Araca Ampermetre Bağlamak

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan barışözgür Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 44
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,093

Etiketler

İkinci voltaj kaynağı diye bir şey yok.akünün voltajı elektronik aksamı çalıştırmaya yeter.Pozitiften akım ölçmek gibi bir kavramda yok zaten.
Şönt denen şey aslında degeri çok küçük olan bir dirençtir.Biz bu şöntün üstünden akım geçirmeye başlayınca akımın degerine göre bu şöntün iki ucunda bir voltaj farkı doğar işte bizim alette bize akım ölçüyorum derken aslında şöntün üstündeki voltaj farkını ölçer ama bize bunu amper diye söyler.İşte ampermetre diye geçinen bu doğru akım voltajı ölçen aletin uçlarını şöntün üstünde oluşan voltaja göre dogru uç ile okursan (+) degerli rakam yazar,ters uçla okursan (-) degerli rakam yazar.Bu normaldir çünkü zaten akünün hangi kutup başına takarsan tak ya aku dolarken dogru yön olacaktır yada boşalırken.Yani senin kafana taktığın gibi pozitiften amper ölçmek diye bir durum, olay,kavram zaten yoktur.
sen illede marşa basarken aküden çıkan yüksek akımıda okumak istiyorum diyorsan bu dert değil ki .Önce marşa basarken aküden kaç amper çekildiğini araştır bul diyelim ki 100 amper çekiliyor eh sende o zaman iki adet 50 amperlik alet alıver gitsin.Bunları arabanın kutup başına parelel bağlarsın içeridede iki gösterge olur sen marsa bastığında (-40) +(-40) gösterirse demek ki marş motoru 80 amper çekiyormuş dersin.Motor çalışınca akü dolmaya başlarken de (+8)+ (+8) değer görünce hımmmmm akü 16 amperle şaj oluyor dersin.Her iki göstergede de akü voltajı aynı degeri gösterir.
Tabi iki şöntü kutup başına parelel bağlayıp sonra öbür uçlarınıda ana kabloya parelel bağlamayı inşallah yaparsın.önemli olan sönte bağlanacak akım ölçme uçlarını doğru bağlamakta.
Çay borcun ikiye çıktı.
sevgili büyüğüm, isminizi bilmiyorum kusura bakmayın değerli abim ..

bir kez daha söylemek isterim şönt direncinin nasıl bağlandığı ne işe yaradığını biliyorum. ama yinede değerli yorumlarınız için teşekkür ederim .

benim asıl istemediğim ampermetrenin klasik analog olanından değilde satın aldığım gibi hem volt hemde amperi gösteren dijital bir gösterge olması.
fakat şu ana kadar bu dijital göstergenin zorluğu ampermetreyi sadece negatif hat üzerinden ölçmesi ki bu benim en son istediğim şey. sebebi daha öncede belirttiğim gibi marş motoru çalıştığı anda oluşan çok yüksek akımın hazırladığım bütün herşeyi mahvedecek olması.

buna alternatif olarak sigorta çıkışına amperi bağlamak istiyorum.buda sadece pozitif hatta koyabildiğim ampermetre ile mümkün olacak.
çay hakkınız sonsuz :smiley:

Yahu kaç kere söyledim be arkadaşım hangi hattan ölçersen ölç aynı değeri okursun.Çünkü sonuçta şönnt dediğimiz direnç üstünden akımı geçiriyorsun söntün iki ucu arasında voltaj farkı oluşuyor senin aletinde o voltaj farkını VOLTAJ olarak okuyup sana amper diye gösteriyor .Alet böyle çalışıyor. YİNE SÖYLÜYORUM ŞÖNTLÜ AMPERMETRELERDE ÖNEMLİ OLAN ÖLÇÜLECEK ALETİN ÇEKTİĞİ AKIMIN ŞÖNTÜN ÜSTÜNDEN GEÇMESİDİR.AKIMIN KABLODAN GEÇERKEN POZİTİFİ NEĞATİFİ YOKTUR.
Ölçmek istediğin aletin sigorta ucunu siğortadan ayır araya şöntü koy kiş tamamdır.
ARKADAŞIM YAZDIKLARIMA NEDEN İNANMIYORSUN,BEN SANA YARDIM ETMEK İSTİYORUM SEN SÖYLEDİKLERİMİ KULAK ARKASI EDİYORSUN.Yardım etmeye çalıştıkça sana anlattıklarımın yanlış degersiz miş gibi tavır takınıyorsun.

Son düzenleme:

merhaba bunu yaşam aküsü için kullanıyorsunuz doğrumudur..?

çünkü bakınız burdaki şemada da amper negatif hattan ölçülmektre..
Barış Bey, negatif hattan ölçümde kullanacağınız şöntün dayanma sınırlarını öğrenmeniz lazım. Bulabilirseniz 500-600A akıma kısa süre de olsa dayanabilecek bir şönt olması gerekiyor. 50A 75mV olan bir şöntte aslında dayanma akımı daha yüksektir. Verilen 50A 75mV değeri anma değeridir yani sürekli olarak çalışabileceği değerdir. Bu şöntün bir de max akım değerinin olması lazım. Bu sönt için 50A'de 75mV olduğuna göre 400A'de 600mV gerilim oluşturur. Aslında ısındığında biraz daha fazla gerilim oluşturur tabiki. Marş esnasında oluşan akıma dayanabilmesi için biraz daha büyük güçteki bir şönte ihtiyacımız olacaktır. Şönt üzerinde 50A'de 3.75W oluşurken 400A'de aynı şöntte 240W oluşur dolayısıyla hızla kızarıp sigorta gibi eriyecektir. 600mV gerilim ampermetrenize zarar vermezken şöntün eriyip kopması durumunda; ampermetreye 600mV yerine doğrudan 12V gelecek ve ampermetrede ilave koruma yoksa bozulacaktır.

Gerekirse daha yüksek değerli bir şönt koyarak da çözüme gidilebilir. Bu durumda okuduğunuz değer gerçek değerin altında gözükecektir. Bu duruma benzer bir çözüm de akünün - hattını şaseye bağlayan kabloyu şönt gibi kullanmak olabilir. Bu durumda dayanma akımı sorunumuz olmaz ama oluşan gerilimi bir elektronik devreyle yükseltmemiz gerekebilir.

+ hatta takacağınız şönt için ona göre tasarlanmış veya voltmetreden ayrı bir ampermetre kullanmak en basit çözüm. Bu ampermetre - hatta göre yapılmış olsa bile şöntü + ya koyarak, izole dc/dc konvertör ile besleyerek kullanılabilir. Aslında en iyisi analog ampermetre kullanmak.

Büyük boyutlu şöntten kurtaracak başka bir çözüm de hall sensör tekniğiyle üretilmiş olan akım sensörü kullanmak. Bunlar izole olduğundan istediğiniz yerde kullanabiliyorsunuz. Ancak elektronikle daha fazla haşır neşir olmak gerekiyor.
File:IC CurrentSensor.jpg - Wikimedia Commons

Son düzenleme:

Sevgili fsirin sizinde bildiğiniz gibi şöntlü ampermetrede 4 hat kavramı yani şöntün içinde akımın ne tarafa dogru akacagı diye bir durum yoktur.Elektrikle çalışan bir aletin tükettiği akımı ölçebilmek için bu aletin kullandığı kablonun bir yeri uygun şekilde açılır araya şönt bağlanır,akım geçince voltaj düşümü okunur işlem olur biter yahu bunun artı hattı eksi hattı olurmu?

Barış bey araçların tesisatına özellikle araya birşeyler sokmak (direnç mirenç) çok sıkıntı. Doğru akım ve 5-600A birden boşaltabilen akü büyük sıkıntı Allah vermesin aracı yakarsın.
Siz cebini ze 100-150 tl koyup eleltrik malzemesi satan bir mağazaya gidip bir
PENS AMPERMETRE alın mandallı olarak istediğiniz kablodan geçen akımı+ voltaj+ omaj vs. güvenle ölçersin. 50 TL YE OLANLARDA VAR uni-t . Pekala iş de görür. Haydi kolay gelsin.

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sevgili fsirin sizinde bildiğiniz gibi şöntlü ampermetrede 4 hat kavramı yani şöntün içinde akımın ne tarafa dogru akacagı diye bir durum yoktur.Elektrikle çalışan bir aletin tükettiği akımı ölçebilmek için bu aletin kullandığı kablonun bir yeri uygun şekilde açılır araya şönt bağlanır,akım geçince voltaj düşümü okunur işlem olur biter yahu bunun artı hattı eksi hattı olurmu?
Tamam dediğiniz izole ölçüm sistemleri için doğru. Mesela pilli ölçü aleti veya analog ampermetre gibi sistemlerde sorun yok. Devre tasarımında ampermetreyi besleyen gerilim kaynağı ile ölçü uçları arası uygun tasarlanmadıysa sorun çıkacaktır. Barış Bey şöntü + hatta taktığında ampermetrenin bozulmuş olmasıyla tasarımda bu kadar esnek düşünülmediği görülüyor.

Örnek olarak elimizdeki ampermetrede 12V besleme ucu 2 adet de ampermetre şönt ucu olsun. Ampermetremiz çalışma gerilimini 12V uçları üzerinden alırken akımı akım giriş kablolarından alacaktır. Burada teorik olarak akım ve besleme uçları bağımsız gibi görülse de giriş uçlarına uygulanan değerin ölçü devresinin besleme gerilim sınırları içinde kalması gerekiyor. Ölçü devremiz 5V ile çalışıyorsa bunun üzerinde giriş gerilimi uygulayamıyoruz. Ortak mod fark amplifikatörü gibi tekniklerle daha yukarıdaki akım işareti gerilim örneği aşağı çekilebiliyor ama yine de bunun her zaman bir sınırı olacaktır. Yani devrede bunun için birşeyler yapılmış olması gerekiyor. Varsa sorun yok kullanılabiliyor.

Ampermetre

Prensip şema bunun gibi birşey. Akım ölçü uçlarındaki gerilim eğer - taraftaftaki akımı ölçüyorsak 0V civarında yani sorun yok. Ama +12V üzerindeki akımı ölçüyorsak giriş devresine +12V uygulamış oluruz. Bu değere dayanıp doğrudan ölçecek şekilde yapıldıysa sorun yok ama genelde uygun olmuyor.

Son düzenleme:

Bu şöntlü ölçü aletlerinde bağımsız besleme voltajı kavramı var yani aletin 4 adet kablosu var ikisi çihazın çalışması için gerekli olan voltaj bu kablolardan sağlanır ve genellikle bu çihazların çalışma voltajı yelpazesi epey geniştir.(0-24) aralığı gibi. Diger iki uç ise sadece şöntün üstündeki voltajı okumak içindir.Böyle olduğu için negativ pozitiv hat gibi bir kavramda bu aletin montajında yoktur.

Yahu kaç kere söyledim be arkadaşım hangi hattan ölçersen ölç aynı değeri okursun.Çünkü sonuçta şönnt dediğimiz direnç üstünden akımı geçiriyorsun söntün iki ucu arasında voltaj farkı oluşuyor senin aletinde o voltaj farkını VOLTAJ olarak okuyup sana amper diye gösteriyor .Alet böyle çalışıyor. YİNE SÖYLÜYORUM ŞÖNTLÜ AMPERMETRELERDE ÖNEMLİ OLAN ÖLÇÜLECEK ALETİN ÇEKTİĞİ AKIMIN ŞÖNTÜN ÜSTÜNDEN GEÇMESİDİR.AKIMIN KABLODAN GEÇERKEN POZİTİFİ NEĞATİFİ YOKTUR.
Ölçmek istediğin aletin sigorta ucunu siğortadan ayır araya şöntü koy kiş tamamdır.
ARKADAŞIM YAZDIKLARIMA NEDEN İNANMIYORSUN,BEN SANA YARDIM ETMEK İSTİYORUM SEN SÖYLEDİKLERİMİ KULAK ARKASI EDİYORSUN.Yardım etmeye çalıştıkça sana anlattıklarımın yanlış degersiz miş gibi tavır takınıyorsun.
Tamam dediğiniz izole ölçüm sistemleri için doğru. Mesela pilli ölçü aleti veya analog ampermetre gibi sistemlerde sorun yok. Devre tasarımında ampermetreyi besleyen gerilim kaynağı ile ölçü uçları arası uygun tasarlanmadıysa sorun çıkacaktır. Barış Bey şöntü + hatta taktığında ampermetrenin bozulmuş olmasıyla tasarımda bu kadar esnek düşünülmediği görülüyor.

Örnek olarak elimizdeki ampermetrede 12V besleme ucu 2 adet de ampermetre şönt ucu olsun. Ampermetremiz çalışma gerilimini 12V uçları üzerinden alırken akımı akım giriş kablolarından alacaktır. Burada teorik olarak akım ve besleme uçları bağımsız gibi görülse de giriş uçlarına uygulanan değerin ölçü devresinin besleme gerilim sınırları içinde kalması gerekiyor. Ölçü devremiz 5V ile çalışıyorsa bunun üzerinde giriş gerilimi uygulayamıyoruz. Ortak mod fark amplifikatörü gibi tekniklerle daha yukarıdaki akım işareti gerilim örneği aşağı çekilebiliyor ama yine de bunun her zaman bir sınırı olacaktır. Yani devrede bunun için birşeyler yapılmış olması gerekiyor. Varsa sorun yok kullanılabiliyor.

Ekli dosyayı görüntüle 57670

Prensip şema bunun gibi birşey. Akım ölçü uçlarındaki gerilim eğer - taraftaftaki akımı ölçüyorsak 0V civarında yani sorun yok. Ama +12V üzerindeki akımı ölçüyorsak giriş devresine +12V uygulamış oluruz. Bu değere dayanıp doğrudan ölçecek şekilde yapıldıysa sorun yok ama genelde uygun olmuyor.

Ekli dosyayı görüntüle 57670

teşekkür ederim

Bu şöntlü ölçü aletlerinde bağımsız besleme voltajı kavramı var yani aletin 4 adet kablosu var ikisi çihazın çalışması için gerekli olan voltaj bu kablolardan sağlanır ve genellikle bu çihazların çalışma voltajı yelpazesi epey geniştir.(0-24) aralığı gibi. Diger iki uç ise sadece şöntün üstündeki voltajı okumak içindir.Böyle olduğu için negativ pozitiv hat gibi bir kavramda bu aletin montajında yoktur.
yardımlarınız için teşekkür edeim fakat kulak asmazlığı değil olay

sanırım tam anlatamadım dediklerimi

son yazdığınızda olduğu gibi
ölçüm yapan alet hem besleme voltajı alıyor hemde bağladığınız devre üzerinde amper ölçümü yapıyor.

aletin sıkıntısı ise şu
basit düşünürsek
9v bir pil ile göstergeyi çalıştırdık
fakat aküyü ölçmek istiyoruz
sizinde dediğiniz gibi ampermetreye ister pozitif ister negatif hat üzerinden seri bağlıyoruz amper ölçümü mümkün oluyor. voltaj ölçümü içinde bir kablo daha var onuda akünün pozitif hattına bağlıyorsunuz .

olay çözümleniyor.

sıkıntı şurda bne 9 v pil takmak istemiyorum. yani tek kaynak olan aküden herşeyi hallettmek istiyorum.
2 tane almış olduğum ölçüm aletleri bana hem voltajı ölçerken hemde ampermetreyi pozitif hattan alma imkanı vermiyor buna göre dizayn edilmemiş.

ben niye pozitif hattan amper ölçmek istiyorum... araç çalıştırıken marş motorunun çektiği yüksek akımdan korunmak. ki bunu sigorta çıkışına bağlayarak yapmak ..

istediğim gibi bir alet aradığım kadarıyla yok .. sanırım yavaş yavaş analog göstergelere dönüş yapıcam istemeye istemeye ..

umarım bu sefer anlaşabildik ..
çay borcu baki :smiley:

Kullandığınız ampermetrenin içinde 10A şönt var. Kart üzerinde kalın tel şeklinde görülen şönttür. Eğer resimdeki ürün geldiyse üzerinde zaten şönt var.

Bu ampermetreyle pek anlamı olmamasına rağmen fikir olarak Sanırım aşağıdaki devre gibi bir DC/DC konvertör alarak besleme gerilimini izole ederek pille çalıştırıyormuş gibi kullanırsınız.
BXA3-12S12 9-18V►12V 3 Watt Dc Dc Converter

Bu ampermetreyle işiniz biraz zor gibi, kolay gelsin.

Kullandığınız ampermetrenin içinde 10A şönt var. Kart üzerinde kalın tel şeklinde görülen şönttür. Eğer resimdeki ürün geldiyse üzerinde zaten şönt var.

Bu ampermetreyle pek anlamı olmamasına rağmen fikir olarak Sanırım aşağıdaki devre gibi bir DC/DC konvertör alarak besleme gerilimini izole ederek pille çalıştırıyormuş gibi kullanırsınız.
BXA3-12S12 9-18V►12V 3 Watt Dc Dc Converter

Bu ampermetreyle işiniz biraz zor gibi, kolay gelsin.
belki bende sistemi şöyledeneyeceğim izole olarak pille çalışıyormuş gibi yapması için çalmaklık üzerinden usb çıkışı olan bir devre alıp deneyeceğim ...
aldığım iki ölçer şu an bozuk çünkü:smiley:

sonuçları yazacağım

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,507
Kayıtlı Üye Sayımız
172,164
Kaydolan Son Üyemiz
erensipahi

SON KONULAR

Geri