Sportage mı? Sorento mu?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan KanyaK Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 28
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 79,785
Ynt: Sportage mı? Sorento mu?

Sorento sahibi arkadaşlara araçalrı hayırlı olsun ancak ben arkadaşımın kia sportage ını kullandım ama söylediğiniz gibi bir verim alamadım, 1 yıl önce 2006 eski kasa L200 Magnum aracımı sattım ama şimdi mumla arıyorum, Arazide çok iyi kullanan bi abim de sportage aldı ama araç için konuştuğumuzda tatlı su cipi demişti, fazla kastırmaya gelmez

Etiketler

Arkadaşlar anlayamadığım bir şey var neden markaları yada araçları kötülüyorsunuz bu gün 250 bin tl üstü hangi 4x4 iyi yada 70 80 bin tl arası hangi marka model daha iyi benim 200 bin tl param olsa jeep toyota LRover alırım(jeep Gcherokee Toyota Lcruiser LR Discovery RR)(ayrıca 15 bin tl yede gerçek bir offroad aracı alınabilir de) ancak bi yakınımz 240 bin tl ye markasını vermiyeceğim bi 4x4 aldı ona acıyarak bakıyorum otomobilin büyüğü yinede suva binmeyi heves etmiş bu virüs bişekilde onada bulaşmış bence sorgulanması gereken bu araçları bilinçli almak gerçekten arazide kullanılacaksa ona göre seçim yapılmalı hatta üreticilerin bütün 4x4 leri belli bir kriterde üretmeleri gerekiyor ayrıca bütün bunlar bi kenera suv yada gerçek bi 4x4 kullanmak ayrıcalıktır yaşam biçimidir bırakın herkes bütçesine ve kullanım amacına yönelik hangi 4x4 üı isterse alsın.

sportage' Alıntı:
Arkadaşlar suv yada gerçek bi 4x4 kullanmak ayrıcalıktır yaşam biçimidir bırakın herkes bütçesine ve kullanım amacına yönelik hangi 4x4 üı isterse alsın.

Alıntı yaparken biraz kırptım :smiley: ;) :D 8)
Çoğu arkadaşlar alıyor biniyor satıyor deyiştiriyor en az 4 tane 4x4 yapıyor.
Dediğiniz gibi kişiden kişiye deyişir. Tabiki arabaya bindikten sonra.
Arkadaşlar acemiliği atlattıkca çokyönlü düşünecekler bu offroad konusunda ;D ;D ;D

Afedersiniz !.. Kendi görüşüm SSANGYONG düşünülmesini nacizhane tavsiye ederim...

Ben sorento ve sportage ı bir çok alanda test etme imkanı buldum.Bunları sizlere sunacağım.
İlk olarak sorentonun dezavantajlarından söz etmek gerekirse sorentonun yol tutuşunda bir problem olduğu her halineden görülüyor.Hızlı bir şekilde viraja girdiğinizde aracın arkasının kendini savurduğunu hissediyorsunuz bunu tüm sorento kullanıcıları bilir.4x4 ünü test ettiğimde oldukca iyi ancak bazı güç dağılımı sorunları yaşıyor.Hız yapmaya kalktığınızda size güven vermiyor aşırı bi şekilde hız belli ediyor ve çok fazla sarsıntı oluşuyor.Sportage ın avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedersek sportage sorentoya göre daha alçak olduğundan daha fazla yol tutuşu ve kullanıcıya güven hissi veriyor.Sorento ya göre yüksek hızlarda sarsıntı daha az olmakta.4x4 ünü test ettiğimizde bana göre sorento dan aşağı kalır yanı yok sorento nun sportage a göre arazide üstün olmasının sebebi daha yüksek olması,motor gücü ve torkun yüksek olması bunun yanı sıra 4x4 low modunun bulunmasıdır.yakıt tüketimine gelirsek eğer sportage'in üstünlüğü gözümüze çarpıyor.Sportage 2.0 motoru sayesinde çok iyi yakıt tüketimi sağlıyor.Eğer ki hesaplayacak olursak motorine gelen zamlar sonrasında sportage km'de 270-320 arası yakarken sorento km'de 380-450 arasında yakıyor.Bana kalırsa herşeye rağmen sportage ı almak daha mantıklı.Tabii ki de sizin fikirlerinize saygı duyuyorum.

Herkezin fikrine saygım sonsuz.. Bazı arkadaslarım avantajları dezvantajlarını anlatmıs onlarda dogru..lafım yok.. Ama bana sorarsan SORENTO derim, çünkü ikisinide kullandım, rahatlık konusunda sorento, keyif konusunda sorento, Güvenlik konusunda Sorento... vs vs vs die uzar gider bu. Ben kazdağlarına cıkıorum amaç dediğim gibi keyif, hiç bir yerde zorlandıgını görmedim aracın. ama şehiriçi dersen jeep almanı tavsiye etmem ;D aşırı fazla yakıyor :eek: ama illa alıcam diosanda 2006 dan sonra cıkan her sorentoyu gönül rahatlıgıyla alabilrsin kardeşim.. Bu fikir Bence. hayırlısı olsun şimdiden..

gerçek arazi aracı olan 2000 model sportageleri mekenik ve ağiı devir şanzumanlı bu yorumların dışında tutmak ta yarar var tşk

Fikrini paylaşan herkese teşekkürler... Ben de 2007 veya 2008 bir sorento almak istiyorum.
Fakat açıkçası aracın virajlarda problem yarattığına dair söylenenler beni korkutmaya başladı. Bu forumda yazılanların haricinde, bir tanıdık asfalt yolda ve çok hızlı olmadığı halde virajda 2007 sorentosu ile takla attığını söylemişti.

Acaba kullanım hatası mıdır yoksa gerçekten bir sorun mu var. Sanırım bu konuda en doğru bilgiyi sorento kullananlar verebilir. Merakla bekliyorum.

ESLU' Alıntı:
Fikrini paylaşan herkese teşekkürler... Ben de 2007 veya 2008 bir sorento almak istiyorum.
Fakat açıkçası aracın virajlarda problem yarattığına dair söylenenler beni korkutmaya başladı. Bu forumda yazılanların haricinde, bir tanıdık asfalt yolda ve çok hızlı olmadığı halde virajda 2007 sorentosu ile takla attığını söylemişti.

Acaba kullanım hatası mıdır yoksa gerçekten bir sorun mu var. Sanırım bu konuda en doğru bilgiyi sorento kullananlar verebilir. Merakla bekliyorum.

Arkadaşım 2007 model yeni motorlu Kia Sorentom var. Öyle virajlarda savrulma güvensizlik filan gibi şeyler yok. ESP çatır çatır çalışıyor. Ama kalkıp da binek otomobil gibi sert bir viraja saatte 120km hızla girersen başka. Ona hiçbir arazi aracının dayanacağını zannetmiyorum. Bende bundan önce Hyundai Santa Fe vardı 2007 model. O da çok konforluydu ama Kia gerçekten alt takım sağlamlığı olsun, yoldaki kasisleri ve çukurları emiş olsun, arazi performansı olsun motor gücü olsun Santa FE' den çok daha üstün bir 4x4. Motoru da çok kuvvetli eski motorlusuna göre. 170hp 392 NM Tork var alette ve bu torku daha 2000dd devir gibi çok alt bir devirde veriyor. ESP yi kapattığın zaman asfaltta ilk kalkışta otomatik vites bile olsa patinaja kalıyor. Sen düşün gücünü. Ben geçen Ankara' ya gittim geldim üzerinde AT tipi çamur lastikleri ile. Otobanda yokuş aşağı 210km/s gördüm. Normal düz yolda 200km/s' i çok rahat görüyor alet ve öyle rüzgardan etkilenme yoldan savrulma güvensizlik gibi şeyler yaşamadım. Gayet de istikrarlı hızlanııp yola istikrarlı oturuyor alet. Yeter ki kullanmasını bil.

Yaklaşık 2 aydır hemen hemen her haftasonu araziye giriyorum. Üzerinde AT tipi lastikle çok iyi performans sergiliyor. Özellikle 4x4 Low seçeneği ciddi avantaj sağlıyor Sportage' a karşı. Kumlu arazide arabanın kuma batıp bayılmasını engelliyor Low seçeneği. Aynı zamanda çok dik rampalarda da sorunsuz tırmanıveriyor.

Eğer alacaksan Sorento tavsiye ederim.

Verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim...
Ben daha çok kar ve buzda kullanacağım. İnşallah buzlu dik rampaları (uygun lastikle) çıkabiliyordur..

ESLU' Alıntı:
Verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim...
Ben daha çok kar ve buzda kullanacağım. İnşallah buzlu dik rampaları (uygun lastikle) çıkabiliyordur..

İyi bir lastikle zorlanmadan çıkar. Ben Santa FE' ye Kumho' nun M+S yani Çamur ve Kar diye geçen I'zen model kar lastiklerinden takmıştım. 4x4 moduna aldığım zaman dik karlı buzlu rampaları hiç zorlanmadan çıkımıştı ki Sorento ile çok daha rahat çıkarsın. Emin olabilirsin.

Ben bir kaç hafta sonu bir arkadaşımın 2005 model sorentosunu kullanmıştım. Daha önceleri sportage da kullandım. Araçla ilgili (yol tutuş v.b.) ön yargılarım tamamen kayboldu. Otoban ve hafif off road şartlarında beni tatmin etti. 2005 model (ESP'siz ve 140 HP) olmasına rağmen özellikle gücü ve otomatik vitesinin 5 ileri oluşu ile sportage'dan on road-off road daha iyi olduğunu düşünüyorum. Ortalama yakıt tüketimleri de birbirine yakın çıkmıştı.12 L/100km.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR