Duster Mazot Bitti.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Duster0618 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 22,712

Duster0618

Ana Kamp
Yer
Ankara
Iyi günler Duster kullanıcıları geçenlerde mazotum bitmişti. Kenera çektim 4 litre daha mazot alıp araca ekledim ve hemen olmasada ikinci marşta çalıştı o 4 litreyle bugün 40 km yaptığımı farkettim yarın mazotu fullerim deyip eve dönmeye karar verdim bir ara araç tekler gibi oldu garaja girdim geri vitese taktım yürüyordum ki araç stop etti marşa bastım bir kaç defa almadı geri kendim itekleyerek soktom mazotun bittiğini düşünmüyorum çünkü daha geçen gün 4 litre eklemiştim mazot bitince acaba pislik mi gitti diye düşünüyorum ayrıca bu gece iki sularında araç stop etmeden marşa bastım almadı 2 ncide aldı 1 km gittim stop ettim 1 dakika sonra gene bindim gene ikincide aldı ve 1 km eve dönecekken 700 metrede tekleme olayını yaşadım viraj dönerken ikinci vitese çekmiştim o an oldu boşa alıp gaza bastım sorun yoktu garaja çektim bu olay başıma geldi sizce ne yapmalıyım servis mi çağırmalıyım ? yoksa hemen mazot ekleyip motordaki pompayla birazda olsa havasınımı almalıyım pislik giderse motor bana yüksek maliyet açar mı ? Teşekkürler şimdiden.

Etiketler
Ynt: Duster Mazot Bitti.

Dostum senin derdin ne yaw
Mazot bitti diyorsun üstüne 4 litre ekleyip 40 km gitmişin sonra yine stop etti diyorsun 4 litre mazotla kaç km gitmeyi düşünüyordunki tabiki mazot koyarsan çalışcaktır
Sorun olmuşmudur bilemem ama bu şekilde kullanmaya devam edersen olacaktır yakıt almak için çeyrek deponun altına inmesini beklelemeni tavsiye ederim aksi taktirde depoda ne kadar tortu varsa filtrene gider ve tıkar

Yeni nesil dizel araba mazotsuz kalırsa tekrar çalışmayabilir. Sebebini bilmiyorum ama bu böyle, ben aracı alırken söylemişlerdi kesinlikle depoyu sonuna kadar kullanmayın diye. Sistemde mazot olması gereken biryerlere mazot yerine hava girerse sorun oluyor ama detayını bilmiyorum.

pompa var demişarkadaş havasını alırım demiş
bence yakıt koyup hava varsa alıp çalıştırsın bir şey olmayacaktır

pislik gitmiş çalışmıyor araç kaldı garajda öyle servisi çağırsam arabanın başında halledebilir mi sizce veya arabayı çektirsem çok masraf açar mı pislik tıkama olayı motor ışığıda yanıyor.

bu duster kaç yaşında araçki pislik gitsin, hem bu araçların filtresi vs si var niye gitsin?
bence başka bir şeyi olmalı

Mazot pompasi arizalansaydi eger, "ya bu simdi niye arizalandi" diyemezdiniz.

Mazot yokken arabayı çalıştırmaya çalışırsanız mazot pompası arızalanır çünkü içindeki mekanizma mazotla yağlanıyor.
Aynı durum belli bir seviyede benzinli araçlar için de geçerli.

sakyuz' Alıntı:
Mazot yokken arabayı çalıştırmaya çalışırsanız mazot pompası arızalanır çünkü içindeki mekanizma mazotla yağlanıyor.
Aynı durum belli bir seviyede benzinli araçlar için de geçerli.
peki ne kadara tamiri yada değişimi sağlanır çok pahalı şeymidir bu pompa

peki ne kadara tamiri yada değişimi sağlanır çok pahalı şeymidir bu pompa

O pompa çok kritik bir parça. Kendisi çok pahalı olduğu için değil, fakat bozuldu mu bütün yakıt hattına alümünyum parçalar bulaşabilir (mazot filtresinin görevini yapması %100 garanti değil), ve o pompadan başlayıp enjektörlere kadar herşeyin temizlenmesi gerekebilir. Enjektörlerin de değişmesi gerekebilir. Ortalama masraf yaklaşık 3000ytl diye biliyorum (alakasız bir muhabbet sırasında KIA bayiinde bir eleman söylemişti, bundan daha az ya da çok olabilir duruma göre) , belki sanayide daha ucuza hallederler.

sakyuz' Alıntı:
O pompa çok kritik bir parça. Kendisi çok pahalı olduğu için değil, fakat bozuldu mu bütün yakıt hattına alümünyum parçalar bulaşabilir (mazot filtresinin görevini yapması %100 garanti değil), ve o pompadan başlayıp enjektörlere kadar herşeyin temizlenmesi gerekebilir. Enjektörlerin de değişmesi gerekebilir. Ortalama masraf yaklaşık 3000ytl diye biliyorum (alakasız bir muhabbet sırasında KIA bayiinde bir eleman söylemişti, bundan daha az ya da çok olabilir duruma göre) , belki sanayide daha ucuza hallederler.
Yaw şu servislerdeki bi boktan anlamayan her konuda fikri olan adamların söylemlerini kaale almayın , öyle alümünyum çapak üretecek bir malzeme olsaydı pompa diye oraya koymazlardı
Ne alakası var pompa bozulursa bozulur ve durur hiçbiryere zarar vermez
Olan hasarları ben size söylim , bu arkadaş sürekli depoyu minumumda kullanma alışkanlığından zaten filtre ömrünün yarısını geçirmiş keza son olayda pislik ya pompayı bozdu yada filtre doldu mazotu geçiremiyor
Motor ışığının yanması filtredeki sudanda olur

Yaw şu servislerdeki bi boktan anlamayan her konuda fikri olan adamların söylemlerini kaale almayın , öyle alümünyum çapak üretecek bir malzeme olsaydı pompa diye oraya koymazlardı
Ne alakası var pompa bozulursa bozulur ve durur hiçbiryere zarar vermez

Servisteki adam sadece fiyatı verdi, bu bilgiyi internette pek çok yerde bulabilirsiniz, malesef hemen hemen hiçbiri Türkçe değil.

mazot pompası oyle 3 .5 kez mazotsuz kalmakla bozulmaz hemen , evet dogru mazot pompayı yaglıyor ama bunca yıllık dizelciyim henuz yakıtsızlıktan bozulan pompa gormedim , kalkıpda yarım saat mazotsuz marş basarsa o zaman bozulur ,o arac hava yapmıs muhtemelen havası alınacak enjektorlerın dibinden calısır mutlaka .

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,479
Kayıtlı Üye Sayımız
172,132
Kaydolan Son Üyemiz
sereze

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR