Hgs Sınıfı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan codename1907 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,247

Etiketler

Aslında bu etiket sınıfları millete eziyet etmekten başka bir şey değil. Nasıl olsa geçişlerde Kgm kendi bildiğini okuyor. Hem plakadan (ruhsattan) hem de yere basan aks sayısından kendi belirlediği tarifeyi uyguluyor; ama etiketi alırken sözde tercihi bize bırakıyor.

Geçen aracı pekala plakadan tanımlayıp kaçıncı sınıf olduğunu biliyor. Arkasına ekstra aks takılıysa ona göre sınıfını da artırıyor.

Kgm'nin buradaki yönergesine göre olması gereken 3.sınıf almanız. Karavansız geçtiğinizde 1. sınıf olarak tahsil edecek. Bu yönerge eski ogs için ama hgs için de aynı olsa gerek.

Çekici ve Dorsenin toplam maksimum aks adedine göre OGS cihazı bankadan talep edilmelidir. Bazı gerekli durumlarda aks kaldırarak yapılan geçişlerde sistemde ‘’Akıllı Sınıf’’ sistemi sayesinde yere değmeyen aksın ücretini alınmayacaktır. Bu nedenle OGS kullanıcıların aracının maksimum dingil sayısına göre OGS cihazı almasında herhangi bir maddi kayıpları söz konusu değildir.

Bu Hgs sayfasında sınıf uyumsuzluğu süreklilik arz eden sürücülerin Hgs hesapları kara listeye girecektir yazıyor ama bu sürekliliğin yılda kaç kere olduğuyla ilgili bir rakam telaffuz edilmemiş.

Araç Sınıfları Nelerdir ?​

Köprü ve otoyollarda HGS kullanıcılarının araçları 6 sınıf üzerinden ücretlendirilmektedir. Motosikletler 6. sınıf araç olarak HGS ye abone olabilir ve 24/10/2015 tarihinden itibaren 1. Sınıf araç ücretinin yarısı kadar bir ücret ile Otoyol ve Boğaz Köprülerinden geçişlerini yapabilecektir. HGS sürücülerinin, araçlarının sınıflarına uygun HGS etiketi kullanmaları gerekmektedir. Aksi durumda,Sınıf Uyumsuzluğu süreklilik arz eden sürücülerin HGS hesapları Kara Listeye girecektir.

Bana gelince; yaklaşık 6 ay boyunca arkamda 750 kg üzeri karavanla Hilux aracımda sizin gibi 1. sınıf etiketle dolaştım. Kasım ayındaki Kuşadası gezimize kadar hiçbir sorun olmadı. Bir gişede karavanın plakasına kaçak geçiş diye ceza yazılmış. Aslında onu Hilux'un ogs'sinden çekmişler fazlasıyla ama neyse... karışık mevzu.

Kgm'yi aradım, e-posta gönderin ilgili birime dediler. İki kere gönderdim cevap mevap gelmedi. Tüv muayenesi için mecburen uzak bir yere gideceğimden 21TL için riske girmeyip ödedim daha tebliğ edilmemiş cezayı. Aşağıda Kgm'ye yazdığım e-posta var:

1650318011825

Ogs iptal edilince, 3 hafta önce Hgs'yi 3. sınıf aldım. Kgm'nin yönergesindeki gibi karavanım için bu etikete bağlı bir sanal etiket oluşturmak istedim. Garanti bankası şubesi merkeze danıştı; karavan için yapamıyoruz, kamyon dorselerinde oluyor dediler. İyi o zaman, karavana da bir tane 1. sınıf etiket alayım dedim, sırf karavanın plakası sisteme tanımlı olsun diye. Böylece sorun olduğunda kaçak geçiş olmayacak, hesaptan çekecek parayı.

Sizin durumunuzda 750 kg altı karavan çekeceğiniz için zaten römorkun plakası da aracın plakasıyla aynı. Yani sanal etiketle falan uğraşmanız gerekmeyecek. Çok sık da otoyol ve köprüleri kullanmayacaksanız 1. sınıfla devam edin gitsin.

Bu arada; geçen hafta karavansız olarak başka bir araçla Hgs etiketi dahi araçta olmadan otoyollara girip çıktım, sanki etiket varmış gibi hiç sorunsuz sistem çalıştı, gişe ekranlarında 1. sınıf deyip kredi kartından tahsilatını yaptı. O zaman niye etiket taktırıp bizi uğraştırıyorlar anlamak mümkün değil.

Son düzenleme:

Yıllık izin dönemlerinde önce Kocaeli ve Düzce'ye sonra Ege ve Akdeniz Bölgesi'ne tatil amaçlı gideceğim için en fazla 2 kez ücretli yolları kullanacağım. Önümüzdeki bayram tatilinde geçiş yaparken resmi olarak durumu değerlendirme fırsatım olacak. Şayet ceza gelirse sizlerinde önerilerinize uyarak 3. sınıf hgs alacağım. Ceza gelmezse 1. sınıf ile devam ederim.

Ben şimdiye kadar aracıma ait OGS ile hep geçtim. Karavan ile geçerken 3.sınıf yazıyor. Bir keresinde OGS ile HGS tarafından geçtiğimde kaçak geçiş gözüktü, ama sonra otomatik OGS hesabımdan normal 3.sınıfı ücreti düşmüştü.
Bu durumda olup ta normal hesaptan düşmedi diyenler de, okumadı ama sonra ceza geldi diyenler de oluyor.
Ben her karavan kullandığımda, e devletten "Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) İhlalli Geçiş Bilgileri Sorgulama" yaptım.
Gerçi bu ay başında OGS ler iptal oldu. Kartlı HGS aldım. Araçta bulunmasına gerek yok diyenler oldu. Aracıma ait yeni hgs kullanarak hiç karavan ile geçmedim ama gececeğim ve sonra e-devletten kontrol edeceğim.
Bir diğer muamma da çekme karavan ile Istanbul'da sadece 3.köprüden geçme zorunluluğu. Teorik olarak 3.sınıf araçlar 1. ve 2. köprüyü kullanamıyorlar. Kullananlar da var, kullanmayanlar da. Benim karavan 3.köprüye yakın durduğu için gerektiğinde zaten hep 3.köprüyü kullandım. Sizler ne yapıyorsunuz? Risk alıp 1 veya 2 den geçiyor musunuz? Feribot kullananlar, nasıl rahat geçiş yapıyor musunuz?

Şu an aracımda hgs 1. sınıf var. 750 kg altı plakasız mini römork takılıyken gişelerden geçişlerde sorun olur mu?

HGS etiketimi hiç değiştirmedim. Ancak karavan çekerken her zaman 3.sınıf olarak ücretlendirildim.
Ben şimdiye kadar aracıma ait OGS ile hep geçtim. Karavan ile geçerken 3.sınıf yazıyor. Bir keresinde OGS ile HGS tarafından geçtiğimde kaçak geçiş gözüktü, ama sonra otomatik OGS hesabımdan normal 3.sınıfı ücreti düşmüştü.
Bu durumda olup ta normal hesaptan düşmedi diyenler de, okumadı ama sonra ceza geldi diyenler de oluyor.
Ben her karavan kullandığımda, e devletten "Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) İhlalli Geçiş Bilgileri Sorgulama" yaptım.
Gerçi bu ay başında OGS ler iptal oldu. Kartlı HGS aldım. Araçta bulunmasına gerek yok diyenler oldu. Aracıma ait yeni hgs kullanarak hiç karavan ile geçmedim ama gececeğim ve sonra e-devletten kontrol edeceğim.
Bir diğer muamma da çekme karavan ile Istanbul'da sadece 3.köprüden geçme zorunluluğu. Teorik olarak 3.sınıf araçlar 1. ve 2. köprüyü kullanamıyorlar. Kullananlar da var, kullanmayanlar da. Benim karavan 3.köprüye yakın durduğu için gerektiğinde zaten hep 3.köprüyü kullandım. Sizler ne yapıyorsunuz? Risk alıp 1 veya 2 den geçiyor musunuz? Feribot kullananlar, nasıl rahat geçiş yapıyor musunuz?

Anadolu yakasında benim karavan. Çanakkale taraflarına gideceğimde hep 2.köprüden geçtim şimdiye kadar ki 5-6 defa geçmişimdir. Herhangi bir ceza yemedim.

Aracımda 1. sınıf HGS etiketi takılı, gişelerden karavansız geçtiğimde 1. sınıf; 750 kg üstü, ruhsatlı karavanımla geçtiğimde 3. sınıf olarak tahsilat yapılıyor.
Geçen sene Gemlik gişelerde hem 3. sınıf tahsilat yapılıp hem de karavanımın kaçak geçtiği iddiasıyla kaçak geçiş ücreti talep ettiler, şirketin müşteri hizmetlerine itiraz ettim cezayı sildiler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,494
Kayıtlı Üye Sayımız
172,157
Kaydolan Son Üyemiz
Hkndm

Çevrimiçi üyeler

Geri