Karavanımızı Sonunda Tamamladık

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan koray_p Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 252
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 100,725
Forumda kendi karavanini yapmaya niyetli bir çok insana guzel referans oldunuz.İşçilik, urun secimi ve emekleriniz icin tebrik, paylasimlariniz icin teşekkür ederiz. Ruhsat ve TSE konularinda Güncel prosedürü nereden ve nasıl bulabiliriz? Başka bölümde yazdığım gibi benim karavanımda wc banyo koltuk dolaplar ve mutfak portatif olacak. Araç ici montajı komple 10 dakika içerisinde bitecek. Böyle bir yapıda ruhsat değişikliği gibi konularda sınırlarımızı nerden öğrenebiliriz?

Etiketler
elinize sağlık cok guzel bir proje olmuş cok heveslendim bende cok başarılı iş cıkarmışsınız tebrik ederim devamini dort gözle bekliyorum

"Bekletme sebepleri ise "kamyonetten / panelvandan motokaravan olmaz" mış." Peki biz karavanı nasıl yapacağız, sadece alkovan mı olacak artık?

Bahadır Bey, o sıkıntı yok artık. Panelvandan karavan oluyor, benimkini onayladılar. TSE kendi içinde bir standart oluşturursa böyle fikir ayrılıklarıyla zamanımız heba olmaz.

Forumda kendi karavanini yapmaya niyetli bir çok insana guzel referans oldunuz.İşçilik, urun secimi ve emekleriniz icin tebrik, paylasimlariniz icin teşekkür ederiz. Ruhsat ve TSE konularinda Güncel prosedürü nereden ve nasıl bulabiliriz? Başka bölümde yazdığım gibi benim karavanımda wc banyo koltuk dolaplar ve mutfak portatif olacak. Araç ici montajı komple 10 dakika içerisinde bitecek. Böyle bir yapıda ruhsat değişikliği gibi konularda sınırlarımızı nerden öğrenebiliriz?

Teşekkür ederim. Araç proje işi yapan bir firmayla görüşürseniz size bilgi verirler. Ben de prosedür, liste vs. aradım ama ulaşamadım. Demonte halde taşıyacağınız malzemelerden dolayı yol kenarı denetim istasyonunda ceza kesebilirler, hatta aracı bağlama yetkileri bile var.

Öğretmenlikte şöyle bir şey vardır. Okuttuğu çocuk iyi bir yerlere gelir, öğretmen gururlanır "işte bu benim rahle-i tedrisatımdan geçti" der.
Koray ise sadece benim arkadaşım ve o kadar güzel bir iş çıkarmış ki arkadaşım olduğu için gurur duydum.

Adamın işçiliği, el emeği derken arada da çocuk yapmış. Allah analı babalı büyütsün. Umarım karavanı satmazsın Koray. İnsan kendi pişirdiği yemeği yerken nasıl zevk alıyorsa sen de her yaptığın kilometrede aynı zevki fazlasıyla alacaksın.

Ve yine başa geliyorum. Yaptığın çalışma ile bir çok kişiye örnek olacaksın, bir çok kişiyi cesaretlendireceksin. İşte bu da öğretmenlerin hissettiği gurur gibi başka bir gurur.

165 postu 1 solukta okudum.

Mükemmel olmuş. Elinize emeğinize sağlık.

Bu arada mercedes forumundan tanıdık bir dostuma da rastladım. O da ayrı bir sürpriz oldu.

Gerçekten multi disipliner bir insansınız. Hem her işten anlayıp, hem de her işin ustası olmak herkesin harcı değil. Mühendislik var, tasarım var, aplikasyon var, marangozluk, kaynakçılık, tesisatçılık, elektirik, terzilik (bence en zoru) ve da iş disiplini. Tam bir Alman işi olmuş.

Umarım keyfini de sürer, emeğinizin karşılığını da alırsınız.

Selamlar.

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mükemmel bir işçilikle karavaninizi tamamladınız, size ve eşinize bravo gercekten. Bu arada sanirim esin kaynağınız genelde şu link verdiğim video olmuş, pis su tankindan temiz su tankına, banyo duvar sisteminden mutfak tezgahi uzatmasina , duş teknesine kadar neredeyse aynı ... Ancak özellikle pis su tankını tek tek birlestirip yapışınız bile muhteşem bir emek keza duş teknesi... üstelik buradaki calisan sayısı ve sırf bu konuda profesyonel olduklari göz önüne alındığında sizinki daha başarılı.

Video: https://youtu.be/eOlhAMl4pnU

Mükemmel bir işçilikle karavaninizi tamamladınız, size ve eşinize bravo gercekten. Bu arada sanirim esin kaynağınız genelde şu link verdiğim video olmuş, pis su tankindan temiz su tankına, banyo duvar sisteminden mutfak tezgahi uzatmasina , duş teknesine kadar neredeyse aynı ... Ancak özellikle pis su tankını tek tek birlestirip yapışınız bile muhteşem bir emek keza duş teknesi... üstelik buradaki calisan sayısı ve sırf bu konuda profesyonel olduklari göz önüne alındığında sizinki daha başarılı.

Çok teşekkür ederim. O videoyu birçok kereler izledim. Hatta eşim arada sırada "Tek rakibim Pössl" diyerek benimle dalga geçer. :sweatsmile: Onun yanında da bir çok üreticinin karavanlarını uzun uzun inceledim. Bize uyan ve en rahat edebileceğimiz düzeni yapmaya çalıştık. Zaten yabancılar da genellikle bu düzene yoğunlaşmışlar. Sn. Evliyaçelebi 'nin de dediği gibi yeniden keşif yapmak gereksiz. Burada zorlandığım konu sadece iki tane karavanı canlı olarak beşer dakika görmüş olmamdan dolayı iç kısmın ölçülendirilmesi oldu.

Bu hafta sonu karavanımızı test ettik. Ufak tefek eksiklikler dışında gayet başarılı olduğunu söyleyebilirim. Onları da halledince, tamamlayınca kafam tamamen rahat olacak. Dışarısı 4 derece iken içeride tshirt ile uyuduk. Bebeğimiz bizden bile rahattı. Karavanda tuvalet olmasının faydasını çok gördük, kaseti boşaltma sırasında da çok rahatsız olmadım :smiley:

20181028 090801

Aküler sarj ve paneller kaçlık , biraz detaylandırırmısınız .

Bu vesileyle , TL olmaksızın karavanınızda , şu donanım şu marka gibi İCMALEN bilgilendirme yapabilirmisiniz .

Bilgilendirme yaptınız halde , gözümden kaçmış da olabilir .

Talip olacaklar da bilgilenmiş olur .

Burada zorlandığım konu sadece iki tane karavanı canlı olarak beşer dakika görmüş olmamdan dolayı iç kısmın ölçülendirilmesi oldu.
.

Keşki daha evvel haberim olsaydı, neredeyse profesyonel kalitedeki bir planın adresini gönderebilirdim. :rolleyes:

Burada bir Alman forumunda rastladığım bir karavancının, eşiyle beraber kendi Pössl Roadcamp aracını ölçüp biçip, üşenmeden Sketchup programı ile çizdiği plan bulunmakta..
İstenirse plandan araç silinebilir ve elementler tek başına izlenip ölçülebilir.

Eşsiz iş, eşsiz olmuyor galiba ? :p

...

Konuya yeni ilgi duyanlara..
Adresini verdiğim sayfadaki resim tıklanarak plan 3D olarak izlenebilse de, ölçüm yapabilmek için aslında programı bilgisayara indirdirmek gerekli. O sayfanın sağ altındaki küçük resimden de sadece yapılan işlere toptan erişilebilmekte. Fakat bu plandan çalışılamıyor ! (Onun da altında başkalarının çizdiği değişik planlar var.)

Programın kullanılması için açıklayıcı videolar yardımcı olabilir.
Ölçüm yapmayı düşünmeyenler de sayfayı programsız ama 3D olarak en uygun olarak bilgisayarda izleyebilirler. :yum:

Aşağıdaki planların resimlerini sadece fikir versin diye yükledim..

Forum logosunun sol altta, böyle emek verilmiş bir başkasının işine “Copyright” izlenimi vererek hemen maydonoz olması tuhaf değil mi ?
Eğer sadece “yayınlanan yer” denmek isteniyorsa, “Görünmez Digital Filigran” kullanılır ya da en azından daha şık formüle edilemez miydi ? :confused:

.

BC11E388 C560 43A3 9C59 DB0B38E704D6

Son düzenleme:

İlk çekme karavanımı en ince ayrıntısına kadar sketch-up'da çizdiğimde yıl 2009 idi.
O zaman bu çizimlerin ve paylaşımların pek değeri bilinmiyordu.
Şimdi planlamada gerçek ölçülerle çalışılabilen 3d programların değeri ortaya çıkıyor sanırım.

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İlk çekme karavanımı en ince ayrıntısına kadar sketch-up'da çizdiğimde yıl 2009 idi.
O zaman bu çizimlerin ve paylaşımların pek değeri bilinmiyordu.
Şimdi planlamada gerçek ölçülerle çalışılabilen 3d programların değeri ortaya çıkıyor sanırım.

.
Doğru ama bu kişinin plan çizme kalitesi bizden çok farklı Yücel bey.
Bakın her element, tek başına olarak planda yer alıyor. Üstelik eğilimleri bile vermiş. Neredeyse profesyonel çalışma. Bilmem üreticiler planlarında bundan farklı ne yapıyor, hangi ayrıntılara yer veriyorlardır ?
Çok ama çok uğraşmış olmalı..
Faydalanmasını bilene bulunmaz hazine.

Verilen bu kaliteli emek için benim aklıma sadece, Koray beyin çıkardığı iş gibi, önünde şapkamı çıkarmaktan başka bir şey gelmiyor.

.

Son düzenleme:

Koray Bey ellerinize sağlık, ne kadar güzel bir iş çıkardınız. Tüm süreci eşim ile birlikte takip ettik. Kazasız belasız sürüşler bol gezmeler dileriz. Şuan bizde bir araç almak üzere araştırma yapmaktayız 17mt3 istiyoruz. 3 yaşında bir oğlumuz var, onun içinde enine koyduğumuz yatağın üzerine gelecek şekilde tek kişilik bir yatak koymayı planlıyoruz. Peugot Boxer 2013 model L4H3 208 bin km de bir bulduk, aracı gidip görmedik ancak aracın 208bin km de olması bizi biraz korkuttu. Bu aracı bilen biri olarak sizin tavsiyenize başvurmak istedim. Bu araçların km ömürleri acaba nedir? Forumda başka bu araçları tanıyan arkadaşlar varsa bu konuda lütfen fikir verebilirler mi? Herkese çalışmalarında başarılar, kazasız ve güvenli sürüşler dilerim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

SON KONULAR

Geri