Simbonun Karavanı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erdeman Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 133
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 46,747
fotoğraflar

IMG 1267

IMG 1268

IMG 1269

IMG 1272

IMG 1273

Etiketler

Çok güzel olmuş. Emeğinize sağlık. Güzel günlerde gezin.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

tekrardan merhaba herkese, motor taşıma aparatı araştırdım biraz ve kafama yatan en iyi modelini istanbul’da araks otomotiv diye bir yerde buldum, telefon ile iletişime geçip bilgi aldım kolayca sökülüp takılması ve araçta duran sabit kısmın kaynaksız bir şekilde şasede bulunan orijinal deliklere vida ile bağlanması tercih sebebim oldu. sipariş ettim kargo ile yolladılar. gelince kendim kolay bir şekilde şaseye vidaları ile bağladım. aparatta elektrik soketi üzerinde bağlı geldi, araca bağlanacak kısmıda kabloların üzerine kağıt bant ile bağlanacağı yerleri yazarak ayrıca göndermişler. mekanik işi bitirince bir elektrikçiye gidip onuda bağlattım gayet güzel oldu.
ardından birde scooter aldım yamaha neos 50 modeli, benzinli ve b ehliyet ile kullanılıyor. gezmesi çok hoşuma gidiyordu havalar soğuyana kadar :smiley:) 153d35d4a75e29ab822fe5a27a9cd4f2 3ec1b7ddf05ef9909077d672793eb500

Son düzenleme:

Çok güzel bir iş çıkarmışsınız, elinize emeğinize sağlık. İyi günlerde güle güle kullanın. Elektrik sisteminde 220 v kullandığınız için herhangi bir sorun yaşadınız mı? Çıktığınız gezilerde elektrik ihtiyacınızı dışarıdan mı akülerden mi karşıladınız? Aküler yeterli oldu mu , ne kadar süre yetiyor? Müsait olduğunuzda ben ve benim gibi karavanda 220 v kullanımı konusunda görüşlerinizi, sistemin artı ve eksilerini paylaşır mısınız ? Selamlar...

Çok güzel bir iş çıkarmışsınız, elinize emeğinize sağlık. İyi günlerde güle güle kullanın. Elektrik sisteminde 220 v kullandığınız için herhangi bir sorun yaşadınız mı? Çıktığınız gezilerde elektrik ihtiyacınızı dışarıdan mı akülerden mi karşıladınız? Aküler yeterli oldu mu , ne kadar süre yetiyor? Müsait olduğunuzda ben ve benim gibi karavanda 220 v kullanımı konusunda görüşlerinizi, sistemin artı ve eksilerini paylaşır mısınız ? Selamlar...

merhaba öncelikle teşekkür ederim
bu yaz 17 temmuzda ruhsatımı alır almaz yola çıktım 27 gün dolaştım. kamplarda, kamp dışında ve akrabalarda kalarak geçirdim zamanımı.
karavanı hep güneş altında bırakarak panelleri ve sistemi denemek için hiç elektrik almadım dolabı hiç kapatmadık akrabalarda kaldığımız zamanlarda bile 4-5 gün dolap hep çalıştı sadece tv ve aydınlatma kullanmadık. kalan tüm zamanlarda hiç bir enerji kısıtlaması yapmadık ama işi yapan ustanın tavsiyesi üzerine panelleri yaz boyu toplamda 2-3 kere sadece su sıkarak yıkadım. verimli çalışması için yapman gerekli demişti.
iki gün önce baktığımda boşalmıştı. dolabı bakmadan 3 gün önce kapatmıştım elektriğe taktım dolmuştu yada ben öyle sandım belkide soğuktan boşaldı havada kapalıydı bilmiyorum sebebini.
tekrar doldurdum bir buçuk gün elektrikte bağlı bırakıp tekrar soktum deneyeceğim,
ankara’da hava kapalı 3 gündür sonuca bakacağım yazarım tekrar

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Elektrik sisteminin 12 v , 24 v , 220 v tercihi konusunda ulaştığım her yazıyı okudum. Bir çoğu deneyime değil varsayıma dayanıyor. Birçok konuda deneyimlerden yola çıkarak sonuca ulaşmayı daha daha doğru buluyorum. Kitabi bilgiler gündelik hayatı her zaman yakalayamıyor. Söz gelimi güneş paneli şu kadar güç üretir deniyor ama hava her zaman aynı olmuyor. Siz farklı ortamlarda farklı koşullarda deneme imkanı bulduğunuz için verdiğiniz bilgiler daha gerçekçi ve değerli benim için. Mesele sistemin kaç v olduğu değil gerekli beslemenin olup olmaması diye düşünüyorum. Elektrik konusunda çok bilgi sahibi değilim ama sağlıklı bir kurulum yapıldıktan sonra gerekli besleme sağlanırsa çok sorun yaşanmaz gibi görünüyor. Bakalım bu konuda daha detaylı bilgilere ulaşabilecek miyim... Selamlar...

Herkese Selamlar,
Öncelikle aracınızı güven ve mutluluk içinde kullanmanızı dilerim. gerçekten güzel bir iş olmuş. Bu aralar ben de karavan sevdasına kapıldım. Şu an için motokaravan yapımı konusunda kafam oldukça karışık. Bu işi yapan ve size anahtar teslim aracı teslim eden firmalarla mı çalışsam, yoksa sizin gibi kendim mi yapsam.
  1. Sahibinden sitesinden baktığım kadarı ile araç hariç bu iş yapan firmalar yaklaşık 70.000 ve 100.000 TL arasında fiyat veriyorlar.
  2. Sizin yazınızda bildirdiğiniz kalemler ile araç dahil sanırım 176.000 tl civarıydı. Araç bedeli olarak 65.000 belirttiğinizden araç hariç size maliyeti 110.000 civarında.
Benim bakış açımdan beklentim, kendimiz yapınca daha ucuz olacağıdır. Siz de neden böyle çıktığını maalesef anlayamadım. Bu arada konuyu henüz az önce bir çırpıda komple okumaya çalıştım. Belki de önemli bir şey kaçırmış olabilirim.

Ayrıca ben de Ankara'da ikamet etmekteyim. Eğer kendim yapmak istersem sizden ilgili ustalar konusunda bilgi almak isterim.

Herkese bol gezmeli ve görmeli günler dilerim...

Herkese Selamlar,
Öncelikle aracınızı güven ve mutluluk içinde kullanmanızı dilerim. gerçekten güzel bir iş olmuş. Bu aralar ben de karavan sevdasına kapıldım. Şu an için motokaravan yapımı konusunda kafam oldukça karışık. Bu işi yapan ve size anahtar teslim aracı teslim eden firmalarla mı çalışsam, yoksa sizin gibi kendim mi yapsam.
  1. Sahibinden sitesinden baktığım kadarı ile araç hariç bu iş yapan firmalar yaklaşık 70.000 ve 100.000 TL arasında fiyat veriyorlar.
  2. Sizin yazınızda bildirdiğiniz kalemler ile araç dahil sanırım 176.000 tl civarıydı. Araç bedeli olarak 65.000 belirttiğinizden araç hariç size maliyeti 110.000 civarında.
Benim bakış açımdan beklentim, kendimiz yapınca daha ucuz olacağıdır. Siz de neden böyle çıktığını maalesef anlayamadım. Bu arada konuyu henüz az önce bir çırpıda komple okumaya çalıştım. Belki de önemli bir şey kaçırmış olabilirim.

Ayrıca ben de Ankara'da ikamet etmekteyim. Eğer kendim yapmak istersem sizden ilgili ustalar konusunda bilgi almak isterim.

Herkese bol gezmeli ve görmeli günler dilerim...

merhaba öncelikle teşekkür ederim umarım sizde sorunsuzca istediğiniz bir karavanı en kısa zamanda yaparsınız.
kullandığım malzemeler tamamen karavan için üretilmiş kaliteli malzemelerdi ve eksiksiz olması için herşeyi koymak istedim, fiyatın yüksek olmasının en büyük sebebi buydu. ikinci olarak camlari ve havalandırmayı önce aldığım yerde çalışan birine 500 tl karşılığında yaptırdım sonra tavan iç döşemesine başlandığında havalandırmaya istemeden yapılan ufak bir baskıda yerinden çıktı. bu benim için olumlu bir işaret oldu. yapılan diğer camları söktürüp tekrar yaptırmak dahil olaydan sonra her işi ustasına pazarlıksız yaptırdım. bisikletlik ve tente demir karavanda montaj dahil 12 bin lira verdim, internetten araştırıp daha ucuza bulabilirdim belki ama hem dost kazanmış oldum hemde işin arkasında duracak sağlam bir firmada yaptırmış oldum. bunun gibi bir çok detay var tasarruf sağlanabilecek önemli olan doğru insanla çalışmak gerisi sizin maddi gücünüzle alakalı oluyor. el beceriniz varsa malzemeleri internetten uygun fiyata alıp montajını kendiniz yapabilirseniz tasarruf ederek aynı özelliklerde bir karavanı daha uyguna çıkarabilirsiniz bence.
ben önceki yaza bir çekme karavan yaptırmıştım üretici ile uğraşması çok zor oluyor istediğiniz değişiklikleri yapmıyor her zaman gidip gelemiyorsunuz yada aynı paralara özellik artırarak kendiniz imal edebiliyorsunuz yeterki biraz karavan görmüş olun en azından neyin size göre nerde daha uygun olduğuna karar verebiliyor ve ona göre yaptırabiliyorsunuz. ben başlamadan önce demir karavan ile görüşmüştüm bu özellikler olmadan bile çok yüksek bir fiyat aldım ayrıca yana yaptırdığım çarpma kapıya kesinlikle hayır dediler mesela.
istanbul’a gidip ufuk karavan ile görüştüm oda kapıyı sen yaptır gel ben işletirim dedi ama ruhsatta kişi sayısına hayır dedi. çocuklardan dolayı size zaten olmaz siz kalabalıksınız arkada yolcu taşımak hem güvenlik hemde kurallar gereği sakıncalı arkada yolcu taşıyamazsınız dedi.
bu tür şeyler beni kendim tek tek yaptırmaya itti karavanı. başlarsanız bir şekilde bitiyor heleki taleplerinizi düşük tutarsanız daha uygun fiyatlara yapabilirsiniz bence.
şimdiden kolay gelsin size

Sayın @Erdaman kendi tasarımınızı kendiniz yaptığınız için kendinize göre tam bir karavanı bence en uygun fiyatla yapmışsınız.

Piyasada Ducato ve buna benzer araçlarda çarpma kapı nerdeyse hiç yok. Çarpma kapı sadece alkoven tarzı araçlarda yapılmakta. resimlere bakarken dikkatimi çekti sanırım banyo veya tuvalet gideri pis su tankına giderken biraz aşağı doğru gidip sonra tanka girmiş bu da pis su tankının kapasitesinin tamamını kullamanızı engeller mi acaba diye düşündüm.

Bir de temiz su tankları nerede onları göremedim :smiley:

D1f539099332f9421b2cbc58079eae63

Sayın @Erdaman kendi tasarımınızı kendiniz yaptığınız için kendinize göre tam bir karavanı bence en uygun fiyatla yapmışsınız.

Piyasada Ducato ve buna benzer araçlarda çarpma kapı nerdeyse hiç yok. Çarpma kapı sadece alkoven tarzı araçlarda yapılmakta. resimlere bakarken dikkatimi çekti sanırım banyo veya tuvalet gideri pis su tankına giderken biraz aşağı doğru gidip sonra tanka girmiş bu da pis su tankının kapasitesinin tamamını kullamanızı engeller mi acaba diye düşündüm.

Bir de temiz su tankları nerede onları göremedim :smiley:

Ekli dosyayı görüntüle 516945

merhaba, pis su deposu konusunda mantıklı bir açıklama yapmışsınız ama yazın bir kapta 4 gün kadar kaldım ve son gün tank dolmuş olmalı çünkü damla damla su atıyordu.
eğer dediğiniz gibi tam dolmuyorsa bile sorun değil 3-4 günden fazla kalmıyoruz kamplarda ve çıkarken hep boşaltırız.
temiz su deposu alttaki ranzanin altında 200 lt krom depo ama ben onu siyah kauçuk yalıtım süngeri ile kapladım yalıtımdan sonra kalmıştı elimde.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

SON KONULAR

Geri