Dağlı Kuylucu Mağarası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Sukuşu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 32
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,579

Sukuşu

Moderatör
Kastamonu Dağlı Kuylucu mağarasını anlatmak istiyorum. Aynı yerde iki mağara var. Birisi dikey olarak direk aşağıya iniyor. Diğeri travers geçip 20 - 30 m yatay yürüyüp daha sonra 10 - 15 m dikey inişler var. Bütün mağara bu şekilde devam ediyor. Bu arada sedat bu dikey mağaranın uzunluğuyla ilgili yanlış bilgi vermişim. Bunu hemen düzeltmek istiyorum.(kayıtlı rakamsal verilere göre değilde beynimin verilerine göre uzunluk belirtmişim. in in bitmemişti çünkü :smiley:) 600 m civarında.
Dikey mağaranın ismi cık olarak geçiyor. Bence ilgisi olan olmayan herkesin büyüleneceği bir görüntü olduğunu düşünüyorum. İip inişinin yarısına geldiğinizde başınızı bir kaldırıyorsunuz; birtarafta yukarıdan dökülen küçük şelaleler,diğer tarafta mağaranın balkonlarından fışkıran çiçekler, direk olarak üzerinize gelemeyen güneş ışınları , en aşağıya indiğinizde minicik bir göl kesinlikle muhteşem bir görüntü. Orda öyle bir dinginlik varki .....
bunu kelimelerle anlatmam mümkün değil.
oradayken iç dünyanızda çok farklı şeyleri keşfedebiliyorsunuz

ayafg8.jpg

aya001qn0.jpg

aya002ny8.jpg

aya003uz9.jpg

aya004yy2.jpg

Etiketler
Ynt: Dağlı Kuylucu Mağarası

Birşey daha eklemek istiyorum.
Mağara oluşumu açısından değilde görsel açıdan güzel bir mağara . Dağlı
mesela Antalyada tabak 1 mağarasına gitmiştik o kadar güzel mağara oluşum şekilleri varki. 10 m bir alanda 1 saatten fazla zaman geçirebilirsiniz incelerken.

eğer aynı mağaradan bahsediyorsak (büyük ihtimal aynı) kulyuça ilk inen (bugün izcilik federasyonu başkanıdır kendisi) hasan subaşının arşivinde görmüştüm birkaç fotoğrafını. ama (kulyucu ilk keşfeden) cemal gülasın atlasta yayınlanan bir fotoğrafı vardı, onu unutmam imkansız... hasan abi ipte asılı aşağı iniyor, baretindeki karpit lambasının ışığı süzüldüğü yeri aydınlatıyor, yerin altında kendi halinde kocaman bir dünya, küçük küçük şelaleler, küçük yatay mağaralar... o fotoğrafı bulursam gönderirim foruma.

yol' Alıntı:
eğer aynı mağaradan bahsediyorsak (büyük ihtimal aynı) kulyuça ilk inen (bugün izcilik federasyonu başkanıdır kendisi) hasan subaşının arşivinde görmüştüm birkaç fotoğrafını. ama (kulyucu ilk keşfeden) cemal gülasın atlasta yayınlanan bir fotoğrafı vardı, onu unutmam imkansız... hasan abi ipte asılı aşağı iniyor, baretindeki karpit lambasının ışığı süzüldüğü yeri aydınlatıyor, yerin altında kendi halinde kocaman bir dünya, küçük küçük şelaleler, küçük yatay mağaralar... o fotoğrafı bulursam gönderirim foruma.

Yanılmıyorsun dostum :smiley: Burası orası.

Sedat bey açıkça söylemek gerekirse ben cık'a çok tedirgin girdim ( korkudan :smiley:) o yüzden ilk girişte fotograf mak. almadım yanıma . tabii mağaranın ortalarında pişman oldum. sonra ikinci grup arkadaşlar girerken tekrar girdim fotograf çekmek için. benim makinam digital. çok da iyi fotograflar alamadım .en basiti mağarada aşağıdan yukarı fotograf çekilmemesi gerektiğini öğrendim. ama inanın oraya gitmek için güzel fotograflarını görmeye ihtiyacınız yok.

anladım o makineyle elbette çekmeniz çok zor, ortamı bilmiyorum ama tahminimce tripotla uzun pozlama yapmak gerekiyordur. bu arada mağarada aşağıdan yukarı neden fotoğraf çekilmiyor onu anlayamadım?

bu mağaranın adı kuylucu ilk önceleri sizin harf hatası yaptığınızı düşünmüştüm .

güneş ışığı direk geldiği için netliği sağlıyamıyorsunuz sonuçta ben konusunda eğitimli fotografçı değilim belki siz çok güzel fotograflar elde edebilirdiniz. dileğimiz odurki; sizin dağlı kuylucu fotograflarınızı burada görürüz :smiley:

ben özel isim olarak yazmıyorum :smiley: kulyuç derin mağaralara denir. kuyluçun ne anlama geldiğini bilmiyorum ama büyük ihtimal insanlar kulyuçu yanlış telafuz ederek kuyluça çevirmişlerdir. umarım gidecek zamanı bulur ve fotoğraf çekerim ;)

yol' Alıntı:
ben özel isim olarak yazmıyorum :smiley: kulyuç derin mağaralara denir. kuyluçun ne anlama geldiğini bilmiyorum ama büyük ihtimal insanlar kulyuçu yanlış telafuz ederek kuyluça çevirmişlerdir. umarım gidecek zamanı bulur ve fotoğraf çekerim ;)

Bu kış izcilerin kış kampına angaje olabiliriz. Eminim Hasan Abi kırmayacaktır bizi.

Sedat bey verdiğiniz bilgi için teşekkürler birçok mağaraya gittim ama kulyuç'u sizden duydum

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR