Jeep Grand Cherokee / Cherokee 4.0 almayı düşünüyorum, tecrübelerinize ihtiyaç

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Lupo Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 80
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 78,469
Ynt: Jeep Grand Cherokee / Cherokee 4.0 Almayı Düşünüyorum, Tecrübelerinize İhtiyaç

Konu hortlamış ama okuyan olur diye yorumumu katayım ben de. İki aracın da sahibi olmuş ve hala XJ süren biri olarak, 97 sonrası XJ alınacağına herhangi bir ZJ alınmalıdır derim hep. Madem öncelik konfor, madem makyajlı XJ alabilecek kaynak var, madem 97 (aslında 96) öncesi XJ'lerdeki elektronik eksiklikten ve basitlikten faydalanılmayacak, bence gerek yok. Tamam XJ bence daha güzel görünüşlü bir makine ama sırf bu yüzden 97 üstüne 10.000 lira fazla vermeye gerek yok.

Bu arada parçaların aynılığı ya da sağlamlığının aynı olduğu konusu da yanlış bir bilgi. Diferansiyeller, şanzumanlar hatta 4.0 motorlar bile farklı ikisinde. XJ'deki 4.0 192 beygir üretirken ZJ'deki 185 üretir örneğin. 97 sonrası XJ alınacaksa ZJ alınmalıdır dedim, peki 97 öncesi XJ'nin ne farkı var derseniz; şöyle de bir durum var, 6 aylık 5.2 ZJ kullanıcısyken yakıta ve vergiye harcadığım parayı 1 yıldır 4.0 XJ'ye harcamadım hala. Gittiğim kilometreler paralel. ZJ'nin ufak da olsa sorunlarıyla 6 ayda sanayiye 4 kere tamirat amaçlı gittiğimi(bir çok kişi bunun iyi bir rakam olduğunu kabul edecektir), XJ 1 yılda ile 2 kere gittiğimi söylemem gerekir(Ön cam sökülüp takılması ve debriyaj yayı değişimi, ikisi de 50-60 liralık işlemler). Cherokee ismi dışında pek benzerlikleri yok aslında bu makinelerin, ama hepsi kendi sınıfında harika araçlar.

Etiketler
Ynt: Jeep Grand Cherokee / Cherokee 4.0 Almayı Düşünüyorum, Tecrübelerinize İhtiyaç

beyfendi selamlar , bende grand cherokee xj country almak istiyorum ancak çok acemiyim ,kullanıcısı oalrak sizin fikirlerinize ihtiyacım var , hatta çevrenizde satan vardır onla bile ilgilenirim..fırsatınız olursa iletişim kurmayı çok isterim teşekkürler

bende su sekilde yardımcı olmaya calışayım size.bende 2000 wj 4,0 var.tam boş depo lpg yi fulledim istanbul maslaktan ..yaptıgım yol sehir içi beşiktan oradan zeytinburnu oradan sakarya km sıfırlamıştım otabanda 120km yerine göre 140 160 geldim 332 km de bitti.sunu belirtmek istiyorum havaların sıcaklığıyla cok fark ediyor yakıt.146tl ye doldu depo 332 km yol yaptım yani km de 440 tl yakmış oldu..

arkadaşım bende var,,91 high outpot adan zye toparlanmış kare kasa var belki görüşebilirsek satmayı da düşünebilirim,,,ama emin ol sandığın kadar masraflı değil,,,aracım daha yeni offroad ayarına getirildi evveliyatında hiç arazi yüzü görmemişti,,olur olmaz önemli değil ama aklına takılan bişi varsa burdan sorabilirsin,,fotoğraflarını görsen mutlaka sende bi tane alırsın

Defender mı cj7 mi discoveşry1 mi derken cherokee ye takıldım şimdi de. Mesela şu araç için ne dersiniz üstadlar ?

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-jeep-4.0-jeep-cherokee-yeni-muayneli-161598850/detay

Arkadaşlar aranıza katılmış bulunuyorum...yaklaşık 1 aylık araştırmalarım sonucu kendime uygun bütçeye ( 20-25 bin tl ) 5.2 97 model 22 bin tl ve 93 model 4.0 20 bin tl gc ve ne kadar şüphe ile yaklaşsam da çevre baskısı 97 range rover almamı istiyor.fakat hava süspansiyonundaki malum sorun beni ondan baya uzak tutuyor araç ne kadar tanıdıktan olsa da güvenilmiyor.
Sizlere sorum bulduğum araçlar 140 bin ve 180 bin km aralığında bu benim için bir sorun teşkil eder mi ? son sorum bütçem çok mu yukarıda çok mu aşağıda anlamadım 15 bine de var 35 bine de bu konuda da aydınlatırsanız sevinirim ?

Ynt: Jeep Grand Cherokee / Cherokee 4.0 almayı düşünüyorum, tecrübelerinize ihtiyaç

amerikan motor icin konusuyorum 5.2 olan daha elektronik olacaktir 4.0 daha mekanik bir aractir.standart arac olarak kullanacaksan 5.2 nin yedek parcasi daha uygun diye biliyorum.o kilometrelere takilma her aracta metal yorgunlugu olacaktir kilometre yapsin yada yapmasin arac eski arac.ben 5.2 mi satarken normalin ustunde fiyat istedim satamadin benim yaptigim masraf fazlaydi karsiligini alamadim satiliktan cektim.tabi bu olay saticinin durustlugu ile alakali yada kismet diyelim kimisi 20bin tl ye arac alip az bi masrafla devam edebiliyo kimisi 25-26 ya arac alip bi ton masraf yapiyo.jeep konusunda uzman 2-3 servis e gostermekte fayda var araci

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

yanıt için teşekkürler ,araç evin 2.aracı olacağından fazla bütçenin dışına çıkmak istemiyorum fakat fiyatlar arasında ki uçurum gözümü korkuttu. jeep tadına varıp bir daha o tat dan vazgeçmek istemiyorum. tadı gücü hissetmek için bile lpg siz araçlara bakıyorum.

Ynt: Jeep Grand Cherokee / Cherokee 4.0 almayı düşünüyorum, tecrübelerinize ihtiyaç

lpg olup olmamasi 5.2 motorda lpg den benzine aldigin zaman cok bi fark yaratmaz hacimli motor hatta ayarlari iyiyse lpg de bile gazlayabilirsin

herkese günaydın arkadaşlar bugün saat 2 de aracı görmek ve ustaya götürmek için randevulaştık.97 model 5.2 motor öncelikle nerelere bakılması gereken bir çıktı aldım (5 sayfa bunu tek tek uygulamam baya zor olur ) :smiley: ilk önce bakılması gereken ve benim ustaya sorabileceğim sorular ne olmalıdır? ustayı araç sahibinin kendi ustası imiş o konuda da şüphelerim yok değil.

nerde bakicaksin araca ? jeep garage diye bi yer var anadolu yakasinda master diye biyer var yine anadoluda,avrupa yakasinda da maslakta bulabilirsin tek yere baktirip onla yetinme en ufak sanzuman motor arizasi cok pahaliya cikabiliyor

Merhabalar,

97 Laredo'm var 4.0, ortalama 50 ile 60 kuruş arasında bir yakıt tüketimi sergiliyor, orta-agresif sürüşte :smiley: Gerçi bu max fiyatı yakaladığımız dönemdeydi LPG de...

Sadece uzun yol aile arabası olarak kullanacağım derseniz G.C 5.2 derim.Onun haricinde az bile olsa offroad aracı olarak kullanacağım derseniz XJ kasa araç herşekilde en mantıklısı yürütme maliyetleri açısından en ucuz Jeep diyebilirim.

XJ kasa araçların fiyatlar en ucuzdan en pahalıya çok farkediyor ama bu araçlarının temizinin ortalama piyasası bana göre 30-35 bin TL aralığıdır şu anda.Bu fiyatın üstü donanıma göre değişir.İlk başta biraz pahalı gibi gelebilir ama bu fiyatlardan aşağı alacağınız araç eğer tesadüf eseri paraya sıkışmış ve satan birisi değilse ki bu çok düşük bir ihtimal mutlaka eksiği vardır.Ne gibi derseniz arazi vitesi zinciri değişmemiştir size kalır değiştirmek,LPGsi vardır ama bilindik bir marka değildir vs vs.

Aracın temiz olması ayrı konu yaşa ve kmye bağlı parçaların değişmesi gerektiği ayrı bir konudur.Araç çok temiz olabilir ama 150-200 bin km de hatta daha gazla 15-20 yaşında bir araç alıyorsanız ve bu aracın ömürlük parçaları değiştirilmedi ise bu parçaları heran siz değiştireceksiniz demektir unutmayın.

Herkese tekrar merhaba,
Gectiğimiz yıllarda bu konuyu actıktan sonra farklı sebeplerden raf kaldırmak zorunda kalmıştım ama bugünlerde gerçekleştireceğim umarım...

Grand Cherokee 94-97 aradı 4.0 yada yine GC 96-98 ARASI alacağım . Bu 2 arac arasın da bır kac sorum olacak.

1. Aracı gunluk kullanacagım. Yakıt tüketimleri arasında ciddi fark var mı? 100km de kaç lt farkeder?
2. 5.2 vergisi, kasko değerini % 5 aşıyor. Vergi dairesine başvurunca kesinlikle bir alt kademeye düşüyor mu?
3. Arıza sıklığı ve yedek parça maliyetler hangi modelde daha düşüktür?

Görüşlerinizi rica ederim.

Hiç mi yokkk:smiley:
Yakılar aynı mı? 4.0 ı 4x2 kullanmanın avantajı yokmu?

5.2 nın vergı düşümü oluyor mu?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,623
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR