Güneydoğu Anadolu’nun İncileri ; Hasankeyf, Mardin, Midyat, Urfa

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan PASIFFLORA Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 50
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 29,885
Ynt: Güneydoğu Anadolu’nun İncileri ; Hasankeyf, Mardin, Midyat, Urfa

Balıklıgöl gezimizde 13 yaşındaki Orhan rehberlik etti bize. Gelen yabancı turistlerden İngilizce de öğrenmiş, dolayısıyla yerli ve yabancı turistlere rehberlik edip okul harçlığını kazanıyor.

Mardintoplantgezi103

Etiketler

Yemek vakti geldiğinde Çardaklı Köşkün yolunu tuttuk. Bugün halen tadı damağımda olan nefis Urfa yemekleri yedik.

SA551007

SA551008

SA551011

SA551012

Urfa, eski çağlardan beri doğu ile batının buluşma noktalarının en hareketlisi ve en önemlisi olmuştur. Doğu ile batı dünyasını kültür ve ticaret bakımından birbirine bağlayan eski ve önemli yollar sisteminin bir düğüm noktası oluşu, bütün bu bölgede çok eskiden beri parlak bir medeniyet seviyesine ulaşmış kentlerin kurulmasını hazırlamıştır.

Urfada Yaşanmı olan dönemler;

1) EBLA KRALLIĞI DÖNEMİ (M.Ö. XXV. yy.)
2) AKKAD KRALLIĞI DÖNEMİ (M.Ö.XXIII. yy-XXI. yy.)
3) III. SUMER-UR HANEDANİ VE ESKİ BABİL KRALLIĞI DÖNEMI (M.Ö.XXI-?)
4) HURRİ-MİTANNiLER VE HiTiT KRALLiKLARi DÖNEMi (M.Ö. 2000-1270)
5) ARÂMİLER ve ASSUR KRALLIĞI DÖNEMi (M.Ö. 1270-610)
6) KELDÂNİ (YENİ BABİL), MED-PERS, MAKEDONYA ve SELEUKOS KRALLIKLARI DÖNEMİ (M.Ö. 610-132)
7) OSRHOENE (EDESSA) KRALLİĞİ DÖNEMi (M.Ö. 132-M.S. 244)
8 ) ROMA İMPARATORLUĞU DÖNEMİ (244-395)
9) BiZANS iMPARATORLUĞU ve SÂSÂNİ KRALLIĞI DÖNEMİ (395-639)
10) DÖRT HALiFE DÖNEMi (639-661)
11) EMEVİLER DÖNEMi (661-750)
12) ABBÂSİLER DÖNEMİ (750- 990)
13) NÛMEYROĞULLARi VE MERVÂNÎLER DÖNEMi (991-1031)
14) BİZANS İMPARATORLUĞU’NUN III. HÂKİMİYET DÖNEMİ (1031-1087)
15) BÜYÜK SELÇUKLULAR VE SURİYE-FİLİSTİN SELÇUKLULARİ DÖNEMİ (1087-1095)
16) ERMENi THOROS DÖNEMi (1095-1098)
17) HAÇLI KONTLUĞU DÖNEMİ (1098-1144)
18) MUSUL ATABEYLİĞİ (ZENGÎLER) DÖNEMİ (1144-1182)
19) MISIR VE SURİYE EYYÛBİLERİ DÖNEMİ (1182-1260)
20) MEMLÛKLER, DÖGER AŞİRETİ, TİMUR DEVLETİ, AKKOYUNLU-KARAKOYUNLU, DULKADiR BEYLİĞİ ve SAFEVİ DEVLETİ DÖNEMİ (1260-1517)
21) OSMANLI İMPARATORLUĞU DÖNEMİ (1517-1922)

TBMM TARAFINDAN URFA'YA "ŞANLI" ÜNVANININ VERİLMESİ :Urfa milletvekili Osman Doğan ve 17 arkadaşının, Kurtuluş Savaşında gösterdiği kahramanlıktan dolayı Urfa ili adının "Şanlıurfa" olarak değiştirilmesine ilişkin kanun teklifi TBMM tarafından 12.6.1984 tarihinde kabul edilerek kanunlaşmıştır.

Ve böylece Güneydoğu Anadolu gezimiz de sona erdi. Fotoğraf makinamı elimden düşürüp kırdığım için birçok fotoğrafı kurtaramadım. Eksik olan yerlerde fotoğraflarını benimle paylaşan ve yazarken sitede yer almasına izin veren arkadaşım Seçkin’e bir kez daha teşekkür ederim.

belliki çok güzel gezi olmuş. paylaşım için teşekkürler. resimler süper.

acaglar' Alıntı:
belliki çok güzel gezi olmuş. paylaşım için teşekkürler. resimler süper.

Teşekkürler, aslında şirketle gittiğimiz bir dönem sonu toplantısıydı. Ancak otivasyon toplantısı olduğundan gezi ağırlıklıydı ve hepimiz için farklı bir deneyim olmuştu.
Keyif aldığım gezilerden biriydi.

PASIFFLORA' Alıntı:
Osmanlılar'ın gücüne karşı direnemeyen, Safeviler'in baskıları ve iç hesaplaşmalarla iyice yıpranan Eyyubiler, 1515 yılında Hasankeyf’i Osmanlılar'a bırakmıştır. Bu tarihten itibaren şehir, tarihi önemini kaybederek günümüze gelmiştir.

SA550837

SA550840

BU TARİH COK SACMA HASANKEYFİ OSMANLIYA DEVREDEN ARTUKOĞULLARIDIR ARTUKLU DEVLETİ HİC BİR CEKİLDE MARDİNDE OLAN HAKİMİYETİNİ KAYBETMEMİŞTİR VE HALA HASANKEYFİ OSMANLIYA VAKIF MALI OLARAK HAZİNEYE VERİLMİŞ İMZALAR VAR ARTUKOĞULLARI MADEM BOZGUNA UGRAMIŞSA NASIL OLURDA MARDİNDE HALA TÜMGÜNEYDOGUNUN ENBÜYÜK ÜSLALESİ YANE ARTUKOĞLULAR MARDİNDE OLA BİLİYOR VE NASIL HALA EN BÜYÜK TARİHİ ALANLAR ELLERİNDE MARDİNİN MELİKLERİ TARAFINDAN BIRAKILMIŞ TARİHİ ALANLAR VAR OLUYO VARYA ŞU SACMALIKLAR YAZILDIKCA İCİM YANIYO SİZ BİR FOTORAF ATACAM BU YAPIDA ARTUKLU DEVLETİN MÜHRÜ BİLE DUVARINDA VARDIR İNSANLARIN SACMALIKLARIYLA YALANLARIYLA SİZDE EŞLİK EDİP ALDANMAYIN YA SANA ATTIGIMIN FOTORAFI GÜZEL BAK MARDİNDE OLAN TARİHİ ALANLARDIR O TARİHİ ALANLARIDA BİZLER GİZLİYOZ EYER ONUN DAHA FAZLASINI GÖRMEK İSTİYOSAN FACEDE BEDRETTİN ARTUKOĞLU YAZ ORDA FOTORAFLARA HAYRAN KALA BİLİRSİN VE O TARİHİ ALANA BİZLER İZİN VERMEDİKCE KİMSE AYAK BASAMAZ BU SANA OLAN SİTEMİM DİYİL BU TARİH ACIKLAMASI YAPAN BİLMEDEN SORMADAN KENDİ KAFASINDAN UYDURMA TARİH YAZAN NEYSE :smiley:

N603633352 1751203 1564285

verdiğiniz bilgiler ve fotoğraflar için teşekkürler

Merhaba,

Yaklaşık 1 sene öce eşimle Gap Turu yapma fırsatı bulduk. Bizi fazlasıyla etkileyen bir gezi oldu. İlk fırsatta oraları tekrar görmek istiyoruz. Gezimizle ilgili izlenimlerini buradan okuyabilirsiniz. Belki gitmek isteyenlere fikir olabilir.

http://sedacurgulkaya.blogspot.com/search/label/GAP%20Rehberi

SELMA hanim tesekkürler :

Ben nisan ortasi hasankeyf gezisi planlari icin internet arastirma yaparken sizin gezinizi buldum,sizi kiskanmadim desem yalan olur.Gezinizi bütünüyle bizimle paylastiginiz ve bilgilendirdiginiz icin tesekkür ederim.
Bizde ailece bu nisan sonu gibi mardin midyat ve hasankeyf ücgeninde bir hafta gecirmeyi düsünyoruz.Oralara giden doga ve anadolu dostlarindan özellikle kalinabilecek mekanlar hakkinda aciklayci bilgilere ihtiyacim var.
Bu konuda yardimci olabilecek arkadaslara simdiden tesekkür ediyorum.

paylaşım için teşekürler.

``NERDE BU MILLET, NERDE BU DEVLET`` Devlet yoksa biz variz, nerdeyiz gezenbilir dostlari ,

Okur yazar orani cok,okuyan yazan yok..

Bu bölümde en son icerik mart 2010 ,

´´Yasadiklarimdan ögrendigim bir sey var:
Yasadin mi, yogunluguna yasayacaksin bir seyi
Uzak ülkeler cekmeli seni ,tanimadigin insanlar
Bütün kitapari okumak,bütün hayatlari tanimak arzusuyla yanmalisin´´

ATAOL BEHRAMOGLU

ahmet demircan' Alıntı:
SELMA hanim tesekkürler :

Ben nisan ortasi hasankeyf gezisi planlari icin internet arastirma yaparken sizin gezinizi buldum,sizi kiskanmadim desem yalan olur.Gezinizi bütünüyle bizimle paylastiginiz ve bilgilendirdiginiz icin tesekkür ederim.
Bizde ailece bu nisan sonu gibi mardin midyat ve hasankeyf ücgeninde bir hafta gecirmeyi düsünyoruz.Oralara giden doga ve anadolu dostlarindan özellikle kalinabilecek mekanlar hakkinda aciklayci bilgilere ihtiyacim var.
Bu konuda yardimci olabilecek arkadaslara simdiden tesekkür ediyorum.

Selamlar

Ben Midyat'da Matiat otelde kalmıştım, Midyat'ın en iyi oteliydi o zaman, öneririm ancak 5 yıldızlı bir otel omadığını da belirtmek isterim
Oralara kadar gitmişken Urfa'yı da mutlaka görmenizi öneririm, yanlış hatırlamıyorsam Midyat'a 1.5 saat uzaklıktaydı

İyi geziler:smiley:

cevabiniz icin tesekkür ederim, Oralara kadar gidipde bes yildizli otel aramanin anlami yok,otantik bir midyat evi veya köyevi bizim icin daha degerli
olur sanirim,cünkü o yörenin kültürünü teneffüs etmemize daha cok yardimci olacaktir.

sizin tarihi bilgiler ve öneriler simdiden bize cok yardimci olacaktir. Hersey icin tekrar tesekkürler.

Mardin ve Midyat'a gidiniz

Mardin'e gitmek için ideal tarihlerin Nisan- Mayıs veya Eylül-Ekim aylarından birini seçerseniz hava sıcaklığı /serinliği bakımından uygun olur rahat gezersiniz tavsiyelerine uyarak. 1-3 Nisan 2011 tarihinde eşim ile birlikte Mardin’deydik.
Mardin’i tam anlamıyla gezmek, Mardin’in büyüleyici atmosferini yaşamak için 2 gece konaklamalı 3 gün ideal süre Mardin haricini gezmek için Midyat, Mor Gabriel Manastırı (Deyr-ul Umur), Deyr-ul Zafaran Manastırı, Dara harabeleri ve Kasimiye Medresesi için araca ihtiyaç var . Mardin merkezde tarihi mekanların hepsi 3-5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor. Sadece Mardin’i gezecekler için Deyr-ul Zafaran Manastırı hariç araç olmasa da olur.
Ankara’dan 13:50 uçağı ile Mardin’e inince daha önceden koordine edilmiş Oto kiralama servisinden bir arkadaş ile hava alanında buluşup sözleşme yapmak ve aracı almak için SUAY Rent a car’a gittik. Aracı alır almaz hiç vakit kaybetmeden hatta otele telefon edip biz geç geleceğiz rezervasyonumuzu sakın iptal etmeyin diye ikazda bulunduktan sonra;
Adeta bir açık hava müzesini andıran Mardin gezisine başlamak için Cumhuriyet Meydanına gelip kiraladığımız arabamızı park ettik ve Mardin Müzesini ardından Kırklar Kilisesi’ni gezdik. Kilise ziyareti sonrasında Mardin’in dar sokaklarından, ABBARA’ larından ilerleyerek, yolun alt kısmında kalan Latifiye Camii ve tarihi Gazipaşa İlköğretim Okulu’nu gezdik. Okul halen ilköğretim okulu olarak kullanılmakta sınıflar, bahçe çok değişik alışılmışın dışında tarih ile iç içe. Müze’ye girerken size rehberlik yapmak isteyen öğrenci genç delikanlılar, yardımcı olalım Mardin’i tanıtalım şeklinde teklifte bulunuyorlar amaçları harçlıklarını çıkarmak bunu kabul etmeniz sizin için kolaylık olacaktır. Her yeri teferruatlı bir şekilde anlatıyorlar, fotoğraf makinizi veriyorsunuz fotoğraflarınızı çekiyorlar hatta yerine göre siz poz bile verdiriyorlar. Bu küçük rehberlere gittiğiniz her yerde rastlamak mümkün
Mardin’in çarşılarından yolunuza devam edip bölgenin en önemli yapılarından biri olan Ulu Camii görüyor ve tadilatta olduğu sadece fotoğraflıyorsunuz. Ulu Camii’nin ardından yolunuza devam ediyor, taş işlemeleriyle dikkatleri üzerine çeken Kız Meslek Lisesi’ne geçiyorsunuz. Kız Meslek Lisesi’nin ardından tarihi Zinciriye Medresesi’ne gezerek Medresenin terasından büyüleyici Mardin manzarasını izlerken, Mardin Kalesi’nin size selam verişine tanık oluyorsunuz. Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm Meslek Yüksekokulu olarak kullanılacak olan tarihi PTT binasını gezip. Hemen ardından PTT binasının tam karşısında bulunan tarihi Şehidiye Camii’sini geziyorsunuz. Şehidiye Camii’sini gezdikten sonra yoruldu iseniz oradaki 2 ayrı çay bahçesinde oturup bir taraftan Mezopotamya’yı bir taraftan PTT binasını ve üzerindeki kaleyi, seyredebilirsiniz.
Akşam yemeğinden sonra gündüzleri seyranlık, geceleri gerdanlık diye tabir edilen Mardin akşamlarında adeta boğazı andıran Mezopotamya ovasının eşsiz görüntüsü eşliğinde kahve keyfi yapın. Çay/ Kahve keyfi için tarihi PTT binası karşısında bulunan çay bahçesinde ya da Kız Meslek Lisesi karşısında bulunan Seyr – i Mardin’i tercih edebilirsiniz. Mardin’de çay bizim Rize çayı gibi değil onların tabiri ile kaçak çay koyu renk de ve biraz daha buruk ama lezzetli.
Mardin gezisinin 2. gününde sabah erken kalkıp Midyat tarafına Dünyanın en eski yaşayan ikinci Süryani manastırına Mor Gabriel Manastırı (Deyr-ul Umur)’a gittik. İçeriye girişler ücretsiz olup tanıtımı Süryani personel tarafından yapılmaktadır. İçeri girişler guruplar halinde olmaktadır. Gezdikten sonra anlatılanlardan etkilenmemek mümkün değil.
Manastırdan çıktıktan sonra Midyat’a dönüp Devlet Konuk evini (Sıla dizinin çekildiği yer) Midyat’ı gezdik ve öğleden sonra Mardin’e döndük.
Midyat dönüşü Mardin’e gelince hazır arabadan inmeden Kasimiye Medresesine gidip orayı ziyaret ettik sonra tekrar Eski Mardin’i gezmeye devam edip araç parkı için Yol kenarlarına tek sıra olarak duraklar hariç park etmek mümkün bunun haricinde Cumhuriyet meydanını veya Sabancı müzesine giderken yol çatal olur çatalın hemen sağ tarafında 3 yol oto park mevcut aracı park edip anahtarı bıraktıktan sonra ara merdivenlerden Şehidiye camii ve üzerindeki Aile çay bahçelerine ulaşmak mümkün.
Ben aracımı Sabancı müzesine yakın olan üç yol park yerine bırakıp Sakıp Sabancı Kent Müzesi’ni gezdikten sonra Sıtra Daviyya olarak bilinen, Peygamber efendimizin ayak izinin bulunduğu noktaya gidip alt yoldan Abbaraların altından geçerek geri dönerken Cemil İPEKÇİ’in atölyesini görüp orayı gezdim daha sonra da .1. Caddede Hasan Ammar çarşısından aşağı inerek Revaklı çarşı bakıcılar çarşılarını gezmeye gittim.Buraya kadar gidince Latifiye Cami ve Gazi ilk öğretim okulunu gezemeyenler için bir fırsat olmuş olur.
Tekrar 1. Caddeye çıkınca Tek sabuncu olan Mehmet DEDE’den 6lı paket (2 Bıttım,2 Menengiç,2 bademli ) sabun olmayı ihmal etmeyin. Altı sabun 6 TL. Tek sabuncu dükkânın ismi sabun satan çok yer var Mehmet DEDE dünyaca meşhur bir sabuncu olmuş, sipariş ile de sabun satmakta... Bizde 2 paket aldık.
Mardin gezisinin 3. Gününde sabah kahvaltısından sonra uçak saati 16.00’ya kadar olan zamanda
Sabah 09.00 – 12:00 ve 13:00–17:00 saatleri arasında açık girişi 5 TL olan ve guruplar halinde gezilen Süryani halkının merkezi konumunda bulunan ve şehir merkezine yaklaşık 5 km. uzaklıkta bulunan Süryani Kadim Cemaati’nin en önemli merkezlerinden biri olan Deyr-ul Zafaran Manastırı’na gittik. görevli personel tarafından gezdirilip bilgilendirildik. Manastırda kahvaltı ve yemek imkânı mevcut bilginize..
Deyr-ul zafaran Manastırını gezdikten sonra Mardin Nusaybin yoluna inip sola dönünce Büyük İskender ile Pers kralı Darius arasındaki savaşa sahne olan Dara Antik Kentindeki mağara evleri, mezarları, kiliseleri, su sarnıçları ile yerin altında bulunan halk arasında zindan olarak bilinen antik kenti gezmeye gittik. Yoldan ayrıldıktan sonra Oğuzlar köyü mevkinde 9 km içeri doğru gidilmekte. Burada da yöresel tanım yapmak isteyen genç arkadaşlar mevcut onlardan biri ile etrafı gezmek ve bilgilendirilmek güzel oluyor.
Dara harabelerini gezip saat 13:00 gibi tekrar Mardin’e dönüp öğle yemeğimizi yedikten sonra Badem şekeri, denince Mardin'de 1914'ten beri akla gelen ilk yer Cumhuriyet Meydanı'nda Akbank karşısında bulunan Davut Selim Kuruyemişçilikden Badem şekeri almanızı tavsiye ederim (bence sadece buradan alınmalıdır.) Badem şekeri beyaz olur biliriz burada hafif mavimtırak (civid rengi) neden mi? Lahor bitkisi ile yapıldığından Lahor bitkisi ağız içi yaraları (aft) iyi eden bir bitki.

Öğle yemeği için Mardin'in mistik havasında yemek yemek isterseniz Cumhuriyet Meydanı'ndaki Cercis Murat konağını önerebilirim. Mezopotamya manzaralı bir öğle yemeği için tercih edilebilecek bir mekan. Ayrıca 1. Caddede Hasan Ammar çarşısına yakın patentini elinde bırakmayan, Mardin'e gelip de kebabını yemeyen biraz salaş bir yer olan "Rıdo Kebap Salonu"nu Sembüsek ve lahmacun içinde PTT binasının yan tarafında İddia bayii yanındaki Yasemin Pide salonunu önerebilirim.
Yukarıda belirttiğim program ile Mardin ve civarını ayrıntılı bir şekilde gezebilirsiniz. Mardin'i gece de rahatlıkla gezmek mümkün. Mardin merkez 1. Cadde'de canlı müzik yapan cafeler mevcut gece Mardin’i seyretmek ve fotograf çekmek için Büyük Mardin Oteli Bahçesi ideal bir nokta.
Yöreye ait Telkari gümüş takılarda 1.cadde üzerinde muhtelif yerlerde mevcut. Bunların fiyatlarının Midyat’tan daha uygun olduğu söyleniyor.
Mardin’i tam anlamıyla gezmek, Mardin’in büyüleyici atmosferini yaşamak için 2 gece konaklamalı 3 gün ideal süredir. Ben öyle yaptım. Bunun içinde www.mardinimiz .com ve www.mardin.gov.tr’de mevcut bilgilerden yaralandım. Buradan okuduklarım ile gezip gördüklerimi birleştirdim çok faydalı oldu.
mardinimiz.com Webmaster’ı Burak ERDEM beyin hazırladığı programı takip edip ve tavsiyelerini dikkate aldım.
Telefonda tanıştığım Burak Bey, merak ettiğim gitmeyi hep öteledim Mardin gezisi için bana çok yardımcı oldu kendisine çok teşekkür ediyorum.

Mardin ve civarına ait GPS koordinatlarını da aşağıda veriyorum.
GPS koordinatları CSV formatında bu şekilde alıp kullanılabilir veya poi editor web sayfasından istenen formata çevirmek için faydalanabilirsiniz.
40.74063, 37.31373, "Antik Sur Cafe-Lokanta>+04822122425"
40.73579, 37.31277, "Gazi Ilkogretim Okulu"
40.74086, 37.31375, "Rido Kebap"
40.85934, 37.17158, "Dara Harabeleri Yol Ayrimi"
40.7431, 37.31388, "Mezopotamya Cafe"
40.75814, 37.30659, "Mardin Orduevi>+04822127713"
41.37667, 37.41751, "Midyat Devlet Konukevi"
41.37664, 37.41752, "Mor Hobil Manastir"
41.53853, 37.32321, "Mor Gabriel (Deyr-ul Umur Manast1r1)"
40.7204, 37.32287, "Suay Oto Kiralama>+05356270450"
40.75806, 37.31067, ">>F!i!r!d!e!v!s! !k!ö!s!k!ü!"
41.33463, 37.43151, "Midyat"
40.72309, 37.32291, "Mardin Seyahat Acentalari"
40.63473, 37.23467, "Mardin Hava Alani"
40.72271, 37.32317, "Bilen Otel"
40.72162, 37.32396, "Mardin Valiligi"
40.70468, 37.33629, "Mardin Devlet Hastanesi"
40.69533, 37.33643, "Yay Grand Otel Mardin"
40.72785, 37.31581, "Mardin Futbol Sahasi"
40.73671, 37.31341, "Kasim Tugmaner Cami"
40.72515, 37.31983, "Migros Mardin"
40.72947, 37.30971, "Buyuk Mardin Oteli"
40.73477, 37.31351, "Mardin muzesi"
40.74249, 37.31389, "Erdoba konagi"
40.72745, 37.32077, "Mardin Petrol Ofisi"
40.74677, 37.32465, "Opet Mardin"
40.73992, 37.31343, "Mardin Ulucami"
40.74326, 37.31436, "Mardin PTT"
40.79217, 37.29883, "Deyrul Zafaran Manastiri"
40.74667, 37.31383, "Artuklu Kervansarayi"
40.7465, 37.31495, "Sitti Radiye Medresesi"
40.75773, 37.32815, "Mardin Benzinlik"
40.75446, 37.31644, "Petrol Ofisi MARDIN"
40.73265, 37.31381, "Surp Hovsep Kilisesi(Mar Yusuf)"
40.73983, 37.31414, "Zinciriye Medresesi"
41.30586, 37.43689, "Matiat Otel Mardin"
40.73231, 37.31337, "Kirklar Kilisesi (Mar Behnam Kilisesi)"
41.53835, 37.32168, "Mor Gabriel Midyat"
40.73492, 37.31331, "Turistlik Lokanta"
40.72089, 37.32254, "Munir Usta Kaburgaci Lokanta"
40.74059, 37.31386, "Kervansaray"
40.74329, 37.31412, "Sehidiye Medresesi"
40.72353, 37.31901, "Mardin Polis Karakolu"
40.72009, 37.3076, "Kasimiye Medresesi"
40.73573, 37.31311, "Cumhuriyet Meydani"
40.74144, 37.31359, "Revakli Çarsi"
40.73528, 37.31417, "Meryem Ana Kilisesi"

Okan UZUN

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,460
Kayıtlı Üye Sayımız
172,114
Kaydolan Son Üyemiz
Ahmetalp0666

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR