grand cherokee 4.0l (arkadan gelen ses)hakkında.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan saldıray Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,158

saldıray

Ana Kamp
Yer
İstanbul
Herkese selam bir kaç gündür sağa ve sola dönüşlerde aracımın arkasından garip sesler ve uğultu geliyor bu durumu daha önce yaşamış olan veya konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşırlarsa çok sevinirim.
bu arada zaman bulmuşken şanzıman yağını mobil dexron 5 ile değiştirdim bu doğru yağmıdır şimdilik problem yok gibi ama ...

Etiketler
Ynt: grand cherokee 4.0l (arkadan gelen ses)hakkında.

Ses nasıl bir ses ? Sağ sol dönüş diyince aklıma kilit geldi arkada LSD var mı ? Aracı lifte aldığınızda arka tekerlerden birini çevirin diğeri aynı yöne dönüyorsa (LSD olduğundan biraz çevirmek gerekebilir) LSD vardır ters istikamete dönüyors ise yoktur .

Bir çat çat sesi var bahsedilen daha çok rampada vs geliyormuş . Sağolsun Ergun abi (Beatrix) bilgilendirmişti . Arka aks üzerindeki pulların temizliği gerekebiliyor .

Son olarak diff bilyaları olabilir . Sesi dinlemeden , bakmadan zor bir tespit . bir usta göstermekte fyada var . Kullanımla daha çok sıkıntı çıkaracak bir sorun olabilir .

Difransiyel yağ değişimi de önemli atlamamak gerekli ...

Siz ATF Dexron 5 koymuşsunuz . Servis kitapçıkları 2 yada 3 tavsiye ediyor . Yalnız Okudğum kaynaklar diğer yağlar için alternatşf şuda kullanılır dese de . Şanzıman için Özellikle Mopar yağ kullanılması gerekliliği çok ısrarcı bir dille vurgulamışlar . 5 Nekadar uyumludur bilmiyorum açıkçası. Nette de ciddi bir veri bulamadım uyumluluk konusunda .Bu arada filtreyi de mutlaka değiştirmelisiniz .

barış bey öncelikle alakanız için teşekkürler , açıkcası lsd var mı bilmiyorum arazi vitesinde 4*2 ,4*4part tıme ,4*4 ful tıme ve 4*4 lov yazıyor dediğiniz lsd testini yarın yaptırırım sese gelince gacırtı ve uğultu şeklinde sadece dönüşlerde yapıyor,diferansiyel yağını şanzıman yağı değişirken konntrol etmişler eksikmiş yarım litre ekleyerek tamamlamışlar ses de aslında bu işlemden sonra başladı , şanzuman filtresini değiştirttim bu yağ konusu biraz kafama takıldı aslında otomatik pek kullanmadığımdan belkide alışmam gerekli bana biraz ağır geliyor .....

diff. inizde lsd varsa, konan yağa edilen ilave yağ nedeniyle defransiyel yağınız bozulmuş olabilir, lsd balataları sıyırıp kırılabilr vs. vs srviste dfii kapağı açılıp kontrol ettirsniz iyi oluır bnce...

haklısınız söktürüp baktırayım yarın, bişeyleri kırmadan ilginize teşekkürler.

Öncelikle ayrıcalıklı bir arazi kutusuna sahipsiniz ;) . Evet Levent Beyin değindiği konu önemli . Arkada LSD var ise Yağa mutlaka MOPAR LSD katkısı eklenmeli . Aslında 75-140 kullanılırsa gerek varmı yok mu diye bir tartışam söz konusu ama 75-140 konsa mopar katkının bir zarar vermeyeceği konusunda hem fikir . Özetle her şartta koyulmalı bence . Bunu ihmal ettiyseniz hiç zaman kaybetmeden bunu ekleyin . Ayrıca kapağı açtırıp tüm yağı boşaltıp diff temizlenip tekrar doldurulursa daha iyi olur . Yalnız şiddetle bu araçları tanıyan bir servise gitmenizi öneririm . Araçların teferruatı çok ve aracı tanıyan ustanın hali başka oluyor .

Barış bey Ergun beyin diferansiyel ile ilgili yazdıklarını okudum sanırım benim sorunum da aynı, Usta konusunda çok haklısınız ,yarın aracı gönderip bu yazılanları yaptırtıcam dilerim düzelir, zaman ayırdığınız için teşekkürler. sonucu yarın yazarım iyi geceler... S.Oğuz

Umarım kolayca çözülür .

İyi geceler , selamlar ...

Sorunu bugün çözdürdüm arka sağ aks bilyası bozukmuş ,diferansiyel yağınıda değiştirdiler oralar sökülmüşken disklerde taşlandı , şimdilik sorun yok...

geçmiş olsun...ne kadara mal oldu bunu da yazarsanız diğer kullanıcılara örnk olup fikir verir. bende merak ettim lsd durumunu.

Araç 4.0 , selec trak birde lsd varsa yeme de yanında yat valla :D

merhabalar bahsettiğiniz gibi araçta lsd var, fiyata gelince 25 TL 2 lt. mobil 80w90 yağ aks bilyası 25 TL. keçesi 4 TL disklerin taşlanması 20 TL. işçilik 50 TL. toplam 124TL...

Mopar LSD katkısı konuldu değil mi ? Listede göremedim de :smiley:

yağ mobil koydular açıkcası barış bey benim abimin toyata servisi var iyide bi mekanikçidir o araştırıp halletmiş şu aşamada sorun yok olursa benim için çok sorun olmuyor açıkcası ama umarım olmaz , bide aracı alçaltabilsemm...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR