313 Cdi Panelvan Karavan Dönüşümü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Tarkan Alkış/ Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,014
Ayrıca ısıtma borularını yatağın altından geçirerek soğuk gecelerde yatağında ısınmasını sağlamış oldum
Ahşap aksam tamamen hafif olması için kavakkontra tercih ettim
yatak üzeri hazır bombeli yatak latası ile yapıdı montajlar marin tutkal vida ve polyüretan yapıştırıcı kullanılarak yapıldı
Zeminin ortaya çıkması mobilya aksamının da yapılması için yolumu açmış oldu ben zor yolu seçip dolap vs aksamı aracın kaporta destek kayıtlarına vida ve polyüretan yapıstırıcı ile sabitleyip kapamaları alıştırarak yaptım sebebi birçok karavanda birsüre sonra kaplama üzerine yapılan mobilyaların zaman içinde gıcırtı yapmaya başlaması
mobilyalarımı ahşap olarak hazırladıktan sonra boyayıp üzerini kumaş kaplamayı tercih ettim hazırlanan her duvar tavan kaplaması takılmadan önce elastomerik kauçuk levha ile ısı izalasyonunu yapıp sonrasında kaplamaları monte ederek yüzeylerini kapladım

IMG 20230607 WA0014

IMG 20230622 WA0011

20230724 230407

20230730 154043

20230711 231217

IMG 20230622 WA0013

Etiketler

Çok Teşekkürler
Emek hemde çok emek birara bitmeyecek diye düşünüyordum sadece yapmak değil neyi nasıl nereye hangi malzemeyle Nasıl uyduracağım nasıl daha iyi daha kullanışlı olur hesabını yapmak aslında en zor kısmı daracık bir alana olabildiğince düzen sağlamak
birkere olsun olabildiğince kusursuz olsun yaptığım hesabın kitabın hadi hududu yok
Bir çok kusurum olmuştur elbet
Ama hayatında ilk defa karavan yaptım sonuçta

Dolaplar yatak zemin derken bir yandanda elektrik altyapısı da hazırlık aşamasında devem etti
2 ad lifepo4 100 ah akü 40 ah mppt 2 x 245w halfcut mono kristal panel dc dc şarjer temel elektrik sistemim
panelleri yaptığım tavan Sepetine hem vida hem polyüretan malzemw ile yapıştırarak monte ettim tavanda gerekli ölçüde delik delip buat içerisinden geçirerek iyi bir izalasyon yaparak kabloları iç mekana aldım
Sistemim tamamen 12v üzerine kurulu güneş panellerim seri olarak mppt ye bağlı arada olası bir duruma karşı dc otomatik bir sigorta ile mppt ye bağlı tüm kablolama çekilecek yük hesaplanarak önce akü üzerinden 4 lü bir sigorta ile dağılıp oradan karavanın sağına ayrı sol arkaya ayrı invertere ayrı ve sol ön yaşam alanı tarfına ayrıvtoplam yüke uygun sigortalarla dağılıyor sonrası bağlı olduğu donanıma göre ikinci bir sigorta panosundan cihazlara uygun güçteki sigorta ve kablolarla dağılıyor böylece ana 3 grup sonrasında daha küçük güçteki cihazları rahatca beslemiş oluyor
İşim geregi kullandığım ürünlerin bazılarını direk bazılarını revize ederek tüm cihazlarda telefon araç multimedyası ve sesli komutla çalışacak bir düzen kurdum
Tüm sistem 12v üzerine kurulunca harici enerji aldığım durumlarda tüm aracı idare edecek ve ayrıca akülerimide şarj edebilmek için yaklaşık 200 ah bir pover suply sisteme dahil ettim
Bir pako şalterle Karavan konumunda yaşam akülerim karavanı besliyor klimam araç şarj dinamo ve aküsünden
seyir halinde iken çalışıyor (şarj dinamom 120 ah) istersemde bir akü seçme şalteriyle karavan aküsü yada araç seçimi yapabiliyorum Araç çalıştığı anda dc dc yaşam akülerime destek şarj oluyor
Pako şalter harici 220 konumunda iken klima dahil tüm sistem power suply dan besleniyor Aküler tamamen boşa çıkıp aynı dc dc psu üzerinden aküleri şarja başlıyor
Sistemi tasarlarken en uygun dc dc basit mantık çalışan bir dc dc tercih ettim işimi kolaylaştırdı
Klima akü seçici şaltere kadar 35mm2 kablo çekince araya bir marş rölesi ialve edip olası acil bir akü bitme durumunda anlık olarak bir buton ile araça direk takviye yapabiliyorum
Pako şalter koltuk altında kalınca harici elektrik almak ve sökmek biraz zahmetli oldu minderi kaldır koltuğu kaldır şalteri çevir
Geçen haftada ona bir aktüatör yapıp küçük bir motor yardımıyla 220v enerji gekince şalter harici enerji konumuna 220 v kesilince tekrar karavan konumuna artık otomatik olarak dönüyor😊
Elektrik ile ilgili pek foto çekmemişim genelde video var bir platformda paylaşıp buradan linklerini paylaşırım
Ayrıca Karmaşık gözüken kablolar sonradan toparlandı

FB IMG 1686643298086

IMG 20230622 WA0017

Screenshot 20240223 003847 Gallery

20230730 190909

Screenshot 20240223 004327 Gallery

Helal olsun valla. Çok iyi gidiyor. Elinize sağlık.
Çok teşekkürler
Dolaplar yatak zemin derken bir yandanda elektrik altyapısı da hazırlık aşamasında devem etti
2 ad lifepo4 100 ah akü 40 ah mppt 2 x 245w halfcut mono kristal panel dc dc şarjer temel elektrik sistemim
panelleri yaptığım tavan Sepetine hem vida hem polyüretan malzemw ile yapıştırarak monte ettim tavanda gerekli ölçüde delik delip buat içerisinden geçirerek iyi bir izalasyon yaparak kabloları iç mekana aldım
Sistemim tamamen 12v üzerine kurulu güneş panellerim seri olarak mppt ye bağlı arada olası bir duruma karşı dc otomatik bir sigorta ile mppt ye bağlı tüm kablolama çekilecek yük hesaplanarak önce akü üzerinden 4 lü bir sigorta ile dağılıp oradan karavanın sağına ayrı sol arkaya ayrı invertere ayrı ve sol ön yaşam alanı tarfına ayrıvtoplam yüke uygun sigortalarla dağılıyor sonrası bağlı olduğu donanıma göre ikinci bir sigorta panosundan cihazlara uygun güçteki sigorta ve kablolarla dağılıyor böylece ana 3 grup sonrasında daha küçük güçteki cihazları rahatca beslemiş oluyor
İşim geregi kullandığım ürünlerin bazılarını direk bazılarını revize ederek tüm cihazlarda telefon araç multimedyası ve sesli komutla çalışacak bir düzen kurdum
Tüm sistem 12v üzerine kurulunca harici enerji aldığım durumlarda tüm aracı idare edecek ve ayrıca akülerimide şarj edebilmek için yaklaşık 200 ah bir pover suply sisteme dahil ettim
Bir pako şalterle Karavan konumunda yaşam akülerim karavanı besliyor klimam araç şarj dinamo ve aküsünden
seyir halinde iken çalışıyor (şarj dinamom 120 ah) istersemde bir akü seçme şalteriyle karavan aküsü yada araç seçimi yapabiliyorum Araç çalıştığı anda dc dc yaşam akülerime destek şarj oluyor
Pako şalter harici 220 konumunda iken klima dahil tüm sistem power suply dan besleniyor Aküler tamamen boşa çıkıp aynı dc dc psu üzerinden aküleri şarja başlıyor
Sistemi tasarlarken en uygun dc dc basit mantık çalışan bir dc dc tercih ettim işimi kolaylaştırdı
Klima akü seçici şaltere kadar 35mm2 kablo çekince araya bir marş rölesi ialve edip olası acil bir akü bitme durumunda anlık olarak bir buton ile araça direk takviye yapabiliyorum
Pako şalter koltuk altında kalınca harici elektrik almak ve sökmek biraz zahmetli oldu minderi kaldır koltuğu kaldır şalteri çevir
Geçen haftada ona bir aktüatör yapıp küçük bir motor yardımıyla 220v enerji gekince şalter harici enerji konumuna 220 v kesilince tekrar karavan konumuna artık otomatik olarak dönüyor😊
Elektrik ile ilgili pek foto çekmemişim genelde video var bir platformda paylaşıp buradan linklerini paylaşırım
Ayrıca Karmaşık gözüken kablolar sonradan toparlandı

Ekli dosyayı görüntüle 644683

Ekli dosyayı görüntüle 644684

Ekli dosyayı görüntüle 644685

Ekli dosyayı görüntüle 644688

Ekli dosyayı görüntüle 644689
Yatk konusunda önce sünger ve visko düşündüğüm için yüksekliği ona göre ayarlamıştım sonradan bambu yaylı yatağa dönüş yapınca ne yazıkki yatak yüksekliği arka camların hizasına kadar çıkmış oldu ama yapacak birşey yok ya konfordan ödün vereceğim ya görselden konfor baskın çıktı

20230917 220103

20230917 220006

20230917 220010

Arka yatakta 173 cm boyunu geçmeyen 2 kişi konaklaya biliyor yatak 175x130 ölçüsünde oldu
Akü grubunu ve elektrik tesisatının olduğu tek kişilik oturma alanını masa aşağı indiği zaman bir kişinin yatabileceği 175 cm kadar bir alan oluşturdum sırt minderi masa üzerine koyulup şöför koltuğu geriye döndüğü zaman 3. Kişiyi boy sınırı kurtarabiliyorsa burada yatırabiliyorum
Ayrıca ikili yolcu koltuğu da dönerli orjinal yolcu koltuğunu söküp yerine arkadaşımdan aldığım minibüs arka ikili koltuğu monte ettim böylece sırtı sabit olan yolcu koltuğunda sırt kısnının geriye yatar hale gelmesiyle uzun yolculuklarda diğer aile fertlerinin konforunu bir nebze arttırmış oldum döner mekanizmayı ikil koltuğa monte ederken alt baza içini boşatıp arka tarafını açarak evimizin tüyülü bireyi kedimizede yatak alanı oluşturmuş oldum *

20231218 185215

20231218 185201

Mutfakta kombinasyon ocak ve lavabo kullandım daha öncede dediğim gibi dolap altları plastik çekmece ve plastik ray kullanarak depolama alanımı olabildiğince maksimum hale getirmeye çalıştım
Lpg tercihim aygaz kamp tüpünden yana oldu ayrıca daha evvel kamp için kullandığım birçok kamp malzemem de karavana taşınmış oldu (kartuşlu kamp ocağı kamp tencere tava çaydanlık vs )
Tabak türevi şeyleri melamin olarak tercih ettim
Buzdolaplarımı 2×65 130 lt altlı üstlü 12v olarak tercih ettim ister dondurucu ister soğutucu olarak üzerinden yada telefon ve multimedyadan bir app ile kontrol edebiliyorum
Su sistemim 200 lt temiz 140 lt gri olarak mevcut 12v bir hidrafor ve genleşme tankı var
Tüm su tesisatı ısıya dayanıklı ve oksijen bariyerli pex boru ve parçaları ile yapıldı
Bir üçlü sıcak ve soğuk kollektörle mutfak banyo dışduş ayrı ayrı kapatıp açılabiliyor
Gri su ve beyaz su depolarına ankaradan temin ettiğim flow metre ile litre olarak telefondan takip edebildiğim ve akü durumumu gösterebilen bir sistem bağlı (henüz aktif edemedim )

Yan duvarları kapladığınız kumaşın cinsi ve nereden aldığınızı sorabilirmiyim,
Ben kendi aracımı yaparken duvar kağıdı kullandım ama benim çocuklara dayanmadı,
Değiştirmeyi düşünüyorum kumaş kaplamak bana daha sıcak geliyor şu aralar,
Sizinkiler hoşuma gitti güzel duruyor

Ben kendi aracımı yaparken duvar kağıdı kullandım ama benim çocuklara dayanmadı,
Merhabalar
Kumaş bildiğiniz koltuk döşeme kumaşı toptan kumaş satan yerlerden temin edebilirsiniz ben keten dokulu tercih ettim
Temizlik ve bakım biraz emek ve maliyet ister bilginiz olsun
Ben uygulama ve karavanın yapım sürecinde kirlenen yerleri würth döşeme temizlik köpüğü kullandım bence gayet başarılı koruma içinde yine würth kumaş bakım koruma ürünü var kuru ve temiz yüzeye tatbik edildiğinde su dahil üzerine hiç birşey tutmuyor
Kaplama işleminde ben kompresör ve boya tabancası ile yapıştırıcı uygulaması yaptım döşeme malzemesi satan yerlerde 2 tip mevcut tabanca veya fırça ile ugulanan tipleri var
İki yüzeyinde kuru temiz olmasına mümkün olduğunca pürüzsüz olmasına özen gösterin
İki yüzeyede eşit miktarda uygulayıp yaklaşık 5 dk sonra yapıştırmanızı tavsiye ederim
Büyük yüzeylerde tek kişi kaplamak çok zor oluyor ben çok zorlandım
Duvar kağıdı yaptıysanız aynı ragle çok işe yarıyor
Bol miktarda falçata ağızı iyi bir falçatada olmazsa olmaz makas nerdeyse hiç kullanmadım
İyi gerdirmezseniz potluk yapıyor
1-2 deneme ile eliniz alışır istenmeyen bulaşmalarda selülozik tiner sıcağı sıcağına iş görüyor bilginiz olsun
umarım karavanınız gönlünüzce olur

Son düzenleme:

Merhabalar
Kumaş bildiğiniz koltuk döşeme kumaşı toptan kumaş satan yerlerden temin edebilirsiniz ben keten dokulu tercih ettim
Temizlik ve bakım biraz emek ve maliyet ister bilginiz olsun
Ben uygulama ve karavanın yapım sürecinde kirlenen yerleri würth döşeme temizlik köpüğü kullandım bence gayet başarılı koruma içinde yine würth kumaş bakım koruma ürünü var kuru ve temiz yüzeye tatbik edildiğinde su dahil üzerine hiç birşey tutmuyor
Kaplama işleminde ben kompresör ve boya tabancası ile yapıştırıcı uygulaması yaptım döşeme malzemesi satan yerlerde 2 tip mevcut tabanca veya fırça ile ugulanan tipleri var
İki yüzeyinde kuru temiz olmasına mümkün olduğunca pürüzsüz olmasına özen gösterin
İki yüzeyede eşit miktarda uygulayıp yaklaşık 5 dk sonra yapıştırmanızı tavsiye ederim
Büyük yüzeylerde tek kişi kaplamak çok zor oluyor ben çok zorlandım
Duvar kağıdı yaptıysanız aynı ragle çok işe yarıyor
Bol miktarda falçata ağızı iyi bir falçatada olmazsa olmaz makas nerdeyse hiç kullanmadım
İyi gerdirmezseniz potluk yapıyor
1-2 deneme ile eliniz alışır istenmeyen bulaşmalarda selülozik tiner sıcağı sıcağına iş görüyor bilginiz olsun
umarım karavanınız gönlünüzce olur
Teşekkür ederim :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR