Karavanını Kendi Yapanlar Daha Sonra Neden Hemen Satıyor?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Ali Toprak Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 53
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 24,589

Ali Toprak

Yeni Üye
Herkese iyi günler dilerim.Karavanını hevesle ve zorluklarla kendi yapan bazı arkadaşların kısa süreler sonra karavanlarını sattıklarını görüyorum.Bunun ne gibi sebepleri olabilir acaba? Bende karavan alma yada yapma niyetinde bir kişi olarak bunu merak ettim.(Yanlış anlaşılma olmasın kimseyi eleştirmek için değil merak için soruyorum.)

Etiketler

Başlıyor , ancak o heyacanla kendini kontrol edemiyerek , bütçe aşımı yapıyor , eeee para bitmiş , gezmeye çıkamıyor , napsın garibim sonunda SATIYOR

Genelde bir Ducato minibüs alıp içini bir hevesle, amatörce yapıyorlar
Almadan önce bir kiralama deneyimi bile yaşamıyorlar
sadece yılda 10 gün ve hafta sonları için bu işe girenler var
Sonra kocaman araç,parketmek zor, kullanmak zor,hantal,çok mazot yakıyor
Heves geçince satıyor zararına

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Genelde bir Ducato minibüs alıp içini bir hevesle, amatörce yapıyorlar
Almadan önce bir kiralama deneyimi bile yaşamıyorlar
sadece yılda 10 gün ve hafta sonları için bu işe girenler var
Sonra kocaman araç,parketmek zor, kullanmak zor,hantal,çok mazot yakıyor
Heves geçince satıyor zararına

Çok doğru bir tespit. Biz dört kişilik bir aile olmamıza rağmen çadır kampçılığından geçiş olarak sizin başka bir başlıkta paylaştığınız gibi pikap + araç üstü çadır kombinasyonuna geçmeyi planlıyoruz. Bu durumda bile 4*4 pikap araçların vergi adaletsizliği yüzünden 4*2 alma niyetindeyim. Orta gelirli ve çalışan kesim için karavanın hem işletme maliyeti yüksek hemde geziler haricinde günlük kullanıma uygun değil maalesef. Gelir sıkıntısı olmasa dahi yılda 1 hafta tatil için gereksiz bir yatırım olur.

Yukarıda saydığım nedenler haricinde bazen tecrübeli karavancıların da yaşam şartlarında değişikli olabilir. Mesela aile bireylerinin sayısında değişiklik olabilir. Evden ayrılan yada aileye katılan bireyler gibi.

Üç farklı karavan ve 2 farklı satış nedeni de benden.

Çadır ile başladım uzun yıllar sonra pi2010 ile ilk karavan deneyimimi yaşadım. Ufak gelmeye başlayınca aynı firmanın kaşalot serisine geçtim. İş yüzünden gezemediğim zamanlar işimin avantajı ile şantiyeye götürüp otelde yatmaktansa karavanda yattım. İri köpek ile kamp yerleri zamanla problem olmaya başladı ve pi2010 gibi istediğim patikalara girememeye başlayınca satmak zorunda kaldım. Satarken aklımda hep motorlu karavan vardı. Maddi imkanım el vermediği için bir yıla yakın karavanım olmadı. Bir gün internette şu karavanın ilanına denk geldim. Gene param yetmiyordu, kız kardeşim ile konuşurken ''abi hayallerini erteleme'' dedi. Allah razı olsun maddi olarak yardım etti ve aşağıdaki karavanı aldım.
IMG 0985

Karavanı aldım ama tatil yapmak şöyle dursun iş yüzünden hafta sonu bile binmeye fırsatım olmamaya başladı. Yine şantiyeye götürdüm, akşamları işten sonra kamp vb yaptım. İş hafiflemeye başladığında 1-2 defa gezmek kısmet oldu derken kanser yakaladı. tam iki yıl bu araç çalışmadı ve olduğu yerde yattı. 5-6 kere dondu, soyulmaya çalışıldı, sıcak yüzünden zemin kaplamasının rengi değişti. Kanseri Allah'a şükür yendim, bir akrabam muayenesini, sigortasını yaptırıp, tekrar yürür hale getirdi. Son bir yıldan beri donma ve kavrulma ile gelen hasarları yavaş yavaş elim ile tamir ediyorum. Artık 1.000-1.500 km lik rotalara çıkabiliyorum.

Biraz hikaye oldu kusuruma bakmayın, şimdi özetliyeyim:

1-İlk karavan çekme, 300 kg, hazır alındı, satma nedeni: ufak gelmeye başladığını düşündüm. Büyük hata yapmışım.
2-İkinci karavanım çekme, Pino Karavan Kaşalot serisi. Büyük olduğundan kamğ alanlarına mahkum kaldım. Kamp alanlarında insanlar ile dip dibe oturmaya alışamadım ve sattım.
3-Üçüncü karavanım motorlu 2004 model Ducato, hazır aldım. Çeşitli talihsizlikler sonucu yattığı yerde benim ile aynı zamanda benim gibi hasar gördü. Çok şükür hasarların %90'nı tamir oldu. Kalan %10 da yavaş yavaş tamamlıyorum ve kesinlikle satmayı düşünmüyorum.

Yenisini yapmak için satıyorlar:smiley:.Şahsen ben aynı aracı iki kez yaptım,gezdim,hevesimi aldım ve tek kişi gezdiğim için bu kadar büyük araca ihtiyacım olmadığına, bu kadar trafik sigortası ödemenin saçmalık olduğuna karar verip daha küçük bir araca geçtim,şimdi onu yapıyorum.Belki de araç hazırlamak gezmek den daha fazla zevk veriyor benim gibilere:smiley:.Zaten tanıştığım eski karavancıların hiç biri ilk karavanları ile gezmiyorlardı.İnsan tecrübe kazandıkça fazlalıklardan kurtulmayı da öğreniyor.

İlk karavanımı kendim yaptım ancak istemeden elimden çıktı,
İkinci karavanımı Güney Karavan'dan aldım, keyifle kullanıyorum.
Şimdilik satma düşüncem yok.
Benim hikayemde hep çekme karavan oldu.
Otomobil boyutunda kullanacak araç ihtiyacı olduğu için.
Oldukça masraflı olacak motokaravan seçeneğini henüz düşünemedik.
Böylesi bize daha uygun.

Üç farklı karavan ve 2 farklı satış nedeni de benden.

Çadır ile başladım uzun yıllar sonra pi2010 ile ilk karavan deneyimimi yaşadım. Ufak gelmeye başlayınca aynı firmanın kaşalot serisine geçtim. İş yüzünden gezemediğim zamanlar işimin avantajı ile şantiyeye götürüp otelde yatmaktansa karavanda yattım. İri köpek ile kamp yerleri zamanla problem olmaya başladı ve pi2010 gibi istediğim patikalara girememeye başlayınca satmak zorunda kaldım. Satarken aklımda hep motorlu karavan vardı. Maddi imkanım el vermediği için bir yıla yakın karavanım olmadı. Bir gün internette şu karavanın ilanına denk geldim. Gene param yetmiyordu, kız kardeşim ile konuşurken ''abi hayallerini erteleme'' dedi. Allah razı olsun maddi olarak yardım etti ve aşağıdaki karavanı aldım.
Ekli dosyayı görüntüle 518109

Karavanı aldım ama tatil yapmak şöyle dursun iş yüzünden hafta sonu bile binmeye fırsatım olmamaya başladı. Yine şantiyeye götürdüm, akşamları işten sonra kamp vb yaptım. İş hafiflemeye başladığında 1-2 defa gezmek kısmet oldu derken kanser yakaladı. tam iki yıl bu araç çalışmadı ve olduğu yerde yattı. 5-6 kere dondu, soyulmaya çalışıldı, sıcak yüzünden zemin kaplamasının rengi değişti. Kanseri Allah'a şükür yendim, bir akrabam muayenesini, sigortasını yaptırıp, tekrar yürür hale getirdi. Son bir yıldan beri donma ve kavrulma ile gelen hasarları yavaş yavaş elim ile tamir ediyorum. Artık 1.000-1.500 km lik rotalara çıkabiliyorum.

Biraz hikaye oldu kusuruma bakmayın, şimdi özetliyeyim:

1-İlk karavan çekme, 300 kg, hazır alındı, satma nedeni: ufak gelmeye başladığını düşündüm. Büyük hata yapmışım.
2-İkinci karavanım çekme, Pino Karavan Kaşalot serisi. Büyük olduğundan kamğ alanlarına mahkum kaldım. Kamp alanlarında insanlar ile dip dibe oturmaya alışamadım ve sattım.
3-Üçüncü karavanım motorlu 2004 model Ducato, hazır aldım. Çeşitli talihsizlikler sonucu yattığı yerde benim ile aynı zamanda benim gibi hasar gördü. Çok şükür hasarların %90'nı tamir oldu. Kalan %10 da yavaş yavaş tamamlıyorum ve kesinlikle satmayı düşünmüyorum.
Sağlık herşeyden önemli hocam. Siz zoru halletmişsiniz. Karavan en kolayı. Geçmiş olsun.

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ben öğrencilik yıllarımda (Yıllar öncesine göre) bireysel ve arkadaş gurubu ile yaz ve kış çadır tecrübesi olan, otostop ile gezme tecrübesi olan bir kişiyim.Emekliliğim dolmasına rağmen aşağı yukarı dört yıl daha çalışması gereken bir kişiyim.Karavan konusundaki tedirginliğim aslında eşimin ve çocuklarımın bu tarz bir yaşam biçimini bilmemeleri. Evlendikten sonra Tatillerimiz hep otellerde geçti.Çekme olursa en az 70-80.000 tl, moto olursa 120-150.000 tl arası bir maliyet olacağını düşünüyorum. İşte sorunda burada başlıyor,o kadar emek ve para harcayıpta hevesleri bir yılda biterse bende satmak zorunda kalmak istemiyorum.
Bu nedenlerle bu sene kısmet olursa karavan kiralama yolunu deneyip minimal yaşamla tanışmalarını planlıyorum.Bunun sonuçlarına göre çekme mi ,moto mu tercih yapıp eyleme geçmeyi planlıyorum. Tabiki bu görüşü sizin tecrübeleriniz sayesinde edindim.

İşi ticarete döken çakallarda var 20 tl minibüs bir çekyat beyaz eşya birazda mdf den dolap güneş paneli hadi 15 bin olsun 5bin masraf (plan proje) 40 bin 10 da benden 50 bin oldu istenen 300 bin bir aptal çıkarsa vericek
Sarı sitenin motokaravan bölümü resmen keriz silkeleme şekilde malesef

Ben öğrencilik yıllarımda (Yıllar öncesine göre) bireysel ve arkadaş gurubu ile yaz ve kış çadır tecrübesi olan, otostop ile gezme tecrübesi olan bir kişiyim.Emekliliğim dolmasına rağmen aşağı yukarı dört yıl daha çalışması gereken bir kişiyim.Karavan konusundaki tedirginliğim aslında eşimin ve çocuklarımın bu tarz bir yaşam biçimini bilmemeleri. Evlendikten sonra Tatillerimiz hep otellerde geçti.Çekme olursa en az 70-80.000 tl, moto olursa 120-150.000 tl arası bir maliyet olacağını düşünüyorum. İşte sorunda burada başlıyor,o kadar emek ve para harcayıpta hevesleri bir yılda biterse bende satmak zorunda kalmak istemiyorum.
Bu nedenlerle bu sene kısmet olursa karavan kiralama yolunu deneyip minimal yaşamla tanışmalarını planlıyorum.Bunun sonuçlarına göre çekme mi ,moto mu tercih yapıp eyleme geçmeyi planlıyorum. Tabiki bu görüşü sizin tecrübeleriniz sayesinde edindim.
Çok doğru yaparsınız
Önce kiralayın,bir hafta tatil yapın
Hem çekme
Hem motokaravan kiralayın farklı zamanlarda
Şu anda ki yargılarınızın çoğu değişecek

merhaba, biz de ilk olarak çadırla başladık. bir çocuğumuz vardı. gittiğimiz yerlerde 2 günden fazla kalmadığımız için her şeyi kurup toplamak zor oluyordu. daha sonra kendi ihtiyaçlarımız doğrultusunda bir çekme karavan yaptım. boyutlarını küçük tuttum. daha sonra ikinci çocuğun da büyümesiyle 3 yıl kullandığımız çekme karavan küçük gelmeye başladı ve sattım. şimdi bir minibüs aldım ve karavana dönüştürmeye başladım.(İveco Daily otobüsten 4+1 karavan) boyut olarak daha geniş ve imkan olarak daha elverişli olacak. 3-4 yıl kullanıp model yükseltmek için bunu da satıp daha yeni kasa bir aracı tekrar karavana dönüştürmeyi düşünüyorum. şimdilik maddi durumum 2005 model bir araca yetti. ben biraz da dönüştürme, imalat işlerini seviyorum. benim için bir hobi gibi oluyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

SON KONULAR

Geri