MAGIRUS DENEYİMLERİM.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan JAMES BROWN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 44
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 71,532
Ynt: MAGIRUS DENEYİMLERİM.

İlk olarak Kenya'ya gitti 60 adet, sonra bu sayı yüze tamamlandı, hatta birçok gazete öğünç haberi gibi yayınladı, sonra diğer ülkelere, ben bu araca Tunus tada rastladım, o zamanlar OTOKAR imalatı yoktu, ilk olarak Ünver sanayi üretiyordu, hatta o ülkelerde çok makbul olan Toyota nın dev cipleri bu araçları yollarda özellikle rampalarda gördükleri zaman gizliden gizliye yarışa girerlerdi. ama rampalarda yakalayamazlardı..

Etiketler

Aka' Alıntı:
İlk olarak Kenya'ya gitti 60 adet, sonra bu sayı yüze tamamlandı, hatta birçok gazete öğünç haberi gibi yayınladı, sonra diğer ülkelere, ben bu araca Tunus tada rastladım, o zamanlar OTOKAR imalatı yoktu, ilk olarak Ünver sanayi üretiyordu, hatta o ülkelerde çok makbul olan Toyota nın dev cipleri bu araçları yollarda özellikle rampalarda gördükleri zaman gizliden gizliye yarışa girerlerdi. ama rampalarda yakalayamazlardı..

Gerçekten enteresan bilgiler. Peki motor bloğu hakkında bilginiz varmı? Deutz firmasından /Almanya'dan olduğu gibi gelip buradamı montajı yapılıyor acaba ?

Yanlış yazmışım Kenya değil Kongo olacaktı.
Bu araçlar ilk üretildiklerinde 25 kişiliklerin motorları kullanıldı, hatta almanya bu araçları üretmek istemedi, böyle bir düşünceleri yoktu, ilk prototip hatırladığım kadarıyla gizli yapıldı, 25liğin motoru kondu ve süpriz der gibi almanların huzuruna çıkarıldı, sanırım 1 yada 2 yıl 25lik motorlarla piyasaya sürüldü, sonra 912 dedikleri motoru biraz modifiye ederek bu araçlara uydurdular, ve 912 nin birkaç versiyonu geliştirildi, motorda ilk etapta gömlek piston ve supaplar değişti, hatta ilk gömlek piston ve supaplar tamamen elde yapıldı, magiruslarda supap olayı zaten başlı başına problemdi o yıllarda, genellikle bulunamaz elde yapılırdı. Ve neredeyse piyasadaki tüm magiruslar sağmalcılardaki Selahattin ustanın elinden en az 1 defa geçerdi, çünki bu usta bu aracın mühendislerinden daha fazla bilgiye sahipti, parçalar tamamen yurt dışından gelirdi, motor montajlı olarak gelir sonra burada bazı düzeltmeler yapılırdı, benim o yıllardan hatırladığım bunlar..
Bu aracı üreten İzzet Ünver'dir, bildiğim kadarıyla batma yokolma korkusu olmayan çılgın denilebilecek bir iş adamıydı, o olmasaydı bugün bu araçlar olmazdı..

Gerçekten çok teşekkür ediyorum,çok güzel ve değerli bilgiler.Bir çok efsane var nette .Bir taneside bu araçların ilk olarak Alman ordusunda personel taşıma amacı ile dizayn edilip,pek beğenilmeyip Türkiye'ye gönderilmesi gibi :smiley:

vakti zamanında bu araç ile servis çekiyodum topkapıya bağlı bir hatta 130-140 lira arası doluyordu mazotu sabah 6-7'den akşam 8-9'a kadar giderdi o mazot ama hiç pompaya falan bakma gereği hissetmedim nedensizce deposunun kaç litre olduğu hakkında bir bilginiz varmı?

Baya bi gençliğimde magirusun bakırköy haznedardaki parça kısmında 1 sezon çalışmıştım, zamanında Magırus ve Mercedes arasında büyük rekabet vardı, magırusun havalı apollolarına karşı mercedes 302 leri geliştirince, malum o zamanki yollarımızın durumundan apollolar bozuk yollarda beşik gibi aşırı sallanmaktan sürat yapamıyorlardı buna karşın 302 ler hoplasada zıplasada sürat kesmemeye çalışırlardı, ve Apollo savaşı kaybetti, fırma batma noktasına geldi, fakat o sıralar minibüs piyasasına fordun transitleri ve taunus ları ve commer ler hakimdi, bir magirus çalışanı " minibüs imal edelim " dedi, fakat magirusun minibüsü yoktu, midibüsü vardı 25 kişilik, ve almanyadan izin alındı, modeli bir Türk çizdi 25 kişiliğin motoru monte edildi ve ilk araç piyasaya çıktı, ve satmayada başladılar, bunun üzerine magirus bu araca uygun küçük motor üretti ve bunlar takılmaya başladı, magirus sonunda piyasanın neredeyse tümünü ele geçirdi, ve bu pastaya ortak olmak isteyen başta Mercedes olmak üzere diğer firmaları minibüs piyasasından sildi. daha sonra bu araçlar yurt dışına açıldı, başta almanya ve afrika ve bazı arap ülkeleri olmak üzere hepsi türkiyeden gitti.
Bu araçların magirus camiasındaki adı " sırtlan " dır.

Pardon hocam siz Magirüsün hangi modelinden bahsediyorsunuz?

Bir tamirci olarak magirustan karavan olmaz

Neden olmaz öncelikle makaslar daima sert ve arkalar çift teker olduğu için çok çırpıyor karavanın içinde sağlam bardak çanak kalmaz ve uzun yol performansı yoktur özellikle o bildiğiniz eski magiruslardan asla olmaz sonra çıkan m2000 olsun m14 olsun 1012 vb. Motorlularda da problem devam etti sebebi şehir içinde fazla yolcu alabilmek için sert yapılı yapıldı araçlar şu anda piyasada minibüs sektöründe olmama sebepleri de bundan yakıt olarak zaten yüksektir
Motorun konumu nedeniyle yüksek yapılıdır araç içinde kullanım alanı düşüktür yüksek tavan alçak taban alanı bulamazsınız
Çok motor yaptığım araçlardandır ege akdeniz bölgesinde pek kullanılmayan grup araçtır şunu net söyleyebilirim karavanda paran kısıtlı ise j9 uzun şase biraz durumun iyiyse 903 kasa dediğimiz sprinter 2004 vb. Modeller hele master ducato eski kasa evlerden ırak dükkana geldimi arkamızı dönüyoruz

Eski kasa ducato nun sizi üzen durumu nedir?
Yan motor araçlar tamirciler ve piyasa tarafından sevilmez eski 98 vb. 2.5d düz motorlar zaten mazot düşmanı ve çekmez artı şanzıman aks işçilikleri çoktur önden çekiş nedeniyle

Piyasa tabiri ile ekmeğini yemiş araçlardır dökük denk gelir toparlayamazsın sanayileri gezin her yerde hurdaya atılmış görürsünüz en çok hurdaya giden araçtır.
J9 pejoyu 98 kasa ducatoya tercih ederim
Bir tamirci olarak Hemen hemen birçok arac tamir ettim sprinter bile volt lt35 aynı kasa olmasına rağmen sprinter daha dayanıklı ve rahattır senin karavanın ne derseniz isuzu otobüs :smiley:

Tecrübelerinize ve görüşlerinize saygı duyarım ama katılmıyorum.Benim 2001 model 2800 turbo ducatom var düz yolda 1 litre mazot ile 13-15 km arası yol yapıyorum bu hacimde bir motorda daha az yakanı varsa buyursun beyan etsin.Çekme konusuna gelirsek "ÇEKMEZ" kanısına nasıl vardınız bilmem ama izin verilen tam yükle katır gibi gidiyor,yokuşta kalkıyor.Kusura bakmayın ama YAN MOTOR olmak bir kusur değil ki.Benim aracımda bu güne kadar ne aks sorunu oldu ne şanzuman.Sadece belirli sürelerle ön amortisörleri değiştiriyorum hepsi bu.Motorun üstünde BOŞH marka enjektör pompası var depoya her türlü yemeklik sıvı yağ koyuyorum hiç itiraz etmiyor adam gibi çalışıyor.Bakın tek bir sıkıntısı var:ARKA KAPILARIN YOLDA GİDERKEN TIKIRDAMASINI yok edemiyorsunuz.Bu kadar da olsun artık.Siz J9 ile karavan yaparsanız o karavan ancak sadece manzaralı uygun bir yere kadar gitmeye uygun olur.Buyurun benim gibi İzmirden çıkın Venedikte durun oradan devam edin moskovaya filan gidin J9 nerede pes eder acaba? Benim gariban ducato tıkını bile çıkarmaz daha nerelere gideceğiz sahibim der gibi hazırol vaziyetindeyüzüme bakar.

Tecrübelerinize ve görüşlerinize saygı duyarım ama katılmıyorum.Benim 2001 model 2800 turbo ducatom var düz yolda 1 litre mazot ile 13-15 km arası yol yapıyorum bu hacimde bir motorda daha az yakanı varsa buyursun beyan etsin.Çekme konusuna gelirsek "ÇEKMEZ" kanısına nasıl vardınız bilmem ama izin verilen tam yükle katır gibi gidiyor,yokuşta kalkıyor.Kusura bakmayın ama YAN MOTOR olmak bir kusur değil ki.Benim aracımda bu güne kadar ne aks sorunu oldu ne şanzuman.Sadece belirli sürelerle ön amortisörleri değiştiriyorum hepsi bu.Motorun üstünde BOŞH marka enjektör pompası var depoya her türlü yemeklik sıvı yağ koyuyorum hiç itiraz etmiyor adam gibi çalışıyor.Bakın tek bir sıkıntısı var:ARKA KAPILARIN YOLDA GİDERKEN TIKIRDAMASINI yok edemiyorsunuz.Bu kadar da olsun artık.Siz J9 ile karavan yaparsanız o karavan ancak sadece manzaralı uygun bir yere kadar gitmeye uygun olur.Buyurun benim gibi İzmirden çıkın Venedikte durun oradan devam edin moskovaya filan gidin J9 nerede pes eder acaba? Benim gariban ducato tıkını bile çıkarmaz daha nerelere gideceğiz sahibim der gibi hazırol vaziyetindeyüzüme bakar.
sizde diyorsunuz 2.8 turbo onlar çeker ve calisir ben düz turbosuz motor için dedim
Yan motor tabii ki kusur değil ama biz tamirciler için kusur nefret ediyoruz işçiliğinden cidden zordur ve yapmak istemeyiz şöyle ki ducatonun baskı balata değiştireceğin sürede 4 tane sprinter baskı balata değiştirirsiniz zorluk derecesi için bir kıstas
Arka kapı sesi çözülür yöntem söyleyeyim kapılar geniş olduğu için esnediği için yapar kapı mandalı dediğimiz kasaya geçen parçalara araba lastiği gibi cidden sert plastiği geçirebilir yada sağlam yapıştırırsanız saç saça değmez ses biter
J9 dememin sebebi o bütçe ile ülke içinde kullanmak için yoksa en son j9 85 yılında avrupada üretildi hatta ön kapıları çarpma değil sürgülüdür
Avrupa vb. Plan için sprinter tavsiyesini belirttim dezavantajı yok mu var şaft nedeniyle taban alçaklığı tam sağlanamıyor
Aracınızla kazasız belasız tatiller dilerim
Benim düşünce ve söylemim daha çok tamirci gözüyle bakmamdan sebeptir

Motokaravan yapma amaçlı MAGIRUS minibüs edindim.Daha önceki alışkanlıklarımdan,netin başına oturup bu araç hakkında araştırma yaptım,gerekli bilgileri araştırmaya başladım.Fakat çok çok az bilgiler vardı,hatta bilgi kırıntıları desem daha doğru olur.Hepimizin her gün gördüğü,yolcu olarak bindiği fakat hakkında gerekli hiç bir bilginin net ortamında sağlıklı olarak bulunmadığı bir araçtı.
Alalı yaklaşık 1 ay oldu.Bu 1 ayda Zonguldak-Ankara,Ankara- İstanbul ve İstanbul -Tekirdağ arasında 1000 km.'yi geçen bir deneyimim oldu.Buradan yola çıkarak ,Magirusları merak eden arkadaşlara deneyimlerimi aktarmak isterim.

Motoru Hava-Yağ soğutmalı.Tekneler,Jeneratörler ve örneğine başka ülkede rastlanmayan bizim minibüslerde kullanılıyor.Alman yapımı.Otokar bu motoru Türkiyede mi monte edip birleştiriyor,yoksa sadece ithalmi ediyor sağlıklı bilgiye sahip değilim.Çok dayanıklı bir yapısı var.Sağlam,uzun ömürlü ve sorunsuz.Adeta yağ ve yakıtı eklendikten sonra sonsuza kadar çalışması için dizayn edilmiş.Hava soğutmalı olmasına rağmen ,asla hararet,şişme ,sıkışma durumları mevcut değil.Aşağıda maddeler halinde Olumlu/olumsuz yanlarını maddelemeye çalışacağım.

OLUMLU/POZİTİF YANLARI

-Motoru çok dayanıklı.Uzun ömürlü,Arıza yapma oranı yok denecek kadar düşük.Kronik arızaları yok.Ağır şartlar altında çalışmaya dayanıklı tam bir İş Makinesi..
-İç mekanı motokaravan yapmaya çok elverişli.Enine 1,70 cm,içinde rahtlıkla ayakta durup gezebilirsiniz.Yaşam alanı şöför mahalli hariç yaklaşık 4 metre.İçi 4 yatak kapasiteli bir şekilde hiç zorlanmadan dizayn edilebilir.
-Ustası,parçası ve anlayanı her kasabada/taşrada mevcut.Parça sıkıntısı yok.
-Yakıtı boyut ve ağırlığına göre makul.Yaklaşık 0,30 -0,35 kuruş.
-Yerden aşırı yüksek.Hatta çoğu arazi aracından çok daha yüksek.Altının değmesi gibi bir sorun söz konusu bile değil.
-Güçlü bir motora,kısa oranlı bir şanzıman ile en dik yokuşları asla zorlanmadan çıkabiliyor.Çıkamayacağı bir rampma,yokuş sanırım yok.
-Sağlam bir şase ve iskelete sahip.
-Yoldan epey yüksekte olduğunuz için yola hakim gidebiliyorsunuz.Kör nokta yok.
-Basit ,turbosuz dizel motoru 10 numara yağı bile çok rahat yakabiliyor.

OLUMSUZ/NEGATİF YANLARI
-Şayet 70/80 km üstü hızlar istiyorsanız ne yazıkki bu mümkün değil.
-Motor hemen şöför mahalli yanında olduğu için alışkın olmayanlar için gayet gürültü.Aynı zamanda sıcaklıkta fazla hissediliyor.Bir zaman sonra kuşkusuz alışılıyor.Fakat gürültü binek bir aracın 7-8 katı diyebilirim.
-Kullanım kesinlikle deneyim istiyor.İlk defa kullanan birisi için ,alışana kadar çok dikkat edilmesini gerektiriyor.Sürat zaten 70 km 'yi geçilmemesi gerekir.
-Hızlanması/ivmelenmesi kamyon gibi.
-Tümseklerde,bozuk yollarda makaslı yapısından ve yüksek yapısından aşırı sallanması var.Yine alışık olmayanları ilk etapta korkutabilir,zıplatabilir.

Sonuç olarak benim gözümde mükemmel bir amaç/iş makinesi.Amaç sorunsuzluk,hedefe ulaşmak bunu yaparkende yavaş gidebilmekse bu araç size dünya turuna çıkarabilir.Çölde,Sibiryada her türlü iklimide ezer geçer.Geniş iç mekanı bir süre sonra sizi diğer araçlara bindiğinizde,dar ve basık alanları nedeniyle afakanlar basmasına sebep olur. En bozuk yollarda ,yokuşta ve her şartta yavaş ama sağlam ve sıkıntısız giden bir araç.
Benim çok sevdiğim ve zevk aldığım ,araçtan çok ,dediğim gibi bir amaç,hobi makinesi.Umarım merak eden arkadaşlara yardımcı olabilmişimdir.Şayet sorular gelirse elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.
Saygılarımla.
-
-İstanbul içinde ikamet edenler için park problemi olabilir.Gerçi diğer camperler içinde geçerli bu sorun.
Hangi modeli sizdeki.Bizde karavan yapmak istiyoruz ve magirus diye dusunuyoruz.Yakitida 0.30 kurus demissiniz.Cok iyi.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR