Karavanımızı Sonunda Tamamladık

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan koray_p Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 252
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 100,714

Etiketler

Sn. Koray Bey merhaba,

Özel mesajdan yazmıştım ama görmediğiniz düşüncesi ile buraya tekrar yazıyorum.

Bilindiği üzere, Turkuaz midibüsü karavana çevirmeye çalışıyorum ve aracın ön kısmının sağ ve sol olmak üzere iki yan tarafına normal pencere yerine lumboz kullanmayı planlıyorum.

Gelecek hafta İzmit taraflarında olacağım. Acaba bana Lumboz konusunda yardım edebilecek ve görüşebileceğim bildiğiniz kişi veya kuruluş var mıdır?

Bu konuda en doğru kişininde siz olacağınızı düşünüyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Ahmet Hamza
555 496 7474

merhaba Koray Bey,

bu başlığı ara sıra görüyordum ama ilgi alanım olmadığı için hiç okumamıştım.
bugün ise merak edip bakınca hayretler içinde sonuna kadar okudum (belli kısımları 9. sayfadan sonra atlamış olabilirim :smiley: )

gerçekten tebrikler, zaten bazı arkadaşlar yazmış, bu kadar çok araştırma, cihaz kullanım bilgisi ve komponentleri birleştirme yeteneği, helal olsun...

öncelikle konunun ortalarında bu işin ileride olası ticarete dökülmesi olasılığı konuşulup eleştirilmiş.
ben ise sizin gibi araştırmacı, malzeme bilgisi olan, detaycı ve mükemmeliyetçi kişilerin zaten yaptıkları işi ticarete dökmeleri gerektiğini düşünüyorum...
amacınız bu işi gerçek anlamda ticarete dökmek ise de yolunuz açık olsun, umarım kendi yerinizde, bu kalite ve detaycılıkla işlerinizi yapabilirsiniz.

bence ülkenin en büyük sorunlarından biri işini sadece yapmak için yapan insanların ortalarda ustayım diye geçinmesi, kolay parayı sevmesi ve kısa zamanda yaptıkları orta kalite / kalitesiz işler ile de yaptıkları işin ederinin çok çok üstünde rakamlar istemesi. kimse özenerek ve araştırma yaparak iş yapmıyor. yapan da ederinin 10 katını istiyor..

yakın zamanda bir klasik araç aldık, düzgün usta / servis bulmak çok büyük mesele, gittiğim yerler de eminim bendeki kadar teknik doküman yoktur, benim araştırdığım kadar parça araştırmamışlardır.
sonuç olarak 4 ayda 200 km yapamadık araç ile, şimdi de satılığa koyduk aracı çünkü hevesimiz kaçırıldı!

işini layıkı ile yapan servis / işyeri zanaatkar bulmak çok zor oldu artık, bu konuda çok doluyum maalesef, yaz yaz bitmez :smiley:

özetle umarım her şey gönlünüzce olur ve kaliteden ödün vermeden ulaşılabilir rakamlara, ülkemiz yeni bir üretici kazanır. belli mi olur ileri de belki de ihracata bile başlarsınız..

Sn. Koray Bey merhaba,

Özel mesajdan yazmıştım ama görmediğiniz düşüncesi ile buraya tekrar yazıyorum.

Bilindiği üzere, Turkuaz midibüsü karavana çevirmeye çalışıyorum ve aracın ön kısmının sağ ve sol olmak üzere iki yan tarafına normal pencere yerine lumboz kullanmayı planlıyorum.

Gelecek hafta İzmit taraflarında olacağım. Acaba bana Lumboz konusunda yardım edebilecek ve görüşebileceğim bildiğiniz kişi veya kuruluş var mıdır?

Bu konuda en doğru kişininde siz olacağınızı düşünüyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Ahmet Hamza
555 496 7474

Lumbozu en uygun Aliağa gemi sökümcülerinden alabilirsiniz.

Sn. @mauvais

Beğeniniz için ve kibar yazınız için çok teşekkür ederim. Piyasadaki sıkıntıyı çok güzel dile getirmişsiniz.

Şu anda gerçekten ilerisi için ne yapacağımı bilmiyorum. Çok yorucu, stresli ama sevdiğim bir işim var halihazırda. Ancak kendi işim olmasını ben de isterim.

Sonunda aracı satılığa koydum.

Özel tasarım el yapımı motokaravan Türkiye'nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com'da - 650566184
Hayırlı olsun. Hayırlı müsteriler.

Koray Bey el emeği göz nuru çok güzel bir araç yapmışsınız tebrik ederim. Bu başlığı daha önce oldukça detaylı olarak okumuştum satış ilanınızı da inceledim. Araç için 200.000TL istemişsiniz. Sormak istediğim birşey var. Aracı panelvan olarak düşündüğümüzde 2012 model 165.000km de bir aracın iyi bir pazarlıkla bugün 50.000TL'ye alınabileceğini sanıyorum, hadi olsun 55. Aradaki 145-150.000TL'yi karavan dönüşüm maliyeti olarak düşündünüz herhalde. Kullandığınız ekipmanların tümü özel karavan ekipmanı, detay ve masraftan kaçınmadığınız çok açık. Bugünkü döviz kurları, işçilikler vs ile düşünüldüğünde aynı kalitede bir araç dönüşümü maliyeti 150.000TL mi tutar? Satış fiyatını belirlerken aracı tamamlamak için katlandığınız maliyeti hesapladığınız düşüncesi ile soruyorum bunu.

Lütfen beni yanlış anlamayın fiyatınızı sorgulamak gibi bir düşüncem yok haddim de değil zaten ama yakın gelecekte benzeri bir araç yapmayı/yaptırmayı/yapılmış olarak almayı düşünen ve son dönemlerde yeni yapmak/yaptırmak veya hazır almak arasında hala karar verememiş birisi olarak bilgi sahibi olmak amacım.

Müşterisi bol olsun diyelim , fiyatı sorgulamak doğru olmaz , benzer sorular hepimizin aklına geldi muhtemelen , ancak bizlere müşterisi bol olsun demek düşer .

Bize sorar istişare ederse , fiyat konusunda fikrimizi söyleriz .

Bekleyip göreceğiz , en kötü ihtimal satılmazsa kendisi kullanır .

Koray Bey'e bu işin ticaretini yap diye cok tavsiyede bulunuldu. Ticaretini yapabilmesi icin en az bu fiyatlardan satabilmesi gerek. Degeri bu fiyat ise zaten alicisi cikacaktir.

Koray Bey el emeği göz nuru çok güzel bir araç yapmışsınız tebrik ederim. Bu başlığı daha önce oldukça detaylı olarak okumuştum satış ilanınızı da inceledim. Araç için 200.000TL istemişsiniz. Sormak istediğim birşey var. Aracı panelvan olarak düşündüğümüzde 2012 model 165.000km de bir aracın iyi bir pazarlıkla bugün 50.000TL'ye alınabileceğini sanıyorum, hadi olsun 55. Aradaki 145-150.000TL'yi karavan dönüşüm maliyeti olarak düşündünüz herhalde. Kullandığınız ekipmanların tümü özel karavan ekipmanı, detay ve masraftan kaçınmadığınız çok açık. Bugünkü döviz kurları, işçilikler vs ile düşünüldüğünde aynı kalitede bir araç dönüşümü maliyeti 150.000TL mi tutar? Satış fiyatını belirlerken aracı tamamlamak için katlandığınız maliyeti hesapladığınız düşüncesi ile soruyorum bunu.

Lütfen beni yanlış anlamayın fiyatınızı sorgulamak gibi bir düşüncem yok haddim de değil zaten ama yakın gelecekte benzeri bir araç yapmayı/yaptırmayı/yapılmış olarak almayı düşünen ve son dönemlerde yeni yapmak/yaptırmak veya hazır almak arasında hala karar verememiş birisi olarak bilgi sahibi olmak amacım.

Merhaba,

Öncelikle mesajınıza alınmadım, kırılmadım.

El emeğim için bir ücret almadan satmam çok mantıksız ve gereksiz olur. Ayrıca o kadar araştırma, malzeme arama, harcanan zaman, yakıt vs. iş büyüyor. Kar etmeyeceksem neden satayım? Kendim kullanırım. İnanın bir aydır ilana koymamak için direniyorum. Karavan ile gezmek, kamp yapmak çok ama çok zevkli bir hobi. Belki senede bir veya iki tane yapar satarım ama karavansız kalmak istemiyorum.

Maalesef fiyatlar euro 'dan dolayı çok fazla arttı. Yenisini yamaya kalkınca alacağım malzemeler sattığımın çok üstünde kalıyor. Örneğin sadece duş kısmının plastik parçaları (stor dolap profilleri vs.) 2000 TL tutmuştu. Tente indirimsiz, bayi fiyatı olmadan alınmak istenirse 1100 Euro, kombi 2400 euro civarında. Hidrofor 100-150 TL ye varken ben 450 TL vermiştim. Ekipmanların nasıl olduğunu siz de görmüşsünüz, herşeyi düşünüp eksik olmayacak şekilde yapmaya çalıştım. Ticari olarak da düşünsem gene bu şekilde bir standart proje yapacağım.

Kimse ya da bir firma için bugüne kadar kötü konuşmadım. Bilinen bir firma tarafından yapılan karavanın yatağının ortasında leğen konulduğunu gördüm. İlk kampımıza gittiğimizde gene aynı firmanın yaptığı başka bir karavanın elektrik devresinin sigorta konmadığı ve uygun kablo kullanılmadığı için yandığını da bizzat gördüm. Karavanı zor kurtardık, eğer gece olsaydı Allah korusun belki de arkadaşlarımızı da kaybedebilirdik.

Hazır almak, yaptırmak ya da tarafınızdan yapılması bütçe, imkan, zaman gibi bir çok etkene bağlı olduğundan kişi için en iyisi neyse onu seçer. En normali budur. Ancak hangi seçenek için karar verirseniz verin hem malzemenin karavan için uygun olmasına hem de işçiliğin özellikle emniyet açısından hatasız olmasına dikkat edin. Benim karavanım için avantajım her bir parçasını ben montaj yaptığımdan emniyet konusunda her şeyinden eminim. İçinize sinmeyen yada ufacık şüphe duyduğunuz bir karavanı hiç düşünmeyin. Görüntü çok güzel ama görünmeyenler maalesef can yakabilir.

Emin olun çok fazla bir karım da yok. Bu fiyatın üzerine çıkarsam alıcı da bulamam. En adaletli şekilde fiyat belirlemeye çalıştım. Gene ilave edeyim, başlarken bu rakamlara çıkacağımı ben de hesaplayamamıştım. :smiley:

Saygılar

Merhaba,

Öncelikle mesajınıza alınmadım, kırılmadım.

El emeğim için bir ücret almadan satmam çok mantıksız ve gereksiz olur. Ayrıca o kadar araştırma, malzeme arama, harcanan zaman, yakıt vs. iş büyüyor. Kar etmeyeceksem neden satayım? Kendim kullanırım. İnanın bir aydır ilana koymamak için direniyorum. Karavan ile gezmek, kamp yapmak çok ama çok zevkli bir hobi. Belki senede bir veya iki tane yapar satarım ama karavansız kalmak istemiyorum.

Maalesef fiyatlar euro 'dan dolayı çok fazla arttı. Yenisini yamaya kalkınca alacağım malzemeler sattığımın çok üstünde kalıyor. Örneğin sadece duş kısmının plastik parçaları (stor dolap profilleri vs.) 2000 TL tutmuştu. Tente indirimsiz, bayi fiyatı olmadan alınmak istenirse 1100 Euro, kombi 2400 euro civarında. Hidrofor 100-150 TL ye varken ben 450 TL vermiştim. Ekipmanların nasıl olduğunu siz de görmüşsünüz, herşeyi düşünüp eksik olmayacak şekilde yapmaya çalıştım. Ticari olarak da düşünsem gene bu şekilde bir standart proje yapacağım.

Kimse ya da bir firma için bugüne kadar kötü konuşmadım. Bilinen bir firma tarafından yapılan karavanın yatağının ortasında leğen konulduğunu gördüm. İlk kampımıza gittiğimizde gene aynı firmanın yaptığı başka bir karavanın elektrik devresinin sigorta konmadığı ve uygun kablo kullanılmadığı için yandığını da bizzat gördüm. Karavanı zor kurtardık, eğer gece olsaydı Allah korusun belki de arkadaşlarımızı da kaybedebilirdik.

Hazır almak, yaptırmak ya da tarafınızdan yapılması bütçe, imkan, zaman gibi bir çok etkene bağlı olduğundan kişi için en iyisi neyse onu seçer. En normali budur. Ancak hangi seçenek için karar verirseniz verin hem malzemenin karavan için uygun olmasına hem de işçiliğin özellikle emniyet açısından hatasız olmasına dikkat edin. Benim karavanım için avantajım her bir parçasını ben montaj yaptığımdan emniyet konusunda her şeyinden eminim. İçinize sinmeyen yada ufacık şüphe duyduğunuz bir karavanı hiç düşünmeyin. Görüntü çok güzel ama görünmeyenler maalesef can yakabilir.

Emin olun çok fazla bir karım da yok. Bu fiyatın üzerine çıkarsam alıcı da bulamam. En adaletli şekilde fiyat belirlemeye çalıştım. Gene ilave edeyim, başlarken bu rakamlara çıkacağımı ben de hesaplayamamıştım. :smiley:

Saygılar

Sizi tebrik ediyorum.

Bilgi tecrübe ve titiz işçiliğinizden insanların istifade etmesi için bu işi ticari yapmalısınız.

Seri üretim modeline geçerseniz aynı malzemeleri en az %50 daha düşük fiyatlara alabileceğinizi, işçilik giderlerinizin en az %60-%70 düşeceğini gözardı etmeyin.

merhaba
ruhsat ve proje çizim sürecinde hangi mühendislik firması ile çalıştınız?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Perdeler için çıtçıt yerine mıknatıslar kullanılsa daha esnek olmaz mı? Kullanılmayınca da depoya kaldırılabilir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,436
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

SON KONULAR

Geri