Çeki Demir Taktırılması, Prosedür Ve Aralık 2017 Fiyatları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tahir_tas Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 34,969

Çeki demiri için nereyi tercih ettiniz?

• Karavanı aldıgım yeri

Kullanılan: 1 8.3%
  • çeki demiri satan başka bir firmayı

Kullanılan: 10 83.3%
  • bütün parçaları ayrı alıp kendim yaptırdım

Kullanılan: 1 8.3%

• Kullanılan toplam oy
    12
Evet konunun içinde eğitim de var kontrolde. Almanya’da bir atasözü var: „Güvenmek iyi ama kontrol daha iyi „ denir.

Çeki demiri örneğinde Türkiye’deki Bürokrasiyi, ne eğitim, nede kontrolle izah etmek mümkün. Bence bu formaliteler işi lüzumsuz yere zorlaştırıyor. Almanya’da eskiden çeki demiri formaliteleri şöyleydi: Çeki demiri montajı yaptırılır ve Tüv’e gidilir. Tüv araca uygunluğunu ve montajını kontrol eder. Tüv’den aldığımız belgeyle belediyenin araç kayıt yerine gidilerek çeki demiri ruhsata işletilirdi.

Bir ay önce beledeyenin araç kayıt yerinde üzerime bir otomobil kaydettirdim. Yeni plakaların yapımı dahil bütün formaliteler yaklaşırk 20 dakika sürdü. Formaliteler için aracın ruhsatı, benim hüviyetim, aracın tüv ve emisyon kontrol belgesi istendi. Masaya koyduğum alış-satış kontratını (ikinci el araç) memur gerekmez diye bana geri verdi.

Türkiye’de bürokrasi ülkenin süratli gelişmesine büyük bir engel. Bu engele karşı beraberce mücadele etmeliyiz.

Evet bizim burada da internetten randevü alıyorsun. Adını müracaaata söyleyince saatinin geldiği dakikada önünde randevüsüz bekleyen varsa bile seni 10 un üzerindeki memurların boş olanına gönderiyorlar. Memur buyurun oturun bile demeden söylediğin evrakları alıp seni eline verdiği bir plastik kartla 20 metre uzaklıktaki makinaya ödemeyi yapman için gönderiyor. Onun birkaç metre yanındaki plaka basma ofisine de yine memurun verdiği bir kağıttaki araç numaranı veriyorsun. Eğer burada önünde kimse yoksa plakayı alıp, memura dönüyor ve makinadan aldığın ödeme makbuzunu veriyorsun. Memur da zaten genellikle ruhsatını yazıcıdan çıkarmış oluyor. Değilse 2-3 dakika oturmak zorundasın, tabi işin en zor tarafı bu... :yum:

Not
Hatırladığım kadarı ile internette birkaç gerekli bilgiyi doldurduğumdan, memur sadece kontrol ediyordu ? En azından hüviyet bilgilerim önünde hazırdı.

Son düzenleme:

Bizde devlet zengin, vatandas fakir. Devlet memur alip ona is yaratmak zorunda.
Devlet vatandasa guvenmez ama denetlemesini de iyi yapamaz. Cunku denetlemeyi de yapan kendi vatandasi.
O nedenle zorlu burokrasi var diye dusunuyorum.

Bizde devlet zengin, vatandas fakir. Devlet memur alip ona is yaratmak zorunda.
Devlet vatandasa guvenmez ama denetlemesini de iyi yapamaz. Cunku denetlemeyi de yapan kendi vatandasi.
O nedenle zorlu burokrasi var diye dusunuyorum.

Bir işi fazla kişiye paylaştırmak, o işin daha iyi ve daha çabuk yapılacağı anlamına gelmiyor galiba.:smiley: Aşırı bürokrasi her ülkede vatandaşı yoruyor. Almanya’dan son:smiley: örnek: Seçimlerden birinde Hristiyan Demokratlar „schlanker Staat = Ince/sıhhatli devlet“ sloganıyla büyük oy kazanmışlardı.

Belki de önümüzdeki seçimlerde bir parti (iktidar partisi dahil) bu sloganı benimseyebilir.:smiley:

Son düzenleme:

Hristiyan Demokratlar „schlanker Staat = Ince/narin devlet“ sloganıyla büyük oy kazanmışlardı.
Belki de önümüzdeki seçimlerde bir parti (iktidar partisi dahil) bu sloganı benimseyebilir.:smiley:

Sevgili Hüseyin Bey,
Yurdumun cahil, göbeğini kaşıyan adamı ( ! ), asil aydınlar ( ! ) gibi lafa itibar etmez..
Yapılana, gördüğüne ve inançlarına saygılı olana oy verir.
Bu yüzden yıllardır Türkiyemde iktidar değişmez.
Muhalefet çok güzel laf salatası yapar, uçuk kaçık vaadlerde bulunur..
Ama Anadolu insanım, insanı tanır, lafa bakmaz.
Yani Türkiyemde " Lafla peynir gemisi yürümüyor.."
O yüzden biz aydınlar !!! yıllardır muhalefetteyiz.
Bütün şaşkın ataklara, çapsız kuvvet toparlama gayretlerine rağmen.
Ee..Mevlam neyler, neylerse güzel eyler..

Biraz da aydıncıklık havalarını bırakıp, halka saygı duymak gerekiyor.
Yoksa hep muhalefet..
8-Sıfırdan sonra, mağlubiyetler devam eder.. 18-Sıfıra sürer gider.
Biz de utanmadan;
"Dağdaki çobanla , benim oyum bir mi, demokrasi mi bu " :mad:
diye ortaya karışık laf salatası yapmaya devam ederiz..:p
Şu halka ve demokrasiye olan saygıya bak..
Bize uymuyorsa... yok sayarız....
Vah ki, ne vahh !!!

Aydınız ya...Kültürümüz çok..İyi laf yaparız..:tearsofjoy:

Sağlık ve mutlulukla kalın.

Son düzenleme:

Son düzenleme:

Sevgili Hüseyin Bey,
Yurdumun cahil, göbeğini kaşıyan adamı ( ! ), asil aydınlar ( ! ) gibi lafa itibar etmez..

Yoksa hep muhalefet..
Biz de utanmadan;
Vah ki, ne vahh !!!

Sayın Yük.Mühendis,

yazdıklarımla ilişkisi olmayan ve şahsen rahasız edici bulduğum bir üslubla yazılan paylaşıma neden gerek gördüğünüzü sormayacağım, cevapta yazmayacağım.

Bu forumda karavancılar olarak, günlük politikaya girmeden, bürokrasideki sorunları, akaryakıtı, köprü ve otoban ücretlerini ve karavanlara ödenen ÖTV`ni yüksek bulanlar düşüncelerini dile getirebilirler. Bu ücretleri yerinde bulanlar da düşücelerini yazabilirler.

Yalnız bu palaşımların forum kuralları içinde geçmesi gerekir.

Bu forumu çok seviyorum
Çünkü günlük siyasetten,ülkemizde son yıllarda yaşanan kokuşmuşluktan,yalakalıklardan,hukuksuzluklardan,kötülüklerden,kısır siyasi çekişmelerden,bağnazlıktan uzak bir dünya
Bu forumun Doğa,gezi,kamp,karavan vb. İbaret olması gerekiyor
Lütfen bu konuda kimse başka bir cevap yazmasın
Lütfen bu forumda siyasi görüşlerinizi belirtmeyin
Yoksa hepimizin zevk aldığı,bazen kaçış noktamız olan bu tatlı eğlence dejenere olur ve biter
Eğer siyasi dolgunluğunuzu dökmek,içinizi ve siyasi fikrinizi paylaşmak ihtiyacınız varsa bunu ona uygun bir forumda yapınız

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ve
.
Ben de ayni şekilde düşünüyorum. Gayet doğru düşünceler.

Hani diyorum bu kıymetli başlığa ayni minvalde devam etsek.
Günlük siyasete saplanırsak bir yere varamayız bence. :yum:

Haksız mıyım ?
Sn. Çelebiye bu düzgün cevabı için teşekkür ederim.
Altındaki cevaptaki üslübu da beğenmediğimi ifade etmek zorundayım.
Cevap da vermeyeceğim.

BİR YOLCU GEMİSİ OKYANUSTA 1000 KİŞİ İLE SEYREDERKEN KAPTAN ÖLÜR.GEMİYİ KİMİN KULLANACAĞINI BELİRLEMEK İÇİN OYLAMA YAPILIR(DEMOKRASI GEREĞİ)ÇOĞUNLUK SECSİN DİYE.ADAYLAR ARASINDA 1.ÜNLÜ AMA BİLGİSİZ BİRİ.2.CARKCIBAŞI AMA ÜNLÜ OLMAYAN BİRİ VARDIR.YOLCULAR ÜNLÜ OLANIN KAPTAN OLMASINI İSTER VE ONU SEÇER.GEMİNİN SONUNU DÜŞÜNÜN.

Sevgili Hüseyin Bey,

Yoksa hep muhalefet..
Biz de utanmadan;
Vah ki, ne vahh !!!

Ayakta alkışlıyorum!!

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Tahir Bey, foruma hoş geldiniz.

Bu kadar evrak, ödenen para ve kaybedilen zaman. Alman karavan forumda anlatsam şaka yapıyorsun derler. Çünkü Almanya‘da çeki demiri için, ne ruhsata kayıt, ne tescile, ne projeye ne de Tüv’e gitmeye gerek var. Yanımızda sadece çeki demirinin aracımıza uygunluk belgesini bulundurmamız gerek.

- Bizde nedense her şey prosedür/zaman/para... Bir kurtulamadık şu hantallıktan gitti.. :(

BİR YOLCU GEMİSİ OKYANUSTA 1000 KİŞİ İLE SEYREDERKEN KAPTAN ÖLÜR.GEMİYİ KİMİN KULLANACAĞINI BELİRLEMEK İÇİN OYLAMA YAPILIR(DEMOKRASI GEREĞİ)ÇOĞUNLUK SECSİN DİYE.ADAYLAR ARASINDA 1.ÜNLÜ AMA BİLGİSİZ BİRİ.2.CARKCIBAŞI AMA ÜNLÜ OLMAYAN BİRİ VARDIR.YOLCULAR ÜNLÜ OLANIN KAPTAN OLMASINI İSTER VE ONU SEÇER.GEMİNİN SONUNU DÜŞÜNÜN.

-hehehe.. güzelmiş.. ben de kaptan oldugum için söylemeden geçmeyeyim dedim;
Geminin sorumlusu kaptandır fakat acil durumda geminin kontrolunu sağlayacak 1.zabit, 2.zabit ve 3.zabit de gemiyi sevk ve idare edebilecek durumdadır. Kaptan bunlardan yetkili ve deneyimli olduğu için Kaptandır. Çarkçıbaşı gemide başmühendislik yapar makine ve teknik konularda bilgilidir. Fakat Güverte ve Makine personelinin okulda gördüğü dersler farklı olduğundan dolayı gemi sevk ve idaresi konusunda yukarıda sayılan zabitlerden daha az bilgi sahibidir. Haa, seçilen ünlünün en azından bir yat kaptanlığı ehliyeti var mıdır bilinmez ama Çarkçıbaşının ondan daha deneyimli olduğu muhakkaktır.. :smiley:)

Konu başka yerlere kaymış
1900tl demire verdim montaj ve plan proje dahil plan proje cıkınca tse gidicem ruhsat değişicek bakalım nekadar tutacak

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR