Karavanımızı Sonunda Tamamladık

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan koray_p Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 252
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 100,726

Etiketler
Koray bey elinize sağlik çok güzel bir çalişma olmuş. Hem size, hemde konuyla ilgili bilgisi olan diğer tüm forum uyelerine sormak istedigim bazi sorularim var.
- Öncelikle bütün bu tasarimlari yaparken aracin sağ tarafindaki ve sol tarafindaki ağirliklari hesaba katarakmi neyi nereye koyacaginiza karar veriyorsunuz?
- Araçlarin duvarlarina uygulanan yalitim sadece soğuk havalarda sicak tutsun diye mi yoksa yazin arabanin içinin çok isinmamasini da sağliyor mu?
- Bende şimdilik sadece kafamda bişeyler tasarlama aşamasindayim. Ve şöyle birşey düşünüyorum. Aracin içinde zemin kaplamasi yapilirken, isi yalitimi yerine zemine boylu boyunca yaklaşik 5 cm yüksekliğinde bir su deposu yaptirsak, 1,80 genişlik ve 4,0 metre boyu olsa nereden baksaniz 350 lt lik bir depo olur. Bu tarz bişey deneyen ya da gören oldu mu?
- Aracin altina temiz veya kirli su deposu yapildiğinda soğuk havalarda bu sular donmuyormu?
Simdiden teşekkürler...

- Ağırlıkları mümkün olduğu kadar karşılıklı koymakta fayda var. Örneğin su deposu ne taraftaysa aküler karşı tarafta olmalı.
- Yalıtım malzemesi yazın arabanın daha az ısınmasını da sağlıyor. Ancak güneş altında kalan bir araç ister istemez çok ısınacaktır.
- Tabana yapılacak olan 5 cm yüksekliğindeki deponun et kalınlığını 5 mm bile düşünürseniz geriye 4cm hacim kalır. Deponun çökmemesi için iç kısımda olması gereken destek parçalarını yapmak imkansız gibi birşey. Taban sacına sabitlenmesi gereken yer döşemesi, koltuk vs. malzemeleri sabitleyemezsiniz, mobilya ve diğer aksamların ağırlığı da cabası. Su giderlerinin atık deposuna bağlantısı, lpg tüpünün bulunduğu bölüme konacak olan menfez gibi çıkışlar da tabandan yapılamaz.
- Kirli su deposunun donmasını çok kafama takmadım açıkçası. Lavabodan sıcak su gidişi devreyi açar diye düşünüyorum. Ancak temiz su deposu koyarsanız mutlaka izolasyon ve/veya ısıtıcı şart olur.

Koray bey merhaba
Satışa cikartacaginizi kaçırmışım konuyu bulamadım da. Ne kadara satmayı düşünüyorsunuz? Bir sorum daha olacak? Bu aracın yıllık sabit odemeleri nelerdir? Mtv,ötv kasko, trafik sigortası vb... görüştüğüm konuştuğum insanlar çok farklı rakamlar söylüyorlar. En güncel bilginin sizde olduğunu düşünüyorum. Teşekkür eder i akşamlar dilerim.

Merhaba,

Size özel mesaj gönderdim.

Ödemeler konusunda henüz bilgi sahibi değilim. Hala sigortacımdan cevap bekliyorum. Gelince paylaşacağım.

.

Koray bey:yum:
başlığınız maalesef forum sıhhatine çok zarar veriyor. :confused:

Baksanıza okuyana hemen inme iniyor... :p

Lütfen gereğini yapıp profesyonel yapımcılığa geçin de, biz de icabında rahat edelim. :yum:

.

Aman kimseye zara gelmesin, üzülürüm. Tamamen ticari duruma geçersem bu kadar hoş mesajlar gelmez, kesin bombalanırım. :p:tearsofjoy:

Süleyman Bey (@suleymancirit),

Donanım listesini yapabildim. Gecikme için kusura bakmayın. Bir süredir işler, hastalık vs. zaman bulamadım.

- Yan pencereler Dometic Seitz S4 90x45cm 2 adet
- Arka pencereler Dometic Seitz S4 45x45cm 2 adet
- Ön heki Remis (aydınlatmalı) 70x50cm
- Arka heki Remis 40x40cm
- Tuvalet heki Fiamma 28x28cm
- Kayar kapı sineklik Remis
- Kontrol paneli CBE PC220 (Temiz ve pis su tankı seviyeleri, sigorta kutusu vs.)
- Gaz alarmı CBE
- Isıtma / Sıcak su Truma Combi 4 CP Plus
- Sıcak hava menfezleri Truma
- Gaz manifoldu Truma
- Gaz regülatörü Truma Mono Control CS (seyirde kullanılabilir. kaza anında gazı kesiyor)
- Gaz filtresi Truma
- BBQ Point Truma
- Dış duş Truma
- Havluluk Truma (sıcak hava kanallı)
- Evye – Ocak Can (solda 2 gözlü ocak, italyan malı)
- Musluk Can (katlanır, elektrikli)
- Hidrofor Jabsco Par-Max 2.9
- Tente Fiamma F65S
- Solar panel 3x150 watt
- İnvertör Savior Solar 600w Pure Sinus (dışarıdan elektrik beslemesi verildiğinde
araç içindeki prizlere otomatik olarak 220V veriyor)
- Aküler Fiamm (italyan malı) 3x100Ah
- Elektrik giriş Defa MiniPlug Connection Kit
- Tuvalet Thetford CS200 CS
- Buzdolabı IndelB Cruise 85
- Temiz su deposu Polietilen malzemeden kendi imalatım 250 litre
- Atık su deposu Polietilen malzemeden kendi imalatım 200 litre

Son düzenleme:

Donanım listesini yapabildim. Gecikme için kusura bakmayın. Bir süredir işler, hastalık vs. zaman bulamadım.

- Tuvalet heki Fiamm 28x28cm
- Kontrol paneli CBE PC220 (Temiz ve pis su tankı seviyeleri, sigorta kutusu vs.)
- Gaz alarmı CBE
- Gaz manifoldu Truma
- Gaz regülatörü Truma Mono Control CS (seyirde kullanılabilir. kaza anında gazı kesiyor)
- Gaz filtresi Truma
- BBQ Point Truma
- Dış duş Truma
- Tente Fiamma F65S
- Solar panel 3x150 watt
- İnvertör Savior Solar 600w Pure Sinus (dışarıdan elektrik beslemesi verildiğinde

Donanım listesi, karavanda olması gereken hemen her şeyin olduğunu gösteriyor. Kullandığınız malzeme ve cihazlar da piyasada en kaliteli olanlardan. Almanya’da bu iki nokta karavan yapımında oldukça olağan bir durum. Karavan dönüşümündeki kaliteli işçiliğinize ise Alman ölçülerinde bile olağan üstü demek lazım.

Tebrikler.

- Tuvalet heki Fiamm 28x28cm
- Gaz alarmı CBE
- Gaz manifoldu Truma
- Gaz filtresi Truma
- BBQ Point Truma
- Dış duş Truma
- Tente Fiamma F65S
- Solar panel 3x150 watt
İşte görüyorsunuz , bi şey söylemeye gerek yok , Allah alacak olan şanslısına bağışlasın . Ben alamam ama sanırım sıra geldi , kaç gaymeye satcen demeye ?

.

Keşki daha evvel haberim olsaydı, neredeyse profesyonel kalitedeki bir planın adresini gönderebilirdim. :rolleyes:

Burada bir Alman forumunda rastladığım bir karavancının, eşiyle beraber kendi Pössl Roadcamp aracını ölçüp biçip, üşenmeden Sketchup programı ile çizdiği plan bulunmakta..
İstenirse plandan araç silinebilir ve elementler tek başına izlenip ölçülebilir.

Eşsiz iş, eşsiz olmuyor galiba ? :p

...

Konuya yeni ilgi duyanlara..
Adresini verdiğim sayfadaki resim tıklanarak plan 3D olarak izlenebilse de, ölçüm yapabilmek için aslında programı bilgisayara indirdirmek gerekli. O sayfanın sağ altındaki küçük resimden de sadece yapılan işlere toptan erişilebilmekte. Fakat bu plandan çalışılamıyor ! (Onun da altında başkalarının çizdiği değişik planlar var.)

Programın kullanılması için açıklayıcı videolar yardımcı olabilir.
Ölçüm yapmayı düşünmeyenler de sayfayı programsız ama 3D olarak en uygun olarak bilgisayarda izleyebilirler. :yum:

Aşağıdaki planların resimlerini sadece fikir versin diye yükledim..

Forum logosunun sol altta, böyle emek verilmiş bir başkasının işine “Copyright” izlenimi vererek hemen maydonoz olması tuhaf değil mi ?
Eğer sadece “yayınlanan yer” denmek isteniyorsa, “Görünmez Digital Filigran” kullanılır ya da en azından daha şık formüle edilemez miydi ? :confused:

.

Ekli dosyayı görüntüle 507442

Pössl firması kendi dizaynının bu şekilde paylaşılmasına karşı çıkmaması ilginç. Bizde yapım aşamasında fotograf bile çektirip paylaşamıyorsunuz.

Emniyet kemerlerinin arkasında kalan direklerin kaplamalarını bitirebildim. Ahşap üzerine suni deri kapladım.

20181104 112622

20181105 171919

Araç içinde giyinmek için banyonun sürgü kapısını kullanırız diye düşünüyorduk. İlk kampımızda bunun çok pratik olmadığını görünce şoför mahallinin arkasına perde yapmaya karar verdik. Ayrıca kamptaki büyüklerimiz perdenin camdan gelen soğuğu kısmen keseceğini / azaltacağını söylediler. Bunun yanında içeride daha rahat hareket edeceğimiz için ancak fırsat bularak bugün diktim. Alüminyum ray ve tekerlekli rulet kullandım. Köşe kısımlardaki eğimlerden ötürü rayı sonuna kadar uzatmak mümkün olmadı. Perdelerin üst köşelerinden üçgen şekilde parçalar çıkardım. Kırışıklığa bakmayın, taşırken çok katlayınca böyle oldu. Perdeleri kenarlara toplayıp bağlamak için de bir bağ, ip gibi bir şey ilave edeceğim.

20181110 165116

20181110 165159

20181113 222227

20181113 222230

20181113 222257

20181113 222555

Donanım listesi, karavanda olması gereken hemen her şeyin olduğunu gösteriyor. Kullandığınız malzeme ve cihazlar da piyasada en kaliteli olanlardan. Almanya’da bu iki nokta karavan yapımında oldukça olağan bir durum. Karavan dönüşümündeki kaliteli işçiliğinize ise Alman ölçülerinde bile olağan üstü demek lazım.

Tebrikler.

Çok teşekkür ederim. Mahçup oluyorum.

Pössl firması kendi dizaynının bu şekilde paylaşılmasına karşı çıkmaması ilginç. Bizde yapım aşamasında fotograf bile çektirip paylaşamıyorsunuz.
.

Pössl’in belki planın ölçüleri dışında, aslında karşı çıkacağı birşey olmamalı ? Yoksa Pössl’e de benzer konsepti yüzünden diğer üreticilerden biri de müdahil olabilirdi. Kısaca bu tarzın nihayetinde anonim olması ve karavanda kullanılan bütün aletlerin de dışarıdan alındığı düşünülürse, kimsenin işi karıştırmaya bir merakı olacağını sanmıyorum ?

Üstelik plan, firmanın orjinal planı değil, araç sahibinin ölçüp, biçip derlediği bir çalışma. Dedim ya konsept olarak da orjinal değil.

Resim bile çektirilmiyor derken, bizim butik üretim yapan karavan firmalarımızı kast ediyorsanız, artık birilerinin onlara NASA’ya falan çalışmadıklarını söylemelerinin zamanı gelmiş olmalı ? :yum:

.

Son düzenleme:

.

Koray bey, termo kalitesindeki perde ile sürücü mahali de yaşam alanına dahil edilebilir.
Gergin ve kullanışlı olması için, küçük perçinle iç kaplamaya sabitlenen çıtçıtlar uygun bir çözüm sunmalı.
Benzerini Westfalia’nın karavanıma yaptığından biliyorum.

İkinci resimden de perdeye uygulanması görülmekte. Çıtçıtın diğeri ise dediğim gibi perçinle iç kaportaya sabitleniyor.
2 el aletine ihtiyaç var yani. Sanırım biliyorsunuzdur.
Ben belki bilmeyen vardır diye yazdım.
.
DBD40819 6590 4C5F A5FD A7F39E481565

.
Unbenannt2

.
D9914A2F D99A 40C1 8849 0E91D7C8CD6B

.

Aşağıdaki de vidalı versiyonu. Bu tarz ahşap için uygun olsa da, plastik veya metal kaporta için perçin kullanmak daha yerinde olmalı ?

.
B12CF0FC A4F6 4CB5 9055 373E20B13DC9

.

Unbenannt

.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR