Karavan Dönüşümü Öncesinde ''K'' Belgesi Soran Görevlilere Verilecek Cevap..!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TA2RX Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 27,767

TA2RX

Müzmin öğrenci
Yer
Yalova
Web
www.tcswat.org
Telsiz Çağrı Kodu
TA2RX
Kamyonet tarzı araç kullanan arkadaşların zaman zaman maruz kaldığı K belgesi sorularına verilecek cevap:

Ruhsatında "Hususi" yazan bir araçla, ticari olmayan bir ürünün, karşılığında para alınmadan taşınması için K belgesi gerekmez.

Ben aşağıda verdiğim linkte yer alan kanun ve yönetmeliğin 1. sayfalarının çıktılarını aldım. Aşağıda gösterdiğim ilgili maddelerin altını kırmızı kalemle çizdim ve aracımın torpido gözüne koydum. Ruhsata rağmen K belgesi sormaya kalkan olursa çıkarıp göstermek üzere hazır bulunduruyorum.

İlgili mevzuat:

1. 4925 no.lu Karayolu taşıma kanunu: http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/1275.html

Taşıma işleri : Taşımacılık, acentelik, taşıma işleri komisyonculuğu, nakliyat ambarı ve kargo işletmeciliğini,
Taşımacı : Taşımacı yetki belgesine sahip olan ve kendi nam ve hesabına taşımayı bir ücret karşılığı üstlenen gerçek veya tüzel kişiyi,
... ifade eder.

2. Karayolu Taşıma Yönetmeliği
(Resmi Gazete'de yayın tarihi 11.06.2009): http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.13108&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=

KapsamMADDE 2 –(1) ....

(3) Aşağıdaki taşıtlarla yapılan taşımalar bu Yönetmeliğin kapsamı dışındadır.
...e) Gerçek kişiler adına hususi olarak kayıt ve tescil edilmiş kamyonet cinsi taşıtlarla ve bunların römorklarıyla yapılan ve hem taşımanın hem de taşınan eşyanın ticari olmadığı taşımalar.

Etiketler

1)bilgisizliğimi mazur görün (hususi) olarak kaydetmekten kasıt nedir ruhsatta böyle bir bölüm mü ?var veya ben mi? bulamadım
e) Gerçek kişiler adına hususi olarak kayıt ve tescil edilmiş kamyonet cinsi taşıtlarla ve bunların römorklarıyla yapılan ve hem taşımanın hem de taşınan eşyanın ticari olmadığı taşımalar
[/size]2. aracımın ruhsatında kamyonet yazıyor ama ben yakında yazlığa birkaç parça eşya götüreceğim evdeki buzdolabı koltuk v.s.
[/size]yolda durduran polise ticari olmadığını nasıl ispat edebilirim.

kaya75' Alıntı:
1)bilgisizliğimi mazur görün (hususi) olarak kaydetmekten kasıt nedir ruhsatta böyle bir bölüm mü ?var veya ben mi? bulamadım
e) Gerçek kişiler adına hususi olarak kayıt ve tescil edilmiş kamyonet cinsi taşıtlarla ve bunların römorklarıyla yapılan ve hem taşımanın hem de taşınan eşyanın ticari olmadığı taşımalar
2. aracımın ruhsatında kamyonet yazıyor ama ben yakında yazlığa birkaç parça eşya götüreceğim evdeki buzdolabı koltuk v.s.
yolda durduran polise ticari olmadığını nasıl ispat edebilirim.

Kadir bey polıs sorun deyıl karısmaz tıcarımı deyılmı ulastırma bakanlıgına baglı yol denetımı bunlar karısıyor ve malıye..

Ynt: K Belgesi Soranlara Verilecek Cevap

kaya75' Alıntı:
2. aracımın ruhsatında kamyonet yazıyor ama ben yakında yazlığa birkaç parça eşya götüreceğim evdeki buzdolabı koltuk v.s.
yolda durduran polise ticari olmadığını nasıl ispat edebilirim.

Ruhsatınızın "Araç tescil belgesi" yazan parçasının sol alt köşesinde "Kullanım amacı" yazan bir kutucuk vardır. Aracın hususi ya da ticari kullanımı orada yazar.

Orijinal ambalajında olmayan, kullanılmış şahsi eşyanızın "ticari" olduğunu iddia edecek birisi varsa, bu iddiayı ispatlamak onlara düşer. Siz eşyanızın (olmayan) ticari vasfını ispatlamak zorunda değilsiniz.

Ynt: Karavan Dönüşümü Öncesinde ''K'' Belgesi Soran Görevlilere Verilecek Cevap..!

bayar28' Alıntı:
Kemal bey ılerkı gunlerde bır panelvan alabılırız demekkı acıklama ıcın tesekkurler..

Kemal bey Gıresunda kalıyorsunuz merkezde deyılmı..

Doğrudur. Yolunuz düşerse bir çayımızı içmeye bekleriz.

Ynt: Karavan Dönüşümü Öncesinde ''K'' Belgesi Soran Görevlilere Verilecek Cevap..!

Bizler için araştırıp yazan Bekir beye emeği için teşekkür ederim. Dikkatlerden kaçmaması için Sabit Konu olarak
işaretlenmiştir.

TA2RX' Alıntı:
Ruhsatınızın "Araç tescil belgesi" yazan parçasının sol alt köşesinde "Kullanım amacı" yazan bir kutucuk vardır. Aracın hususi ya da ticari kullanımı orada yazar.

Orijinal ambalajında olmayan, kullanılmış şahsi eşyanızın "ticari" olduğunu iddia edecek birisi varsa, bu iddiayı ispatlamak onlara düşer. Siz eşyanızın (olmayan) ticari vasfını ispatlamak zorunda değilsiniz.
teşekkür ederim bilgilendirme için bi keresinde aracımda kendi yaptığım yatak olabilen çekyatla polis çevirmesinde durdurulmuştum ruhsatta çift sıra koltuklu yazıyordu ben de arka koltuğun yerine bunun olabileceğini savunmuştum iş iddiaya binince çekici çağırmıştı yalvar yakar yanlızca cezayla yırtmıştım yani sütten ağzı yanan durumu

kaya75' Alıntı:
teşekkür ederim bilgilendirme için bi keresinde aracımda kendi yaptığım yatak olabilen çekyatla polis çevirmesinde durdurulmuştum ruhsatta çift sıra koltuklu yazıyordu ben de arka koltuğun yerine bunun olabileceğini savunmuştum iş iddiaya binince çekici çağırmıştı yalvar yakar yanlızca cezayla yırtmıştım yani sütten ağzı yanan durumu

Bu farklı bir durum. Siz koltuğu değiştirmişsiniz. Orijinal koltuk varken çekyat taşıyor olsaydınız sorun olmazdı ;)

İnanırmısınız bu bilgileri ticari satış temsilcileri bilmiyor Çok faydalı bir bilgilendirme emeğinize sağlık ve teşekkür ederim

Ynt: Karavan Dönüşümü Öncesinde ''k'' Belgesi Soran Görevlilere Verilecek Cevap..!

Gecenlerde Samsun yakinlarindaki baskule girmek zorunda kaldim. Yine once ruhsat istendi, arkasindan buroya davet edildim. Bu kez "gorevli" yaratik bana da K belgesi cikarmam gerektigini soyledi. Kendisine "Hayir gerekmiyor. Bu arac hususi. Bu konudaki mevzuati getirip gostermemi ister misin? Aracimda var. Hatta iki nusha var. Istersen birisini sana verebilirim" dedim. Yuzundeki ifade gormeye degerdi. ;)

TA2RX' Alıntı:
Gecenlerde Samsun yakinlarindaki baskule girmek zorunda kaldim. Yine once ruhsat istendi, arkasindan buroya davet edildim. Bu kez "gorevli" yaratik bana da K belgesi cikarmam gerektigini soyledi. Kendisine "Hayir gerekmiyor. Bu arac hususi. Bu konudaki mevzuati getirip gostermemi ister misin? Aracimda var. Hatta iki nusha var. Istersen birisini sana verebilirim" dedim. Yuzundeki ifade gormeye degerdi. ;)

Ağzınıza sağlık. Böyle gerizekalılar yüzünden insan memleketinden doğuyor neredeyse. Bilip bilmeden herşeye kendilerince yorum katıp işi yokuşa sürmeyi bir halt sanıyorlar. Halbuki milletle uğraşacağı yerde oturup mevzuatı okusa hem kendini salak durumuna sokmayacak hem karşısındakileri bınaltmayacak.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ynt: Karavan Dönüşümü Öncesinde ''k'' Belgesi Soran Görevlilere Verilecek Cevap..!

Karadenize giderken aynı gün 6 defa tartıya soktular. :-\

Hatta sonuncusu benden de "D" belgesi istedi. Bende öyle bir belge yok o ne ki ilk defa duyuyorum dedim. Dediğine göre Karavanda "Yolcu Nakli" işaretli olduğundan D belgesi gerekiyormuş !!!.. Bugüne kadar hiç sormadılar mı diye de ilave etti. :p
Ruhsat ve ehliyet fotokopilerini çekti, sonra da büyük ihtimalle birşey çıkmaz ama ceza gelirse 1030TL cezası var dedi. :mad:

Sonra K belgesini biliyoruz bu D belgesi de nedir yahu diye araştırdım. Servis hizmeti veren ve şehirler arası yolcu taşımacılığı yapanlar için gerekliymiş. Tabiki otobüs veya turizm işiyle uğraşan ticari minibüslere. ;D

fsirin' Alıntı:
Karadenize giderken aynı gün 6 defa tartıya soktular. :-\

Hatta sonuncusu benden de "D" belgesi istedi. Bende öyle bir belge yok o ne ki ilk defa duyuyorum dedim. Dediğine göre Karavanda "Yolcu Nakli" işaretli olduğundan D belgesi gerekiyormuş !!!.. Bugüne kadar hiç sormadılar mı diye de ilave etti. :p
Ruhsat ve ehliyet fotokopilerini çekti, sonra da büyük ihtimalle birşey çıkmaz ama ceza gelirse 1030TL cezası var dedi. :mad:

Sonra K belgesini biliyoruz bu D belgesi de nedir yahu diye araştırdım. Servis hizmeti veren ve şehirler arası yolcu taşımacılığı yapanlar için gerekliymiş. Tabiki otobüs veya turizm işiyle uğraşan ticari minibüslere. ;D

Ha ha ha! Süper!!!

Bu ülkenin her tarafı mizah yahu!

Ruhsat ve ehliyet fotokopileri hikayesi bana başka bir şey hatırlattı: Zamanında İznik Ziraat Bankası'nda 2-3 tane 100 dolarlık banknot bozdurmam gerekmişti. Banka müdürü paraların fotokopisini çekip dekonta zımbaladıydı. Ona benzemiş :D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR