80 Gün İtalya Fransa Belçika Hollanda Lüksemburg

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan belka Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 185
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 58,403
POMPEİ devam

M.s 79 yılında Vezüv yanardağının patlaması sonucu yaklaşık 6 mt kül altında kalan Pompei şehri 2 bin yıl sonra yapılan kazılarla ortaya çıkarılmış. Şehrin yolları ilk günkü şeklini koruyor, evler tapınaklar ve hatta genelevlerin duvarları sapasağlam. duvarlarında veya yerlerde o dönem yapılmış resim ve mozaikler olduğu gibi duruyor.

Sabah konakladığımız yerden 800 mt yürüyerek Pompei alanına vardık kişibaşı 13 euro bedelle biletimizi aldık. Cok merak ettiğimiz ve sadece tarih kitaplarında okuyup belgesellerde izleyebildiğimiz bir yerde bulunmak farklı bir duygu. Girişte verilen haritaya bakarak gün boyu gezdik, resimledik. burasını anlatmakla olmaz mutlaka görülmesini tavsiye ediyorum.
20170426 101024
20170426 101859
20170426 140056
20170426 055
20170426 090
20170426 096

Etiketler

POMPEİ devam

Vezüv yanardağının eteklerindeki Pompei çok iyi korunmuş yapıları ve gün işığına cıkartılmasında özenli davranılması ülkemize örnek olmalı.

Duvar resimlerinin Pompei ye özgü bir işlevi var mış, o dönemde genelevleriyle önlü olan şehirde dış duvardaki resimden içeride ne türlü hizmet verildiğine bakarak tercih yaparlarmış!!!!

Gezmekten yorulduk ama bir sonraki gün yeniden gezmek için yeniden ücret ödemek gerektiğinden son dakikaya kadar gezdik. Sonraki gün Vezüv yanardağına yürüyüş yapmayı düşünmüştük ama okadar yorulduk ki göze alamayıp Napoliye doğru yola çıktık.
Burasıyla ilgili yüzlerce resim çektik bir kaç tanesini sizlerle paylaşalım.

20170426 133732
20170426 015
20170426 016
20170426 020
20170426 037
20170426 075

Son düzenleme:

10.gün 27.nisan.2017 Napoli

Gece araçta gideceğim bir sonraki yeri google map den veya earth den sokak görüntülerine bakarım. Var ise metro güzergahlarını kontrol eder ve mümkünse metro yakınlarında uygun park edilebilecek yerler belirlerim. Napoli için 4 ayrı yer belirledim ve navigasyondan işaretledim. Sabah 06 civarında yola çıktık park edilebilecek 1 ve 2 nolu işaretlediklerim uygun olmadı ve 3 park noktası bize uygun gelince park ettik kahvaltımızı yapıp hemen yanımızdaki "margellina" metro durağından binerek 4 durak sonra merkeze vardık.

Konakladığımız yer koordinatları ve sokağımız
Napoli konaklama
Napoli kon

10.gün Napoli

Napoli sokaklarını arşınlıyoruz, deniz kıyısında kurulu bir liman kenti. Çok kalabalık, Vezüv yanardağı hemen karşıda görünüyor. Garibaldi istasyonu ve çevresiyle Nuova Castel bölgelerini gezdik. Merkezdeki binalar ve meydanlar çok dikkat çekici, heybetli. Eski yapı binaların girişlerinde dev kapılar avluya açılıyor, dev kapılara 2.bir yaya giriş kapısı açılmış. Çok karışık bir şehir, neredeyse İtalyan bulmak zor, her yer afrikalılarca işgal edilmiş. Seyyar satıcılar, sokakta yatan evsizler, hemen hemen her duvar dibinden gelen keskin si..k kokusu bakımsız evler ve bu evlerden sarkan çamaşırlar. Napolideki birinci günümüzde hayal kırıklığı desek yeridir.
20170427 140436
20170427 154737
20170428 133325
20170428 134307
20170428 143416

11. gün 28.nisan 2017 Napoli

Akşam 8 gibi aracımıza gelip dinlendik, gece yağmur yağmaya başladı, sabah yola yeniden metro ile Dante bölgesini gezmeye çıktık. Dünkü hayal kırıklığına tezat şekilde bu bölge oldukca güzel tarih, mimari, heykel, estetik, snant hepsi içiçe geçmiş halde. 16 - 17. yüzyıldan kalma binalar, muhteşem bazalikalar, meydanlar büyülenmemek elde değil. Günümüz dopdolu geçti. Finiküler ile yüksek bir bölgeye cıkıp yukarıdan Napoliyi ve Vezüv yanardağını izledik.
Birazda toplu ulaşım bilgisi vereyim. Metro bileti 1.20 euro otomatlardan bilet alıyorsun. bindiğin araçta bulunan bir cihaza okutuyorsun. Şoför senin bileti okutup okutmanla ilgilenmiyor, herhangi bir durakta bir kaç görevli tüm kapılardan inenlerin biletlerini sorup ellerindeki cihaza okutuyor. kaçak binenlere ağır cezalar var. Değişiklik olarak otobüsle geri dönüyoruz.
HAngi otobüse bineceğimize nasılmı karar veriyoruz, cok basit telefondaki harıtaları kullanarak bulunduğum noktadan arabayı park ettiğim yeri işaretleyip yol tarifi alıyorum seçenek olarakta toplu taşımayı işaretleyince hangi duraktan hangi ulaşım aracı kullanabileceğimi görüyorum. Bu uygulama bana çok yararlı oldu ama bunu kullanmak için internet şart. Daha önceden yazdığım gibi aylık 15 gb internet hattını İtalyaya girdiğim gün almıştım, cok faydasını gördüm.
20170428 142644
20170428 171323
20170428 003
20170428 008
20170428 053
20170428 065

11. gün 28.nisan 2017 Napoli

Akşam 8 gibi aracımıza gelip dinlendik, gece yağmur yağmaya başladı, sabah yola yeniden metro ile Dante bölgesini gezmeye çıktık. Dünkü hayal kırıklığına tezat şekilde bu bölge oldukca güzel tarih, mimari, heykel, estetik, snant hepsi içiçe geçmiş halde. 16 - 17. yüzyıldan kalma binalar, muhteşem bazalikalar, meydanlar büyülenmemek elde değil. Günümüz dopdolu geçti. Finiküler ile yüksek bir bölgeye cıkıp yukarıdan Napoliyi ve Vezüv yanardağını izledik.
Birazda toplu ulaşım bilgisi vereyim. Metro bileti 1.20 euro otomatlardan bilet alıyorsun. bindiğin araçta bulunan bir cihaza okutuyorsun. Şoför senin bileti okutup okutmanla ilgilenmiyor, herhangi bir durakta bir kaç görevli tüm kapılardan inenlerin biletlerini sorup ellerindeki cihaza okutuyor. kaçak binenlere ağır cezalar var. Değişiklik olarak otobüsle geri dönüyoruz.
HAngi otobüse bineceğimize nasılmı karar veriyoruz, cok basit telefondaki harıtaları kullanarak bulunduğum noktadan arabayı park ettiğim yeri işaretleyip yol tarifi alıyorum seçenek olarakta toplu taşımayı işaretleyince hangi duraktan hangi ulaşım aracı kullanabileceğimi görüyorum. Bu uygulama bana çok yararlı oldu ama bunu kullanmak için internet şart. Daha önceden yazdığım gibi aylık 15 gb internet hattını İtalyaya girdiğim gün almıştım, cok faydasını gördüm.Ekli dosyayı görüntüle 499383 Ekli dosyayı görüntüle 499384 Ekli dosyayı görüntüle 499385 Ekli dosyayı görüntüle 499386 Ekli dosyayı görüntüle 499387 Ekli dosyayı görüntüle 499388
Gezi boyunca hangi programları kullandiniz

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Amalfi kıyılarını karavanla gezmeyi ben göze alamamıştım, şehir otobüsleriyle gidince park sorunu olmamıştı. Pompei, tam söylediğiniz gibi, tarifi mümkün değil, gidip görmek lazım. Insan Pompei şehrini gezerken tabiatın gücünü içinde hissediyor. Hatıralarımı canlandırdınız, teşekkürler.

Mayıs başında, Napoli’den Sicilya’ya doğru kısa bir gezi (3-4 hafta, emekli zamanlaması) planlıyoruz. Italya’da çok sevdiğim bir şey de, tepeler üzerinde kartal yuvası gibi duran köylerdir. Şimdiden bende heyecan başladı.

12. gün 29.mayıs.2017 Napoli

Napolide son günümüz değişiklik olsun deyip sahil yolundan yürüyüp kaleye geldik, kalenin surlarında Vezüv daha net görünüyor. Sonra merkeze soğru yürümeye devam ettik, bugün cumartesi ve tarih kokan dar sokaklarında pazar kurulmuş ne ararsan var çoğunlukla el yapımı şeyler. Keyif alarak yürüyüşümüze devam ettik.
Eee buraya gelmişken bir Napoli pizzası yiyelim dedik, 1954 den beri pizza yapan bir mekanı tercih ettik. Umduğumuz keyfi vermedi belkide bizim damak zevkimiz farklı.

Aracımıza döndük hedefimizde Roma var gece burada kalmaktansa biraz yol alıp Roma yakunlarında konaklamayı tercih ettik. Deniz kıyısında 10 civarında karavanın olduğu ücretsiz kamp yerinde geceledik.
20170428 070
20170429 110454
20170429 115315
20170429 016
20170429 034

Gezi boyunca hangi programları kullandiniz

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bir kaç uygulamadan yararlandım.
1-Cep telefonuma Motorhome Parking (Camper Contact) uygulamasını 5 euro bedelle pro yükledim. tüm avrupadaki karavan parkları göstermekte. Ücretli veta ücretsiz seceneği var. ayrıca internetsiz kullanılabiliyor. Bulunduğun yere en yakın kampları gösterebiliyor.
2-Yine Cem telefonu ve Tablete Maps Me harita uygulamasının gideceğimiz ülkeler haritasını yükledim çevrimdışı (internetsiz) çalışma özelliği güzel
3- Google maps ve Google Earth bilgisayarda kullanarak konaklama yerlerini belirliyordum (Çalınıncaya kadar)
bellibaşlı olanlar bunlar

Son düzenleme:

Güzel bir gezi yazısı daha burada hak ettiği yeri alıyor, Teşekkürler Tünay bey. İlgiyle takipteyiz :smiley:

13. gün 30.nisan.2017 ROMA

Roma için dersimi iyi çalıştım, internet üzerinden park edebileceğim bir kaç yer belirledim, Camper contact dan ücretsiz bir park alanı belirledim metro istasyonuna 500 mt . Sabah 9 gibi romada park edeceğimiz ücretsiz karavan parkına vardık,
Güzel bir yer hemen yan tarafta su var, yolun karşısında alışveriş merkezi ve ön tarafta otobüs durağı
500 mt ileride metro daha ne olsun. Kahvaltı edip metroya doğru yürümeye başladık, 100 mt gitmeden aklıma geldi eşime yedek anahtar nerde dedim. araç içerisinde bir el çantasına koyduğunu söyledi. Araçta bırakmayalım deyip geri döndük yedek anahtarı alıp yeniden metroya yürüdük.
Merkeze indik ilk gün olduğundan keşif turu deyip bol bol dolaştık. Akşam 19 civarında araca döndük ne görelim karavanın kapısı açık. SOYULMUŞUZ...
20170430 045

Roma

SAKIN BURADA KONAKLAMAYIN.......

Roma park
Screenshot 2018 03 03 12 44 46
Screenshot 2018 03 03 12 45 20

Son düzenleme:

13. gün 30.04.2017 ROMA

Evet soyulmuşuz, İlk şoku atlattıktan sonra oradan geçmekte olan bir bayandan yardım istedik polisi aradı. eşime birşeye dokunma polis gelsin baksın diyorum, biz bekliyoruz ki polis gelecek inceleme yapacak, parmak izi vs bakacak .... nerde araçla birlikte karakola gelmemizi istediler. Meyer karakol 2 sokak ötede metro yakınındaymış. Gittik aracı karakol önüne park edip içeri girdik, derdimizi anlattık hiç umursamaz bir tavırla tutanak isteyıp istemediğimizi sordular. Tabiki istiyoruz, bir forum verdiler doldurduk ve çalınan eşyaları yazdık. Kapı önündeki araca bakmaya dahi tenezzül etmediler, araca nasıl girdiler diye soruyor, ben ne bileyim polis sizsiniz cıkın bir bakın diyorum gerek yok diyor. Neyse yapacak bir şey yok tutanağı tutturup karakoldan ayrılıyoruz.

daha önceden park için incelediğim 2. yere gidip uygun yer olduğunu görünce park ettik.
Aracı topladık tam olarak nelerin gittiğini anlamaya çalıştık, Ana hatlarıyla gidenler montajlı katlanır TV yerinden sökülüp alınmış, navigasyon, araç içi kamera, profesyonel fotograf makinası, Bilgisayar,Tablet,2 tb data cihazları (en önemlisi tüm yıllarca biriktirdiğimiz fotograflar içerisindeydi) Sonradan farkettiğimiz eşimin cüzdanı içerisinde 1200 tl ve kimlikler gitmiş. koltukaltı dolabında bulunan 2 canta giyside gitmiş.

Eşimle oturduk şimdi ne yapacağız, moral sıfır eşim geri dönelim mi diye sordu. Giden gitti yurtdışı kaskomuz var ama ne kadar karşılar bilemiyoruz. Yolumuza devam etmemizi engelleyecek birşey varmı diye fikir alışverişinde bulunduk, Pasaport ve paramızı hep yanımda taşırım sıkıntı yok, araçta gidenlerin içerisinde en sıkıntılısı navigasyon onun dışında bizi yolumuzdan çevirmeye yetecek bir şey yok deyip yola devam etmeye ve inadına Romada 10 gün daha kalmaya karar verdik.

Ama her gün geziden dönüşte aracımız yerinde duruyormu diye içimiz kıpır kıpır aracımıza vardığımızıda belirteyim.

Son düzenleme:

Soyulmanın sonuçları hakkında biraz bilgi vereyim.

Olay anında sigortacımı arayıp bilgi vermiştim, tutanak tuttur ve fotografla geldiğinde bize ilet demişlerdi. Aynen yaptım, birkaç yazışma expertiz falan derken ortaya çıkan sonuç Bilgisayar, Tablet, fotograf makinası, 2 valiz giysi, data store ler kaskoda kapsam dışı. Çalınan TV kaskoya ilaveli olduğu için ödeniyor, Navigasyon ve araç içi kamera kasko içeriğinde yok ama aracımın karavan yapılma toplu paketi içerisinde olduğunu yazısı Dolphin karavandan alınan yazıyla dahil edilmiş oldu. Televizyonu sökerken verilen hasar ile birlikte 6750 tl sigorta firması tarafından hasarım karşılanmış oldu.

Bir diğer öğrendiğimiz şey ise seyahatimizin başında 2 valiz giysilerimiz çalınmasına rağmen kalan eşyalarla 80 günlük seyahatimizi tamamladık. Demekki daha az eşya ile seyahat edebiliyoruz.

Hemen kasko zeyilnamesi yaptırarak aracımda bulunan her kalem malzemeyi değerleriyle birlikte liste olarak ilave ettirdim.

Aracımda önlem olarakta her kapıya çam kırılsa dahi aracı açamayacakları şekilde kilit sistemi taktım. Domestik dışa açılır pencereleri çıkartırıp minübüs tarzı yana kayarlı siyah cam taktırdım, ve her pencereye parmaklık taktım.
20180119 152426
20180119 152512
20180119 152609
20180119 152621
20180119 152747
20180119 152804

2016 yılının nisan ayın yaptığımız italya gezisine bizde amalfi-pompei ve Napoli tarafından başlamıştık tesadüf bu ya salernoda aynı park yerinde kalmışız.Amalfi kıyılarını iki taraftanda görelim diye tekne ile gidip otobüsle salerno'ya geri dönmüştük.pompeinin hemen yakınında hesaplı karavan parkında kalıp trenle napoliye gittik.gezi sırasında hırsızlık olayı gerçekten insanın keyfini kaçırıyor.italyada bizde hırsızlardan çekinmiştik fakat bir çok şehirde sokaklarda gecelememize rağmen hiç bir şey olmadı çok güvenli dediğimiz İsveçte gün ortasında avm parkında karavanımıza hırsız girdi.

Fotoğraf Amalfi kıyıları

IMG 1356

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,458
Kayıtlı Üye Sayımız
172,113
Kaydolan Son Üyemiz
KhanDeep

SON KONULAR

Geri