Eski İzciye Destek :)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan baydundar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,783

baydundar

Yeni Üye
Merhabalar,

Öncelikle ilk konumu açıyor olmanın verdiği heyecanla hepinizi selamlıyorum.

Tecrübelerinize dayanarak bana yardımcı olmanızı umuyorum.

Çocukken birçok bölgede izcilik yaptım. Aradan 15 sene geçti ve şimdi nişanlımla beraber bu heyecanı tekrardan yaşamaya karar verdik.

Eskiden yaptığımız kamplarda her ne kadar zorluklarla karşılaşsakta başımızda hep bir lider vardı.

Ne yazık ki haziranın sonunda Salda Gölünde yapacağım kampta başımda bir lider olmayacak . Aksine lider ben olacağım. Bunun sorumluluğunun getirisiyle, tatilde sıkıntı yaşamamak için herşeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmeye çalışıyorum.

Sizlerden üç farklı bilgi rica ediyorum.

Haliyle aradan 15 sene geçtiği için tüm malzemeleri tekrar toplayacağım. Ekonomik durumum eskiye göre daha iyi olmamakla beraber almam gereken birsürü eşya var biliyorum. Bana decathlon dışında, karaköyde, sirkecide yada başka bir semtte tanıdık, uyguna fiyata(nakit alıcam kdv istemem ), kaliteli ürün alabileceğim dükkan, isim, telefon bilgisi verebilir misiniz?

Ne yazık ki nişanlım, 99 depreminin ardından çadırda geçirdiği sıkıntılı günlerden sonra klostrofobisi oluşmuş. Bunu, yüksek tavanlı çadır arayarak yenmeye çalışıyoruz.
Şuana kadar uygun fiyatlı yüksek çadır olarak tek bir model bulabildim. O da: Decathlon'da Arpenaz 4.1 Aile çadırı. Bu çadırın hem kalitesinden hemde ısı yalıtımından pek emin değilim açıkçası, yaz aylarında çok sıcak olacakmış gibi geliyor. Eğer bu model hakkında tecrübeleriniz varsa bilmek isterim.
Yada başka modeller markalar hakkında bilginiz varsa o da çok yardımcı olur.

Bir diğer önemli hususta soğutma meselesi.
4-5 gün konalama yapmayı umuyoruz.
Yanımıza alacağımız malzemeleri (Kahvaltılık, içecek, mangalcı bir Türk'ün olmazsa olmazı; akşam yemeği için et) soğuk tutmayı bir şekilde başarabileceğimizi düşünüyorum. Enazından strafor dolabın içine bolca buz ve akü koysam idare edecekmiş gibi yazılar okudum. Ta ki dolabın kapağı açılana kadar...
İşte sorun burada başlıyor. Bu yüzden strafor dışında bir çözüm arıyorum.
Sizce şarjlı, uygun fiyatlı bir akülü buzdolabı mı almak mantıklı yoksa aküsüz piknik tipi dolabı alıp içini buz akülerle doldurmak mı?
Tecrübelerinizle birlikte marka model bilgisi paylaşırsanız çok memnun olurum.

Umarım siz değerli doğa dostu insanlarla bu şehir hayatından uzaklaşıp doğa ile iç içe geçecek olan serüvenimizde karşılaşır ve anılarımızı paylaşırız.

Bana zaman ayırdığınız için size çok teşekkür ederim. Önerilerinizi bekliyor olacağım.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler
Oncelikle sevgili dostum harika bir fikir icin girisimde bulunmussun tebrik ederim. Simdiden zorluklarinin yaninda bol oksijenli ve eglence dolu bir maceraya atildigini dusunuyorum.
Arpenaz 4 1 baslangic icin orta kalite diyebilirim. Ama bu fiyatlara daha yüksek kalite bisey bulmak gercekten oldukca zor. Karakoyde falan da markali utmrunler o kadar ucuz degil decathlon taksit yapiyor o avantaj
Buzdolabi icinse strafor falan cok uhrastirir seni. Akülü mini boy bir buzdolabi isini gorur senin bence. Zaten gin asiri gida takviyesi yaparsin

Bu arada araçla mi seyahat edeceksin motlsikletle mi ? Ne tarz bir arac yada motosiklet kullanicaksin ? Nerelerde kamp yapmayi planliyorsun dag bayir ova seklinde mi yoksa sahil yerlesim birimleri vs mi ? Bunlar hakkinda da bilgi verirsen kullanacagik ekipmanlar degisiklik gosterecektir mutlaka

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Oncelikle sevgili dostum harika bir fikir icin girisimde bulunmussun tebrik ederim. Simdiden zorluklarinin yaninda bol oksijenli ve eglence dolu bir maceraya atildigini dusunuyorum.
Arpenaz 4 1 baslangic icin orta kalite diyebilirim. Ama bu fiyatlara daha yüksek kalite bisey bulmak gercekten oldukca zor. Karakoyde falan da markali utmrunler o kadar ucuz degil decathlon taksit yapiyor o avantaj
Buzdolabi icinse strafor falan cok uhrastirir seni. Akülü mini boy bir buzdolabi isini gorur senin bence. Zaten gin asiri gida takviyesi yaparsin

Bu arada araçla mi seyahat edeceksin motlsikletle mi ? Ne tarz bir arac yada motosiklet kullanicaksin ? Nerelerde kamp yapmayi planliyorsun dag bayir ova seklinde mi yoksa sahil yerlesim birimleri vs mi ? Bunlar hakkinda da bilgi verirsen kullanacagik ekipmanlar degisiklik gosterecektir mutlaka

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Gideceğim deniz ve göl kenarı, ova, vadi vb. yerlere hatchback(golf 5) araçla gitmeyi düşünüyorum. Dağ bayır şimdilik narin bir hanımefendiyle zor görünüyor. Önce alışması lazım. Oyüzden ağırlık ve hacim kısa vadede problem olmayacak gibi görünüyor.

Merhabalar,

Öncelikle ilk konumu açıyor olmanın verdiği heyecanla hepinizi selamlıyorum.

Tecrübelerinize dayanarak bana yardımcı olmanızı umuyorum.

Çocukken birçok bölgede izcilik yaptım. Aradan 15 sene geçti ve şimdi nişanlımla beraber bu heyecanı tekrardan yaşamaya karar verdik.

Eskiden yaptığımız kamplarda her ne kadar zorluklarla karşılaşsakta başımızda hep bir lider vardı.

Ne yazık ki haziranın sonunda Salda Gölünde yapacağım kampta başımda bir lider olmayacak . Aksine lider ben olacağım. Bunun sorumluluğunun getirisiyle, tatilde sıkıntı yaşamamak için herşeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmeye çalışıyorum.

Sizlerden üç farklı bilgi rica ediyorum.

Haliyle aradan 15 sene geçtiği için tüm malzemeleri tekrar toplayacağım. Ekonomik durumum eskiye göre daha iyi olmamakla beraber almam gereken birsürü eşya var biliyorum. Bana decathlon dışında, karaköyde, sirkecide yada başka bir semtte tanıdık, uyguna fiyata(nakit alıcam kdv istemem ), kaliteli ürün alabileceğim dükkan, isim, telefon bilgisi verebilir misiniz?

Ne yazık ki nişanlım, 99 depreminin ardından çadırda geçirdiği sıkıntılı günlerden sonra klostrofobisi oluşmuş. Bunu, yüksek tavanlı çadır arayarak yenmeye çalışıyoruz.
Şuana kadar uygun fiyatlı yüksek çadır olarak tek bir model bulabildim. O da: Decathlon'da Arpenaz 4.1 Aile çadırı. Bu çadırın hem kalitesinden hemde ısı yalıtımından pek emin değilim açıkçası, yaz aylarında çok sıcak olacakmış gibi geliyor. Eğer bu model hakkında tecrübeleriniz varsa bilmek isterim.
Yada başka modeller markalar hakkında bilginiz varsa o da çok yardımcı olur.

Bir diğer önemli hususta soğutma meselesi.
4-5 gün konalama yapmayı umuyoruz.
Yanımıza alacağımız malzemeleri (Kahvaltılık, içecek, mangalcı bir Türk'ün olmazsa olmazı; akşam yemeği için et) soğuk tutmayı bir şekilde başarabileceğimizi düşünüyorum. Enazından strafor dolabın içine bolca buz ve akü koysam idare edecekmiş gibi yazılar okudum. Ta ki dolabın kapağı açılana kadar...
İşte sorun burada başlıyor. Bu yüzden strafor dışında bir çözüm arıyorum.
Sizce şarjlı, uygun fiyatlı bir akülü buzdolabı mı almak mantıklı yoksa aküsüz piknik tipi dolabı alıp içini buz akülerle doldurmak mı?
Tecrübelerinizle birlikte marka model bilgisi paylaşırsanız çok memnun olurum.

Umarım siz değerli doğa dostu insanlarla bu şehir hayatından uzaklaşıp doğa ile iç içe geçecek olan serüvenimizde karşılaşır ve anılarımızı paylaşırız.

Bana zaman ayırdığınız için size çok teşekkür ederim. Önerilerinizi bekliyor olacağım.

Yüksek tavanlı çadır konusunda ferrino da bazı modeller olduğunu görmüştüm, bakmanızı öneririm. Onun dışında tek alternatif arpenaz gibi duruyor.

Soğutucu konusunda elektrikli soğutucuların çok faydalı olmadığını, iç hacminden çaldığını ve çabuk bozulduğunu gördük, thermarest ya da iglo marka soğutucu aldık ve akü/buz takviyesi ile 3 günlük kampta sorun yaşamadık. Hatta thermarest marka olanı fiyat olarak daha uygun ve sıcak hava altında 3 gün araç bagajında kıymayı bozmadan muhafaza etmişti.

Tercih ve karar sizin. İyi kamplar...

Tavsiyeler için teşekkür ederim.
Ferrino ya baktım fakat arpenaz fiyatı ile 3 kat fark var.

Thermaresti de aradım fakat marka hakkında sadece mat bulabildim ne yazık ki.

Arpenaz 4.1 geniş yüksek ferah bir çadır ama arka penceresi küçük olduğu için havalandırma biraz yetersiz. Özellikle çok sıcak ve rüzgarsız durgun zamanlarda çadırda durulmuyor. Ama serin havalarda kalması çok zevkli şu gecirmezligi de yeterli. Alternatif olarak easycamp markasının çadırların bakabilirsiniz. Tavsiyem önünde ve arkasında fermuarlı kapısı olan modellere bakın.

Soğutucu olarak biz kamplarimizda ecza deposundan aldığım kopuk kullanıyoruz. Kopuk kalınlığı yaklaşık 8 cm ve 5 litrelik şu şişesini dondurup koyduğumuzda 3 4 gün soğuk tutuyor. Tavsiye ederim. Ecza deposundan istediğimizde bedelsiz vermişlerdi.

Arpenaz 4.1 geniş yüksek ferah bir çadır ama arka penceresi küçük olduğu için havalandırma biraz yetersiz. Özellikle çok sıcak ve rüzgarsız durgun zamanlarda çadırda durulmuyor. Ama serin havalarda kalması çok zevkli şu gecirmezligi de yeterli. Alternatif olarak easycamp markasının çadırların bakabilirsiniz. Tavsiyem önünde ve arkasında fermuarlı kapısı olan modellere bakın.

Soğutucu olarak biz kamplarimizda ecza deposundan aldığım kopuk kullanıyoruz. Kopuk kalınlığı yaklaşık 8 cm ve 5 litrelik şu şişesini dondurup koyduğumuzda 3 4 gün soğuk tutuyor. Tavsiye ederim. Ecza deposundan istediğimizde bedelsiz vermişlerdi.
Bilgiler için çok teşekkür ederim.

Köpük kapağı açılıp kapandığı takdirde mi 3-4 gün soğuk kalabiliyor acaba?

Bilgiler için çok teşekkür ederim.

Köpük kapağı açılıp kapandığı takdirde mi 3-4 gün soğuk kalabiliyor acaba?

Çok sık açmamak şartıyla evet. Gün içinde ihtiyacimiz olan malzemeleri rahatlıkla alıyoruz . İçi bayağı geniş. Şu an evde değiliz eve geçince resim atayım. 5lik şu bidonlarini dondurucu dediğim gibi 3 4 gün idare ediyor. Hatta içine ılık koyduğumuz içecekleri bile soğutuyor.

Çok sık açmamak şartıyla evet. Gün içinde ihtiyacimiz olan malzemeleri rahatlıkla alıyoruz . İçi bayağı geniş. Şu an evde değiliz eve geçince resim atayım. 5lik şu bidonlarini dondurucu dediğim gibi 3 4 gün idare ediyor. Hatta içine ılık koyduğumuz içecekleri bile soğutuyor.
Bu çok iyi bi haber! Çok teşekkürler, resmi bekliyorum

Üzerinde eşyalar olduğu için tam çekemedim. Olculeri 50×65 cm taban ve 40 cm yükseklik. Elimden boyutunu anlayabilirsiniz. Üstte tuttuğum yer ise kapağı. Darbe alınca ufalanmasin diye tamamen koli bandı ile etrafını sardım.
20170615 173835
1497537683690
20170615 173835
1497537683690
20170615 173835
1497537683690
20170615 173815

Her türlü bilgi için herkese çok teşekkür ederim. Mükemmel bir tatil oldu.

Bayramı muğla da yazlık evimizde geçirdikten sonra Salda Gölünde güneşin alnına kamp atmak gibi bir çılgınlık yaptık. İyi ki de yapmışız. Arkadaşlar burası rüya gibi bir yer. Sanki başka bir gezegendeymişsiniz hisai veriyor. Burası dünyanın 3. en derin gölü. Ve tektonik bir göl olması sebebiyle bol miktarda magnezyum var. Bu da hem cilde iyi geliyor hemde kumsalın ve kayaların bembeyaz olmasını sağlıyor. Kesinlikle öneririm. Fakat dikkat etmeniz gereken iki şey; lütfen ama lütfen o beyaz kumsalda ateş yakıp, çöp bırakıp oranın canını çıkarmayın. Burayı torunlarımızın torunlarınında görmeye hakkı var...

İnsanlar dünya paralar verip maldivlere gidiyor. Hiç gerek yok. Salda var . Biz ona iyi baktığımız sürece hep de var olacak.

Sorularınız olursa seve seve yanıtlarım... 84b37455aba60a3252902ecbebc9ba7d 8b4733b2eefd5c2c31a24a7e4f11f501

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,624
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR