Başlangıç Motosikleti Tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan SUVARİ Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 96
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 75,302
Harun abimizin boyu kilosu uygun ama tecrübe eksikliği var. 650'lik bir GS her ne kadar selesi alçak olsa bile ağır motordur, trafikte sıkıntı yaratabilir.
CBF150 tarzı motorlar iyidir, enduro motorlar gibi agresif değildirler fakat asvalt harici kullanmak zordur, engebeye toprak yola çukura gelmezler.

Ben HONDA XL200 kullanıyorum gayet menunum. Endurolar, oturma pozisyonu nedeniyle komtrolu kolaydır. Trafikte veya arazide kullanıcıyı yormaz, hakimiyet sağlar. Daha sonra, tecrübe arttınca F650 GS'ye geçebilir diye düşünüyorum.

Ne kadar bütçe ayırdınız motosiklete?

Etiketler
mrtvural' Alıntı:
Harun abimizin boyu kilosu uygun ama tecrübe eksikliği var. 650'lik bir GS her ne kadar selesi alçak olsa bile ağır motordur, trafikte sıkıntı yaratabilir.
CBF150 tarzı motorlar iyidir, enduro motorlar gibi agresif değildirler fakat asvalt harici kullanmak zordur, engebeye toprak yola çukura gelmezler.

Ben HONDA XL200 kullanıyorum gayet menunum. Endurolar, oturma pozisyonu nedeniyle komtrolu kolaydır. Trafikte veya arazide kullanıcıyı yormaz, hakimiyet sağlar. Daha sonra, tecrübe arttınca F650 GS'ye geçebilir diye düşünüyorum.

Ne kadar bütçe ayırdınız motosiklete?
ayırmış olduğum en fazla 10 bin tl başlangıç için evet söylediğiniz gibi tecrübe eksiğim var önce biraz pişmem gerekli ama bunuda çok küçük bir motorla yapmak istemiyorum açıkcası

murgurkan' Alıntı:
Bence iyi biryerden alacağınız eğitim ile 650 lik bir enduro uygun olur. Böyle bir eğitimden sonra f650GS bence iyi bir seçim olabilir.
Bende sizin gibi düşünüyorum KLE 500 yada XT660 ilk aklımdan geçen motorlar fiziğim itibariyle daha uyumlu olacağı kanısındayım, onlarda başlangıç yapmak istiyorum ama çokmu büyük olur?

Bence motoru almadan önce eğitimi alın. Böylelikle eğitim sırasında size hangi motorun uygun olduğuna kendiniz daha doğru olarak karar verebilirsiniz kanaatindeyim.

yaşamadan öğrenilmiyormuş maalesef... başlangıç motoru düşük cc olmalı bence, yaa sen bunu al zaten sıkılacaksın değiştirmek isteyeceksin falan filan.. kesinlikle eğitimi alınmalı ve kesinlikle bu konuda dinlenilecek insanlar iyi seçilmeli.. tecrübeliyim artık ;D sıkıntılı bir süreç oldu benim için ama yaşamadan öğrenilmiyormuş...

Harun Bey Antalya'da sanırım. Antalya'da motorsiklet eğitimi alınabilecek bir yer ben bulamadım. Yani motoru almadan önce eğitim almak için İstanbul'a Honda Eğitim Merkezi'ne veya benzeri bir yere gitmek lazım. Bunun için de ilave bütçe ve zaman lazım. Şu an bende aynı durumdayım.

engnbrone' Alıntı:
Harun Bey Antalya'da sanırım. Antalya'da motorsiklet eğitimi alınabilecek bir yer ben bulamadım. Yani motoru almadan önce eğitim almak için İstanbul'a Honda Eğitim Merkezi'ne veya benzeri bir yere gitmek lazım. Bunun için de ilave bütçe ve zaman lazım. Şu an bende aynı durumdayım.
Antalyada motor kullanıcıları oldukca yaygın ve trafikdeki sürücülerinde motorculara karşı daha alışkan ve anlayışlı davrandıklarını duyuyorum sürekli, motor eğitimi için sanırım burada profosyenel bir destek alma şansım yok gibi ama bu konuda motor kullanan arkadaşlarımın desteğiyle bu işin üstesinden gelecek gibiyim

Selamlar,

Motosiklete başlangıç için vermiş olduğunuz karardan dolayı sizi kutlarım.Motosiklet tarzınızı belirlemişsiniz.Bütçenizde belli.Ancak başlangıç buradaki en büyük handikap.Bu konuda iki fikir var:
Birincisi,istediğiniz büyük cc bir motorla başlayabileceğiniz ve motosiklet kullanmayı bu büyük motorla öğreneceğiniz;ikincisi ise düşük cc bir motosiklette edinilecek bir tecrubeden sonra daha büyük cc'li motosikletlere geçmektir.
Bazı kullanacılar birincisini seçerken genelde ve işin profesyonel kısmı ile ilgilenenlerle beraber bende ikincisini seçtim.125Cc'lik ya da 250Cc'lik bir başlangıç motoru öneririm.Marka konusu sizin bütçenize ve zevkinize kalmıştır.Eğitim almakta tamamen size kalmış.Ancak kendi motorunuzu aldıktan sonra küçük bir eğitim önerebilirim.
Başlangıç olarak seçtiğiniz tarza göre düşünürsek,Honda XL 200,Kawasaki KLR 250,Yamaha XT 125 gibi motosikletler olabilir.Bu tip motosikletlerle edineceğiniz yol,sürüş motosiklete hakimiyet,trafikte sürüş konularındaki tecrubelerden sonra zaten siz kendiniz bir üst hacime geçmeyi isteyeceksiniz.Başlangıç olarak ikinci el bir motosiklet tavsiyemdir.Bu sırada motoru biraz hırpalayabilir,küçük düşüşler olabilir.Alacağınız sıfır kilometre bir aaç yerine ikinci el aldığınızdan dolayı çıkacak arızalar yada küçük kırılmalar sizi üzmeyecektir.Ancak hangi marka model bir motosiklet alacaksanız alın,ilk olarak kendinize kaliteli bir kask alın.Korumalı bir mont,korumalı bir pantalonuda unutmayın...

Beemer' Alıntı:
Selamlar,

Motosiklete başlangıç için vermiş olduğunuz karardan dolayı sizi kutlarım.Motosiklet tarzınızı belirlemişsiniz.Bütçenizde belli.Ancak başlangıç buradaki en büyük handikap.Bu konuda iki fikir var:
Birincisi,istediğiniz büyük cc bir motorla başlayabileceğiniz ve motosiklet kullanmayı bu büyük motorla öğreneceğiniz;ikincisi ise düşük cc bir motosiklette edinilecek bir tecrubeden sonra daha büyük cc'li motosikletlere geçmektir.
Bazı kullanacılar birincisini seçerken genelde ve işin profesyonel kısmı ile ilgilenenlerle beraber bende ikincisini seçtim.125Cc'lik ya da 250Cc'lik bir başlangıç motoru öneririm.Marka konusu sizin bütçenize ve zevkinize kalmıştır.Eğitim almakta tamamen size kalmış.Ancak kendi motorunuzu aldıktan sonra küçük bir eğitim önerebilirim.
Başlangıç olarak seçtiğiniz tarza göre düşünürsek,Honda XL 200,Kawasaki KLR 250,Yamaha XT 125 gibi motosikletler olabilir.Bu tip motosikletlerle edineceğiniz yol,sürüş motosiklete hakimiyet,trafikte sürüş konularındaki tecrubelerden sonra zaten siz kendiniz bir üst hacime geçmeyi isteyeceksiniz.Başlangıç olarak ikinci el bir motosiklet tavsiyemdir.Bu sırada motoru biraz hırpalayabilir,küçük düşüşler olabilir.Alacağınız sıfır kilometre bir aaç yerine ikinci el aldığınızdan dolayı çıkacak arızalar yada küçük kırılmalar sizi üzmeyecektir.Ancak hangi marka model bir motosiklet alacaksanız alın,ilk olarak kendinize kaliteli bir kask alın.Korumalı bir mont,korumalı bir pantalonuda unutmayın...
Sevgili Beemer, önerileriniz için çok teşekkür ederim buradaki eş dostumunda ortak görüşü szinkiyle paralel doğrultuda, aslında ben 2 kere masraf etmeyeyim direk bir tane XT 660 alıp onda öğrenip kavrulup pişeyim diye düşünmüşdüm ama ortak fikir küçükle başlamam konusunda yoğunlaşdı.. işin eğitim kısmına gelince sağolsunlar buradaki motor sahibi kardeşlerim severek yardımcı olacaklarını belirtdiler sanırım işin eğitim konusunuda eş dost vasıtasıyla aşacak gibiyim. işin güvenlik konusuna gelince tabiki sizinde belirttiğiniz gibi koruyucu ekipmanlar öncelikli olacaktır, başlangıç içinde çok acele etmiyorum 2 ay kadar bir zamandan sonra bu işe kışın bolca zaman ayırabileceğim, teşekkürler

aantalya' Alıntı:
Sevgili Beemer, önerileriniz için çok teşekkür ederim buradaki eş dostumunda ortak görüşü szinkiyle paralel doğrultuda, aslında ben 2 kere masraf etmeyeyim direk bir tane XT 660 alıp onda öğrenip kavrulup pişeyim diye düşünmüşdüm ama ortak fikir küçükle başlamam konusunda yoğunlaşdı.. işin eğitim kısmına gelince sağolsunlar buradaki motor sahibi kardeşlerim severek yardımcı olacaklarını belirtdiler sanırım işin eğitim konusunuda eş dost vasıtasıyla aşacak gibiyim. işin güvenlik konusuna gelince tabiki sizinde belirttiğiniz gibi koruyucu ekipmanlar öncelikli olacaktır, başlangıç içinde çok acele etmiyorum 2 ay kadar bir zamandan sonra bu işe kışın bolca zaman ayırabileceğim, teşekkürler

2 kere masraf etmeyeyim direk bir tane XT 660 alıp onda öğreneyim fikrini çok doğru bulmuyorum. Düşük cc li motorlarda pişerek tecrübe edinmek ondan sonra yükseklere tırmanmak sizin olduğu kadar trafikteki diğer araç sahipleri için de çok önemli. Sizin acemiliğiniz ve motora hakim olamayışınız yüzünden bir başka kişi yada kişilerin hayatlarını ve mallarını tehlikeye atacağınızı aklınızdan çıkarmayın lütfen. Motora bindiğiniz her yer bir trafiktir. Dağ başı bile olsa en azından siz varsınız demektir. Neden canınız bahasına masrafı düşünüyorsunuz. Önce can güvenliği.. Antalyada eğitim sıkıntısı olsa da her motorcu bir diğerine yardımı zevkle yapar. Arkadaşlarınıza yada bu siteden öğrenmek istediğiniz her konuyu gönül rahatlığıyla sorabilirsiniz. Bizlerde sora sora öğrendik. Kısaca benim fikrim tekrar ediyorum lütfen sıkılmadan küçükten başlayın ve iyi bir "endurocu" olun.

Selim Gönensin

Sevgili Selim bey, yazdıklarınızda eğitimin önemini vurgulamışsınız sizin düşüncelerinize katılmamak imkansız bir an önce öğrenip yollara düşme hevesi işin asıl kısmını unutmama neden oldu sanırım sizin gibi diğer arkadaşlarda hep önce öğrenmem ve güvenlik konusunda hemfikirdi.. değerli arkadaşların hepsine teşekkür ediyorum doğru yönlendirmelerinizden dolayı.

merhabalar bende gezmeyi seven vede yeni motor heveslisi biri olarak başlangıç motoru araştırıyorum seçeneklerim arasında herkesin olduğu gibi ybr 125 apache vede honda cbf150 arasında kalmıştım apache yi vibrasyon sebebi ile elemiştim doğruyu söylemek gerekirse gönlüm cbf ten yana ama motorun tipi sanki 80 li yıllardan kalmış gibi apache ve ybr uzay filminden cıkmış gibiyken hondaya gelince dedemin zamanlarından kalmış gibi(genede güzel) gerci. bu motoru 2008 yılından beri takip ediyorum tipinde en ufak bi değişiklik olmadı:smiley: honda nın çek cumhuriyeti ve polonya sitelerini ve ufak motorlarını inceledim birde ne göreyim bizim cbf in torunu heralde çok yakısıklı bir 125 lik motor gördüm Türkiye de olsa 1 dakika durmam alırım niye bu modeli Türkiyeye getirmiyorlar anlamadım aşağıda resimleri var..

Bu bizim 80 lerden kalma cbfimiz

Buda eklerin kuland cbf kaz

Cbf'nin kullanımı çok kolaydır , motoru çok sessizdir , saat gibi tıkır tıkır çalışır . Bahsettiğiniz diğer 125'liklere göre daha bi ağır oturaklı durur , enduro havası vardır. Çok fazla da masraf çıkarmaz . Honda bayisi değilim yanlış anlaşılmasın :D hondayla herhangi bir bağım yok . Güzel motosiklettir , başlangıç için idealdir.

Benim için görünüş ikinci planda o yüzden saydığınız tüm özellikler benim cbf i seçmemdeki temel sebeplerdir ötekiler biraz oyuncak gibi duruyor:smiley: zaten kullanım amacımda uzun yol yapmak.Benim için motor amaçtan ziyade araç .Uzun yolda da bana en iyi arkadaşın cbf olacağı kanaatindeyim:smiley:Masraf konusunda da umarım haklısınızdır :smiley: bayi konusunda ise keşke bi bağınız olsaydı bari vade farkından falan yırtardım:smiley::smiley::smiley: bugün bayii aradım 2013 modelleri daha gelmemiş:smiley: belki biraz daha yakışıklı olmuştur.

tavsiyeleriniz içinde teşekkürler:smiley:

Merhaba arkadaşlar ben daha geçen gün 300 km'de Honda CB 125 E aldım ve ilk motor deneyimimi yaşadım. Gayet güzel geldi bana hatta çok uzun yıllardır motor kullanan bir arkadaşım benim motorumu kullandıktan sonra bir tane de ben sıfırından alacağım çok beğendim motoru dedi bir kaç gün sonra honda bayisine almaya gideceğiz. Ben aldığıma pişman olmadım ve motor ile ilgili en ufak bir bilgiye sahip değilken şuan amotör sayılırım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,625
Kayıtlı Üye Sayımız
172,271
Kaydolan Son Üyemiz
flfl112

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR