2004 Grand Cherokee 2.7 CRD - WJ 'de Direksiyon Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan explorerbb Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 28,528

explorerbb

Ana Kamp
Yer
İstanbul
Merhabalar,

Yaşadığım değişik bir durum var bunun gerçekte ne olduğunu anlamaya çalışıyorum. Düz yolda yavaş veya hızlı giderken herhangi bir sorun yaşamıyorum, direksiyonda bir boşluk v.s. de yok ancak özellikle sokaklarda çok yavaş seyir halindeyken şimdilik tespit edebildiğim kadarıyla yolun yapısına göre direksiyon garip bir tepki veriyor.

Şöyle ki; sol tekerleğin denk geldiği yol kısmında sürekli geçen araçların tekerleklerinin oluşturduğu - çok derince olmayan (5-6 Cm derinliğinde) 2-3 metre boyunca devam eden bir iz olduğunu düşünün. Sol tekerlek bu hafif kanal ezikliğindeki yerde ilerlerken sağ tekerlek altına denk gelen yerlerde yol tamamen normal ve düz yani burası araç geçişi sebebiyle çökmemiş . Yolun bu kısmına geldiğim anda direksiyon sola yarım tur dönüveriyor bu durumda lastiklere baktığımda lastikler sola dönmüş durumda değil yani düz duruyor sadece 3-4 cm belki sola dönmüştür bu durumda yola devam edince o ezikli bölümden çıkınca bir sorun kalmıyor . Yaptığım deneme de geri geri aynı bölüme gidince yolun tam o kısmına gelince eskisine göre biraz daha fazla bir direksiyon dönmesi oluyor. Buradan geçerken direksiyonu sıkı tutarsam bu durumu yaşamıyorum

Aracın alt takımlarında bütün bakımları tamam yani bunlardan kaynaklı bir sorun olduğunu düşünmüyorum.

Bunu anlatmak yazılı olarak anlatmak zor ama yaklaşık bunları yaşıyorum, her zaman geçtiğim yollar olduğu için farklı farklı araçlarla burada böyle sorunlar yaşamadım daha da ilginci direksiyonunda boşuk olan eski 1996 - 5.2 Grand Cherokee'm ile bu sorunu yaşamıyordum.

Fikri olanlar var mı acaba?

Teşekkürler

Etiketler
Ynt: 2004 Grand Cherokee 2.7 CRD - WJ 'de Direksiyon Sorunu

Anlattığınız durum kesinlikle , direksiyon amatsörünün bozuk olmasından kaynaklanıyor,amatsörü söküp baktırın.

anlatınız arza için düzgün bir ön düzenciye gidin alt takımı kontrol etirin yada bir kişi aracın altına yatsın tekerlekler yere basarken direksiyonu hızlı bir sekilde sag sol sallasın track barın fişeklerine bakın eger sorun yoksa rot amasorun tek civatasını sokup üstünde kontrol ede bilirsiniz rot amasorunude

Ynt: 2004 Grand Cherokee 2.7 Crd - Wj 'de Direksiyon Sorunu

önde tek bir yatay amarsitör var arcın 150 000 km den fazla ise ve amorsiter ön bakımında değişmemisse sorun budur yada herangi bir sorun yoktur

track bar ve direksiyon amortisörünü gösteriniz , muhtemelen direksiyon amortisörü.

Merhabalar, bu sorunumla ilgili geçen sene yukarılarda görüleceği gibi direksiyon amortisörü ve track bar için zaten tavsiyelerde bulunmuştu arkadaşlar çok sağolsunlar ama yine de bu kadar zaman geçtiği halde yardım etmeye çalışmanız için teşekkür ederim.

Güncelleme isterseniz eğer; Direksiyon amortisörü ve 3 kere de track bar değişti ancak yine de bahsettiğim garip yalpa değişmedi sanırım bu modellere özgü bir davranış , 97 ZJ böyle değildi. Bu arada neden 3 kere track bar değişti derseniz sağolsun maslak oto sanayide mopar parçaları satmasıyla meşhur bir parçacıdan aldığım 2 track bar daha 1 haftada death wobble sorunu çıkarttı , yine aynı yerden aldığımız direksiyon amortisörü de 1.haftada gitti . Orjinal mopar istediğim halde olmadığından o aldığım markaları çok methetmişlerdi. Bu arada arazide filan olmadı istanbul şehir içi kullanımda bu hale geldiler.

Şimdi daha özel yapım bir track bar kullanıyorum.

orijinal değilmiymiş parçalar, ismi ne bu firmanın bilelim :mad:

muhtemelen ön disk ve balatalarınız miadını doldurdu. Benim 2004 Gcherokee ilk ön takımını 220bin kmde yaptırdım o dediğiniz sorun 90-110 arasındada varsa kesinlikle disk balata...

Bana gore de normal ayni seyler benm aracimda da oluyor kardesimin aracinda da hatta sifir dacia da bile oluyor yani sirf bizim araclara ozgu bisey degil... Arac o yolda esneme yapiyor caresi yok gibi...

Huseyin bey aslinda dogru dediginiz, aracin yadi buyudugunde aksamlar eskidiginde bu durum daha artiyor. Su an sorunum azaldi zaten duruma alistim.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Bora bey sorunum disk balata v.s. ile ilgili degildi zaten, frenleme v.s. sirasinda da olmuyordu. Ilginize tesekkurler.

Ayhan bey, evet parcalar orjinal degildi ama orjinal sattigi halde nedense bir turlu getiremediler orjinal olmayani da cok cok methettiler ama zorunluluktan aldim ve cok kotu cikmisti. Yer adi vermek burada dogru olmaz diye dusunuyorum ama Mopar alacaksaniz orjinali icin cok israrci olmak lazim.

kolay gelsin
1-
bu araclarin kronik problemi DEGIL.KESINLIKLE DEGILL

2-
FISEKLERI DEGISTIRINIZ OLSUN BITSINN NOKTA ATIS OLSUN.

EGER DEVAM EDERSE BILGILENDIRIN.CARE BUULUNURR.:::smiley:))

Aynı sorun bendede var.Hem de tıpatıp aynısı.Direksiyon amotisörünün değiştirilmesi gerektiği söylendi ancak sizin anlattığınıza göre bunu değiştirmem sorunu çözmeyecek gibi. Fişekler dediğiniz nedir pahalı bir parçamı?

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba

Ben o sorun için epey birşey yaptırdım tabiiki yapılanların biraz etkisi oldu ama tam olarak çözülmedi ve bende pes ederek alıtırdım kendimi o duruma.

Direksiyon amörtisörü kesinlikle işe yaramadı ama çıkan amortisörde kötü durumdaydı. Fişek nedir bilmiyorum ama teknik olarak mantığım sadece direksiyon mekanizmasıyla ilgili olduğunu düşündürdü. Belki direksiyon kutusu değişse olumlu etkisi olabilirdi ama o işe girmedim.

Merhabalar,
Bende bir hafta önce 2004 model Grand Cherokee 2,7 Vision Serisi bir araç aldım. Aynı problem bende de var. Araç yolda geziyor, araç sollarken veya dar bir yerden geçmem gerektiğinde ayağımı gazdan çeker ya da frene basarsam kontrol etmekte zorlanıyorum. Çok farklı fikirler okudum. Bu denli sık yaşanan bir sorunu çözebilen veya bilen yok mu. Umarım çözebiliriz , arabamdan vaz geçmem lakin buna alışmakta zor olacak :(

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,507
Kayıtlı Üye Sayımız
172,164
Kaydolan Son Üyemiz
erensipahi

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR