1.6jlx rampada durunca hararet göstergesi yükseliyor

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan blueclours Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 58
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,822

blueclours

Ana Kamp
1.6jlx rampada durunca hararet göstergesi yükseliyor .uzun rampa tırmanışlarında 4.5dk mola vermek amacıyla duruyoruz bu süre zarfında hararet göstergesi yükseliyor tekrar hareket edince düşüyor bunun nedeni ne olabilir?

Etiketler
Ynt: 1.6jlx rampada durunca hararet göstergesi yükseliyor

>>hararet göstergesi yükseliyor .!!

vitaralarda..hararet yapınca yükselen hararet ibresi hiç duymadım..+ görmedim..

hararet durumu ne olursa olsun hiç bir şartta kıpırdamama gibi garip bir özelliğge sahiptir vitaraların hararet ibresi.. ;)

hee ne zaman kıpırdar oynar derseniz..o zaman cevabı cok basittir kapak contası yaktığında..+ motor yandıgında..derim..

gösterge panelindeki hararet saatinde hepsi kronik problemlidir..

rakamlarla anlatmaya calışayım normal düz yolda 80 derecedir..sıkışık trafikte 90-95 derecedir..arazide rampada vs. sıkıştırıncada max 105 derecedir.. hararetin seyri ama ibre yerine capon tutkalı ile yapışmış gibi hep aynı yerde sakince durur..bu anlatıklarımı o ibreden göremezsiniz.. ;)

doğru harareti görmek için ekstadan 2. bir saat torpido üstüne takmalısınız..ilk iş.. ;)

adam olacak çocuk kakasından belli olur lafından cıkarak size bir fiikir vereyim.. ;)
>>radyatörün yanında plastikten bir yedek su deposu vardır yerine vidalı degildir yukarı dogru cekince elinize geliverir..onun içindeki suyu yavaş yavaş boşatın içinde yarım parmak su kalıncaya kadar..

>> bir tornavida yada cubukla vs dibini tırmalayın ..egerki elinizdeki plastik bidon pas tutmuşsa gecmiş olsun derim..
aracınız cok sayıda>hararete maruz kalmış ve o nun pistonundan segmanından vs..yatak yorgan ne varsa alayı zarar görmüş demektir..

2. bakacagınız yer ..>> vitaranın kaloriferi tofaşın kuşlarından beter bunaltıcı sıcak yapar kaloriferi kullanıp sıcak lık durumuna bakın..derim ...>> ılık ısıtmıyor ..derseniz..eger..motorda dolaşan pas pislik tortu vs gibi maddelerin gidipte park edecegi yer kalorifer petegidir.. ;)..bu motorun durumunun göstergesidir..
ön torpido komple cıkmadan o petek yerinden cıkmaz oldukca işçilikli bir olaydır..

yapılacak işler>>
2 tane yarım metrelik kalorifer hortumu hortumcudan alıcaksınız 2de kelepce alın ..akünün hemen altındaki girişlere bu hotumları takın birini aşağıya salıp digerine oto yıkamacıda tazzikli makineden gelen tabancanın ucunu tutun..yere giden suyun rengine bakın..sonra tersten de su tutun..

parcacıda 20tl. ;) siz > serviste 80 tl cıvarı olan orjinal termostattan bir tane alın ve takın.. ;)
radyatörcüde radyatörü şişletin..yada yan sanayii olarak yenileyin..

biraz kullanın aynı şeyler devam ediyorsa..en azından kapagı sökmeniz gerekebilir..

ihmal ederseniz..devamında..kapak yada blok catlatabilir..

en cok kapak ve blok catlatanlar..vitara sülalesinde jlx lerdir..

mersedes bmw lerde fan motordan döner vitarada olduğu gibi onlarda içinde civa vardır ..bizekinde ise yag türevi bir şey o da ihtiyarlıktan kacırıp kavramayıp az dönüyor olabilir..

vitara'dan anlayan bir ustaya gidin derim.. :smiley:

hararet yapan arac saga cekilir stop edilir..bu bizde olmaz..dikkat derim..fanın dönmesi için motorun çalışıp sogutması lazımdır..buda aklınızın bir köşesinde olsun derim.. :smiley:

blueclours' Alıntı:
1.6jlx rampada durunca hararet göstergesi yükseliyor .uzun rampa tırmanışlarında 4.5dk mola vermek amacıyla duruyoruz bu süre zarfında hararet göstergesi yükseliyor tekrar hareket edince düşüyor bunun nedeni ne olabilir?

Vitara'da bu sorunla karşılaşmadım ama CJ aracımda kırmızı ışıkta bekleme sırasında bile hararet ibresi birkaç mm yükseliyor, yola devam ettiğimde düşüyor. Motoru durdurduğumda da % 50'lere kadar çıkıyor. Bu tamamen radyatördeki hava sirkülasyonu ile ilgili. Hareket halinde radyatör peteklerine ön ızgaralardan giren hava fana yardımcı oluyor ve ısıyı düşürüyor. Radyatörün önde ve karşıdan gelen hava akımına karşı açık olmasının amacı da bu zaten.

Sayin Alpgiray,yazdiklariniz mantikli ama eger radyatorunuz yeterince buyuk ve saglikli ise
durunca dahi hararetin yukselmemesi gerekir diye biliyorum.Yazin bu durum ozellikle arazide
insanin canini sikar.Aracin ise performansini berbat eder.Ancak sizin zaten herturlu sisteminiz
sagliklidir ama hararet gostergeniz hassastir,o zaman dediginiz son derece dogrudur.
Oguz arkadasimizin dedigi gibi Japonlarda musir ile alakali oldugunu sandigimiz bir sistem
nedeniyle ibre conta yakana kadar yukselmiyor.Bu yuzden ekstra bir hararet gostergesi takmak
mantikli geliyor.Sanki musirin yeri mi desem yoksa ibrenin hassasiyeti mi desem bir gariplik var ama
hep gozum ibrede kulagimmotorda gidiyorum.Her besbinde bir mutlaka servise ugruyorum.
Araziye her cikista ve donuste yagi suyu mutlaka kontrol edip,sadece yikamaciya degil servise de
maksat muhabbet olsun bir ugruyorum.

Vitara için hem sizin hem Oğuz Bey'in söylediklerine katılıyorum. JLX'i 3 yıldır kullanıyoruz, daha hararet göstergesinin yerinden oynadığını görmedim. CJ'nin radyatörü ve soğutma sistemi yeterince sağlıklı çalışmasına rağmen durma ve yürüme anlarında ibrenin hareketinden sıcaklığın değiştiğini görebiliyorum. Bu da CJ'de sıcaklık göstergesine güvenebileceğimi, Vitara'da dikkatli olmam gerektiğini gösteriyor, bunu anlatmak istemiştim. Üstelik sıcaklık sensörlerinin konumlarına göre Vitara'da daha hassas ölçüm yapması gerekir. CJ'de devridaim pompasına en uzak noktada olmasına rağmen Vitara'da su sirkülasyonuna en yakın noktada. :smiley:

Benim fikrim, Vitara'da problem su sıcaklığındaki değişimleri göstergenin belli etmemesi, aracımda digital motor soğutma sıvısı göstergesi takılı. Bilgiyi aracın orjinal ısı sensöründen alıyor ve koşullardaki değişime göre 1 derecelik farkları bile gösteriyor, ancak orjinal gösterge herkesteki gibi ortalarda sabit.

Abdullah Beydeki gostergeden takip,isi araliklarinin nerede sakincali oldugunu ogrenip,o noktaya bir isaret koymali.
Boylece yollarda uygunsuz hararete gelince dikkat edilmeli.Ya durup rolantide beklemeli veya klima vs kapatilmali.
Bu ornekleri cogaltmak mumkun.Bence en uygunu boyle.Abdullah Bey sizden de bahsettiginiz gosterge ile ilgili,
nasil ve kaca taktirdiginiz yada motorun neresinde uygun yerler var gibi bilgiler gelirse herkese faydali olur.
Uc bes masraf ile ucbin besbinlik zarardan korunmak mumkun olabilir.

ttogan' Alıntı:
Abdullah Beydeki gostergeden takip,isi araliklarinin nerede sakincali oldugunu ogrenip,o noktaya bir isaret koymali.
Boylece yollarda uygunsuz hararete gelince dikkat edilmeli.Ya durup rolantide beklemeli veya klima vs kapatilmali.
Bu ornekleri cogaltmak mumkun.Bence en uygunu boyle.Abdullah Bey sizden de bahsettiginiz gosterge ile ilgili,
nasil ve kaca taktirdiginiz yada motorun neresinde uygun yerler var gibi bilgiler gelirse herkese faydali olur.
Uc bes masraf ile ucbin besbinlik zarardan korunmak mumkun olabilir.
Benim bahsettiğim cihazı, forumda "vitara JLX yol bilgisayarı" başlıklı konuda ayrıntılı olarak anlatmıştım.
Cihaz aslında kapsamlı bir yol bilgisayarı. Anlık-ortalama yakıt tüketimi, devir, hız, gidilen km, 0-100 hızlanma süresi, hareketli ve durulan süre, iç-dış ve motor sıcaklığını gösteriyor.
LPG li araçlarda depodaki yakıt miktarını dijital ekranda hassas olarak gösterebilen bir versiyonu da var.
Motor sıcaklığını aracın orjinal ısı sensöründen ölçüyor, fakat dediğim gibi aracın orjinal göstergesi gibi sürekli sabit değil, en ufak değişimleri bile anında gösteriyor.
İstenirse motor sıcaklığı daha önce sürücü tarafından ayarlanan değere gelince hem sesli - hem ışıklı hem de renkli uyarı veriyor.
Fiyatı en son bildiğim 250 TL idi.
İzmir'de Mehmet Acar isimli mucit bir arkadaş tarafından el yapımı olarak üretiliyor.
Arkadaş cihazı ilk olarak Twingo için geliştirdiğinden twiputer adını vermiş, bu isimle aratırsanız youtubede videoları var, nette ayrıntılı bilgi var.
Ayrıca aynı arkadaş daha ucuz fiyata yol bilgisayarı özelliği olmayan zannedersem sadece sıcaklık ve devir bilgilerini gösteren bir cihaz daha üretiyor.

veteriner' Alıntı:
Benim fikrim, Vitara'da problem su sıcaklığındaki değişimleri göstergenin belli etmemesi, aracımda digital motor soğutma sıvısı göstergesi takılı. Bilgiyi aracın orjinal ısı sensöründen alıyor ve koşullardaki değişime göre 1 derecelik farkları bile gösteriyor, ancak orjinal gösterge herkesteki gibi ortalarda sabit.

>> bir zamanlar bir başbakanımız vardı sayın Demirel..cıkardı televizyona anlatırda anlatır..yarım saat dinler..!sonrası kendime sorardım..ne anladım..?....= hiç bi şey..!..(kulakları cınlasın + allah uzun ömür versin)

>> bi sayfa yazdık demirele döndük..

>>2 satırda işi bitirimişsin. :D teşekkürler.. :smiley:

>> konuyu acan >>blueclours kayıp bu arada..? ;)

veteriner' Alıntı:
Benim bahsettiğim cihazı, forumda "vitara JLX yol bilgisayarı" başlıklı konuda ayrıntılı olarak anlatmıştım.
Cihaz aslında kapsamlı bir yol bilgisayarı. Anlık-ortalama yakıt tüketimi, devir, hız, gidilen km, 0-100 hızlanma süresi, hareketli ve durulan süre, iç-dış ve motor sıcaklığını gösteriyor.
LPG li araçlarda depodaki yakıt miktarını dijital ekranda hassas olarak gösterebilen bir versiyonu da var.
Motor sıcaklığını aracın orjinal ısı sensöründen ölçüyor, fakat dediğim gibi aracın orjinal göstergesi gibi sürekli sabit değil, en ufak değişimleri bile anında gösteriyor.
İstenirse motor sıcaklığı daha önce sürücü tarafından ayarlanan değere gelince hem sesli hem de renkli uyarı veriyor.
Fiyatı en son bildiğim 250 TL idi.
İzmir'de Mehmet Acar isimli mucit bir arkadaş tarafından el yapımı olarak üretiliyor.
Arkadaş cihazı ilk olarak Twingo için geliştirdiğinden twiputer adını vermiş, bu isimle aratırsanız youtubede videoları var, nette ayrıntılı bilgi var.
Ayrıca aynı arkadaş daha ucuz fiyata yol bilgisayarı özelliği olmayan zannedersem sadece sıcaklık ve devir bilgilerini gösteren bir cihaz daha üretiyor.

ilgilenen arkadaşlar için:

Abdullah beyin kullandığı twiputer isimli cihazı üreten mucit benim.. ;D

Abdullah beyin kullandığı versiyon tam özellikli bir yol bilgisayarıdır.

ayrıca yine twingo ve ford ka lar için ürettiğim daha uygun fiyalı devir ve motor ısı göstergesi cihazım vardır.
(twingo ve ford ka larda devir ve motor ısı göstergesi yoktur) cihaz vitara jlx modelindede kullanılabilir.

cihaz motor ısısını aracın hararet sensöründen bağlantı alarak ölçmektedir. Abdullah beyin tespit ettiği gibi; motor ısı sensörünün ölçtüğü sıcaklık değişimlerini, vitaranın ısı göstergesindeki kronik sağırlıktan etkilenmeden görebilirsiniz.

cihaz aynı zamanda motor devrinide göstermektedir.
ayrıca kullanıcının belirlediği ısı uyarı seviyesi aşıldığında sesli ve ışıklı uyarı verebilmektedir.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-aksesuar-tuning-otomobil-arazi-araci-devir-ve-isi-gostergesi-twingo-ford-ka-106-felicia-v-b-97675013/detay/

http://www.youtube.com/watch?v=8ZvQIdgfDr0&feature=relmfu

montaj aşamaları basittir.(telefon desteği ile montajı kendiniz yapabilirsiniz)
izmirde olanlar için montaj dahildir.

Mehmet ACAR.

oguz1134' Alıntı:
>> bir zamanlar bir başbakanımız vardı sayın Demirel..cıkardı televizyona anlatırda anlatır..yarım saat dinler..!sonrası kendime sorardım..ne anladım..?....= hiç bi şey..!..(kulakları cınlasın + allah uzun ömür versin)
>> bi sayfa yazdık demirele döndük..
>>2 satırda işi bitirimişsin. :D teşekkürler.. :smiley:
>> konuyu acan >>blueclours kayıp bu arada..? ;)
Abi anlayamadım, kusura bakma. Neden demirele döndünüz?
İki satırda bitirmişsin dedin ama ne yapayım bildiğim ve gözlemlediğim o kadar. ;D
oguz1134' Alıntı:
vitaralarda..hararet yapınca yükselen hararet ibresi hiç duymadım..+ görmedim..
hararet durumu ne olursa olsun hiç bir şartta kıpırdamama gibi garip bir özelliğge sahiptir vitaraların hararet ibresi.. ;)
Bu satırlarından da anladığım sen de sorunun asıl kaynağının hararet göstergesi olduğu fikrindesin.
Teşekkürler.

Forumlarda çeşitli başlıklarda zaman zaman gündeme gelen "vitara 1.6 JLX de kronik hararet sorunu" olduğu fikrini bilirsiniz.
Antalya'da Tez Oto-Ramazan Tez Abi'miz var, Suzuki özel servisi, eski yıllarda yetkili serviste şeflik yapmış, uzman bir usta. İstanbul için arkadaşlar nasıl Suzuki Aksiyon'u tek geçiyorsa Akdeniz-Ege Bölge'lerinde tek geçilecek bir usta.
Perçin aracılığıla tanışmıştım.
Geçenlerde aracımın sübap lastiklerini değiştirirken bu konuyu ona sordum.
Vitara'larda hararet probleminin soğutma sistemi bakımsız araçlarda görüldüğünü, rutin bakımları yapılan araçlarda hararetle ilgili sorun yaşanmadığını söyledi.
Hatta bir rent a car firmasının dağda radyatörü delinmiş bir vitarasını 20 km kadar bu vaziyette sürülüp getirilmesine rağmen olayın ciddi bir masrafa yol açmadan hallolduğunu söyledi.
Ben daha önce de belirttiğim gibi arabadan anlayan biri değilim, aracım hakkında bildiklerim Oğuz Abi gibi abilerimizden öğrendilklerim. Belki de nasip meselesi 6 yıldır kullandığım aracımda hiç hararet sorunu yaşamadım.

bende suzuki vitara arıyorum kullanıcılarıyla forum sayesınde bilgi alıyorum hararet sorununu abilerimiz söyledı kullanıcı onlar ınanıyorum kendılerıne bugun maslak sanayı sıtesı 2. kısımda suzukıcı bı abı ıle telefonda konuştuk ısmı murat murat ustaya sordum abı 1.6 vitara jlx hararet sorunu varmış kronık hastalık dıyorlar dedım ben dede kaç senedır bu işi yapıyorum bır kere olsun hararetten araç gelmedı kımseden duymadım bundan arazı aracı ne kadar zorlasan zorla hararet yukselmez dedi abi dedım hanı hararet yukselmıyor ibrede ama conta yakıyormuş kapak çatlatıyormuş yok ölle bışey dedı çok övdu bakımlısını all sıkıntın olmaz dedı alırkende göster ıllakı dedı tmm dedım hdı yı sordum yerden yere vurdu sormaz olaydım gv. yıda çok övdu bılemedım

Isin asli,once 95 yilinda 92 model olani ikinci elden alip 4 yil kadar hic bir problem cikmadan kullandim.
Bu arada 98 yilinda sifir alip ayni anda iki Vitara kullanmis oldum.Ilkini 99 da yeniyi 2000 de satmak zorunda kaldim.
Dedigim gibi ne hararet,ne yolda kalma nede bir ariza yasamadim.Vincim yoktu,sadece iki defa battim.
Kumsal olsun camur olsun girmedigim yerler kalmadigi halde.Bu yuzden bakim olayina katiliyorum.

hocam ilk aklıma gelenler,
1 hava akımı yetersiz,ya fan yetersiz kalıyor yada geç devreye giriyor, radyatördeki fan müşürünün açma değeri değiştirilerek çözülebilir, (elektrikli fan ise)
fan elektrikli değilse termostat yada su akışında sorun var demektir,
ter mostat değişir erken açan ile yada conta yağ vermiştir suya conta değişene kadar idare etmeye çalışacaksınız

fan ın gücünün yetmemesi durumunda veya davlumbaz yoksa, daha etkili bir elektrikli fan ile değiştirme yada ilave elektrikli fan yardımcı olur,

bide suyun eksik olma ihtimali var,
onun sesini duyarsınız zaten kalorifere gelirken, su eksik olunca gösterge ani iniş kalkış yapar
takviye kabına su koyun,
bazı ustalar antifiriz sonrası hava almayı unutuyor, su eksikliği bundan da olabilir.

fakat bazı arkadaşlar göstergenin doğru çalışmadığını yazmış, güvenilir bir gösterge motorunuzun hayatını kurtarabilir

acil durumlarda :

kaloriferi tam sıcak ve yüksek fan ayarında açarak soğutmaya yardımcı olabilirsiniz,

aynı araçtan kullanan arkadaşların tavsiyelerinden faydalanın,
saygılar...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,516
Kayıtlı Üye Sayımız
172,173
Kaydolan Son Üyemiz
Özgür1977

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR