Duster "REKOR YAKIT" Tüketimleri (Resimli)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Karadeniz Otoyolu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 96
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 42,965
Ynt: Duster "rekor Yakıt" Tüketimleri (resimli)

Duster kullanıcısı değilim, ama 7,5 L yaktığına kendim kullanmadan inanmam. Benim aracım 1830 kg üstelik 2.0 L 2006 model daha ilkel dizel motoruyla 7,6 L/100 km uzun yolda yakabiliyorsa, duster 1.5 dci son teknoloji motoruyla uzun yolda 5-6 L arası yakar, 6'yı kesinlikle geçmez, iyi bir kullanımla tabi. Bir zamanlar 65 bg dizel clio symbol kullanmıştım, 4.5 L yakıyordum, biraz sabır ile 4.1 bile yakaladığımı hatırlarım, uzun yolda. Turbo açıldığında devir ne ise, en ekonomik devir odur. (Clio da yaklaşık 1800 devir=70 km/saat gibi birşeydi) Uzun düz yolda motora aşırı tork gerekmediğinde bu şekil gidilir, yokuşa girerken bu devri kaybedip vites küçültmemek için, mecburen ve sadece gerektiği kadar gaza basılır. Bu şekilde dizel motorun yüksek torku maksimum oranda kullanılarak ekonomi sağlanır. Yokuş inişlerde ise gazdan olabildiğince ayak çekilir, eğer uzun ve dik bir yokuşsa frene basmak yerine vites küçültülür. Clio ile bu şekilde hafif eğimlerde bile anlık tüketim 3 litrenin altına kolayca iniyordu. Tüketimi ölçmek ise göstergeyle ışıkla falan olmaz, hiçbiri hassas değildir. Depo taşma noktasına gelene kadar doldurulur, km sıfırlanır. Uzun yol sonunda depo tekrar taşana kadar doldurulur, bu dolumda konulan yakıt miktarı km sayacından (yada gps) okunan değere bölünüp 100 ile çarpılır. Bu şekilde linea 1,3 multijet ile de yaklaşık 5 L/100 km yakıyordum. Ama 90-100 ile sakin giderek. Sabredemeyip 6,5 L yaktığım da olmuştur, arabanın suçu değildir. Yapılan ölçüm uzunyolda en iyisi otoyolda yapılmalıdır. Şehiriçinde hassas ölçüm olmaz, şartlar her an değişir.
Araç kataloğunda 50 L yazıyor demek depo tam 50 L alacak demek değildir. Soğuk-sıcak genleşme farkından ötürü biraz boşluk bırakılır depolarda. Clio 45 yazıyordu sanırsam, ama 56 L aldığını hatırlarım. Linea gıcıktı, 45 yazıyordu, hiç 50 L aldıramadım, 48-49 alıyordu. Şimdiki 60 yazıyor, ama 64 L aldı. (Yolda kalacam diye heyecan sarmıştı.) Eğer Duster 64 L alabiliyorsa uzun yolda sakin kullanımla 1200 km'yi görür diye düşünüyorum. Araca az yaktırmak sabır işidir.

Etiketler

sabit 100 km hızla gitmek imkansız..bazen kamyon solluyorsunuz, bazen yol tamirinde tek şerite düşen yerlerde konvoyda 50-60 a düşüyorsunuz. 60 litre hiç alamadım, en boş halinde tık diyene kadar en fazla 42-43 litre aldı. 42 litre alınan+ ışık sonrası depoda kalan ile tamamı uzun yolda en fazla 800 km yaptı. şehir içi hiç düzeni yok, zira farklı güzergah ve koşullarda yaz-kış da çok farkediyor. Benim 90 bg 4x4, şehir dışı 5.6 litre, şehir içi 7 den aşağı düşemedim..

mimar_ankara' Alıntı:
sabit 100 km hızla gitmek imkansız..bazen kamyon solluyorsunuz, bazen yol tamirinde tek şerite düşen yerlerde konvoyda 50-60 a düşüyorsunuz. 60 litre hiç alamadım, en boş halinde tık diyene kadar en fazla 42-43 litre aldı. 42 litre alınan+ ışık sonrası depoda kalan ile tamamı uzun yolda en fazla 800 km yaptı. şehir içi hiç düzeni yok, zira farklı güzergah ve koşullarda yaz-kış da çok farkediyor. Benim 90 bg 4x4, şehir dışı 5.6 litre, şehir içi 7 den aşağı düşemedim..

Sayın Mimar yazmıs oldugunuz verıler dogru olan verıler sıkıntı yapmayın sız dogrusunu yazmıssınız dıgerlerınlen farkınız bu buyuk sehırlerde hıc araba 4 veya 5 lt yakarmı sıkıntı yapmayın herkesınkı sızın gıbı yakaıyordur emın olun..

Bir depoyla 1400 km yapıyorum diyen var da...mümkün değil böyle birşey..bir depoyla uzun yoda en fazla 750-800 km yapılır..

Bir depoyla 1400 km yapıyorum diyen var da...mümkün değil böyle birşey..bir depoyla uzun yoda en fazla 750-800 km yapılır..

Bence yokuş aşağı giderken 2500km de yapar, tek sıkıntı henüz 2500km lik yokuş aşağı yolu bulamadık. Hele bir bulalım ben o 1400km yapar diyenlere yeni rekorumu göstericem..

mimar_ankara' Alıntı:
Mimar bey zaten 5,6 yüksek rakam değil, 5-6 arası tahminime cuk oturmuş. Yalnız 64-66 L yakıt alabildiğini söylemişler, zaten 64/5,6 = 1142 km yapıyor. Muhtemelen siz "görene kadar" yöntemini uygulamıyorsunuz, pompa atınca bırakıyorsunuz, fark oradan kaynaklanıyor, normali de sizinki zaten.

Devrim beyın dedıgı dogrudur ısık yandıkdan sonra gıdersen bır 50 km daha depo 66 lt ye kadar alıyor onun ıcın 1000 km rahat gıder uzun yolda sıkmazsan tabı..

bagajdaki 20 litre jerrycan e yedek mazot koyup deneyeceğim. Ama zorda kalınca 1200 km yapıyorsa güven veren bir özellik Yalnız ben araba stop edene kadar araç kullanmam, deponun dibindeki tüm pislik tortuyu motora pompalarsınız. Birkeze benzinli bir aracımda başıma gelmişti. Serviste karbüratörden bir yemek kaşığı kum çıkmıştı. Ama yinede deponun 60 litreden fazla aldığını bilmek iyi oldu. Bu sefer tık dedikten sonra ağzına kadar doldurup uzun yolda deneyeceğim.

Ortalamam 6,5LT (şehir içi + 4x4 karışık)
Depoyu doldurup ekonomik sürüş testi yaptım, 2000 deviri geçmeden gaza ayak ucuyla basarak,sonuç: gerçektende 5LT ye düşebiliyormuş,
ama depo bitinceye kadar tüm enerjimi tüketti : ) zor iş, hem araca hem bana yazık, varsın 6,5 yaksın

2011 model 52.500 deki 110 bg lik 6 vitesli 4x4 dusterim maalesef şehir içinde 8.5 litre yakıyor lastikleri lassa vakumlu kışlık üstelik 70 yanaklı olan jeep compass ın lastiklerini aldım geniş taban olandan inanın orjinal lastiklerinin dört tanesi yenilerin bir tanesinin ağırlığına eşit oldu yakıtım arttı zaten biniş stilime göre de hiç inmiyordu o ayrı mesele fakat nerdeyse tourege yaklaşacak yol tutuşu fren performansı çok iyileşti ama bu kadar yakıt artışı da ekonomik diye aldığımız arabada bizi üzüyor az yakıt için maksimum dikkatle sürmek gerekiyor galiba
:smiley:

bayar28' Alıntı:
dogrudur bendede yokus asagı gazdan cekınce 0.0 tuketım gorunuyor ama anlamadıgım arabanın motor neylen calısıyor..

;D ;D ;D süper cevap... güldüm...çok güldüm hemde.. harbiden tüketim 0 gösteriyor ise Motor'un kafası güzel o zaman !!!

Gelelim senden yaptığım alıntılara:
1) Kadrandaki hız ile GPS'nin farkı... Ben de aynı şekilde tespit etmiştim, ama herhalde benim aletlerde bi yanlışlık var diyordum. Demek ki km. göstergesi fazla ölçüyor ki, radar karşısında faydalı bir durum.

Km göstergesi fazla ölçüyor ise bu tüketim değerini hesaplarkende az yakıyor algısı yaratır ? degilmi.. mesela 1 sepo mazot ile 1300 km gittiğini görüyorsun ama gerçekte 1200 km gitmişsin gibi ... yoksa araba üreticilerinin bir oyunumu bu ??

zirvelerin sesi' Alıntı:
Gelelim senden yaptığım alıntılara:
1) Kadrandaki hız ile GPS'nin farkı... Ben de aynı şekilde tespit etmiştim, ama herhalde benim aletlerde bi yanlışlık var diyordum. Demek ki km. göstergesi fazla ölçüyor ki, radar karşısında faydalı bir durum.

Km göstergesi fazla ölçüyor ise bu tüketim değerini hesaplarkende az yakıyor algısı yaratır ? degilmi.. mesela 1 sepo mazot ile 1300 km gittiğini görüyorsun ama gerçekte 1200 km gitmişsin gibi ... yoksa araba üreticilerinin bir oyunumu bu ??

Read more: http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=94811.90#ixzz2SE5KEiHU

Arkadaş ne dediğin pek anlaşılmıyor; neyi niçin alıntı yaptığın karışmış.

Da, bi düzeltme yapalım.... Sözü edilen husus hız göstergesi, katedilen km. değil. Kimsenin oyunu da yok yani.

aracım 8500 km de, depo full doldur-km ölç mantığıyla hesabımı yaptım. çıkan sonuç, 7,5 lt, yol bilgisayarında görünen 8 lt

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,507
Kayıtlı Üye Sayımız
172,164
Kaydolan Son Üyemiz
erensipahi

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR