Kendi Tasarladığım Romörkü Imal Edip, Karayolları Dışında Kullanırken O1 Belgesi Edinmem Gerekli Midir?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hurolk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,969

hurolk

Yeni Üye
Değerli Gezenbilir ailesi. Ben bir TOKİ sitesinde oturuyorum. Site demişken aslında Toplu Yapı. Çünkü site olması için tüm alanın belediye alanının dışında bağımsız olması gerekir.

Oturduğum Toplu yapıda (1) Toplu Yapı Yönetimi (2) Ada Yönetimi (3) Blok Yönetimi mevcut. Otopark ortak alanının yönetimi (Toplu Yapı Yönetim Planı gereği) Ada Yönetimi yetkisindedir.

Aynı zamanda Esnaf Kurye statüsünde vergi mükellefiyim. Yedek dahil 2 adet motosiklet kullanıyorum. Motosikletlerimin dış etkenlerden korunması için "Motosiklet Garajı" isimli bir ürün satın aldım. Bu ürün 2 adet motosiklet veya 1 adet ATV muhafaza edebiliyor.

Motosiklet garajımın linki :

(resimdeki) Motosiklet garajımı (ada ortak alanı) otopark bölgesinde yere sabitlemeden kullanmak istiyorum.

Not: 634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanununa göre her hangi bir kat maliki mensubu olduğu toplu yapı yapıda yapılan bir usulsüzlüğe karşı dava açma ehliyetine sahiptir. Burada demek istediğim ben (resimdeki) Motosiklet Garajımının romörk üzerinde otopark içerisinde bulunması için Ada Yönetiminden izin alsam bile, eğer bu durum (kendi tasarladığım ve imal ettiğim romörkün O1 Belgesi olmadığı için) usulsüz ise tarafıma dava açılabilir ve romörkün kaldırılması istenebilir. (emin değilim)

Hatırlatma: Romörk Karayollarında kullanılmayacak, sadece otopark içerisinde her hangi bir yerde park halinde duracak.

Sorum: Kendi tasarladığım ve imal ettiğim romörk ve üzerinde (resimdeki) motosiklet garajım O1 Belgesi olmadan (karayollarında kullanmamak şartıyla) maliki olduğum toplu yapı otopark ortak alanının herhangi bir yerinde park halinde durabilir mi?

Cevabınız (yasal dayanakları ile) olumlu ise, almam gereken ek tedbirler var mıdır?
Cevabınız olumsuz ise, yasal dayanakları hakkında fikirleriniz nelerdir?

Herkese saygılarımı sunuyorum.

Kafkas jumbo

En İyi Cevap
Benim şahsi fikrimi soracak olursanız O1 belgeli bir römork alın, Bu römorku taşınabilir bir motor yada atv parkına dönüştürün. Bu sayede motor yada atvnizi seyahatlerinizde de yanınızda gezdirebilirsiniz.

Ayrıca itirazda bulunabilecek kişiler içinde kapıyı tamamen kapatmış olursunuz.

Fikir vermesi açısından sizin için hızlı bir eskiz tasarımı yaptım. Belki fikir verebilir.

Untitled86

Untitled87

Untitled88
Değerli Gezenbilir ailesi. Ben bir TOKİ sitesinde oturuyorum. Site demişken aslında Toplu Yapı. Çünkü site olması için tüm alanın belediye alanının dışında bağımsız olması gerekir.

Oturduğum Toplu yapıda (1) Toplu Yapı Yönetimi (2) Ada Yönetimi (3) Blok Yönetimi mevcut. Otopark ortak alanının yönetimi (Toplu Yapı Yönetim Planı gereği) Ada Yönetimi yetkisindedir.

Aynı zamanda Esnaf Kurye statüsünde vergi mükellefiyim. Yedek dahil 2 adet motosiklet kullanıyorum. Motosikletlerimin dış etkenlerden korunması için "Motosiklet Garajı" isimli bir ürün satın aldım. Bu ürün 2 adet motosiklet veya 1 adet ATV muhafaza edebiliyor.

Motosiklet garajımın linki :

(resimdeki) Motosiklet garajımı (ada ortak alanı) otopark bölgesinde yere sabitlemeden kullanmak istiyorum.

Not: 634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanununa göre her hangi bir kat maliki mensubu olduğu toplu yapı yapıda yapılan bir usulsüzlüğe karşı dava açma ehliyetine sahiptir. Burada demek istediğim ben (resimdeki) Motosiklet Garajımının romörk üzerinde otopark içerisinde bulunması için Ada Yönetiminden izin alsam bile, eğer bu durum (kendi tasarladığım ve imal ettiğim romörkün O1 Belgesi olmadığı için) usulsüz ise tarafıma dava açılabilir ve romörkün kaldırılması istenebilir. (emin değilim)

Hatırlatma: Romörk Karayollarında kullanılmayacak, sadece otopark içerisinde her hangi bir yerde park halinde duracak.

Sorum: Kendi tasarladığım ve imal ettiğim romörk ve üzerinde (resimdeki) motosiklet garajım O1 Belgesi olmadan (karayollarında kullanmamak şartıyla) maliki olduğum toplu yapı otopark ortak alanının herhangi bir yerinde park halinde durabilir mi?

Cevabınız (yasal dayanakları ile) olumlu ise, almam gereken ek tedbirler var mıdır?
Cevabınız olumsuz ise, yasal dayanakları hakkında fikirleriniz nelerdir?

Herkese saygılarımı sunuyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 644368
Öncelikle aramıza hoş geldiniz.

Olaya düz mantık şeklinde bakacak olursak, O1 belgesi römorkların trafiğe çıkış belgesidir.

Trafiğe çıkarmayacağınız bir römork için herhangi bir belge almanıza gerek yoktur.

Açıkçası bahsettiğiniz park etme durumunda ortada bir usülsüzlükte göremiyorum.

Kendinize ait park yerini bu iş için rahatlıkla kullanabileceğinizi düşünüyorum.

Benim şahsi fikrimi soracak olursanız O1 belgeli bir römork alın, Bu römorku taşınabilir bir motor yada atv parkına dönüştürün. Bu sayede motor yada atvnizi seyahatlerinizde de yanınızda gezdirebilirsiniz.

Ayrıca itirazda bulunabilecek kişiler içinde kapıyı tamamen kapatmış olursunuz.

Fikir vermesi açısından sizin için hızlı bir eskiz tasarımı yaptım. Belki fikir verebilir.

Untitled86

Untitled87

Untitled88

En İyi Cevap

Olaya düz mantık şeklinde bakacak olursak, O1 belgesi römorkların trafiğe çıkış belgesidir.

Trafiğe çıkarmayacağınız bir römork için herhangi bir belge almanıza gerek yoktur.

Kendinize ait park yerini bu iş için rahatlıkla kullanabileceğinizi düşünüyorum.
Cevabınız için teşekkür ederim bu durumda site sakinleri bu belge olmadığına göre bu da araç değildir diyerek otoparktan çıkarılmasını isteyebilir mi? (Yasal dayanak anlamına gelir mi)

Yani römork için O1 belgesi olmayan römork site otoparkında park edebilir mi?

Kat mülkiyeti kanunu açısından O1 belgesi olmayan römork site otoparkında park edebilir mi?

Biraz mizah gibi bir soru oldu ama komşularımızın hayal gücü sınırsız.

Video: https://youtu.be/yGjxK7z4Vi4?si=_SrN1I_BYNRaeAhY

Kat mülkiyeti kanunu açısından O1 belgesi olmayan römork site otoparkında park edebilir mi?

sonuçta sizinde bu otoparkta bir kullanım yeri hakkınız var bunun için bir sıkıntı çıkacagını sanmıyorum q1 belgesi sadece trafiğe çıkış uyumluluk iznidir . otopark içinde sabit kalacagı için bir sıkıntı çıkacağını sanmıyorum.

Hiçbir merciinin park halindeki bir aracın karayolu uygunluk belgesini araştırabileceğini sanmıyorum. Elbette şikayet edilen merciler bazı işlemler yapabilir ama bunun tip onayı ile bir alakası yok. Size oradan o aracı kaldırtacaklarsa bunu ister tip onaylı veya onaysız olsun yapabilirler.

Yaşadığınız sitenin otopark ve trafik yönetmeliği var mı bilmiyorum ama İstanbul'da yer alan bir sitenin yönetmeliğini inceledim.

Birinci kısım, 9. bölümü aynen aktarıyorum.

9) Otopark alanlarına (kapalı ve açık) şahsi eşya, kullanılmış lastik, römork, çekme aparatı, deniz araçları, karavan gibi vs. araç ve eşyalar bırakılamaz.

Sitenizin böyle bir yönetmeliği varsa mecburen buna uymak zorundasınız.

Yönetmelikte böyle bir madde yoksa zaten sorun olmayacaktır.

Ama belirtilmişse, ne römork ne de karavan koyma şansınız resmi olarak maalesef bulunmuyor.

Bir önce ki cevabımda O1 belgesi olduğu taktirde sorun olmayacağını söylemiştim ama dediğim gibi

yönetmelikte bu ibareler geçiyorsa, yönetmelik değişikliği için itirazda bulunup işi mahkeme yoluna

taşıyabilirsiniz. Bir çok mevzuatta 5m yi geçmemek şartı ile her türlü araç koyulabiliyor çünkü.

Son düzenleme:

Yaşadığınız sitenin otopark ve trafik yönetmeliği var mı bilmiyorum ama İstanbul'da yer alan bir sitenin yönetmeliğini inceledim.

Birinci kısım, 9. bölümü aynen aktarıyorum.

Sitenizin böyle bir yönetmeliği varsa mecburen buna uymak zorundasınız.

Yönetmelikte böyle bir madde yoksa zaten sorun olmayacaktır.

Ama belirtilmişse, ne römork ne de karavan koyma şansınız resmi olarak maalesef bulunmuyor.

Bir önce ki cevabımda O1 belgesi olduğu taktirde sorun olmayacağını söylemiştim ama dediğim gibi

yönetmelikte bu ibareler geçiyorsa, yönetmelik değişikliği için itirazda bulunup işi mahkeme yoluna

taşıyabilirsiniz. Bir çok mevzuatta 5m yi geçmemek şartı ile her türlü araç koyulabiliyor çünkü.
Aslında benim amacım motosikletlerimi koruyan bir branda kullanmak bu da resimdeki motosiklet garajı oluyor ancak bunu yere sabitlemeden kullanırsam zarar görme ihtimali var o yüzden römork üzerine monte etmeyi düşünmüştüm amacım sadece motosikletlerimi korumak yani römork olmuyorsa bir sehpanın altına konan tekerlekli araç gibi de yürüyen hale getirebilirim bu yöntem uygun olur mu sizce?

Aslında benim amacım motosikletlerimi koruyan bir branda kullanmak bu da resimdeki motosiklet garajı oluyor ancak bunu yere sabitlemeden kullanırsam zarar görme ihtimali var o yüzden römork üzerine monte etmeyi düşünmüştüm amacım sadece motosikletlerimi korumak yani römork olmuyorsa bir sehpanın altına konan tekerlekli araç gibi de yürüyen hale getirebilirim bu yöntem uygun olur mu sizce?
Daha önce yönetimde görev aldım o yüzden siteye yönetim planına vakıf'ım yönetim planında "römork giremez" diye bir madde yok hatta itiraz eden blok yöneticisinin otoparkı yönetme yetkisi yok. otoparkı yönetme yetkisi Ada yönetiminde tabii ki bir usulsüzlük söz konusu ise herhangi bir kat maliki "eski haline getirme" davası açabilir ben de tamamen usulsüz olmadan hakkımı kullanmak istiyorum

Yönetmelikte bu ibareler yoksa zaten sorun yaşamanız gibi bir durum söz konusu olmaz.

Diğer yandan bende motosiklet kullanan biri olarak hassasiyetinizi çok iyi anlıyorum.

Bu konuda size başka bir öneride bulunmak isterim.

Aşağıdaki görselde gördüğünüz motokabinleri üreten kişi olan Cengiz bey ile uzakta olsa geçmişten gelen bir dostluğumuz var.

Kendisi ile görüşmenizi öneriyorum. Gerçekten iyi bir ürün. İki model üretiyor.

Yıllar önce bana bir hediye motokabin sözü vardı 🙂

Ben kapalı otopark kullandığım için şimdilik ihtiyaç yok bakarız demiştim.

Satın almayı düşünürseniz Cengiz bey ile görüşüp benim hediye nin payını da fiyattan indirm olarak talep ederiz 🙂

Motokabin model 1 olculer

Motokabin

Yönetmelikte bu ibareler yoksa zaten sorun yaşamanız gibi bir durum söz konusu olmaz.

Diğer yandan bende motosiklet kullanan biri olarak hassasiyetinizi çok iyi anlıyorum.

Bu konuda size başka bir öneride bulunmak isterim.

Aşağıdaki görselde gördüğünüz motokabinleri üreten kişi olan Cengiz bey ile uzakta olsa geçmişten gelen bir dostluğumuz var.

Kendisi ile görüşmenizi öneriyorum. Gerçekten iyi bir ürün. İki model üretiyor.

Yıllar önce bana bir hediye motokabin sözü vardı 🙂

Ben kapalı otopark kullandığım için şimdilik ihtiyaç yok bakarız demiştim.

Satın almayı düşünürseniz Cengiz bey ile görüşüp benim hediye nin payını da fiyattan indirm olarak talep ederiz 🙂

Ekli dosyayı görüntüle 644373

Ekli dosyayı görüntüle 644372
İlginize çok teşekkür ederim ancak ben iki motosiklet kullanıyorum resimdeki motosiklet kabini 2 motosiklet muhafaza edebiliyor tekrar çok teşekkür ederim

9) Otopark alanlarına (kapalı ve açık) şahsi eşya, kullanılmış lastik, römork, çekme aparatı, deniz araçları, karavan gibi vs. araç ve eşyalar bırakılamaz.

burada açıkça belirtilmiş araç dışında hiçbirşey bırakılamaz diye . bence siz yönetimle görüşüp bir izin kağıdı düzenleyin bundan sonra dediğiniz römorku buraya koyabilirsiniz şikayet olursa yönetimden yazılı izniniz olduğunu belirtirsiniz .

burada açıkça belirtilmiş araç dışında hiçbirşey bırakılamaz diye . bence siz yönetimle görüşüp bir izin kağıdı düzenleyin bundan sonra dediğiniz römorku buraya koyabilirsiniz şikayet olursa yönetimden yazılı izniniz olduğunu belirtirsiniz .
Bizim toplu yapının Yönetim planı 9 nolu maddeyi olmadığı içeren bir hüküm yok

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR