Arazide ve Asfaltta Sessiz Lastik Önerileriniz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Nejat Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 46
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 28,600
Ynt: Arazide ve Asfaltta Sessiz Lastik Önerileriniz

Bu lastiklerle ilgili çok olumlu söylentiler var fakat ebat çeşitliliği yok.

Etiketler

Kafa karışıklığına artık son.
''tirestest.com adlı bir site var.Bu sitede her marka AT, MT lastiklerin çeşitli 4x4 lerle test sonuçları var. Fakat test sonuçları MT lastik arazide daha iyidir bildiğimizi boşa çıkaracak cinsten. İnceleyin ve şaşırın.

horse' Alıntı:
Kafa karışıklığına artık son.
''tirestest.com adlı bir site var.Bu sitede her marka AT, MT lastiklerin çeşitli 4x4 lerle test sonuçları var. Fakat test sonuçları MT lastik arazide daha iyidir bildiğimizi boşa çıkaracak cinsten. İnceleyin ve şaşırın.

Test sonuçlarına henüz bakmadım ama "MT lastik arazide iyidir" demek doğru değil. MT lastik çamurda iyidir, kumda kötüdür. AT lastik karda kumda MT'den iyidir ama yolda HT lastikten kötüdür. Kısacası zemine uygun araca göre doğru seçilmiş lastik en iyisidir.

Bu test sonuçlarından benim anladığım MT lastik çamur zemin dıışında her zeminde AT lastikden daha kötü performansı var ve bu çamur performansında bile fazla fark yok.

Bu gidişte AT ye dönecez galiba.

Sitede ki veriler çok sağlıklı gelmedi ama fikir verebilir . Genel puanlama kişilerin verdiği oylarla belirleniyor . Yani eşit şartlada test edilip puanlama yapılmış değil . Bu sebeple data çok sağlıklı olamıyor . Ama kullanıcı yorumları çaısından faydalı bir site kesinlikle .

tiretrack bana daha okunaklı ve sağlam geliyor , tavsiye ederim . Aşağıdaki linlte liste halinde görebileceğiniz gibi ,Lastiklere özel test yazılarınıa da ulaşabilirsiniz .
http://www.tirerack.com/tires/surveyresults/index.jsp

Zemine göre lastik seçimi önemli . Ülkemizde Kış ve bahar koşullarında en çok karşılaştığımız zeminler derin kar ve çamur (yoğunlukla çamur) . dolaysıyla araziye çıkılıyorsa Mt lastik önem kazanıyor . Ki bence Hiçbir AT iyi bir MT nin yanına dahi yaklaşamıyor . Tabi bu bağlamda ya iki takım yapıyoruz yada aslfat-ıslak performansından bir miktar feragat etmiş oluyoruz.

horse' Alıntı:
Bu test sonuçlarından benim anladığım MT lastik çamur zemin dıışında her zeminde AT lastikden daha kötü performansı var ve bu çamur performansında bile fazla fark yok.

Bu gidişte AT ye dönecez galiba.

MT çamurda AT'den iyidir, arada fark var. Eğer çamura girmeyecekseniz AT yetebilir, çamura girmeyecekseniz eğer.
Çamurda AT'den iyi asfaltta da sıkıntı çıkarmayan STT'leri de inceleyin derim.

Cooper STT kullanıyorum, çamurda tatminkar performansı var ve asfaltta diğer MT lere göre çok iyi. Ama yazın kullanmayıp ikinci set AT lere geçmeyi planlıyorum. Yazın bu lastikleri kullanmak ömrünü gereksiz yere azaltıyor. :smiley:

camurda offroad yapacaksanız AT almayın. çamurda m/t ile a/t arasında çok fark var. kaldıki m/t lastikler içinde bile birbirleri arasında çamurda fark oluyor.

selam ben aracıma KUMHO KL 78 A/T marka lastik aldım ben de ilk zamanlarda M/T lastik düşünüyordum fakat lastikçide görünce (diş derinliği ve omuz yapısı olarak)fikrimi değiştirdim şu an aracımın asfalt ve arazi performansından çok memnunum sıfır lastik düşünen arkadaşların bu markaya bakmalarında fayda var derim.

red crab' Alıntı:
selam ben aracıma KUMHO KL 78 A/T marka lastik aldım ben de ilk zamanlarda M/T lastik düşünüyordum fakat lastikçide görünce (diş derinliği ve omuz yapısı olarak)fikrimi değiştirdim şu an aracımın asfalt ve arazi performansından çok memnunum sıfır lastik düşünen arkadaşların bu markaya bakmalarında fayda var derim.

asfalt'ta içeri yansıyan ses düzeyi nasıl ?

M/T lastiklerden çok daha konforlu ve sessiz olduğunu söyleyebilirim.İzmir'deyseniz Batı lastikde lastikleri görebilirsiniz ellerinde mevcut diye biliyorum.

red crab' Alıntı:
M/T lastiklerden çok daha konforlu ve sessiz olduğunu söyleyebilirim.İzmir'deyseniz Batı lastikde lastikleri görebilirsiniz ellerinde mevcut diye biliyorum.

bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. izmir'deyim ve yakında tanışırız umarım.

dediğiniz gibi desenler iyi ?

KUMHO KL78 235/75 R15 102T

Create Image

Selamlar. Aracıma cooper sst veya bfgoodrich takmayı düşünüyorum. Haftada 1 arazi gezim olacak buna bakarsak bfgoodrich daha mantıklı duruyor. Ama araziye çıkıncada cooper sst. İkinide kullanan arkadaşlara sorum şu .
Asfaltta cooper ile bf arasında ses olarak bariz derecede hissedilir fark varmı? Yada tersi arazide cooper ile bf arasında bariz derecede hissedilir fark varmı ?

Sessiz bir lastik değil tam tersine sesli bir lastik bendeki ;)

IMG 6599

Nejat' Alıntı:
bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. izmir'deyim ve yakında tanışırız umarım.

dediğiniz gibi desenler iyi ?

KUMHO KL78 235/75 R15 102T

bende aynı desen var. benimki Marshall Venture, bir rivayete göre Kumho venture ile marshall venture aynı imiş.. Asfaltta Sessiz ama arazi performansı beklemeyin.

tahaozak' Alıntı:
Selamlar. Aracıma cooper sst veya bfgoodrich takmayı düşünüyorum. Haftada 1 arazi gezim olacak buna bakarsak bfgoodrich daha mantıklı duruyor. Ama araziye çıkıncada cooper sst. İkinide kullanan arkadaşlara sorum şu .
Asfaltta cooper ile bf arasında ses olarak bariz derecede hissedilir fark varmı? Yada tersi arazide cooper ile bf arasında bariz derecede hissedilir fark varmı ?

Kışın BF AT ile off road yapmanız imkansız. Yazın süperdir ama

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,458
Kayıtlı Üye Sayımız
172,113
Kaydolan Son Üyemiz
KhanDeep

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR