Cherokee Almayı Düşünüyorum Acil Yardım ?..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan betandkaan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,360

betandkaan

Yeni Üye
99 model grand cherokee 4.7 almayı düşünüyorum.ancak vergisi bni düşündüyor.bu yıl için 4.500 ytl ye yakın bir rakam çıkıyor.yalnız emin olamadıgım konu araba ne zaman 12-15 yaş dilimine girecek?ozaman vergisi 2 bin ytl ye düşüyor.bilgisi olan arkadaslar yardımcı olursa sevinirim.

Etiketler
Ynt: Cherokee Almayı Düşünüyorum Acil Yardım ?..

Merhaba ,

Hesap şöyle içinde bulunulan yıl - aracınm model yılı (ruhsatta yazılı olan ) = x
tarifeye bakarken x + 1 olarak bakacaksınız ...

Yani 99 model aracın şuanda 2009 -1999 = 10
Vergi yaşı ise 10+ 1 =11 ..
Seneye bu araç 12 yaşında olacak ve de 12-15 yaş vergi grubuna dahil olacak ...

Pratik öneri : aracı Şubattan sonra alırsanız 2009 ilk taksidi satıcıya ait olacak yani siz sadece 2009 yılının
ikinci taksidinden sorumlu olacaksınız ...
Kolay gelsin.....

Kıvanç DÜNDAR

cheroki 2.7 crd almayı düşünüyorum bu konuda dikkat etmem gereken özel bir husus varmı acaba duyarlı arkadaslardan tavsiye almak sevindirecektir beni.....genel olarak araba alımında dikkat edilmesi gereken özelliklerin dışın da özellikle bu araç için kastediyorum. birde aldıgımızda servise ugrarsak nelerini gözden geçirmemizi önerirsiniz......saygılar.....

arkadaşım ben 3-4 gün önce aldım, km.si az araziye girmemiş atıyorum iş adamı kullanmış yada özel şöförle kullanılmış araç alırsan hiç bir aksilik olmaz, şehir içinde bu araçları eskitemezsin darbesiz ve EN ÖNEMLİSİ bakımları zamanında yapılmış olursa dadından yinmez. ;)

almak isteginiz araç mercedes motorludur.motordan yana pek sıkıntı yaratmaz ancak aracın km.si ile alakalı bazı sorunlar çıkabilir onun için almadan evvel km.teyidi yapmakta yarar var.malum dizel olup çok km.yapıpta km.yi bir şekilde düşüren insanlar var.öncelikle orjinal test makinesi olan serviste baktırmak lazım.ayrıca diger kontrol edilmesi gereken noktalara bakarak sizde az çok anlayabilirsiniz.vites,fren pedalı,gaz pedalı,döşmeler vs.

Kesinlikle bu araçları alırken çok dikkatli olmak gerekiyor. Gözden kaçan ayrıntılar ileride sağlam masraflar çıkarabilir.

Bende bır sey ekleyeyım...

En önemlısı göz önünde olan dıreksıyon sımıdı görüntüsünden km sı aşagı yukarı anlasılır!!!

bu verg
adventurer' Alıntı:
Merhaba ,

Hesap şöyle içinde bulunulan yıl - aracınm model yılı (ruhsatta yazılı olan ) = x
tarifeye bakarken x + 1 olarak bakacaksınız ...

Yani 99 model aracın şuanda 2009 -1999 = 10
Vergi yaşı ise 10+ 1 =11 ..
Seneye bu araç 12 yaşında olacak ve de 12-15 yaş vergi grubuna dahil olacak ...

Pratik öneri : aracı Şubattan sonra alırsanız 2009 ilk taksidi satıcıya ait olacak yani siz sadece 2009 yılının
ikinci taksidinden sorumlu olacaksınız ...
Kolay gelsin.....

Kıvanç DÜNDAR
i

bu vergi yaşı hesaplamasında hata var diye düşünüyorum ?

1999 model bir aracı 2009 yılı haziran ayında satın alırsanız , temmuz ayında 10 yaş kriterine göre vergi ödersiniz yanlış mıyım ?
dolayısı ile +1 diye bir kavram yok ?

2008 model aracın vergisi 2011 yılında 3 yaş sınıfına girer , +1 ne ola ki ?

kyenipazar' Alıntı:
1999 model bir aracı 2009 yılı haziran ayında satın alırsanız , temmuz ayında 10 yaş kriterine göre vergi ödersiniz yanlış mıyım ?
dolayısı ile +1 diye bir kavram yok ?

2008 model aracın vergisi 2011 yılında 3 yaş sınıfına girer , +1 ne ola ki ?

öyle matematik vs aklım basmaz....

size şöyle net yazayım 2000 model wj kasa 1090 lira vergi öder 2011 itibariyle...geçen yıl yani 2010 da 99 modeller bu dilimi kurtarıyordu bu sene 2000 modeller...ok?

yok ben zaten konuyla ilgili bir soruya da sahip değilim de forumları okurken gözüme çarptı yukarıdaki cevap o yüzde sordum +1 ne ola ki diye.

ben bu linki kullanıyorum vergi hesabı için. baş ucu linki bence :smiley:

http://www.motorlutasitlarvergisi.com/

Demek ki doğrusu +1 olarak hesplamakmış.

Çünkü alacağınız 2011 model araç 0 yaşında değil 1 yaşındadır.

tam tersine benim dediğim gibi , +1 filan yok.

çünkü o linkte de 1-3 yaş demiş ve yanında parantez içinde 2009-2010-20101demiş
bu durumda 2008 model bir araba alırsanız önümüzdeki mayısta , 2011-2008=3 , 3 yaş vergisi ödeyeceksiniz...
yani 3+1 =4 , 4 yaş vergisi ödeyeceğim diye birşey yok...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR