50mm Lens Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cengizvur Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,701
Ynt: 50mm Lens Seçimi

birseyi asla unutmayın objektiflerle ilgili. eger bir objektife 1000 dolar ve üstü para vermiyorsanız, en açık ve en kısık ilk 1-3 diyaframının görüntü kalitesi kötüdür. Max kaliteyi alttan ve üstten 2 diyafram sonrasında ki aralıkda alırsınız. Dolayısı ile 50 mm 1.8 objektifin 1.8 i ile çekilen fotograflar çok tatminkar olmaz ve 2.8 ler ve sonrasında keskinleşmeye başlar. 1.4 objektif almak size bu diyaframın alt sınırını aşşağı çekmeye yarar ve 50mm 1.8 ile 1.8 diyaframla fotograf çekerseniz baya kötü keskinlik ve kontrasta olurken, 50mm 1.4 ü 1.8 diyafram çekerek çok daha başarılı keskinlik ve kontrast alırsınız.

aynı şekilde mesela 85mm 1.2 objektif ve 85mm 1.8 objektif arasında fiyat olarak uçurum vardır. buna rağmen ben 1.2 aldım . 1.2 yi alınca çok az 1.2 diyaframda kullanıyorum. Bende genelde 1.8 de filan çekiyorum ama 85mm 1.8 in aynı diyaframı ile arasında uçurumlar fark oluyor. Özetle objektifleri en açık diyaframlarıyla değilde bir kısığı ile kullanıcakmış gibi alın.

Etiketler

Tempus' Alıntı:
birseyi asla unutmayın objektiflerle ilgili. eger bir objektife 1000 dolar ve üstü para vermiyorsanız, en açık ve en kısık ilk 1-3 diyaframının görüntü kalitesi kötüdür. Max kaliteyi alttan ve üstten 2 diyafram sonrasında ki aralıkda alırsınız. Dolayısı ile 50 mm 1.8 objektifin 1.8 i ile çekilen fotograflar çok tatminkar olmaz ve 2.8 ler ve sonrasında keskinleşmeye başlar. 1.4 objektif almak size bu diyaframın alt sınırını aşşağı çekmeye yarar ve 50mm 1.8 ile 1.8 diyaframla fotograf çekerseniz baya kötü keskinlik ve kontrasta olurken, 50mm 1.4 ü 1.8 diyafram çekerek çok daha başarılı keskinlik ve kontrast alırsınız.

aynı şekilde mesela 85mm 1.2 objektif ve 85mm 1.8 objektif arasında fiyat olarak uçurum vardır. buna rağmen ben 1.2 aldım . 1.2 yi alınca çok az 1.2 diyaframda kullanıyorum. Bende genelde 1.8 de filan çekiyorum ama 85mm 1.8 in aynı diyaframı ile arasında uçurumlar fark oluyor. Özetle objektifleri en açık diyaframlarıyla değilde bir kısığı ile kullanıcakmış gibi alın.

usta ince tiyolaı yazmış valla

ufukozkan' Alıntı:
usta ince tiyolaı yazmış valla

estafurullah abi :smiley:

ek olarak full frame makinalarda, en açık diyaframlarda vigneting dene köşe kararması, köşelere doğru netsizleşme gibi optik kusurlar tavan yapar. şöyle diyeyim , 1.4 diyaframlı bir objektifin kaymaklı kafayıf kısmı 5,6 - 11 diyafram arasıdır. bunun üstü ve altı değerlerde daha vasat sonuçlar verirler. o yuzden profesyonel seri objektiflerde bu vasat kısımlar daha güçlü olduğundan fiyat farkları büyüktür.

Aşağıdaki açıklamaları teyid eder lens incelemeleri var.Kadrajın kenar ve merkezdeki durumu mukayese edebildiğiniz birinden alıntı.

[attachment=1]

İncelemenin tamamı için,
http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/217-nikkor-af-50mm-f18-d-review--test-report?start=1
http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/216-nikkor-af-50mm-f14-d-review--lab-test-report?start=1

Tempus' Alıntı:

1418

Tempus' Alıntı:

Bu açıklamaya katılmamak elde değil.

Denediğim bir başka konu da, lenslerde kırmızı rengin genelde her bölgede aynı kalitede görünmesine karşın, mavi rengin lens orta bölgesinde değil de, kenarlara doğru canlılık kazanması. Eğer çarpanlı bir makina kullanıyorsanız ve de lensinizin maks diyafram açıklığı iyi değilse, maviden pek bir şey beklememek lazım.

Dia kullanırken 50mm'i portre çekmekte kullanıyordum. Ne yazık ki, digital SLR'ımın henüz bir 50mm'lik lensi yok. Nikon'un yeni seri 35mm (1.5 çarpanlı D200'üm var) lensleri pek iyi değil. eskilerden medet umacağız :smiley:

O Photozone'un testlerine pek güvenmemek lazım, zira D80'in kit lensi olan 18-105'i inanılmaz keskin bir lens olarak gösteriyorlar. Yukarıda da 50mm 1.8'i 1.4'ten daha keskin göstermişler. İkisini de kullanmış bir insan olarak hiç alakası yok diyebilirim. 1.4 keskinlik ve kontrast bakımından 1.8'i cebinden çıkarır...ki hem fiyat, hem yapı, hem de objektif sınıfı açısından olması gereken de budur : )) 1.8 güzel lens tamam, ama 1.4'le aynı kulvarda bile değiller...

Grafikte 1.8'in (sadece) merkezde daha keskin olduğuna dikkatinizi çekerim. Çerçevedeki keskinlik ile arasında bir uçurum gözüküyor.
1.4 ise çerçevede bile merkezdekine yakın bir keskinlik vaad ediyor.

Kullandınız mı bilmiyorum ama 1.4 merkezde de 1.8'den iyi! 1.4'ün en açık diyaframda (yani 1.4'te) verdiği keskinlik de, 1.8'in en açık halinden iyi. Ben 1.8 kullanıyorum, en açık halinde detayları görünmez kılacak kadar soft sonuç veriyo. Bu kötü birşey mi? değil...yerinde kullanılırsa, soft fokus ihtiyaç olabilen birşey. Hatta soft fokus özelliği olan lensler bile var...

Ama dediğim gibi o site D80'in kit lensi olan 18-135'in neredeyse bütün değerlerini tavana dayamış! Zannedersiniz ki Leica veya Zeiss filan...o yüzden diyorum yani. Bu tip grafiklere bakarak lens almak bazen hüsranla sonuçlanabiliyor...tabii ben sadece fikir ve örnek vaka veriyorum. Sizin fikrinize de saygı duyarım...ama stüdyoda yapılan testlerle ortaya çıkan grafikler saha performansını, ters ve sert ışıktaki yayılmalarla ilgili fikir vermez.

Merhaba 50mm bir süre sonra insanı sıkabiliyor, ayrıca 1.8 f derğeri de netleme aralığını çok dar tutuğu için aslında kullanımı zor bir lenstir. 17-70 gibi bir f değeri hızlı lens alın deriöm

prime lenslerle (sabit odaklı 50mm) sabit olmayan lensleri (örneğin 17-50mm gibi) karşılaştırmamak gerekir.

prime lensler hem kalite olarak hem de hız olarak daha üstündürler.

geçmişte evde şu testi yapmıştım; 50mm 1.8 lensi 2.8'e getirip sabit bir yere nişan alıp pozlamasını ölçtüm bir değer verdi (şimdi hatırlamıyorum) daha sonra 17-50mm 2.8 lensi takıp odağını 50 yapıp aynı noktaya nişan aldım ve şunu gördüm; burada her iki lens aynı diyafram ve odakta olmalarına rağmen prime lensim daha hızlı çıktı.

1.4 ile 1.8 arasında da şöyle fark var; eğer iki f değerler arası kök 2 (=1.41) kadar çarpan varsa bilin ki küçük f değerdeki büyük f değerdekinden 2 misli fazla ışık geçirir bu da 2 misli daha hızlı bir lens demektir.

(lensinizde gördüğünüz 1.4 / 2 / 2.8 / 4 / 5.6 / 8 / 11 / 16 / 22 gibi f değerlerin aralarındaki çarpan kök 2 (=1.41) dir. Bir üst f değere geçtiğinizde sensöre veya filme düşen ışık miktarını yarılıyorsunuz, tersini yani f değeri 1 stop küçültüğünüzde giren ışık miktarını 2 misli artırıyorsunuz)

Konumuza dönersek; 1.8/1.4=1.29 çıkıyor gerçi ama bu değeri 1.41 e yakın kabul edersek pratikde şu farklar oluşuyor ki küçümsenecek bir durum değil;
Örneğin loş ortamdayız 1.8 lens ile bir yere nişan aldığımızda enstantene hızı 1/30 veriyor ise 1.4 lens ile aynı durum 1/60 vermesi gerekir ki bu da 1.4 ile daha hızlı (keskin) çekebilme yeteneğine sahibiz demektir. Bu yüzdendir ki 1.4 1.8'e nazaran çok daha pahalı bir lenstir.

Fotoğraf hobisinden uzak kaldım son zamanlarda biraz paslandığımı hissettim umarım yazdıklarım doğrudur, değilse şimdiden af ola ;D

arkadaşlar bende canon eos 550d alacağım yanında hediye olarak 50mm 1.8 lens ve 18-55mm lens var. yada nikon d3100 yanında 18-55mm lens var sizce hangisini almalıyım aldıktan 5 6 ay sonra yanına geniş açı lens( öğrendiğim kadarıyla) manzara lensleri almayı düşünüyorum düşüncem Nikon AF 18-35/3.5-4.5 Objektif almak 1500 tl bütçem ancak ona yetiyor seçimlerim hakkında bilen arkadaşlardan yardım istiyorum şimdiden teşekkür ederim :smiley:

arkadaşlar ben 1 ay içinde ilk kameramı alıcam canon eos 550d yi düşünüyorum yanında 18-55mm ve 50mm lens veriyor. aldıktan 5 6 ay sonra iyice eğitimini alınca ek olarak canon uyumlu manzara resimleri çekmek istiyorum mesela Canon EF 28mm f/1.8 USM fiyat 1500 tl ye yakın benimde almak için bütçem o kadar zaten ben bilmiyorum tabi öylesine baktım bilen arkadaşlarımız bana canon uyumlu bir lens önerebilirlermi ve manzara çekicem ama net olmasını istiyorum 1 800 yada 2bin tlde olabilir yeterki yardım edin arkadaşlar :smiley:

peki manzara resmi için çok net çeken 1500tlyi geçmeyecek şekilde lensler varmı

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,624
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR