Google Earth'de Parkur Hazırlayıp GPS'e Yükleme Konusunda Yardım Lütfen

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan akirhan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 30
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,967

akirhan

Yeni Üye
Yer
izmir
Selamlar, forumda bazı arkadaşların Goggle Earth programında hazırladıkları parkurları MapSource yardımıyla GPS'lerine aktarabildiklerini okuyorum ve bu konuda yardım bekliyorum.
Bilgisayar olarak Mac kullanıyorum ve parkurlar şu anda bu bilgisayarda işaretli ama Mac için MapSource programı yok. Benzerleri Basecamp ve Roadtrip var ama GE'den bu programlara parkur veya yol noktası aktarabilmem mümkün olmadı. Parkurları bu programlarda işaretlersek mümkün ama bu programlarda da GE'deki detayları bulmak mümkün değil.
Hadi Mac'den vazgeçip aynı parkurları PC'deki GE'de yeniden işaretlemeyi göze aldım diyelim, MapSource programını zaten PC'ye yükledim ama daha GPS içindeki kendi topografik haritamı bile MapSource'a ekleyemiyorum, GE'deki parkurlarımı MapSource'a nasıl aktarabilirim?
Bu yıl yapmayı planladığımız Taşeli Platosu (bisiklet ve lojistik destek aracıyla) geçişi için GPS haritaları yetmediğinden parkuru GE üzerinde işaretleyip GPS'e yüklemek zorundayım.
Bu arada, GPS'im Etrex Legend HCx, navigasyonum Nuvi 200. Biri araçta, diğeri bisiklette kullanılacak.
PC veya Mac olsun farketmez, Mapsource veya Basecamp olsun farketmez, bir şekilde GE'de hazırladığım parkur ve / veya yol noktalarımı GPS ve /veya navigasyonuma aktarabilmem gerekiyor.
Ayrıca Mapsource veya Basecamp/Roadtrip programlarına detaylı TR haritalarını da yükleyebilirsem çok iyi olacak. Hem Navcity hem de Topo TR haritalarım legal ve cihazlarımda yüklü durumdadır ama bu işler için haritaların lisans no veya veya gerekli decoding şifreleri gerekiyorsa bu bilgileri nereden bulabileceğimi de bilmiyorum.

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Arif

Etiketler

Ynt: Google Earth'de Parkur Hazırlayıp GPS'e Yükleme Konusunda Yardım Lütfen

"Garmin GPS tavsiye" başlıklı forumda, "the venturer" isimli arkadaşımız demiş ki:

"Google Earth tüm dünyada kullanılan bir harita yazılımı. Sağlam referanstır. Ben çoğu kez mapsource ile bulamadığım yolları GE ile bulup rotamı çizip mapsource'a oradan da cihaza atıyorum."

İşte benim de tam olarak yapmayı istediğim şey budur.

Yok mu yardımcı olabilecek??
"the venturer" arkadaşım, duy sesimi lütfen.

Arif

Selam.
GE de çizdiğiniz rotayı farklı kaydet deyip masaüstüne kopyalıyorsunuz.Bu dosyanın uzantısı .kml.
Ücretsiz ''gpsbabel'' programını indirip (bu program dosya formatını çevirmeye yarar) .kml uzantılı bu dosyayı .gpx formatına çeviriyorsunuz.

Hepsi bu kadar ;)

Daha sonra ben bu gpx dosyasını mapsourcede açıp, garmin etrex cihazıma aktarıyorum.Aynı şekilde hem parkurlar hemde noktalar cihaza aktarılabilir.

sevgili akirhan
benim yöntemim ge de kml olarak kaydettikten sonra globalmapper programını çalıştırıyorum. Çizdiğim rota hangi projeksiyon dilimine giriyorsa o dilime uygun bir projeyi açıyorum ardından kml olarak oluşturduğum rota dosyasını açıyorum sonra kml dosyasını export vector data deyip gpx dönüştürüyorum sonra mapsource programını açıyorum. Burada gpx dosyasını açıyorum sonra cihaza aktar deyip gönderiyorum.

Teşekkürler arkadaşlar, gpsbabel'in Mac versiyonu da varmış, hemen indirmeye başladım, indirince hemen denemelere başlarım. Sanırım gösterdiğiniz yollarla bu iş olacak.

Google Earth programının neden bizi böyle uğraştırdığı da ayrı bir muamma. Farklı kaydederken gpx formatıyla da kaydedilebilsek ne olur sanki??

Sonuç alınca yine yazarım.

Selamlar
nacizene onerim, bir sekilde MapSource kullanmanız. Zira, tracklerinizi işlemek konusunda, MapSource bayağı hayatı kolaylaştırıyor. GPX formatının, GE desteği konusunda da, sanırım bu teknik değil ama ticari bir karar. Zira, GE bunu sizin istediğinizin ters yönün de (yani GPS'den GE ye) aktarmayı gayet de güzel yapıyor ;-) iyi günler dilerim, reha

Selamlar Reha bey, iyi diyorsunuz da, burada aşmayı başaramadığım sorunlar var:

Birincisi, MapSource'un Mac versiyonu yok. Hadi PC kullanıyoruz diyelim, cihazımdaki lisanslı Topo TR haritasını MapSource'a yüklemeyi bir türlü beceremiyorum çünkü haritamın lisans numarasını bilmiyorum. Hadi yükledik diyelim, benim işaretlemek istediğim parkur Topo TR haritasında da yok ki, nasıl işaretleyeyim?? İstediğim parkuru işaretlemenin tek yolu, GE kullanmak çünkü benim geçeceğim parkur henüz haritalarda yer almıyor. Yine de MapSource'a detaylı bir harita yükleyebilmemin yolunu biliyorsanız çok sevinirim.

Mac için MapSource benzeri BaseCamp veya RoadTrip kullandık diyelim, aynı sorunlar yine geçerli.

GE'nin bu kararının nasıl bir ticaret anlayışını yansıttığını anlamak mümkün değil. GE zaten ücretsiz bir program, gpx formatını da desteklese bir kayba uğramazlar, olsun olsun kullanıcıların daha mutlu ederler. Ama GE'nin ücretli versiyonunda bu özellik var diyorsanız bunu anlayabilirim.

Ne bileyim, belki de Garmin lütfedip klm veya kmz formatını tanıyabilir, biz de o kadar para verdiğimiz cihaz ve haritalarımızı daha verimli kullanır, parkur yüklemek için kırk takla atmaktan kurtulmuş oluruz.

Bu arada, GPSBabel'i indirip denedim ama henüz GE'nin klm veya kmz formatını gpx'e çevirmem mümkün olmadı çünkü menüde gpx formatını göremiyorum. Giriş ve çıkış için hangi formatları seçmem gerektiğini anlayamadım. Belki İzmir'li Sinan kardeşim bana yeniden yardımcı olur.

Diğer arkadaşımın önerdiği globalmapper programını henüz yükleyemedim çünkü Mac versiyonu yok, onu da ilk fırsatta PC'de denemeyi düşünüyorum.

Yardımcı olmaya çalışan, bilgilerini benimle paylaşma nezaketini gösteren herkese çooook teşekkürler.
Arif

Selam tekrardan;

GE'den gps'e rota aktarmak oldukça kullanılan ve ve hatta tek yöntem.Mapsource'de rota çizmenin mantığı yok, çünkü zaten mapsourcedeki harita gpste yüklü olanla aynı.Hatta mapsource'de herhangi bir harita yüklü olmasa bile pek bir kayıp sayılmaz.Ben mapsource programı sadece bir aktarma aracı olarak kullanıyorum.

Sorunuza gelince.GE' de çizdiğiniz rotayı .kml olark sorunsuz bir şekilde kydettiğinizi vrsayıyorum.Benim kullandığım gpsbabel, 1.3.6 versiyonu.Gpsbabeli açtıktan sonra input bölümünde .kml formatını seçiyorsunuz (google earth... diye yazar başında) ve kaydettiğiniz rotayı seçiyorsunuz daha sonra.Output bölümünde de GPX XML formatını seçiyorsunuz (yaklaşık 40-50 tane format vardır sanırım, arada görmemiş olabilirsiniz).Sonra çevir dediğinizde .gpx dosyasını elde etmiş oluyorsunuz.

Birkaç kere deneyipte eliniz alıştıktan sonra çok kolay gelecek bu işlem.Daha hızlı ve daha kolay bir yolu da yok benim bildiğim.

Maalesef cihazım daha elime ulaşmadı ama çok faydalı bilgiler için teşekkür ederim.

Arif bey,
ben zaten , yapmak istediğiniz şeyi MapSource ile yapın demek istemedim. Sadece, daha sonra gezdiğiniz yerlerin tracklerini temizleme/biraraya getirmek ve de GPS'e aktarma konusunda hayatınızı kolaylaştırır dedim.

Maalesef Mac tarafı için bir fikir beyan edemeyeceğim, zira bilgim yok ;-(

Firmaların "nasıl bir ticari anlayışına" gelince. Her ticari kurum (ücretli/ücretsiz) , kullanımın "kendi ürünü"çevresinde olması için çaba gösterir. Bu nedenden dolayı, Google firması Garmin'i , Garmin firması da google ı direkt desteklemezler. Bu benim yıllardır edindiğim izlenim. Doğru/Yanlış.. bunu tartışmak benim için sadece zaman kaybıdır, zira nasılsa sonuca etkisi yoktur.

iyi akşamlar dilerim, reha

reha' Alıntı:
Arif bey,
ben zaten , yapmak istediğiniz şeyi MapSource ile yapın demek istemedim. Sadece, daha sonra gezdiğiniz yerlerin tracklerini temizleme/biraraya getirmek ve de GPS'e aktarma konusunda hayatınızı kolaylaştırır dedim.

Maalesef Mac tarafı için bir fikir beyan edemeyeceğim, zira bilgim yok ;-(

Firmaların "nasıl bir ticari anlayışına" gelince. Her ticari kurum (ücretli/ücretsiz) , kullanımın "kendi ürünü"çevresinde olması için çaba gösterir. Bu nedenden dolayı, Google firması Garmin'i , Garmin firması da google ı direkt desteklemezler. Bu benim yıllardır edindiğim izlenim. Doğru/Yanlış.. bunu tartışmak benim için sadece zaman kaybıdır, zira nasılsa sonuca etkisi yoktur.

iyi akşamlar dilerim, reha

Reha hocam selamlar;

GE rotalarının GPS cihazına yüklenmesi konusunda sen den biraz daha fazla destek alabilirmiyiz bir ara, elimde bulunan TOMTOM cihazı buna uygundur sanıyorum.

Bu konuda bir ara sizden desteklerinizi bekliyorum.

Arkadaşımıza da kolay gelsin.

Selamlar.

Selam Serhat,
arkadaslar Garmin'e aktarılmasını tam olarak aöıkladıkları için sanırım benim ekleyebileceğim pekbirşey yok. TomTom konusuna gelince, maalesef bu cihazı hiç kullanmadım ;-( Ben Garmin kullanıyorum ve bu nedenle, bilgim nacizane bu kadarı ile sınırlı ;-(( reha

reha' Alıntı:
Selam Serhat,
arkadaslar Garmin'e aktarılmasını tam olarak aöıkladıkları için sanırım benim ekleyebileceğim pekbirşey yok. TomTom konusuna gelince, maalesef bu cihazı hiç kullanmadım ;-( Ben Garmin kullanıyorum ve bu nedenle, bilgim nacizane bu kadarı ile sınırlı ;-(( reha

Peki, teşekkür ederim yine de belki de buradaki arkadaşlarda bigi verirler, ben de biraz araştırmalara girişeyim.

Tekrar selamlar, görüşmek üzere.

Mesajı yeni gördüm. Keşke özelden ulaşsaydınız. Sorunu halledebildiniz mi?

Selamlar,

Hemşerim Sinan arkadaşımın talimatları doğrultusunda parkurlar başarıyla GPS'ime aktarılmıştır. Bir kez becerdikten sonra işlem gerçekten çok kolay yürüyor.

GPSBabel programının Mac versiyonunun olması sayesinde ve Garmin RoadTrip kullanarak sonuca PC kullanmam gerekmeden ulaştım.

İlgilenen herkese, özellikle de Sinan kardeşime çooook teşekkürler

Arif

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR