Bu Kasabada Plastik Su Şişeleri Yasak

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ALPASLAN84 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,010

ALPASLAN84

Ana Kamp
Yer
MERSİN TARSUS
Avustralya'daki bir kasaba Bundanoon... Bu kasabaların sakinleri son günlerde hayli telaşlılar.

Bu telaşın nedeni ise kasabanın aldığı önemli bir karar onuruna düzenlenen tören. Bu tören kasabanın marketlerinin raflarından plastik su şişelerinin kaldırılması onuruna yapıldı.

Kasabada plastik su şişesi kullanımı yasaklandı. Bu yasağı kasabanın esnafı da destekliyor.

Plastik su şişelerinin yerini tekrar kullanılabilir su mataraları alıyor.

Bundanoon'da plastik su şişelerinin kaldırılması için yapılan kampanyanın sözcüsü John Dee şunları söylüyor: "Politikacılar iklim değişikliği ile ilgili uğraşırken biz burada bir kasaba halkı olarak yerel düzeyde de bir şeylerin yapılabileceğini göstermek istedik. Bizim bu kararımız önemli bir fark yaratacak."

Aslında kasabada su şişelerinin yasaklanmasının bir başka nedeni daha var. O da Sidney'deki bir su firmasının Bundanoon'a gelip oradaki su kaynaklarından su alıp şişeleyip, satmayı planlaması... Kasaba sakinlerinden Huw Kingston, "Bu fikir bizi çılgına çevirdi. Suyu buradan alıp, kamyonlarla Sidney'e götürecekler. Sonra da plastik şişelere doldurup buraya geri getirecekler."

Plastik şişelerdeki su satımı, çok fazla enerji tüketilmesi ve ardından plastik şişelerin de büyük bir kirlilik yaratması nedenleriyle çevrecilerin de tepkisini çekiyordu.

Etiketler

Ynt: Bu Kasabada Plastik Su Şişeleri Yasak

Bizim buralarda olması zor ihtimal :(
Ama biz yaparsak bu etrafa yayılır.
Bence biz başlayalım pet şişe kullanmamaya.
Bir kişi de olsa kardır :smiley:

Pet şişe su aldığınızda, aynı zamanda pet şişe de almış oluyorsunuz. Ve bu da çevreye zarar olarak geri dönüyor.. Ancak çözüm tartışılır.

bence de bu konuda birşeyler yapmalı...ama önce çözüm önerisi bulmamız lazım..matara kullanımını yaygınlaştırmak için neler yapabiliriz ??

mataralarını çeşmeden mi dolduracaklar yoksa her seferinde tekrar kullanılabilir matara mı alacaklar o da olmadı herkes evinden suyuyla mı çıkacak çevreci ama kullanışsız bi öneri teoride güzel pratikde imkansız önerme

medford kardeşim umarım dedeleriniz yaşıyordur size en iyi cevabı onlar verir kanımca.eskiden pet şişe varmıydı ki imkansız diyorsunuz ;)

dedemler gittkleri yere testilerini götürüyomuş hem suyu soguk tutuyo hem de çok su alıyo ama günümüz koşuşturmacasında büyükşehirlerde elinde matara ile dolaşmak zor olur yoksa benim imkansız demem küçük kasabalar için geçerli degil

umarım sözümü yanlış anlamıdn ve şaka mahiyetende söylediğimin farkındasındır.demekki neymiş istenirse matara taşınabilirmiş ayrıca haberde de kasabadan bahsediliyor büyük şehirden değil.saygılarımla :D

Çok güzel bir uygulama olmuş gerçi nedeni biraz saçma ama sonuç itibarı ile tebrik ediyorum en çok kiirlilik yaratanlardan biri olan pet şişeleri kullanmamak dünyanın biraz daha rahat nefes alması sağlanacaktır ...

Bende burada (mudurnu/bolu)belediye başkanımıza poşet konusunda bir öneri getirmiştim.
aldığım cevap,olumlu fakat file yapılıp ücretsiz olarak dağıtmayı düşündüklerini söyledi artı kese kağıdı ile çözüm düşündüklerini belirtti.
Umarım kısa sürede uygulamaya geçilir..
Pet şişe konusu,meşrubatlar konusundan başlanmalı öncelikle ve suların doğada kısa sürede kaybolabilen kutularda pazarlanmalı diye düşünüyorum..

Geçenlerde yaptığımız offroad gezisinde devletimizin yaptığı ağaçlandırma çalışmasında fidelerin saksı niyetine kullanılan poşetlerinin, fideler ekildikten sonra toplanmadan ağaçlandırma sahasının terk edildiğini gördüm. Binlerce poşet rüzgarla dağılmıştı her tarafa.Tam kaş yaparke göz çıkarma misaliydi.
Bence bürokrasideki ve toplumdaki kafaya geçen siyah poşetleri toplamak lazım önce. Toplumda çevre bilinci oluşturulmalı ve geri dönüşüm mevzusunu ivedi şekilde hayata geçirilmeli.
Bence bu konu ; hükümetlerin en önemli projesi olmalı . Ama hayallerde kalıyor malesef.

yavuz-çelikel' Alıntı:
Geçenlerde yaptığımız offroad gezisinde devletimizin yaptığı ağaçlandırma çalışmasında fidelerin saksı niyetine kullanılan poşetlerinin, fideler ekildikten sonra toplanmadan ağaçlandırma sahasının terk edildiğini gördüm. Binlerce poşet rüzgarla dağılmıştı her tarafa.Tam kaş yaparke göz çıkarma misaliydi.
Bence bürokrasideki ve toplumdaki kafaya geçen siyah poşetleri toplamak lazım önce. Toplumda çevre bilinci oluşturulmalı ve geri dönüşüm mevzusunu ivedi şekilde hayata geçirilmeli.
Bence bu konu ; hükümetlerin en önemli projesi olmalı . Ama hayallerde kalıyor malesef.
Merhabalar üstadım;duyarlılığınızdan dolayı kutlarım.
Merak etmeyiniz fidanların poşetlrinden dolayı'ki onlar doğada en fazla bir kaç yıl kalırlar ;çünkü güneş ışığına dayanıksızdırlar siyah fide naylonları..
Selam ve saygılar..

koroglu1414' Alıntı:
Merhabalar üstadım;duyarlılığınızdan dolayı kutlarım.
Merak etmeyiniz fidanların poşetlrinden dolayı'ki onlar doğada en fazla bir kaç yıl kalırlar ;çünkü güneş ışığına dayanıksızdırlar siyah fide naylonları..
Selam ve saygılar..

cevabınız için teşekkürler.
Fide poşetlerinin durumu inşallah dediğiniz gibidir..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,519
Kayıtlı Üye Sayımız
172,177
Kaydolan Son Üyemiz
cengoboy

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR