Kendi Karavanını Yapanlar; Ducato 17m3 "YAK" - Atilla Dinçer(Atiladi)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan atiladi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 434
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 230,986
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Ducato 17m3 "yak" - Atilla Dinçer(atiladi)

Yak'ın enerji sistemini bu günlerde aralıklı olarak takip ettim, zaten buzdolabı 1 aydır gece gündüz çalışıyor, Tahtakuş da çalışırken soğuk su ihtiyacımızı karşılıyor, 450 watt toplam güneş paneli amp cinsinden 29 amp üzerinden 23-25 amp güç üretiyor (kullanılan akü 220 amp)...Buzdolabı termostat atım durumlarına göre 1-5 amp'ini tüketiyor, gün içinde yaklaşık 15-18 amp enerji enerji fazlasından dolayı boşa gidiyor, gün içinde akü voltajı sürekli 13.1-13.5V gösteriyor, gece dolap aküden çalıştığı için sabah gün doğmadan akü voltajı 21.6 V ile güne başlıyor, paneller güneşi görünce üretim başlıyor 1 saat içinde aküler tekrar 13.5 V oluyor...450 watt haziran-temmus-ağustos ayları için ihtiyacın üstünde enerji üretiyor, tabiki bu durum ilk baharda mayıs-haziran, ve sonbaharda eylük-ekim aylarıda karavanın enerji ihtiyacını bire bir karşılayacağını gösteriyor...sadece yazın haz-tem-ağus ayları için panel düşünenlerin ihtiyacını 300 watt toplam karşılar, 300 watt'ın üstüne ne kadar çıkabilirseniz, bu size yaz aylarını oluşturan haz-tem-ağu aylarının önüne ve arkasına ay ilavesi yaparak, karavanın ihtiyacı olan enerjinin bire bir karşılanacağı ayların sayısını artırıyor, 300 watt ile yılda 3-4 ay bire bir karşılarken, 450 watt ile 6-7 ay enerji ihtiyacı bire bir karşılanabiliyor...
Bilginize....

20130605 124558 A

Etiketler

Atilla bey, millet bir tanesine hasret sizde çifter çifter maşallah :smiley:)
Hemde 160 beygirlik yer uçağı.

Hayırlı satışlar dilerim. Karavan arayan birisi olsam hiç düşünmeden alırım. Orası nasıl olmuş , burası nasıl olmuş diye düşünme derdi yok. Her santimetrekaresi nasıl yapılmış bilinen bir karavan.

Tez zamanda satarsınızda 13 m3 bir araç bekliyoruz artık. Avrupa'da 13 m3 el aynı boyada (6 m den kısa) yüksek tavan araçlar gördüm galiba 15 m3 müş. Tam ideal boyutu idi

Selamlar

Hasan

Teşekkür ederim, Hasan......
Çok yakında eski kasa 12m3 pop-up tavanlı ilginç ve dünyada tek olacak, bir ducatoya başlıyorum zaten, artık kendime bir karavan yapma zamanı geldi...

Merakla bekliyoruz yeni projeyı.

atiladi' Alıntı:
"Yak" sahibini, sahibinden.com'da arıyor...

Hayırlı satışlar ama fiyatı görünce... İmaj gibi, Dolphin gibi firmaların o kadar insan çalıştırıp, vergi ödeyip, kira ödeyip aracı size yakın fiyatlarla sattığını düşünüp adamlara acıdım...

Bu firmaların sahipleri de Atilla gibi sadece kendi bilgi ve emeğini kullanarak yılda 2-3 karavan imalatını yeterli bulsalardı,ne firma kurar,ne kira öder, ne de istihdam sağlarlardı.

Evde kendi emeğiyle ürettiği takıları satanla ,bu işin temelde hiçbir farkı yok.

Atilla bey YAK ın imalatı ile yeni bir segment doğdu. Paylaşımlarınız ve karavan imalatında çıtayı devamlı yukarıya yükseltmeniz övgüye değer...Teşekkür ederiz.YAK ın ruhsatı 1+1 mi veya 3+1 mi çıktı açıklarsanız bizi bir meraktan daha kurtarmış olursunuz.Kolay gelsin.

Sn. Salim, teşekkür ederim...Son yıllarda her kes illaki 15 m3 derken 2013 yılı 17m3'lerin yılı olduğu bir gerçek, 2013'de herhalde 4-5 adet 17m3 karavan yapıldı, bunların 2'sinde emek harcamış olmak benim için ayrıca bir keyif..
Yak'ın ruhsatı 1+1 dir, 01/01/2009 yılından sonra karavanlara sadece 1+1 veya 2+1 ruhsat veriliyor, hatta 2009 öncesi 3+1,4+1 ruhsat almış olan karavanların bile koltuklarını iptal ediyorlar, bu sene 2 arkadaşımızın koltukları TÜV tarafından iptal edildi, ek bir proje çizilerek basit şekilde koltuk sayısı düşürüldü..Fazla yolcunun bedeli ceza belli şahış başı 49 T, buda o anki polisin bilgi ve pisikolojisine bağlı..10 senedir karavancılık yapıyorum, yollarda defalarca polis kontrol ve denetimine girdim, her zaman ya yolcu sayımız fazla idi, aracın evrakları tam olduğu sürece, bir defa bile yolcu ve kg ile alakalı özel bir sorun ile karşılaşmadım, tabiki bu hiç karşılaşmayacağımız anlamına gelmiyor ama, önemli olan ödenecek bir bedel ile sorunların çözümü önemli olan keyifler kaçmasın, güzel bir atasözü de var, " alem ile gelen düğün bayramdır"...

Atilla Hocam Selam,
bir şey soracağım: araçların üzerine fiberden yüksek tavan yapılması konusunda tip onayı gerekiyor mu? Yani bu şekilde karavan yapabiliyor muyuz kendimiz?

Serdar, soru çok güzel...Tahtakuş bitince, kendim kullanmak için eski kasa 12m3 bir karavana başlayacağım, tavana tek yönde açılımlı pop-up tavan yapmayı ve 2 kişilik misafir yatağı oluşturmak istiyorum, konuyu olabildiğince araştırdım, pop-up tavan için herhangi gir muamele gerekmiyor..Bir ara aklıma basık tavan yeni kasa alıp tavanı gerçek anlamda fiber yüksek tavan (senin sorduğun) yapmak geçti (basık tavanların fiyat cazibesi), araştırmalarımda aracın sağ ve solunda 5 cm'den fazla çıkıntıya izin yok, arkada 50 cm çıkıntı izni var, ama tavan yükseltmesi hakkında hiç bir bilgiye ulaşamadım, okuduğum tüm bilgileri bir potaya koyduğumda tavanda da arkadaki gibi 50 cm yükseltilebilir kanısına vardım, ama 50 cm tavan bize yetmediği için, tavan yükseltmesi yapmayı düşünürsem, aracın tavanının proje ve ruhsat işletme sonrası ikinci defa ele alarak yükseltilmesi mantığı bende ağır basmaya başladı, böylece ilk dönüşüm Tüv muayenesindeki ölçümlerden kurtulunmuş olur..Benim sıcak baktığım tavan başta yazdığım gibi, tek yöne açılımlı 130x280 cm pop-up tavan...

Tatildeyim şu anda. Kampta karşı komşum yüksek tavanlı bir Concorde kullanıyor. Araç en kısa boy PSA lardan, ancak yatma yerini yukarıya alabildiğiniz anda tüm alt kat diğer bölümlere yeterli hale geliyor. Pop up misafir yatağı olarak kullanışlı olur bence de; ama bu hali çok güzel...

Google sordum, pop-up PSA varmı dedim, her soruya bi cevap bulan google, cevap veremedi...

Hoş olurdu gibi....

Ducato Pop up

Atilla abi daha önce ducatoya (yeni kasaya) pop top roof yapılmış. Arastırısan belki işine yarayabilir

linkteki videoda 5,36 de resimi var.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=9UOhZuf-N_o[/youtube]

XFwXBlo

1231

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR