Grand Vitara 2011 LPG ye gecmek ve subwoofer + LPG guvenlik sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Teppka Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 35
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,248
Ynt: Grand Vitara 2011 LPG ye gecmek ve subwoofer + LPG guvenlik sorunu

arkadaşlar size gereken cevapları yazmışlar.Bende yaklaşık 3bucuk senedir.binek aracım da lpg kullanıyorum.Bu lpg işin de en önemli faktör.USTA dır.Yani iyi bir işcilik.Bu gün bir sebeb ile lpg ci ye gittim.bakım için .vatandaş döndü dediki senin şu kafalar değişirse iyi olur ee ne kadar 250 4 kafa peki bu adama ben en az 5 kereden fazla gittim.niye o zaman demedi bunlar yanlış takılmış.şimdi söyüyor.Kısaca boş bulundum aldım.inşaallah hata yapmamışım.NİYE bunları yazdım arkadaş bu konuda ben tam ehil ustaya denk gelemedim.mutlaka bir soru ve sıkıntı hep köşede duruyor.onun için evvela USTA ...USTA.derim.markada mutlaka önemli.kolay gelsin.iyi paylaşımlar.gaz taktırdıktan sonra sarfiyatı bizimle paylaşırsanız sevinirim.

Sizin bu lastik sibopları var ya... kenarları bakın çatlamış... değiştirelim mi? 5 liradan 20 lira. 6 ayda bir bu geyiği yaparlar kışlık lastikler değişirken. Siboplarda hiçbir sorun yoktur aslında. Sizinki de o hesap.

Etiketler

Sn.kürşat kardeş.ya pek bu konuyu bilmem ama şu 4 adet kafa var ya.gazı emen ne ise onlar işte ,ilk göze carpan malzemeler.bujilerin üstünde.En azından opel de öyle konumlanmış.işte o kafalar .hatta ustaların kendi aralarında kırmızı yada beyaz isimlendirdikleri nesneler.kendileri bizatihi siyah ve icleride sarı yada bakır borulu olmalarına rağmen ,sadece üzerlerine beyaz yada kırmızı işarek koymalarından ,dolayı bu renklerden isim alarak öyle sınıflandırmışlar,buradaki ustalar öyle diyor.Kİm ne bilir başka yerdeki ustalar ne der.Başını fazla ağırtmayayım 225 gayme öpülmek suretiyle günü ortaladım.iyi muhabetler.Birazdan çıkıp turlayacağım bakayım ne kadar az yakacak veya uçacak.

lpg de son durum nedir acaba ? taktıran arkadaşlar tecrübelerini paylaşırlarsa sevinirim.

mert1677' Alıntı:
lpg de son durum nedir acaba ? taktıran arkadaşlar tecrübelerini paylaşırlarsa sevinirim.

Merhaba

Yaklaşık 1 ay önce 2009 model GV aracıma Eskişehirde TELEFLEX GFI (aslında artık sadece GFI olmuş, TELEFLEX+GFI ortaklığından TELEFLEX çekilmiş GFI kalmış) montajı yaptırdım.

Gözlemlerimi yazacak olursam:

1. Kazanç :

LPG montajından önce depoyu benzin ile doldurup şehir içi (bilen bilir, çok sık trafik ışığı vardır) ve hafif arazi şartlarında 108 km kullandım. Depoyu yeniden doldurduğumda tamı tamına 15 lt benzin aldı. Buna göre şehir içi 100 km'de 13,8 lt Benzin yakmışım.

LPG montajından sonra ise bu gün itibarı ile 35 lt LPG ile 230 km yol yaptım. Demek oluyor ki şehir içi 100 km'de 15,21 lt LPG yakmışım.

Güncel fiyatlara göre :

Benzin Maliyeti : 13,8 lt X 4,18 TL = 57,68 TL
LPG Maliyeti : 15,21 lt X 2,33 TL = 35,43 TL

% Kazanç : ((57,68 - 35,43) X 100) / 57,68 = % 38,57

2. Performans:

Ben herhangi bir düşüş hissedemedim. Farkı gözlemleyebilmek için teknik bir ölçüm yapmak gerekir diye düşünüyorum.

3. LPG-Benzin Geçişleri:

Hissedilmiyor.

4. Arıza Lambası Yakma:

Montajdan beri hiç yanmadı, açıkçası yanmasını da beklemiyorum.

5. Enjektör Sesi:

Duyulmuyor.

6. Tank Montajı:

47 lt'lik tank taktırdım. Çapı 27 cm, uzunlığu 88,6 cm. Arka koltukların hemen arkasına, koltuklar tam geriye yaslı pozisyonda iken monte ettirdim. Üstüne de MDF den muhafaza yaptırıp siyah halıfleks ile kaplattım bagaj namına pek birşey kalmadı. Muhtemelen Ankaraya uğrayıp uzun yolculuklar için bir port bagaj alacağım.

Aktaracağım bilgiler şimdilik bu kadar, sorularınız olur ise tecrübe ettiğim kadarıyla cevaplamaya çalışırım...

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, aracınızla kazasız belasız sürüşleri dilerim. artık ben de teleflex veya brc ikisinden birine karar verip taktıracağım. iyi günler.

GezenGen' Alıntı:
Olasiliksiz gibi ben de Teleflex kullanıyorum Forester turbo aracımda. Performans konusunda doğru montaj yapılırsa hiç sorun yaşamazsınız. Oldukça iyi ve performanslı bir sistem. Nerede montajını yaptırıyorsunuz ve kaç litre tank taktırdınız?

Ucuz LPG'yi hiç önermem. Teleflex katkılı yakıtı kesinlikle sevmiyor, ne zaman katkılı LPG alsam motor arıza lambası yanıyor. Tavsiyem petrol ofisi veya katkısız başka bir LPG olabilir.

iyi günlerde kullanının ;)

Kusura bakmayin ancak simdi cevaplayabildim. 40tl tank taktim, en fazla 38.5 litre alabiliyor. Montaj 2100tl taktitli tuttu arti ruhsata yazdirmasi.
Bu arada Telefleksin katkili LPG ile sorun yok, daha once yanlis katilar ekliyorlardi diye sorun vardi dediler simdi problem yok. Yeniden Shell den aliyordum cunku Shellde LPG EN norma gore uretiliyor.

Slm

pancarmotorcu' Alıntı:
lpg yi full den alınderim,bu gaz aynı rafineriden çıkıyor, fark olduguna inanmayanlardan birisiyim.

Arastirdim, Full LPG yi Argazdan aliyor ve piyasadan cocuklar Argaz LPGyi Rusyadan aldigini bildirdiler.
Sorun LPG nin kirli olmasini. Yakit pisliklerinden olusan LPG sistem sorunlari Teleflex garanti kamsami disina birakiyor.

solcer' Alıntı:
Merhabalar,

Bende aracıma lpg takdırmak istiyorum. 2006 yeni kasa grand vitaram var. Bana tecrübelerinizi iletirseniz sevinirim. Nerede takdırdınız ve kaça mal oldu? Memnunmusunuz? Yakıt kaça düştü? Aracın çekişinde bir değişiklik var mı?

Sayın Teppka siz de aracınıza yeni takdırdınız. Memnunmusunuz?

Selamlar...

Merhabalar,

gayet memnunum bir sorun yasamadim. LPG sistem kadar usta da onemli. Istanbulda cok Teleflex bayi vardi ancak sadece bir tane kaldi.
Bence 5k 2011 GV 2.0l otomat, kista 14L/100km LPG yakiyordu simdi 13 litreye dustu. Hesap siz yapin :smiley:

Saygilar

Esimin kardesi kendine Daihatsu Terios 1.5lt otomat aldi. Alir almaz onada Telefleks taktik. Arkadaslar sagolsunlar indirim yaptilar 2000 liraya mal oldu.
Simdi yaklasik 6000km yaptim ve sorun yasamadim. Kista 14l/100km yakiyordu LPG-yi simdi 13lt/100km. Arabam 2011 GV 5 kapi 2.0l otomat.

LPG yi taktirdiginizda kafaniz rahat olur. Bende 40lt tank var (resim ekledim) onu doldurmak yaklasik 86tl mal oluyor. Benzin depo doldurmak 260tl dir.
Kaliteli LPG sistemi takarsaniz benzinle fark hissetmiyeceksiniz ve kafaniz rahat olur.

88cdf1d449f7a867 large

Teppka' Alıntı:
Esimin kardesi kendine Daihatsu Terios 1.5lt otomat aldi. Alir almaz onada Telefleks taktik. Arkadaslar sagolsunlar indirim yaptilar 2000 liraya mal oldu.
Simdi yaklasik 6000km yaptim ve sorun yasamadim. Kista 14l/100km yakiyordu LPG-yi simdi 13lt/100km. Arabam 2011 GV 5 kapi 2.0l otomat.

LPG yi taktirdiginizda kafaniz rahat olur. Bende 40lt tank var (resim ekledim) onu doldurmak yaklasik 86tl mal oluyor. Benzin depo doldurmak 260tl dir.
Kaliteli LPG sistemi takarsaniz benzinle fark hissetmiyeceksiniz ve kafaniz rahat olur.

bende de 2006 grand vitara 5kapı otomatik var. teleflex in yaygın olmaması sebebiyle tereddütte kaldım..
BRC taktırmayı düşünüyorum, montajı yaptırabileceğim en iyi yer neresi olabilir İstanbul için?

temetnosce' Alıntı:
bende de 2006 grand vitara 5kapı otomatik var. teleflex in yaygın olmaması sebebiyle tereddütte kaldım..
BRC taktırmayı düşünüyorum, montajı yaptırabileceğim en iyi yer neresi olabilir İstanbul için?

Merhaba,
Bostancı sanayiide 2A BRC istasyonunda iki aracıma da (2004 2.0 / 2010 2.0 grand vitara) LPG uygulaması yapıldı. Konusunun uzmanı kişiler olduğu izlenimini edindim. iki aracı da uzun süre LPG ile kullandım/kullanıyorum. Bir sorunla karşılaşmadım.

merhaba, bende bir 15-20 gün evvel brc taktırdım. henüz 1000 km bile olmadı taktıralı.
aslında pek bir problem yok gibi ama bazı şeyler de kafama takılmıyor değil.

en önemlisi 2-3 gün evvel motor arıza ışığı yandı. sebebini bilmiyorum ama yanıyor şuan.

bir diğer olay, enjektörlerden biraz fazla ses geliyor sanki. çıkçıkçık bir ses duyuluyor.

Merhaba,
2006 Model GV 2.0 AT aracıma LPG taktırmak istiyorum.
Tavisye edeceğiniz usta ve marka varsa paylaşırmısınız.
teşekkürler.

Merhaba,

Bende de 2006 5k Manuel GV var, Temmuz ayında BRC taktırdım, yaklaşık 7000km oldu, şimdiye kadar bir sorunla karşılaşmadım. Dolayısıyla BRC yi tavsiye ederim. Hangi şehirde olduğunuzu bilmiyorum ama Bursa da Nira Mühendislik i tavsiye ederim.

selamlar.

bende brc taktırdığımı söylemiştim 2006 4 kapı vitara aracıma.

3-4bin km yaptım yaklaşık, dikkatimi çekenler ve sorularım var.

- öncelikle araçta bin km sonra arıza ışığı yandı, lpg taktırdığım yere gittim, laptop ı araca bağladılar ve önce benzinli kullandık daha sonra lpg ye geçirdiler ölçtüler falan ve tekrar ayar yaptılar.
ışığı söndürdüler. sonra yine sorunsuz kullanıyordum ama 3 gün evvel gene yandı arıza ışığı...

önümüzdeki günlerde yine gidicem bakalım ne diyecekler..

- gaza tam yüklenince araç benzine geçiyor. sizde de oluyor mu bu?

- çok hafif gaz kokusu hissettiğim oluyor özellikle yüksek suratlarda (150-160km), sizde hiç böyle bir durum var mı?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,495
Kayıtlı Üye Sayımız
172,157
Kaydolan Son Üyemiz
Hkndm

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR