlarımızı çok ağır şartlarda kullandığımızda 4l ye alırız çoğu durumda kolay kolay takviye istemez tabi işin içinde ağır off road varsa o zamanda ağır devir takviyeden çıkartmaz 1. ve 5. vitesler arası gider geliriz.L 200 alma fikriniz varsa rd lock olan modelini alın derim direksiyonun solunda bulunan eski kasalarda yatay yeni kasalarda dikey konumlandırılmış bir düğmedir.

Cok tesekkur ederim hocam gercekten cok aciklayici oldu bunuda anladim ogrendim simdi bu ozelliklerde boyle bir pick-up varken baska pick up almak dogru gelmiyo bana hem orta kilit hem arka kilit gercekten cok guzel ozellikler

Forum geneline baktığınız zaman özellikle off road gezilerinde pick up sınıfı içerisinde Mitsubishi markasını sıklıkla görürsünüz kimse bu araçları körü körüne almıyor biniyor deniyor ondan sonra karar veriyor dikkat ederseniz en sorunsuz ve kullanıcılarının en şikayet etmediği markadır bakım maliyeti eskiden olduğu kadar çok da pahalı değildir ve modifiyesi en kolay araç denebilir.

Bukadar aydınlatıcı cevapları ve sorulan güzel soruları okurken çok mutlu oldum en kısa zamanda bende l200 almak istiyorum.Konuya katılan herkese çok teşekkür ederim.
Bu arada yakıt durumu hakkındada bilgi veren ollursa sevinirim.Km. kaç Krş.yakıyor.Ben genelde şehir için kullanacağım arada sırada araziye çıkarım tabi alınca işler değişip daha çok araziye çıkmazsam.

Uzun yolda 9 litreyi geçmez diyebiliriz şehir içinde ise kullanıma bağlı olarak 10-12 lt arası yakar tabi ağırlığının 2 ton olduğunu düşünürsek cok ta yakmıyor diyebiliriz :smiley:

Eski kasa l200 lerde olan analog egim gostergesi yeni kasalarda varmi varsa sadece 4 cekerlerdemi var

bozkurt_bozo' Alıntı:
Eski kasa l200 lerde olan analog egim gostergesi yeni kasalarda varmi varsa sadece 4 cekerlerdemi var
Eğim göstergesi uzun kasalılarda olup olmadığını bilmiyorum ama 2007 - 2010 arası L200 lerde yok

Tesekkurler basinc ve yukseklik bilgilerini veriyo sanirim sadece yeni kasalar yeni kasa die konustugum 2007 den uzun kasaya kadar olan modeller

merhaba arkadaşlar astc sistemi olan araçlarda lsd varmı yoksa frenlemi işi hallediyor birde araç çapraz askıya aldığında astc lsd gibi bırakıyormu

videodaki l200 de astc mevcuttu ama araç çapraza aldığında sistem yetersiz gibi geldi bana aynı yerden d max daha rahat geçti d max ta arkada lsd var kilitli l200 olsaydı o dereyi patinaj yapmadan rahatlıkla geçebilirdi

tiskeli' Alıntı:
videodaki l200 de astc mevcuttu ama araç çapraza aldığında sistem yetersiz gibi geldi bana aynı yerden d max daha rahat geçti d max ta arkada lsd var kilitli l200 olsaydı o dereyi patinaj yapmadan rahatlıkla geçebilirdi

Kilit olsa dediğiniz gibi çok rahat geçerdi fakat yüksekliği yetse astc li olmasına rağmen yine geçerdi.

Arazide konfor için 3 kilit şart. ;)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,621
Kayıtlı Üye Sayımız
172,265
Kaydolan Son Üyemiz
handyman.

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR