1 Aylık Kamp Planı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan grygms47 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 70
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,786

Etiketler
Ynt: 1 Aylık Kamp Planı

[table][tr][td]BOZO' Alıntı:
eger bir çadır kurup içinde 1 gece gecirir ve sabah çadır yerine sauna da uyandığınızı görürseniz şaka yapmadığımı anlarsınız.
saygılar.
Çok yerinde bir ikaz.

Rüzgar almasın böcek girmesin su almasın diye çadırın tüm deliklerini kapatırsanız sabah bu çadır nerden su aldı dersiniz. Kullanacağınız çadırın muhakkak havalandırma delikleri vardır bırakın açık kalsın.
Çadır çevresine kuracağınız erken ikaz sisteminin pilli kısmını bir poşet içine koymayı unutmayın. Gece yağmur yağarsa sıkıntı olur. Ayrıca tek parça ile çadırı çevrelemeniz zor ve verimsiz olacaktır. 2-3 parça olsa daha iyi olur.
Birde zor koşullarda test etmediğiniz bir botla uzun yolculuğa çıkmamanızı tavsiye ederim. Tabi spor ayakkabı giymeyeceğinizi değerlendiriyorum.
Yiyeceklerle ilgili hayvan saldırısı tehlikesi varsa ki çoğunlukla olmaz çadırdan biraz uzakta yüksek bir ağacın yüksek bir dalına ip bağlayarak ucuna poşetle asabilirsiniz. Hayvan oraya yetişemeyeceği için sorun olmaz ama yağmur yağdığında poşetin içi su dolar bunu göz önünde bulundurarak poşetleyin.
Birde listede manyetik pusula varmıydı hatırlayamadım.
Uzun kamplarda ilkel benlik ortaya çıkar. Kendi ve kamp arkadaşınızın tahammül sınırlarını tanıyabilmek için kısa kamp tecrübeleri yerinde olacaktır. 2-3 günle başlamanızı ve yardım alabileceğiniz yerlere yakın olmanızı öneririm. Sınırlarınızı test ettikten sonra zaten 30 günlük bir kamp sizi çağıracaktır.

Sevgiyle kalın...

selamlar kardeşim likya yolu düşünceniz çok güzel ama başınızda o yolu daha önce yürümüş olan bir rehber olmadan denemeniz çok yanlış olur ayrıca o kadar malzemeyle 10 km bile gidemezsiniz bence siz en güzeli kelebekler vadisinin az ilerisinde deniz kıyısına kadar inen bir yol var ufak bir koyun yanına gider çeşmede mevcut su probleminiz olmaz yakacak odunda çok denizden balıkda tutup yiyebilirsiniz yürüyüş ve tırmanış yapmak istersenizde kelebekler vadisine deniz yoluyla değilde karadan inebilirsiniz biraz zorludur ama mükemmel manzarası var denize girip kelebekler vadisindeki şelaledede yıkanabilirsiniz . ;)

tuncel' Alıntı:
selamlar kardeşim likya yolu düşünceniz çok güzel ama başınızda o yolu daha önce yürümüş olan bir rehber olmadan denemeniz çok yanlış olur ayrıca o kadar malzemeyle 10 km bile gidemezsiniz bence siz en güzeli kelebekler vadisinin az ilerisinde deniz kıyısına kadar inen bir yol var ufak bir koyun yanına gider çeşmede mevcut su probleminiz olmaz yakacak odunda çok denizden balıkda tutup yiyebilirsiniz yürüyüş ve tırmanış yapmak istersenizde kelebekler vadisine deniz yoluyla değilde karadan inebilirsiniz biraz zorludur ama mükemmel manzarası var denize girip kelebekler vadisindeki şelaledede yıkanabilirsiniz . ;)

Merhaba, bahsettiğiniz koyun adı nedir? Orada kamping var mı yoksa free mi takılıyor kampçılar? Biz de oraya gidelim bari, dediğiniz gibi sonra Kelebekler vadisine de uğrarız :smiley:

ahkemal' Alıntı:
Çok yerinde bir ikaz.

Rüzgar almasın böcek girmesin su almasın diye çadırın tüm deliklerini kapatırsanız sabah bu çadır nerden su aldı dersiniz. Kullanacağınız çadırın muhakkak havalandırma delikleri vardır bırakın açık kalsın.
Çadır çevresine kuracağınız erken ikaz sisteminin pilli kısmını bir poşet içine koymayı unutmayın. Gece yağmur yağarsa sıkıntı olur. Ayrıca tek parça ile çadırı çevrelemeniz zor ve verimsiz olacaktır. 2-3 parça olsa daha iyi olur.
Birde zor koşullarda test etmediğiniz bir botla uzun yolculuğa çıkmamanızı tavsiye ederim. Tabi spor ayakkabı giymeyeceğinizi değerlendiriyorum.
Yiyeceklerle ilgili hayvan saldırısı tehlikesi varsa ki çoğunlukla olmaz çadırdan biraz uzakta yüksek bir ağacın yüksek bir dalına ip bağlayarak ucuna poşetle asabilirsiniz. Hayvan oraya yetişemeyeceği için sorun olmaz ama yağmur yağdığında poşetin içi su dolar bunu göz önünde bulundurarak poşetleyin.
Birde listede manyetik pusula varmıydı hatırlayamadım.
Uzun kamplarda ilkel benlik ortaya çıkar. Kendi ve kamp arkadaşınızın tahammül sınırlarını tanıyabilmek için kısa kamp tecrübeleri yerinde olacaktır. 2-3 günle başlamanızı ve yardım alabileceğiniz yerlere yakın olmanızı öneririm. Sınırlarınızı test ettikten sonra zaten 30 günlük bir kamp sizi çağıracaktır.

Sevgiyle kalın...

Selamlar yukarıda söylediğiniz erken ikaz sistemleri nedir, nasıl bir şeydir? Googla'dan arattım pek bir şey bulamadım.. Acaba bunlar hakkında bilgi alabileceğim bir yer biliyor musunuz? Link vs. de olur. Çok teşekkür ederim..

Çaylak:)' Alıntı:
Merhaba, bahsettiğiniz koyun adı nedir? Orada kamping var mı yoksa free mi takılıyor kampçılar? Biz de oraya gidelim bari, dediğiniz gibi sonra Kelebekler vadisine de uğrarız :smiley:
selam bahsettiğim koyun ismi yok ufak ve şirin bir yer kelebekler vadisini geçince yerli halktan birine sorarsanız tarif ederler ;)

Çaylak:)' Alıntı:
Selamlar yukarıda söylediğiniz erken ikaz sistemleri nedir, nasıl bir şeydir? Googla'dan arattım pek bir şey bulamadım.. Acaba bunlar hakkında bilgi alabileceğim bir yer biliyor musunuz? Link vs. de olur. Çok teşekkür ederim..

Onu google a değil hollywood a soracaktınız. ;D

Bu çadıra yaklaşan bir canlıyı size zarar vermeden önce fark edip tedbir almanız için zaman kazanmanızı sağlayan bir evde tek başına klasiği. Savaş filmlerinde olurya düşmanın geleceği tarafa tel çekilir sonra düşman tele takılır bomba patlar. Aynı mantık sadece patlayıcı yerine ses çıkartan bir sistem kuruyorsunuz.
[attachment=1]

Buna benzer; özellikle mağazalarda güvenlik amacıyla çekmece, dolap kapaklarında kullanılan yada evlerde hırsıza karşı pencere, kapılarda kullanılan mıknatısla birbirine tutunan ayrılınca öten ziller var. Bunun öten kısmını sabitliyorsunuz (ki düşmeler, çarpmalarda kırılmasın) diğer ucuna misinayı bağlıyorsunuz. Mıknatısları tuturup misinayı uzatıp bir ağaca bağlıyorsunuz. Misinaya basan olursa mıknatıslı sistem birbirinden ayrılıyor ve alarm çalıyor.

Sevgiyle kalın..

3mk kablosuz manyetik kontak

Bu kadar riskli olacaksa hic kamp yapmaya gerek yok bir kampinge gidip orada bu zevki tadabilirsiniz.

İnsan husursuz olacaksa zevkde alamaz zaten

huzursuz olacan ama tetbirlerini de alacan ki rahat edesin dogada yaşamaını ayrı bir zevki var kamping de iyidir ama gerçek mücadele dogada verilir bencee

[table][tr][td]BOZO' Alıntı:
Selamlar

gittigidiyor.com a bakmanızı tavsiye ederim

http://urun.gittigidiyor.com/Dinamolu-Hertur-Cihaz-Sarj-Eden-Pilsiz-El-Feneri_W0QQidZZ25084256

bu solar sarj degil hem el feneri hem her şeyi şarj ettiği yazılı incelersen iyi olur solar enerji ilede şarj edeni var

özedllikle çok ucuz kafa ve cadır içi lambalar var 3 tane kafa lambası aldım çok memnunum şarj edilen pil alıp linkini verdiğim aletle kullanırsan ve alet çalışırsa (link verdiğim aleti kullanmadım ) telefon ve aydınlatma derdin biter alırsan birde yedek almanı tavsiye ederim.
Kolay gelsin

saygılar

@BOZO, bu bahsettiğin aleti satıcısına sordum ama üç dört gün geçmesine rağmen hala cevap vermedi.

Bu aleti aldığımda yanında kabloları bulunmuyomuş. Yani telefon şarj etmek istesem kablosunu da bir elektronikçiden bulmam gerekmiş. Örneğin Nokia ince uçlu şarj aleti kullanıyorum. Nasıl bulabilirim? Bu alet için uyumlu olan ince uclu telefon şarj kablosunu bulabilir miyim sence?

Selamlar

Aleti kullanmadım yanlız aleti bulursan nokia nın ince uc giriş kalın uç çıkış adaptörünü nokia shop lardan bulabilirsin diye düşünüyorum yada yaptırılır. Şu an Burhaniye Karaagaç tayım Bu gün Hasan Boguldu ya gittik ailece. Dramatik bir hikayesi olan harika bir yer Kaz daglarında .
Şelale akan sular agaçlar doğa muhteşem. Akan suların içinde dolaşırken utandım şişeler pet şişeler naylon torbalar vs. Çok kalabalıktı çöpleri toplıyamadım. Yanında götürecegin çöp torbaları inan fazlalık degil malzeme listene eklemeyi unutma. Google haritalara fazla güvenme topografik haritalar ülkemizde hizmete özel ve kamuya tamamen açık değil.

Saygılar.

EVEETT!!! mükemmeldi hemde :D yalnız sınavı kazanamadık :D bu yıl tekrar calıstık ve cok daha ıyı puanlarımız...

NEYSE 1-1.5 ay sonra tüm deneyimlerimi ve secıcegımız fotoları sizlerle paylaşıcaz.yardım ve tavsiyeleriniz için çok ama çok teşekkürler....

*hatta dayanamıyorum tecrübelerden birini yazayım hemen çünkü şu erken ikaz fikrimiz bir çok kişi tarafından beğeni görmüş.Kısaca yazayım hemen;

ERKEN UYARI SİSTEMİ tamam mantıklı olmasına cok mantıklı ama kurması zahmetli hadi onu geçtim bi domuz yada baska bir hayvan farketmez adını siz koyun alarmı etkinleştirdiğinde GECENİN KÖR KARANLIĞINDA MÜTHİŞ bir KORKU ve PANİĞE sebep olucaktır(üstelik düşman açısındanda paniğe yol açtığından saldırısı için eşik sabrı azalıcaktır).

EN İYİSİ Mİ ne YAPMALI???İşte çözüm;

apartmanlarda kullanılan fotoselli (hareket dedektörlü) lambaların pilli olan portatif boyutluları var onlardan 2 tane falan alıp ağaca yada çadırın çevresine bakıcak şekilde yerleştirip yatarsanız
1-)kapı alarmı aletındekı gıbı ses olmadıgı ıcın korkulu bir zıplayış yaşamaz ve yaşatmazsınız
2-)yabani hayvanıda gecenin kör karanlığında aniden yanan ışık zaten kaçırtıcaktır
3-)gece wc ihtiyacı için kalktığınızda sizler içinde fener arama derdi kalmadığından pratiklik sağlıcaktır

şimdilik hoşçakalın söz fotografları paylasıcaz...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,513
Kayıtlı Üye Sayımız
172,171
Kaydolan Son Üyemiz
PİTİABLE

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR