Kiralık Araç İle Balkanlar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan akaco Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 45,921

akaco

Yeni Üye
Herkese merhaba,

Siteye yeni üyeyim , birçok Balkan gezi rotasını inceledim ancak tam olarak aradığımı bulamadım.Umarım sizler bu konuda yardımcı olabilirsiniz.

Eşimle Belgrad dan başlayan ve Üsküp te biten bir balkan turu organize ediyoruz.(Google maps görüntüsünü ekte.)
Belgrad dan araç kiralayıp sırasıyla Sarajevo - Mostar - Budva - Tiran Arnavutluk üzerinden Ohrid - Üsküp şeklinde 7 günde gezmeyi planladık ve ona göre de otel rezervasyonları yaptırdık.Bizim rotanın farkı, aracı da Üsküp te bırakacak ve uçak ile yurda dönecek olmamız, geri belgrad a dönmeyeceğiz.

Ancak iş araç kiralamaya gelince hem çok yüksek fiyatlar hem de çelişkili bilgiler gelmeye başladı , en önemli konu ise Belgrade (Sırp) plakalı bir aracın Arnavutluk a giremeyeceği yönünde. (Aynı zamanda Kosova ya da giremiyormuş)

Konuyla ilgili Arnavutluk elçiliğine email de attım ancak henüz dönüş olmadı

1-Bu rota için önerebileceğiniz oto kiralama firması var mı ?
2-Rota üzerinde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir ? (sanırım Tiran-Ohrid arası Elbistan yolu kötüymüş ancak son durumu hakkında bilgim yok)
3-Google maps haritaları bu konuda ne kadar güvenilirdir ? (her halikarda navigasyon cihazı götüreceğim)
4-Rota ve plan hakkında genel düşünceleriniz.
5-Sırp plakalı bir araç ile bu güzergah üzerinde her hangi bir noktada yerel halk veya polis ile sorun yaşarmıyım , aracın Arnavutluk veya Kosovaya girememesi doğru mu ?

Şimdiden teşekkürler

Capture

Etiketler
Ynt: Kiralık Araç İle Balkanlar

Bugünlerde bizde Bosna Dubrovnik Bosna gezisi yapacağız. Sorduğunuz sorulardan Tiran - Ohrid arası yol durumuna aynı yolu geçen yıl geçtiğim için cevaplayabilirim. Güvenlik açısından herhangi bir sorun olmadığını düşünüyorum ama bu yolda bir çok yerde 50 km hıza bile ulaşamayacaksınız. Çünkü dar, virajlı ve çok fazla çukurları olan bir yok. Ama keyifli. Geceye kalmamanızı öneririm. Aydınlatması yok.

Yolunuz için hesapladığınız toplam zamanın en az iki katını hesaplamanızı ve planlarınızı ona göre yapmanızı tavsiye ederim. Belgrad Dubrovnik arasındaki yolun tam durumunu bilemiyorum ama Saray Bosna'dan Dubroknik'e a kadar olan yolun bir çok yerde virajlı olduğunu biliyorum. Hırvatistan yolları gerçekten de çok güzel. Karadag da ise, dar fakat asfaltı çok temiz yollar var. Bence yolculuğun en güzel bölümü Karadağ sınırları için de geçecek...

Güzel bir yolculuk dilerim

Yukarıda bahsettiğim turu 1 haftada rotaya tamamen sadık kalarak tamamladım.
Gitmeyi düşünenler için notlarım :

Yollar beklediğimden iyiydi %90 ı virajlı ve gidiş geliş olmasına rağmen, sadece Arnavutluk sınırları içerisinde özellikle Tiran da trafik berbat , neyseki Tiran şehir merkezine girmeden Elbasan yoluna çıkabildim.
Sınır geçişlerinde herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmadım sadece Arnavutluk sınırında sıra bekledim.
Araç kiralayacaklar dizel bulabilirlerse daha iyi olur veya yüksek motorlu bir benzinli araçta yokuşları çıkmada ve ara hızlanmalarda daha iyi olabilirdi.
Bosna da polis çevirmesinde rüşvet geçerli :smiley:
Karadağ da Kotor-Budva arasını arabalı vapur ile geçtim (4,5 Euro), tavsiye ederim.
Tiran Elbasan arasında otoyol mevcut, hala yapımı devam etse de çok kullanışlı , GPS de yer almıyor ancak tabelalarda belirtilmiş.
Ohrid-Üsküp arası yolun en az 100 km si otoban ancak paralı yanınızda LEK bulundurun.Ayrıca otobandan direk Üsküp havaalanına çıkış mevcut.

Bu arada Sırp Plakalı araç ile hiçbir yerde sıkıntı yaşamadık.

akaco gezinizin güzel geçmesine sevindim.
Çok kısıtlı bilgi vermişsiniz, aracı nereden kiraladınız, konaklamayı nerelerde yaptınız gezinin maliyeti ne kadara çıktı. Bu vb bilgileride eklerseniz daha yararlı olabilir.

Bu şartlarda aracı kiralayan tek firma Belgrad havaalanında Dollar-Thrifty yi bulabildim(isteyen olursa yetkilinin email adresi ve telefonunu verebilirim) , özellikle aracın Arnavutluk tan geçeceğini duyan hemen hemen her firma araç vermek istemiyor , zaten Belgrad dan araç kiralayıp Kosova dan geçemiyorsunuz bildiğim kadarıyla.

Aracı 7 günlük toplam 610 Euro ya kiraladık , bunun 230 Euro su aracı Üsküp te teslim etme (drop off) ücreti.Araç opel corsa 2014 model 1,2 Benzinli.Green card fiyata dahil.

Belgrad da "Booking Rooms" da kaldık , şehrin işlek caddesine çok yakın ve oda yenilenmiş , seyahatin en iyi oteli diyebilirim ancak özel park yeri olmadığından ve Belgrad da ki park sistemi farklı olduğundan biraz sıkıntı yaşadık.
Belgrad da hava iyi olursa mutlaka "Ada Ciganlija" ya uğrayın , bisikletle etrafında dolaşması bile çok keyifli.

Saraybosna da "Apartments Casa United" da konakladık , konum olarak çok iyi ayrıca özel park yeri mevcut , odası ufak ancak yeni sayılır.
Burada aracın çamurluğunu park ederken sürtmüştüm , Bosna da benzinlikte pasta cila ile yeni gibi oldu.

Budva da "Villa Sveti Nikola" da konakladık , konum olarak şehir merkezine araç ile 10 dakika , ancak otel tepede kaldığı mutlaka araba şart , otelin manzarası dışında pek artısı yok.Denize girmek için bizim bulabildiğimiz en temiz plaj "Sveti Stefan" , diğerleri hem kalabalık hem de denizleri kirli.Gece hayatı hareketli fiyatlar Türkiye ye göre makul.Stari Grad da ki kafeler ve barlara mutlaka gidilmeli.

Ohrid de "Villa Chingo" da konakladık , manzara oda ve konum gayet güzeldi , hatta şimdiden yeniden gitme planlarına başladık , şehrin içine 10-15 dakika uzaklıkta ancak o manzara için değer , yine otel tepede olduğu için araç şart.Giderken İzmir plakalı bir motor gelmişti ama karşılaşıp sohbet edemedik.

Ayrıca gideceklerin mutlaka tüm rotalara çalışması ve güncel bir navigasyon programı edinmesi gerekiyor , ben iphone a igo europe navigasyonu yükledim çok da memnun kaldım tavsiye ederim.

Otellerin tamamını booking.com dan ayarladım , herhangi bir sıkıntı çekmedim fiyatlar ortalama gecelik/oda 50 Euro , benzin ortalama 3,5 TL/lt civarında

Bunlar dışında sormak istedikleriniz için olursa bilgiler tazeyken yardımcı olabilirim.

Bu şartlarda aracı kiralayan tek firma Belgrad havaalanında Dollar-Thrifty yi bulabildim(isteyen olursa yetkilinin email adresi ve telefonunu verebilirim) , özellikle aracın Arnavutluk tan geçeceğini duyan hemen hemen her firma araç vermek istemiyor , zaten Belgrad dan araç kiralayıp Kosova dan geçemiyorsunuz bildiğim kadarıyla.

Aracı 7 günlük toplam 610 Euro ya kiraladık , bunun 230 Euro su aracı Üsküp te teslim etme (drop off) ücreti.Araç opel corsa 2014 model 1,2 Benzinli.Green card fiyata dahil.

Belgrad da "Booking Rooms" da kaldık , şehrin işlek caddesine çok yakın ve oda yenilenmiş , seyahatin en iyi oteli diyebilirim ancak özel park yeri olmadığından ve Belgrad da ki park sistemi farklı olduğundan biraz sıkıntı yaşadık.
Belgrad da hava iyi olursa mutlaka "Ada Ciganlija" ya uğrayın , bisikletle etrafında dolaşması bile çok keyifli.

Saraybosna da "Apartments Casa United" da konakladık , konum olarak çok iyi ayrıca özel park yeri mevcut , odası ufak ancak yeni sayılır.
Burada aracın çamurluğunu park ederken sürtmüştüm , Bosna da benzinlikte pasta cila ile yeni gibi oldu.

Budva da "Villa Sveti Nikola" da konakladık , konum olarak şehir merkezine araç ile 10 dakika , ancak otel tepede kaldığı mutlaka araba şart , otelin manzarası dışında pek artısı yok.Denize girmek için bizim bulabildiğimiz en temiz plaj "Sveti Stefan" , diğerleri hem kalabalık hem de denizleri kirli.Gece hayatı hareketli fiyatlar Türkiye ye göre makul.Stari Grad da ki kafeler ve barlara mutlaka gidilmeli.

Ohrid de "Villa Chingo" da konakladık , manzara oda ve konum gayet güzeldi , hatta şimdiden yeniden gitme planlarına başladık , şehrin içine 10-15 dakika uzaklıkta ancak o manzara için değer , yine otel tepede olduğu için araç şart.Giderken İzmir plakalı bir motor gelmişti ama karşılaşıp sohbet edemedik.

Ayrıca gideceklerin mutlaka tüm rotalara çalışması ve güncel bir navigasyon programı edinmesi gerekiyor , ben iphone a igo europe navigasyonu yükledim çok da memnun kaldım tavsiye ederim.

Otellerin tamamını booking.com dan ayarladım , herhangi bir sıkıntı çekmedim fiyatlar ortalama gecelik/oda 50 Euro , benzin ortalama 3,5 TL/lt civarında

Bunlar dışında sormak istedikleriniz için olursa bilgiler tazeyken yardımcı olabilirim.

merhaba, tam biz de bahsettiğiniz gibi belgrad'da başlayıp üsküp'te sona erecek bir tur planlıyoruz. kiralama firmasının iletişim bilgilerini verebilir misiniz?

bu bilgiler hala güncel midir acaba? kosova'yı da eklesek, sırp araç ile girilememesi hala geçerli midir? kosova rotayı nasil etkiler? tavsiye eder misiniz?

teşekkürler..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,624
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR