CB Kullanımı Hakkında..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan BolbuzJack Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 50
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,813
Ynt: CB Kullanımı Hakkında..

GezenGen' Alıntı:
Jandarma kesin dinliyorsa işe yarayabilir gerçekten acil durumlarda..
Mahmut bey artık kurum bazında dinleme yapılmadığını söyledi,
Demek ki acil durumlarda sesimizi duyurmamız gerekecek,
Arazide beraber hareket eden araçlar için bir sorun yok,
ama tek kalırsak ,tepelik bir yere çıkıp taksici veya sucu arayabiliriz, ;D ;D ;D
yada bizim gibi CB yi yeniden tanıyan insanlara denk gelebiliriz.

Etiketler

yazargezeryolçizer' Alıntı:
Mahmut bey artık kurum bazında dinleme yapılmadığını söyledi,
Demek ki acil durumlarda sesimizi duyurmamız gerekecek,
Arazide beraber hareket eden araçlar için bir sorun yok,
ama tek kalırsak ,tepelik bir yere çıkıp taksici veya sucu arayabiliriz, ;D ;D ;D
yada bizim gibi CB yi yeniden tanıyan insanlara denk gelebiliriz.

muhabbeti yakalarsa illaki dinler Adamin isi gucu yok vakit gecer isde :smiley: :smiley:

Kerim abi selamlar ,

Am tercih edilmiyor diye birşey yok aslında . Ama bizim standartlarımız Fm kullanmaya izin veriyor ve FM daha net bir ses kalitesi sağlıyor . ABD de FCC band genişliği fazla olduğunu belirterek(yani frekansta fazla yer kapladığından) kendi standartlarında FM e izin vermiyor .

Kolluk bu cihazları kaldırdı . Hala açık tutuan bir karakol var mıdır ? Zannetmiyorum açıkçası ...

Desenize artık başka şeyler dinleniyor teknolojiye paralel olarak ::smiley:

Barış selamlar,
bir soru daha sorayım ;D
AM den daha uzun mesafeler görüşmek mümkün diye duymuştum,bu doğrumudur.

AM-FM görüşme mesafesi açısında ciddi bir farklılık göstermez . Asıl uzak mesafe görüşme imkanı tanıyan mod SSB dir . SSB tek kenar band kullandığından bütün güç buraya yüklenmiş olur ve mesafeler uzar . Son kısım biraz teknik oldu aslında ama basitçe böyle teferrutına girmiyim çıkamayız yazarak :smiley:

ssbman' Alıntı:
AM-FM görüşme mesafesi açısında ciddi bir farklılık göstermez . Asıl uzak mesafe görüşme imkanı tanıyan mod SSB dir . SSB tek kenar band kullandığından bütün güç buraya yüklenmiş olur ve mesafeler uzar . Son kısım biraz teknik oldu aslında ama basitçe böyle teferrutına girmiyim çıkamayız yazarak :smiley:
;D ;D ;D
evet haklısın,
seni bir elime geçireyim ,kafanı kazana çevireceğim, ;D ;D ;D
bilgiler için çok teşekkür ederim.

Barış selamlar,
bir soru daha sorayım ;D
AM den daha uzun mesafeler görüşmek mümkün diye duymuştum,bu doğrumudur.
AM modulasyon türünde daha uzun mesafe görüşmek şöyleki mümkün AM FM e göre dip gürültüsü azdır dolayısı ile çok düşük sinyalde gelenleri bile duymak biraz daha kolay olur.zira uçaklar yani air band AM dir..Barış beyin dediği gibi aynı frekansta daha uzun mesafe ancak ssb veya lsb modulasyon türü ile mümkündür

Mahmut Bey Türkiyede AM neden tercih edilmiyor,
ABD den gelen cihazlarda özellikle AM bandı bulunuyor.
türkiyede AM tercih edilmemesinin başlıca sebebi sabit (evde veya işyerinde) kullanan kişilerin komşunun telefon radyo,tv gibi elektronik cıhazlarından kendi sesleri duyulunca tahmin edersinizki hiç hoş durumlar olmaz :smiley: bundan ötürü bu konuda kesin çözüm olan FM modulasyonunu kullanmaya gayret ederler.diğer bir sebebi de avrupadaki cb kullanıcıları en çok FM kullandığı içindir.. (hava şartları müsait olduğunda avrupa veya başka bir il ile yanınızdaymış gibi konuşabilirsiniz)

Selamlar ,
Ciddi fark göstergemz demiştim biraz açsam sanırım daha iyi olur . Am in Fm e göre biraz daha uzak görüşmek ihtimali vardır . Ama bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği hava , coğrafya , çevre şekilleri(bina,ağaç) gibi durumlara bağlıdır . AM yansımalar da , yansıma sonrası bir miktar daha güçlü de çıkabiliyor . Ama hiçbir modülasyon tipi SSB tekniğine yaklaşamıyor bile tabi ki .

Mahmut hocam açıklamalar için teşekkürler . Ben biraz üstü kapalı yazmışım sanırım :smiley:

Bende bir adet AM band araç telsizi,
Bir adette Midland alan 42 var,
Fm,araç anteninden çıkış yapmak için,el telsizini de araç antenine bağlamak istiyorum.
Bu 2 telsizi aynı anda araç antenine bağlayabilirmiyim,

http://www.universal-radio.com/catalog/switch/3818.html

Linkteki gibi switch le kullanılabilir mesela . Ama çok çeşitli swtichler var . Tek yönlü çalışanları var vs .

Yalnız . Araya konan her parça gibi bunlarda kayıp yani zayıflama anlamına gelir . Bence pek te gerekli değildir . Ben olsam ve araç içinde el cihazı türü birşeyi de mutlak kullanmak istesem . Ufak bir anten koyarım aracın dışına ona bağlarım . Daha iyisi olsun diye düşünürsem ikinci anteni takarım .

ssbman' Alıntı:
http://www.universal-radio.com/catalog/switch/3818.html

Linkteki gibi switch le kullanılabilir mesela . Ama çok çeşitli swtichler var . Tek yönlü çalışanları var vs .

Yalnız . Araya konan her parça gibi bunlarda kayıp yani zayıflama anlamına gelir . Bence pek te gerekli değildir . Ben olsam ve araç içinde el cihazı türü birşeyi de mutlak kullanmak istesem . Ufak bir anten koyarım aracın dışına ona bağlarım . Daha iyisi olsun diye düşünürsem ikinci anteni takarım .
Barış bana da daha mantıklı geldi 2. anten ,
Manyetik diplikli bir tane alıp her yere de taşıyabilirim,

Manyetik diplik olur , sabir olur(bir aparat yada gronda ile) . Eme bence de güzel çözüm olur . Tabi bazı insanların arabanın hertarafı anten oldu gibi bir endişesi var . Bakış açısı , haklı olabilir . Ama ben o açıdan bakamıyorum , Benim aracın üstü anten tarlası , hatta birkısmını söktüm hala 3 tane var :D Şimdi de çeki demirine akuple demonte anten direği yaptırma aşamasındayım . Özet : 1 antenin nesi var , 2 antenin sesi var . Fazla anten göz çıkarmaz . Gerektiği kadar anten takmak en güzeli :D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,520
Kayıtlı Üye Sayımız
172,178
Kaydolan Son Üyemiz
sakaryalee5454

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR