Eski Araca Yüksek Vergi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dreamhits Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 64
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,091
Ynt: Eski Araca Yüksek Vergi

Eski araçlarda vergi oranı artacak o kesin.

assuva' Alıntı:
Çevrenin kimsenin umurunda olduğunu sanmıyorum, eğer zaman ayırırsanız buna ilişkin yüzlerce çelişki bulabilirsiniz. Örneğin termik santrallerin etrafındaki ekolojik duruma bir bakın, endüstriyel yapılaşmanın olduğu yerlerdeki akarsulara bakın... Burada sistem biraz da otomobil endüstrisinin alınmasını istediği kararlar doğrultusunda şekilleniyor.

Etiketler

eski araçtan az vergi alınıyordu
yeni araç vergisi düşmeyecek o aynı kalacak eski araçların vergisini de yeni araçlara yaklaştıracak bence hedef bu
vergi kalkınmanın temelidir

Kendi adıma konuşayım 97 model bir araç için hiçte azımsanmıyacak bir vergi ödüyorum 2000 TL.

kokteknik' Alıntı:
yeni araç vergisi düşmeyecek o aynı kalacak eski araçların vergisini de yeni araçlara yaklaştıracak bence hedef bu

kokteknik' Alıntı:

Bülent şakamı yapıyorsun ciddimisin?

Dünyada hiçbir ülkede bizim ülkemizdeki kadar devlete vergi verilmiyor. Dünyanın en pahalı araçlarını satın alıyoruz, aynı araba amerikada 60 000 dolar, avrupada 50 000 bin euro, arabistanda 35 000 euro, türkiyede 160 000 euro. aradaki fark sadece devlete ödenen vergilerdeki fark.

üstelik bunlada bitmiyor dünyanın en pahalı yakıtlarını kullanıyoruz , kullandığımız yakıtın %80 i vergi veya devlete giden paralar. Dolayısı ile zaten araçları kullandığımız süre içerisinde ödediğimiz yıllık vergiden daha fazla vergi ödemeye devam ediyoruz. Otobana giriyoruz paralı, köprüden geçiyoruz paralı.Arabaya yaptığın tüm bakım, tamir vs de yine yarısı devlete gidiyor. elektirik pahalı, internet pahalı. Çöpüne para hatta öldüğünde gömülmek bile ciddi para.

Vergi sadece doğru oranlarda oldugunda devlete kalkınma sağlar. bir halkdan gereğinden fazla vergi alırsan mutsuzluk yaygınlaşır, insanların iş yapma isteği düşer, yatırım yapma isteği düşer, vergi kaçakları artar. Örneğin en basitinden ben arabama yıllık 3000 tl vergiyi fazla olsada veriyorum. Benden 10 000 vergi isterse o arabayı kullanamaz hale gelirsem, benden aldığı 3000 ide kaybeder arabamı satarsam.

Ayrıca 12 yaşında bir araç 12 senedir devlete taşıt vergisi, ve kullanıldığı 12 sene boyunca yakıttan bir o kadar vergi ödemiştir, Ayrıca alınırkende alım parasının yarısı vergidir. Dolayısı ile 12 yaşında bir araç muhtemelen değerinin 4-5 katı parayı devlete kullanım ömrü boyunca fazla fazla ödemiştir. Bu nedenle yaşları ilerleyen arabaların vergilerinin azalması gerekir. O araç devlete olan yükümlülüğünü fazlasıyla zaten ödemiştir.

Sadece otomobil sektörünü daha zengin etmek, ve önümüzdeki sene türkiye piyasasına girecek olan hybrit araçların satışını arttırmak için yapılan tamamen çıkar çevrelerini düşünen bir uygulamadır. eğer mesele çevrecilikse, lpg takan araçlara hollandada gibi ülkelerde çok ciddi vergi indirimi yapılıyor bunuda yapsınlar. Ve modern ülkelerin çoğunda elektirikli araçları teşvik için sıfır vergi uygulanıyor Türkiyede de elektirikli araçlara sıfır vergi yapsınlar.

Allah aşkına hala kalkınma filan demeyin bu tip şeylere kimler kalkınıyor bu uygulamalarla çok belli. Ben zaten bu ülke kalkınsın diye 15 senedir kazadığımın %80 ini devlete veriyorum, ve devlet bana parasız hiçbirşey vermiyor. Bari bir zevkimiz var onuda almasınlar elimizden.

Küçük bir ilave yapmak istiyorum.Biliyorsunuz,LPG fiyatları benzinin yaklaşık üçtebiri kadardı,tüm ülkede hergün çok büyük sayıda araç LPG montajı yapılmış şekilde trafiğe çıkıyordu. Ne oldu, apar topar %40 KDV, ardından bir yönetmelik (yani kitabına uydurma) ve vergi yeniden%18. Hatta LPG li araçlardan iki kez MTV alındı, ardından dava açıldı, iade kararı verildi. Bu kez zamanında ödeyenlere değil de geç (cezalı) ödeyenlere paraları ödendi; bizim paralar ise kanatlandı.
Konu ile ilşkili değil ama,bir akşam ana caddelerden birinde ''kırmızıda'' geçtiğim gerekçesiyle, üç ay sonra ceza makbuzu geldi adresimize. Ülke genelinde plakaya yazılan cezalara vatandaşlardan gelen tepkiler nedeniyle,yeni yılın Ocak ayında iade edilmesi kararı alındı.Makbuzla ilgili kuruma kaç kez başvuruda bulunduksa hep aynı yanıtı aldık.....''Henüz bize yazı gelmedi.''İade süresi de sadece bir ay olduğundan bizim haksız yere ödediğimiz ''ceza''da kanatlandı, uçtu.
Yanlış bilmiyorsam;pırlanta ve kürk aldığınızda KDV ödemiyorsunuz. Buna nasıl bir yorum getirilebilir,bilemiyorum.

Kalkınmanın temeli serbest piyasadır devlet ve vergileri ise piyasaya bir yükten başka birşey değil.
Bir alış veriş yaptığınızda para verirsiniz ama karşılığını alırsınız yani neye para verdiğinizi bilirsiniz.
Vergi öderken neye para ödediğinizi biliyor musunuz? Yol su ve elektrik olarak geri mi dönecek? Yoksa sizin desteklemediğiniz politik amaçlara mı harcanacak? Haberiniz var mı? Bilebilir misiniz? Hayır.
İşte bu yüzden ne devlet ne de vergi kalkınmanın temeli değildir. Olamaz.

eski araçların bence daha düşük olması gerekir

yılda 2800 vergisi var benim arabamın 13 yaşında, daha ne istiyorlar canımızımı alıcaklar yahu. bu başlığı okudukca sinirleniyorum :smiley:

elbetteki sıkıntımı dile getiriyorum yazımı yanlış anlamışsız açıklayım onlara göre bu yaşlı arabalardan az vergi alınıyor biraz daha fazla nasıl alırız diye çalışıyorlar
yeni aracın vergisini düşürmeyecekler eski araçtan yeni araça göre daha vergi alınıyor ya onu nasıl artıracaklarının alt yapısı bu
yani yine olan vatandaşa oluyor binmeyin binerseniz öperiz çalışması lpg den insanlar kar etti tepesine çöktürler ticari araçtan kar etti tepesine çöktüler
şimdi bize diyorlarki siz eski araca binip ötv ödemiyorsunuz öylemi durun onun da çaresini bulduk yaprsanız yapın son kuruşunuza kadar alıcaz bunu :mad:
benim 5 tane aracım var farklı yaşlarda ticari binek ben mtv zamanı sıkıntıya düşüyorum
selamlar

8 silindirli eski bir araçın vergisi yenisi ile aynı olursa onu kim ödeyebilir ki? O vergiyi alamazlar çünkü o zaman o aracı kullanan birini bulamazlar. Vatandaşı kazıklayabilecekleri maksimum düzeyde kazıklayıp o noktada nasıl işi "tadında" (tabiri caizse ::smiley: ) bırakırız derdine düşmüşlerdir.

Arkadaşlar toplum bilincimiz ve haksızlıklara karşı ortak bir birleşime gibi düşünce ve fikirlerimiz olmadığından bunlar yaşanıyo.
Bu da eğitim ve toplum huzurundan kaynaklanıyo malum ülkede yaşananlar kimse ortak bir şey için hareket edemiyo hemen iş siyasete dönüyo.
Yıllar önce almanyada benzine, atıyorum geçmiş zaman 1,05 - 1,20 Dm bir artış oldu , almanyada yaşayan herkes ertesi gün araçlarını kulanmadılar ya otobüs ya Taxi,bisklet uzakta oturanlar 4-5kişi bir olup 1 araca bindiler bu tarz bir toplu hareketi de ne planlayan bir örgüt yada parti oldu ne de Medya herkes hak aramayı sokaklar dökülerek yapmadı biz onlarar bağımlı değiliz onlar bize bağımlı felsefesini güderek 2/5 Hafta bu Tüm almanyada uygulandı.
Sonunda 1,05 den 1,20 Dm yükseltilen fiyat 1,03 Dm düşürüldü ve bu konuda sorumlu olan bakanları da istifa eti...

Şimdi soruyom bizim yaşadıklarımız normal değilmi o zman ...

Ödemeye devam gücümüz yetiğince ben birey olarak fakirleşmeye ve isteklerimde hayalerimden uzaklaşmaya devam :smiley:

Senelerce devlete vergi vermiş bir araca git gide katlanarak vergi mi ödeyeceğiz ? Ben 25 yaşındaki arabamın değeri kadar vergi veririm o zaman yeni haliyle ? MTV'nin araçların sıfır fiyatlarına endeksli bir şekilde alınması gerekir.

Ha paşalarım çevreyi kirleten fazla versin diyorsa, araçla düzenli egzos emisyon testine girer orda çıkan oranlara göre vergi belirlenir, motor hacmine göre değil ki bu da mantıksız adam 200.000 euroya aldığı arabaya verdiği vergiyle benimki aynımı olacak yani ?

Böyle birşey olursa biz bu işi bırakalım vergilerden dolayı araçlarımızın fiyatları da yarı yarıya düşer.

Ben araç alırken vergisi yüksek olduğu için yeni model araç almadım, şimdi böyle bir uygulama gelirse benim maduriyetimi kim giderecek ?

Birde mevzu çevreyi kirletenden fazla vergi alma bahanesi ise onu alma yeri araba değil , yakıttır. Örneğin ben arabamı senede 10 000 km kullanıyorum belki ama ticari bir dizek senede 300 000 km yapiyor , kim daha çok kirletiyor?

Bir de şunu merak ediyorum çevreyi düşünen devlet tren yolu döşeyip kamyonların sayısını neden azaltmıyor acaba? Hem trafik kazalarının sayısı da azalmış olur?

Tempus' Alıntı:
Birde mevzu çevreyi kirletenden fazla vergi alma bahanesi ise onu alma yeri araba değil , yakıttır. Örneğin ben arabamı senede 10 000 km kullanıyorum belki ama ticari bir dizek senede 300 000 km yapiyor , kim daha çok kirletiyor?

Çok doğru bir nokta ki bunu akaryakıt alırken fazlasıyla ödüyoruz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,624
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR