Eski Araca Yüksek Vergi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dreamhits Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 64
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,761
Ynt: Eski Araca Yüksek Vergi

Arkadaşlar Ben gunlerdir bunu araştırıyorum bir dönemde Sn.Babacanın verdiği biir demeçte geçmiş, bence uygulama doğru , yanlış tartışılır ancak turkiyede yasa cıkar doğru yanlış kim takar, eğer hukumet bunu doğru diye koyuyorsa ortaya beraber hareket etme mantığı olmadığı için herkes yer. Kanaatimce su anda önemli nokta bu tasarının gerçekten dusunulup dusunulmemesi .
Çok üzücüde olsa burda göz önune alınacak olan 200.000TL yi verip yeni araç alabilen belirli bir zumreyi rahatsız edip etmedikleri yoksa kim takar bizim gibi 3000-5000 kişilik dusuk butçeli insanları

önemli olan bu gerçekmi? :eek:

Etiketler

200bin ytl lik aracı alan insanların sayısı fazla değil, o yüzden senin benim gibileri daha çok önemsemek zorundalar. Bu nedenle yeni yasanın sonucu eski araçlardan alınan vergiyi çok fazla yükseltemez, eski aracın vergisi ile yenisi eşitlenecekse azınlıkta olan 200bin ytl lik aracı alabilenlerin ödediği vergiyi düşürmek zorundalar ve bu da kendi hesapları açısından fazla birşeyi değiştirmez, düşürürler mecburen.

Yakın bir tarihte bu uygulamanın hayata geçirilebileceğini sanmıyorum ... Türkiyede trafikteki araçların % 80'i 10 yaş ve üzerindedir .. bunu göze alabilecek bir hükümet kendi ipini çekmiş olacağından bence yakın vadede gerçekleşemiyecektir ... yada uygulamayacaklardır diye düşünüyorum...

Seçimden önce bu ülkede popülist olmayan herhangi bir yasa çıkmaz.

Sanırım anlatamadım söylemek istediğimi;
Bazı arkadaşlar seçimden önce bu yasa çıkmaz deniyor. Bende diyorum ki oy verenler zaten yoksul kesim adamın matematik ile değil karnının doyması ile işi var...

olasiliksiz' Alıntı:
Fark etmez. Seçimde hitap ettiği kesim için de matematik çok farklı işlemiyor.

Arkadaşlar bu yasa ile ilgili görüşlerinizi anlıyorum ve katılıyorum ama somutlar var ben onları soruyorum çevresinde duyumu olan başka bir kaynakta bilgi gören v.s. net bir bilgi varmı eğer yok ise zaten sorun yok ne ala ;)

Sanırım anlatamadım söylemek istediğimi;
Bazı arkadaşlar seçimden önce bu yasa çıkmaz deniyor. Bende diyorum ki oy verenler zaten yoksul kesim adamın matematik ile değil karnının doyması ile işi var...

Bu doğru değil (bknz http://www.milliyet.com.tr/is-ve-as-sorunu-onemli-degilmis/gungor-uras/ekonomi/yazardetay/13.09.2010/1288263/default.htm), ama konuyla ilgisi de yok.
Sonuçta her aracın eskisi daha ekonomik. Binek aracın da, 4x4'ün de. Matematik herkes için aynı derken kastettiğim buydu. Türkiye'nin şartları da belli. Burası bir İngiltere ya da Almanya değil. Herkes yeni araba alacak değil. Bahsettiğiniz AB uyum yasası çıkmasına çıkar, ama göz boyamadan öteye gitmez. Gidemez. Ülkenin şartları bu. Yasa uzaylılara çıkmıyor ya Türk insanına çıkıyor.

Ertuğrul Açıkgöz' Alıntı:
Yakın bir tarihte bu uygulamanın hayata geçirilebileceğini sanmıyorum ... Türkiyede trafikteki araçların % 80'i 10 yaş ve üzerindedir .. bunu göze alabilecek bir hükümet kendi ipini çekmiş olacağından bence yakın vadede gerçekleşemiyecektir ... yada uygulamayacaklardır diye düşünüyorum...

Ertuğrul bey bu verdiğiniz istatistik, kendi gözlemlerinize mi dayanıyor yoksa resmi bir rakam mı ? Ben bu oranın daha düşük olduğu kanaatindeyim ?

moonwalker_arc' Alıntı:
Ertuğrul bey bu verdiğiniz istatistik, kendi gözlemlerinize mi dayanıyor yoksa resmi bir rakam mı ? Ben bu oranın daha düşük olduğu kanaatindeyim ?
Hayır resmi bir istatistik rakamı değil kendi düşüncem.. büyük şehirlerde haklısınız bencede bu oran daha düşüktür ama TR ortalaması olarak %80 olmasında 75 olsun sonuç çok değişmiyecektir..

Sanırım ve umarım LPG'li araçlar için bir vergi indirimi düşünüyorlardır.
Ya da Almanya'da olduğu gibi aracı yılın belirli zamanlarında kilitleyip vergi ödememe seçeneğini getireceklerdir. Aracınız kapınızda durur, sever okşarsınız ama binemezsiniz:smiley:
Bu uygulamanın bir nedeni de Anadolu'daki çok eski ve sağlıksız araçların hurdaya çıkarılması olabilir. Ek bir kanunla hurda indirimi yeniden gündeme gelebilir ve çok eski araçlar toplanabilir.
Yani her durumda bu işten arazi aracı kullanıcıları zarar görecektir.
Zamanında çok komik rakamlar ödeyerek motorsiklete binerdik. Köprüden, otoyoldan çok daha ucuza geçerdik. Şimdi 1000 TL ödüyorum motorsiklete. Baktılar ki çok kişi motora binmeye başladı, bunların paraları var herhalde dediler ve topladılar:smiley:

Yani artık bundan böyle ekonomik durumu çok iyi olanlar hobi amaçlı yaptığımız araçlara binecek.Her şeyden toplanan vergi yakında kaldırımda yürümeyede gelirse şaşırmayalım.Şehirde yürürken....para,deniz kenarında ve dağda gibi :smiley:

Araça kasko bedelinin %5ini aşamaz maddesini yürürlükten kaldırmazlarsa fazla birşey değişmez ama kalkarsa o madde vay halimize...

Şimdi nerden aklınıza geldi,hatırlatmayın. Zaten olmadık yerlerden olmadık şeyler çıkartıyorlar.Başımıza iş açacaksınız.

Bekleyelim ve görelim neler yapacaklar.

Ama gene amaç birilerine para kazandırmak olacak, daha önce de hurda işinden insanlar neler yaptılar, kimler çıkar sağladılar hepsini biliyoruz, hatırlıyoruz.

Eğer böyle bir şey olursa ben toplu bir karşı eyleme hazırım, artık sesimizi yükseltmemiz gerekiyor, gerekirse yükseltelim.

Saygılar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,519
Kayıtlı Üye Sayımız
172,177
Kaydolan Son Üyemiz
cengoboy

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR